ZESPÓŁ SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

 
Zrealizowane projekty:
Realizowane projekty:

 
ROK SZKOLNY 2020/2021


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Uczniowie klas I - III z okazji Tygodnia Bibliotek uczestniczyli w maju w lekcji bibliotecznej w czasie której poznali historię wynalezienia druku. Wysłuchali opowiadania p. bibliotekarki i mieli okazję wcielić się się w drukarzy.

W trakcie wizyty wszyscy mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej OSP w Prusinowicach zorganizowanej z okazji 75 rocznicy jej powstania.

 

 


DZIEŃ KOBIET

8 marca wszystkie małe i duże kobiety obchodziły swoje święto. Chłopcy, z każdej klasy przygotowali dla swoich koleżanek drobne upominki i oczywiście życzenia. Sprawili tym radość żeńskiej części społeczności szkolnej.


WERNISAŻ RZEŹBY LUDOWEJ

W marcu uczniowie klas I-III mieli okazję odwiedzić salę OSP
w Prusinowicach i obejrzeć wernisaż rzeźb p. Michała Burko przygotowany przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach.

Podczas oglądania rzeźb pamiętaliśmy o dystansie społecznym
i maseczkach.

 

 


 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

03.03.2021 roku uczniowie klasy drugiej zaprezentowali młodszym kolegom
z przedszkola oraz uczniom klasy I oraz III przedstawienie teatralne pt.: "Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i ... nie zgadniecie, o kim jeszcze". Drugoklasiści podzielili się na dwie grupy i stworzyli dwie obsady. Jedna przedstawiała spektakl dla przedszkolaków a druga dla uczniów szkoły. Ze względu na obostrzenia w związku z pandemią każdy zespół klasowy
i przedszkolny oddzielnie oglądał występ kolegów.

Spektakl, w tych trudnych czasach sprawił wszystkim radość, zarówno młodym aktorom jak i widzom.

 


 

KLASOWE ZABAWY KARNAWAŁOWE

05.02.2012 roku w naszej szkole uczniowie klasy II i III uczestniczyli
w zabawach karnawałowych zorganizowanych przez wychowawców. Bale odbyły się  w salach lekcyjnych, które zostały pięknie udekorowane.

Wszystkie dzieciaki w pomysłowych strojach, przygotowanych przez rodziców brały udział w tańcach i wesołych zabawach. Był też czas na słodki poczęstunek.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem są w nim takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież 21 i 22 stycznia jest  święto naszych kochanych babć i dziadków. Tak wiele im zawdzięczamy. Z powodu pandemii nie mogliśmy w tym roku zaprosić dziadków do szkoły, aby wspólnie świętować. Pamiętaliśmy jednak o nich. Przygotowaliśmy dla naszych kochanych babć i dziadków własnoręcznie wykonane prezenty i życzenia, które wręczaliśmy im w domach.

UCZNIOWIE KLASY 2


 

UCZNIOWIE KLASY 3


WIGILIE KLASOWE

W KLASIE II

Wigilia klasowa to tradycja, którą pielęgnujemy w szkole od lat. Na dzień przed rozpoczęciem przerwy świątecznej wszyscy uczniowie brali udział w przygotowanych na tę okazję jasełkach, a po ich zakończeniu, wraz z wychowawcami, udawali się do klas, gdzie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, spożywali wigilijne potrawy i śpiewali kolędy. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa w takiej formie było to jednak niemożliwe. Nie znaczy to, że zaniechaliśmy tradycji.

Uczniowie klasy II wraz z wychowawca i nauczycielami wspomagającymi uczestniczyli w wigilii klasowej jednak w innej, bezpiecznej formie podczas zajęć online. Przygotowaliśmy się do niej starannie. Każdy wcześniej wykonał piękną kartkę z życzeniami dla całej klasy i przesłał jej zdjęcie do wychowawcy, aby mógł ją zaprezentować podczas wigilijnego składania życzeń.
Przed rozpoczęciem wigilii, aby poczuć bardziej świąteczną atmosferę wykonaliśmy ozdoby świąteczne, którymi udekorowaliśmy swoje pokoje. Rodzice dla swych pociech przygotowali świąteczny poczęstunek i opłatek.

Spotkanie, oczywiście w strojach galowych, rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu Pisma Świętego i modlitwy. Następnie każdy składał życzenia całej społeczności klasowej, a wychowawca prezentował wykonaną przez tę osobę kartkę. „Dzieliliśmy się”, też symbolicznie opłatkiem z każdą kolejną osobą, która składała życzenia.
Kolejnym punktem naszej wigilii było śpiewanie kolęd i pastorałek. Każdy uczeń prezentował swoją ulubioną kolędę, a kilku uczniów zagrało nawet „Lulajże Jezuniu” na dzwonkach.
Spotkanie przebiegało w miłej i uroczystej atmosferze, zakończyło się konkursem wiedzy o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych.

 

W KLASIE III

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny dla wszystkich. Zawsze w szkole ubieraliśmy wspólnie choinkę i uczestniczyliśmy w wigilii klasowej. W tym roku szkolnym, 22 grudnia 2020 roku nasze spotkanie wigilijne odbyło się podczas zajęć online w ostatnim dniu nauki. Ubrani odświętnie czuliśmy już zbliżające się święta. W tym dniu rozmawialiśmy o zwyczajach bożonarodzeniowych w naszych domach,  graliśmy kolędy na dzwonkach oraz składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Ponieważ był to ostatni dzień nauki przed świętami i feriami zimowymi przypomnieliśmy sobie jak należy bezpiecznie spędzać ten czas.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ FILM Z ŻYCZENIAMI


"RAZEM NA ŚWIĘTA"

Uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Razem na Święta”. Samodzielnie wykonali kartki świąteczne z życzeniami i przekazali je wybranym osobom.

Celem inicjatywy jest zachęcanie uczniów do niesienia pomocy innym, budowanie wspólnot i umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.


MIKOŁAJKI

W KLASIE II

W tym roku wszystko wygląda inaczej niż zwykle. Mikołajki niestety te Uczniowie klasy II już od kilku dni podczas zajęć online rozmawiali o tym, czy w tym roku Mikołaj do nich przyjdzie. Kto jak kto, ale Mikołaj nie może zawiść dzieci.

Ku radości uczniów, gdy dołączyły do zajęć (ubrane w mikołajkowe czapki,
a nawet stroje), powitał je oczekiwany przez nie cały rok Święty Mikołaj. Po przywitaniu, tego niecodziennego gościa dzieci rozmawiały z nim na temat jego własnej osoby. Wspólnie z nim utrwalały znajomość figur geometrycznych, tworząc obrazki tematycznie związane z nadchodzącymi świętami. Uczestniczyły w szalonych zabawach ruchowych przy muzyce. Wykonały z papieru postać Mikołaja. Nauczyły się zasad pisania listów. Choć uczniowie wiedzieli, że to nie był prawdziwy Św. Mikołaj to i tak były szczęśliwe. W pewnej chwili do wychowawcy wcielającego się w Mikołaja przyszła wiadomość od „prawdziwego Mikołaja”, który nagrał filmik z prośbą
o odtworzenie go dzieciom. W filmiku Mikołaj zapewnił je, że o nich pamięta
i mimo pandemii postara się do nich dotrzeć 6 grudnia.

W KLASIE III

Chociaż Mikołaj w tym roku nie odwiedził nas w szkole to i tak 6 grudnia bawiliśmy się świetnie podczas zajęć online. Najpierw poznaliśmy legendę
o Świętym Mikołaju i jego dobrych uczynkach, później samodzielnie opisywaliśmy jego postać. Wspólnie wykonaliśmy Mikołaja z papieru,
a wszyscy uczniowie samodzielnie stworzyli o nim Lapbooki wykorzystując zebrane wcześniej informacje. Tworzenie Lapbooków jest doskonałą zabawą, która pomaga dzieciom w nauce, wzbudza ich ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia.


ANDRZEJKI

Magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb. To noc andrzejkowa, która jest świetną okazją do zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W tym roku uczniowie klasy II  uczestniczyli w nietypowych andrzejkach, ponieważ w wersji  online. Większość uczniów tego dnia  na zajęciach pojawiło się w strojach czarodziejów i wróżek, co dodatkowo wprowadziło tajemniczą atmosferę.  Podczas zajęć korzystaliśmy z interaktywnych wróżb, z których dzieciaki mogły dowiedzieć się, co ich czeka  w przyszłości.  Wróżby przeplatane były zabawami przy muzyce. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć. Znalazł się też czas na tradycyjny słodki poczęstunek, o który dla swych pociech zadbali rodzice.

 


"ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

W tym roku szkolnym nie mogliśmy wspólnie obchodzić Święta Pluszowego Misia – ulubionej maskotki wszystkich dzieci na świecie, dlatego też klasa III świętowała podczas lekcji online. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, poznali historię Misia Tedy i przypomnieli sobie postać misia występującego w znanych im bajkach i opowiadaniach. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające misia oraz zaprezentowali domowe maskotki – misie swoim kolegom i koleżankom. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

 

 

W dniu 25 listopada 2015 roku uczniowie klasy II również podczas lekcji online uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.   Tego dnia każdemu uczniowi podczas lekcji towarzyszył jego przyjaciel – Miś.
Wszystkie misie były bardzo wyjątkowe, a każdy był inny. Podczas zajęć uczniowie tańczyli z misiami, śpiewali piosenki o misiach, obejrzeli animowaną historię powstania pierwszego pluszowego misia. Uczestniczyli w konkursie, podczas którego wykazali się wiedzą o bajkowych misiach. Wykonali rysunek misia i nadali mu imię. Wszyscy doskonale się  bawili w towarzystwie swoich pluszowych  przyjaciół. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach wszystkim uczniom przez platformę Classroom zostały przesłane pamiątkowe dyplomy.

 

 

 


„SZKOŁA DO HYMNU”

10 listopada (we wtorek) przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie klasy II, podczas lekcji online na platformie Classroom odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

W ten sposób upamiętniliśmy tę szczególnie ważną dla Polaków rocznicę.


DZIEŃ CHŁOPKA W NASZEJ SZKOLE

Z okazji Dnia Chłopaka września wszystkie dziewczyny przygotowały dla swoich kolegów sympatyczne upominki. Do upominków dołączyły oczywiście najlepsze życzenia. Wszystkiego najlepszego dla chłopaków małych i dużych!

 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W 2020 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Papuzińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżyć wspaniałe emocje.

29 września dzięki zorganizowaniu przez Panią Dorota Tokarska-Ogorzały (bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Prusinowicach) Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, mogliśmy doświadczyć wielu emocji. W rolę czytających książkę o tematyce przyrodniczej wcieliły się Panie: Maria Półchłopek (emerytowana nauczycielka naszej szkoły), Monika Prendecka oraz oczywiście Pani Dorota. Po wysłuchaniu książki uczniowie otrzymali zakładki do książek i sadzonki drzew wraz z instrukcja ich posadzenia w okolicy swoich domów.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020

Sprzątanie świata to coroczna międzynarodowa kampania odbywająca się zawsze w trzeci weekend września.

Kampania polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pomysł akcji sprzątania świata narodził się w Australii - po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w sprzątaniu śmieci z terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest problem plastiku. Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję. Wyposażeni w rękawiczki i worki zadbali o czystość naszej miejscowości. Zebrali pełne worki śmieci. Zmęczeni, ale zadowoleni z efektów swojej pracy wrócili na dalsze lekcje.

 
ROK SZKOLNY 2019/2020


WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

 

W roku szkolnym 2019/2020r. uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w V Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Tegoroczna edycja obejmowała trzy etapy i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. W kategorii klas I-IV zgłosiło się ośmiu chętnych,
w kategorii klas V-VII było ich siedmioro. W I etapie: szkolno- bibliotecznym, każdy uczestnik otrzymał dziesięć testów z pytaniami do treści wybranych książek i zanurzył się w lekturze. Za rozwiązanie wszystkich testów można było otrzymać maksymalnie dziesięć sprawności. Wynik ten osiągnęły:

-w kategorii klas I-IV: Zuzanna Chruściel, Jowita Darmograj, Hanna Lubczyńska;

-w kategorii klas V-VIII: Karolina Harędzińska, Emilia Janik, Wiktoria Lubczyńska, Wiktoria Podoluk oraz Wiktoria Prendecka.

Dzięki tak wysokiej nocie uczestniczki zapewniły sobie udział w kolejnym etapie- teście kwalifikacyjnym. Odbył się on 11 maja 2020r. Uczennice rozwiązywały quiz online. Musiały zdobyć minimum 80% punktów. Wynik ten osiągnęła piątka spośród ośmiu rywalizujących. Były to:

-Zuzanna Chruściel (93p.);

-Jowita Darmograj (100p.);

-Hanna Lubczyńska (92p.);

-Wiktoria Podoluk (93p.)

-Wiktoria Prendecka (82p.).

Niestety do III etapu awans otrzymały tylko trzy uczestniczki o najwyższej liczbie punktów. Test powiatowy odbył się 28 maja 2020r. W finale zwyciężyły:

-Jowita Dramograj (kl. II). Uczennica znalazła się na I MIEJSCU i zdobywając 152 pkt /170 pkt uzyskała tytuł Mistrza Powiatu;

-Wiktoria Podoluk (kl. VII). Uczennica zajęła II miejsca i zdobywając 145 pkt/ 170 pkt uzyskała tytuł I Wicemistrza Powiatu.

Serdecznie dziękujemy za wielkie zaangażowanie wszystkim uczestnikom, a za każde zwycięstwo w kolejnych etapach konkursu gorąco GRATULUJEMY!!!

 


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

11.03.2020r. w Bibliotece Publicznej w Prusinowicach odbył się II Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VIII ze wszystkich Szkół Gminy Pakosławice (łącznie 33 uczestników). Laureaci, którzy zajęli I i II miejsce, przeszli do kolejnego – powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nysie.

Z Zespołu Szkół w Prusinowicach zgłoszono 13 ochotników, reprezentantów czterech kategorii wiekowych. 7 z nich znalazło się na podium, natomiast 6 będzie walczyć w Powiatowym Konkursie.

Spośród uczniów naszej szkoły wyróżniono za zajęcie II miejsca:

-Jowitę Darmograj- w kategorii klas I-II,

-Klaudię Kulbaka- w kategorii klas III-IV.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i trzymamy kciuki w drodze do zdobywania dalszych sukcesów.

 


WRÓBELEK ELEMELEK

Dnia 27.02.2020r. naszą szkołę odwiedził „Wróbelek Elemelek” - duet aktorski
z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przygotował on dla swej widowni przedstawienie o charakterze edukacyjnym. Dzieci nie tylko oglądały, ale również aktywnie uczestniczyły – kończyły rymowane teksty, śpiewały, wykonywały zadania ruchowe.

 Energiczny występ, w zabawny sposób, przekazał przedszkolakom oraz uczniom klas I-IV, jak należy dbać o środowisko. Wskazówki te są istotne szczególnie teraz… nadchodzi bowiem wiosna, podczas której zaczynamy więcej obcować z budzącą się do życia przyrodą.

Przekaz wymagający reakcji widza, z pewnością skutecznie utrwalił przekazywane treści, które z korzyścią dla wszystkich, mogą być na co dzień realizowane przez dzieci.

 


„EKOWALENTYNKI”

W tym roku uczniowie klas I - IV naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „EkoWalentynki 2020 - czyli kochamy recykling!”.  Akcja ta realizowana jest od 2010 roku, a jej celem jest promocja selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

         Podczas Walentynek, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również nasza planeta Ziemia. Dlatego w naszej szkole 07.02.2020 roku, tuż przed feriami zimowymi zainaugurowaliśmy naszą akcję rozdając lizaki w kształcie serca.

         Należy pamiętać, iż codzienna troska o otaczający świat, np. selektywna zbiórka zużytych baterii, jest najlepszym dowodem troski o naszą planetę.

Akcję „EkoWalentynki” będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2020 roku - czyli do Dnia Ziemi!

 


W KARNAWALE…

…urządza się huczne pochody i bale!

28.01.2020r. to termin zabawy, ustalonej w odpowiedzi na niecierpliwe oczekiwania naszych uczniów. Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy, mieli za zadanie przygotować odpowiednie stroje. Maskarada, która miała na celu wywołać uśmiech, zintegrować społeczność szkolną, toczyła się na barwnie udekorowanej sali gimnastycznej (tu ukłony w kierunku chętnych do współpracy rodziców;). Był to dwugodzinny, intensywnie spędzony czas, przy obecności animatora, który zapewniał mnóstwo atrakcji i wrażeń. Dzieci miały okazje pobawić się przy muzyce, spotkać się z postaciami z bajek (myszka Miki oraz pszczółka Maja), uczestniczyć w różnych konkurencjach (walka o hula- hop, przenoszenie jajka na łyżce, wykazywanie się refleksem w złapaniu balona, tworzenie pomysłowych pozycji według podanych wskazówek…). Ponadto wciąż pojawiały się nowe niespodzianki: a to z nieba spadł śnieg, innym razem bańki przejęły inicjatywę- budowały wieże, wypełniały przestrzeń, tworzyły kapsułę, zamykając dzieci, po to, aby na chwilę zabrać ich w kosmiczną podróż. Kiedy zmęczenie stało się silniejsze, nasi „imprezowicze” udawali się do stolików, aby słodkim poczęstunkiem zregenerować siły. Szaleństwo, pozytywne zmęczenie i słodycz… tak można podsumować tegoroczny bal przebierańców.

PS Gratulacje dla zwycięzców- bo oczywiście, taka zabawa, nie mogła odbyć się bez narodzenia najciekawszych kreacji karnawałowych!


ZNANEJ I KOCHANEJ PARZE!

21 i 22 stycznia pewna znana i kochana para obchodzi swoje święto.
To Dziadek i Babcia, którzy obok rodziców są najważniejszymi osobami w życiu każdego dziecka.

Dla nich 24.01.2020 r. uczniowie klas I-IV przygotowali dwa przedstawienia.

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć tradycyjne jasełka przeplecione współczesnym wątkiem. Zabieg ten miał za zadanie skłonić odbiorców do refleksji nad swoim postępowaniem, miał uświadomić wszystkim, że Jezus Chrystus rodzi się w skromnych, ale dobrych wnętrzach naszych serc.

Drugi występ przed wspaniałą publicznością nawiązywał do baśni niejednokrotnie czytanych przez… Niezastąpione Babcie! Montaż słowno- muzyczny pt. „Królowa Śniegu” również niósł ze sobą przesłanie. Siła uczuć jest tak wielka, że nic, ani nikt, nie jest w stanie tego zmienić.

Ostatnie słowa niech Dziadka i Babcię szczerze zapewniają, że to serca wnucząt jednakowo i najmocniej kochają!

 

 


W CISZY ZRODZONE…

W każdym roku tak samo, a jednak inaczej…

Jasełka są okazją do integracji uczniów klas I-IV oraz do rozwijania indywidualnych predyspozycji i zdolności aktorskich dzieci.

Organizacja jasełek to dla szkoły nie tylko ważny cel, ale też przyjemne pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych. Pozwala ona przede wszystkim zrozumieć tajemnice życia Jezusa Chrystusa, ale również wprowadza w magiczną atmosferę świąt. Tegoroczne przedstawienie to nawiązanie do historii sprzed tysięcy lat. Pojawia się na świecie „maleńka miłość”, aby swą siłą pokonać zło. Ukrywa się ono w naszej codzienności i szepcze z ukrycia z nadzieją, że ktoś je wysłucha. Niech serca staną się głuche na to wołanie… niech swą pokorą zrobią miejsce, w którym zrodzi się dobro. Dobro, które będzie przewyższać
i przyświecać działaniom ludzkim, w każdym ich „małym i dużym świecie”.

Tak jak historia przetrwała w pamięci, tak niech powyższe słowa staną się życzeniem dla wszystkich, nie tylko na czas Świąt Bożego Narodzenia.


BRAWO JOWITA !!!

Uczniowie klas I – III Zespołu Szkół w Prusinowicach uczestniczyli w konkursie plastycznym pod hasłem "Zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach wiejskich oczami dziecka". Konkurs ten był organizowany przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu. Jego ideą było bezpieczeństwo dziecka w gospodarstwie rolnym oraz popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie realizacji zadań profilaktyki wypadkowej. Zadaniem konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej na temat zagrożeń występujących w gospodarstwie wiejskim.

W konkursie tym  udział wzięło 532 uczniów z 50 szkół z woj. oplskiego. Pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica Jowita Darmograj z klasy drugiej
i 13 grudnia 2019 roku wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.


I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Wzorem lat poprzednich Samorząd Uczniowski zorganizował akcję mikołajkową na rzecz podopiecznych świetlicy środowiskowej działającej przy klasztorze Sióstr Elżbietanek w Nysie. Chcieliśmy choć przez chwilę poczuć się jak Święty Mikołaj i podarować dzieciom odrobinę radości. W tym celu zakupiliśmy artykuły papiernicze, które zostaną wykorzystane podczas pracy
z dziećmi oraz słodycze, które zapewne znikną z prędkością światła
w roześmianych buziach. W imieniu dzieci uczęszczających do świetlicy składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Podziękowania należą się również Hani i Wiktorii, które udały się z wizytą do Sióstr Elżbietanek i przekazały prezenty.


MIKOŁAJKI

Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mimo braku białego puchu 6 grudnia 2019 r. długo wyczekiwany Gość wraz z aniołkiem i diabełkiem przybył do naszej szkoły. Był to dobry znak, świadczący o tym, że wszyscy  byli grzeczni i zasłużyli na prezenty. Dzieci przywitały  miłych gości piosenką i wierszem. Na koniec wizyty uczniowie zrobili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia  i zaprosili go na przyszły rok.


„ŚWIĄTECZNE WARSZTATY”

04-05.12.2019r. w Zespole Szkół w Prusinowicach zrobiło się znacznie ciszej.
Z jakiej przyczyny? Czyżby uczniowie przygotowywali się na wizytę świętego Mikołaja? Otóż powód był zdecydowanie inny…W tych dniach większość dzieci przebywała w Jarnołtówku. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach wprowadzających w nastój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Chwile spędzone w Domu Wczasów Dziecięcych „Karolinka”, zaplanowane były w sposób pożyteczny i intensywny, aby dostarczyć każdemu jak najwięcej miłych wrażeń. Zaraz po przyjeździe serdecznie powitała nas dyrekcja i pracownicy. Wskazano nam drogę do pokoi oraz rozdano do nich klucze. Po zakwaterowaniu zostaliśmy zaproszeni na ogólne spotkanie na dużej sali, aby omówić kilka spraw organizacyjnych oraz zapoznać się z zasadami panującymi na terenie ośrodka. Po wysłuchaniu ważnych informacji nastąpiła przerwa na „małe co nieco”. Zregenerowani ubraliśmy się i ruszyliśmy pod opieką organizatorów do miejsca, w którym zaciekawiły nas liczne preparowane eksponaty zwierząt, gabloty oraz wystawy wybranych roślin. Okazało się, że to co zobaczyliśmy to elementy flory i fauny pobliskiego Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Na podsumowanie wizyty obejrzeliśmy film, który rozszerzył naszą wiedzę na temat terenów, na których przebywaliśmy. Przed powrotem do ośrodka udaliśmy się na spacer, bo przecież ruch to zdrowie, szczególnie tam, gdzie powietrze czyste. Piesza wycieczka podsyciła nasze- i tak już duże-  apetyty. Z wielką chęcią usiedliśmy na stołówce, aby zakosztować smacznej, domowej kuchni. Z pełnymi brzuchami udaliśmy się na krótki, poobiedni odpoczynek. Potem podzieleni, na grupy, zajęliśmy się tworzeniem prac plastycznych, pieczeniem pierniczków. Wszelkie zajęcia stacjonarne przedzielone były zabawami ruchowymi, przy dźwiękach muzyki. Ale to nie koniec atrakcji.. Tego dnia zawitał do nas niespodziewanie Mikołaj, który każdemu rozdał paczki z wielką ilością łakoci. Na zakończenie mile spędzonego czasu, zostaliśmy zaproszeni na nocną dyskotekę, której celem była radosna integracja. Zmęczeni powróciliśmy do pokoi i zapadliśmy w głęboki sen (no- może nie wszyscy). Kolejnego dnia również przygotowano dla nas atrakcje- ubieraliśmy wspólnie wielką choinkę. Wykorzystaliśmy ozdoby, które sami przygotowywaliśmy. Jedna grupa wykonała bombki, druga tworzyła długi łańcuch. Na koniec uszyliśmy- według usłyszanej instrukcji- aniołki, które mogliśmy zabrać ze sobą, aby tym razem przyozdobić choinki we własnych domach. Zgodnie twierdziliśmy, że czas minął za szybko. Zadowoleni spakowaliśmy bagaże, serdecznie podziękowaliśmy za pobyt i fachową opiekę. Rozważamy czy nie powrócimy w to miejsce, bo wiemy, że „Karolinka” ma jeszcze wiele do zaoferowania
😊

 

 

 


„PRZYJACIELE Z BULLERBYN”

W poniedziałek 02.12.2019r. uczniowie z pierwszych, drugich i trzecich klas wybrali się do Nyskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Przyjaciele z Bullerbyn”. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacyji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia był okazją do poznania opowieści o małych mieszkańcach osady Bullerbyn.
„Przyjaciele z Bullerbyn” to piękna, mądra i pełna wzruszeń sztuka. Uczy odpowiedzialności, pracowitości, odwagi i przyjaźni. Podczas spektaklu dzieci reagowały żywo na to ,co działo się na scenie.

 

 

 


„PRZYRODA WOKÓŁ NAS” – podsumowanie zajęć

W listopadzie zakończył się projekt „Nowa jakość edukacji w gminach Kamiennik i Pakosławice” w ramach, którego uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych pod nazwą „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”.  Zajęcia miały na celu uwrażliwienie dzieci na otaczające nas środowisko naturalne oraz poszerzenie ich wiedzy przyrodniczej. W ramach projektu uczniowie: obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku, poznali składniki pogody oraz wykonali urządzenia do pomiaru temperatury, ciśnienia, opadów, dokarmiali ptaki, wykonali zielnik, uprawiali warzywa na samodzielnie przygotowanej grządce na szkolnym podwórku i spożywali wychodowane warzywa, uczestniczyli w wycieczkach na pola uprawne, do lasu i ogrodu botanicznego.

29 listopada odbyła się impreza podsumowująca projekt. Uczestnicy zajęć zaprezentowali kolegom z klas I-III swoje działania, które podejmowali w oparciu o zdjęcia i wykonane prace. Następnie z zakupionych w ramach projektu warzyw i owoców wykonali szaszłyki, którymi częstowali całą społeczność szkolną. Kolejnym punktem był quiz wiedzy przyrodniczej przygotowany przez uczestników zajęć dla kolegów i koleżanek i poczęstunek zdrowymi sokami i ciasteczkami owsianymi.


 

 

KONKURS NA NAJBARDZIEJ POMYSŁOWY KALENDARZ ADWENTOWY

 

29 listopada 2019 roku ogłoszono wyniki konkursu na  „Najbardziej pomysłowy kalendarz adwentowy”. Celem konkursu było poznanie tradycji związanej z  przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie kreatywności uczniów. Zgodnie ze zwyczajem, od 1 grudnia dzieci  rozpoczynają odliczanie dni Adwentu. Kalendarz z okienkami lub przegródkami zawiera najczęściej cukierki lub inne małe niespodzianki. Każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno, kolejne okienko. Kalendarz umila dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W ramach konkursu 14 uczniów samodzielnie lub z pomocą rodziców wykonało kalendarz adwentowy według własnego pomysłu.  Komisja oceniająca brała pod uwagę zgodność z regulaminem, pomysłowość, estetykę wykonania, ciekawe rozwiązania, wkład pracy oraz kolorystykę zaprezentowanych prac. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce- Jowita Darmograj

II miejsce – Zuzanna Chruściel

III miejsce – Anastazja Kwiczala oraz Amelia Bezwerchna

Wyróżnienia:

Szymon Bator, Dawid Szolc, Gabriela Tkaczyk, Julia Ptak, Alan Wróbel, Maria Olewicz,                 Hanna Lubczyńska, Michał Harędziński, Szymon Wojdyło, Laura Wojtaszek.

 

Komisja konkursowa w składzie: Pani Anna Chlipała, Pani Agnieszka Sobkowicz oraz przedstawiciele samorządu: Klaudia Kulbaka, Fabian Matła, Kamil Połata miała naprawdę trudne zadanie do wykonania. Wszystkie kalendarze były pomysłowe, kolorowe, estetyczne …. po prostu  piękne.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę ufundowaną  przez Samorząd Uczniowski.


„PRZYRODA WOKÓŁ NAS” – podsumowanie zajęć

W listopadzie zakończył się projekt „Nowa jakość edukacji w gminach Kamiennik i Pakosławice” w ramach, którego uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych pod nazwą „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”.  Zajęcia miały na celu uwrażliwienie dzieci na otaczające nas środowisko naturalne oraz poszerzenie ich wiedzy przyrodniczej. W ramach projektu uczniowie: obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku, poznali składniki pogody oraz wykonali urządzenia do pomiaru temperatury, ciśnienia, opadów, dokarmiali ptaki, wykonali zielnik, uprawiali warzywa na samodzielnie przygotowanej grządce na szkolnym podwórku i spożywali wyhodowane warzywa, uczestniczyli w wycieczkach na pola uprawne, do lasu i ogrodu botanicznego.

29 listopada odbyła się impreza podsumowująca projekt. Uczestnicy zajęć zaprezentowali kolegom z klas I-III swoje działania, które podejmowali w oparciu o zdjęcia i wykonane prace. Następnie z zakupionych w ramach projektu warzyw i owoców wykonali szaszłyki, którymi częstowali całą społeczność szkolną. Kolejnym punktem był quiz wiedzy przyrodniczej przygotowany przez uczestników zajęć dla kolegów i koleżanek i poczęstunek zdrowymi sokami i ciasteczkami owsianymi oraz wykonanie pracy plastycznej "Piramida żywienia".


WIECZÓR WRÓŻB!

26.11.2019r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Podczas wspólnego spotkania uczniowie mogli pobawić się przy dźwiękach muzyki oraz jak na tradycję przystało poznać swoje przeznaczenie za pomocą różnych wróżb. W przerwach pomiędzy przygotowanymi atrakcjami, każdy częstował się ulubionymi, słodkimi przekąskami, regenerował swoje siły, a co najważniejsze mógł podzielić się z innymi przeżywanymi emocjami oraz odkrytą tajemnicą dotyczącą swojej przyszłości.

 

 


PRZYJACIEL NA CAŁE ŻYCIE…

25 listopada -na całym świecie- obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Na tę okoliczność uczniowie klas I-IV odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach, aby wziąć udział w zajęciach nawiązujących swą tematyką do niedźwiedzich maskotek. Misiowe czytanki, zabawy i przysmaki, to tylko niektóre z elementów przyjemnej formy nauki, którą nasi uczniowie mieli okazję tego dnia doświadczyć.


11 LISTOPADA

08.11.2019r. uczniowie klas II – IV wystąpili przed dziećmi ze szkoły
i przedszkola z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po wniesieniu flagi, w myśl akcji „niepodległa do Hymnu”, o godz.11.11, uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali pieśń narodową. Potem rozbrzmiewały recytowane wiersze, które przeplatały się z dźwiękami muzyki. Dopełnieniem całości był ruch sceniczny. Wszystko po to, aby upamiętnić 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz kształtować od najmłodszych lat właściwą postawę patriotyczną.

Przygotowany montaż słowno- muzyczny mieli okazję wysłuchać również rodzice naszych uczniów oraz lokalna społeczność. Stało się to za sprawą współpracy z panią Dorotą Tokarską – Ogorzały, która 11.11.2019r. zorganizowała w Bibliotece Publicznej wieczornicę ku pamięci walczących za ojczyznę.


WYCIECZKA DO LASU

6 listopada 2019 roku uczniowie klasy III wraz z opiekunem projektu edukacyjnego „Przyroda wokół nas” wybrali się na wycieczkę do lasu  
w Wilemowicach. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu   
„Nowa jakość edukacji w gminach Kamiennik i Pakosławice”.   Pogoda dopisała, był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej.
Na miejscu spotkaliśmy się z panem leśniczym. Obserwowaliśmy przyrodę
i zachodzące jesienią zmiany. Grabiliśmy suche liście, które spadły
z kasztanowców aby uchronić młode drzewa przed szkodnikami. Widzieliśmy przepiękne dywany utworzone z suchych, kolorowych liści. Obok dużej zielonej polany na skraju lasu zatrzymaliśmy się na odpoczynek, gdzie mogliśmy  zjeść ze smakiem upieczone na ognisku kiełbaski, bułki i pyszne rumiane jabłka. Piknik w lesie był bardzo udany. Humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.


OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

„Krągły arbuz przypomina: we mnie sama witamina, 
słodki sok strumieniem leci, uwielbiają więc mnie dzieci”.

Jesienna pora roku dostarcza nam wielu witaminowych pyszności. Korzystając z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował akcję „Owocowy zawrót głowy”. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania kolorowych szaszłyków, jesiennych owoców i soków. Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie tą inicjatywą, dlatego już wkrótce postaramy się ją powtórzyć.


ODWIEDZAMY KOMENDĘ POWIATOWEJ POLICJI W NYSIE

Dnia 30.11.2019r. uczniowie klas I – III Zespołu Szkół w Prusinowicach odwiedzili Komendę Powiatowej Policji w Nysie. Dzieci mogły zapoznać się ze specyfiką pracy policjantów i obejrzeć sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy funkcjonariuszy. Uczniowie wraz z opiekunkami zwiedzili jednostkę
i z bliska mogli przyjrzeć się pracy mundurowych. W trakcie wizyty dzieci obejrzały pomieszczenie dla aresztantów oraz miały możliwość odwzorowania własnych linii papilarnych i zachowania ich na pamiątkę, co wywołało ogromne zainteresowanie. Dużo uśmiechu i radości wśród dzieci wzbudził również policyjny radiowóz, do którego mogły usiąść i zobaczyć, jak działają urządzenia wykorzystywane w codziennej służbie. Na koniec uczniowie spotkali się z przewodnikiem psa służbowego, który pokazał psy i oprowadził po pomieszczeniach przeznaczonych dla nich. Policjant ciekawie opowiedział, jak dużo trudu wymaga wyszkolenie takich czworonogów, by później pomagały policjantom w ich pracy. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie
z funkcjonariuszami.


MARSZ ŚWIĘTYCH

Marsz świętych  zorganizowany przez parafię, szkołę i bibliotekę był  przykładem katolickiego świętowania wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Rozpoczął się udziałem „świętych” w nabożeństwie różańcowym i  Mszy  świętej w kościele  pw. Św. Michała Archanioła w Prusinowicach. Następnie uczestnicy wyruszyli w barwnej procesji do sali Ochotniczej Straży Pożarnej.
W drodze towarzyszył nam radosny śpiew, a o  bezpieczne przejście zadbali strażacy z miejscowej OSP. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja 28 „Świętych”, którzy krótko opowiedzieli o swoim patronie. Następnie dzieci wraz z organizatorami  bawiły się świetnie do piosenek Arki Noego, Magdy Anioł i znanych dziecięcych utworów. Wszyscy uczestnicy marszu otrzymali nagrody za przebranie i prezentację oraz dodatkowe za udział w konkursach. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.


ŚNIADANIE DAJE MOC

 W listopadzie uczniowie klasy I włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Uczniowie najpierw umyli ręce, następnie przygotowywali kolorowe kanapki,
a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie

Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.


 

 

 

NADZWYCZAJNA NIEDZIELA MISYJNA

Z okazji setnej rocznicy opublikowania przez papieża Benedykta XV Listu Apostolskiego Maximum illud, który miał na celu rozbudzenie świadomości misyjnej,  papież Franciszek ogłosił miesiąc październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Idąc za wskazaniem Ojca świętego obchodziliśmy uroczyście  w naszej parafii i szkole Niedzielę Misyjną.
W kościele przygotowaliśmy uroczystą oprawę Mszy świętej oraz różaniec misyjny a w szkole wystawę o tematyce misyjnej oraz kawiarenkę. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i ich rodziców lecz również wśród wszystkich, którym na sercu leży misyjne dzieło Kościoła.

 


ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY

31 października pierwszoklasiści dowiedzieli się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. Uczniowie podjęli się przygotowania surówki z marchwi i jabłek i soku owocowo-warzywnego. Dzieci poznały niezbędne składniki, sprzęt oraz czynności, niezbędne do wykonania surówki i soku.  


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „HUMORU I SATYRY”

Dnia 24.10.2019r. w Łambinowicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski Humoru i Satyry. Nasz Szkolny Zespół był reprezentowany przez grupę ośmiu uczniów z klas I-VIII, wyłonionych spośród chętnych, w drodze eliminacji szkolnych.

Uczestnicy z przejęciem trenowali swoje umiejętności recytatorskie. Ich wysiłki zostały docenione. Wśród zwycięzców znalazły się:

-Hanna Lubczyńska, która zdobyła I miejsce w kategorii klas I-II,

-Klaudia Kulbaka, która zajęła II miejsce w kategorii klas III-IV.

Ponadto uczennica klasy II, Jowita Darmograj otrzymała wyróżnienie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chętne reprezentowanie naszej szkoły
w konkursie, natomiast zwycięzcom i wyróżnionym osobom gratulujemy, jednocześnie życząc dalszych sukcesów.

 


SPOTKANIE AUTORSKIE

23.10.2019r. w odpowiedzi na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Prusinowicach,
uczniowie klasy I- IV oraz przedszkole, udali się na spotkanie autorskie
z Wiolettą Piasecką, autorką bajek i baśni dla dzieci. Podczas tej wizyty usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści na temat życia autorki oraz dowiedzieliśmy się, co stawało się inspiracją do tworzenia poszczególnych dzieł. Mieliśmy również okazję:

-uczestniczyć aktywnie w inscenizacji do treści utworu „Krówka Modnisia”,

-odgadywać zagadki piłkarskie oraz zagadki związane z bajkowymi postaciami,

-wcielić się w rolę reporterów kierując swoje pytania do zaproszonego gościa.

W nagrodę za wykonane zadania otrzymywaliśmy wróżby.

Na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcie pamiątkowe z autorką. Wysłuchaliśmy także słowa zachęty, nawołujące do odwiedzin w gminnych bibliotekach, do czytania, które ma ogromny wpływ nie tylko na rozwój umiejętności, ale również osobowości.

Spotkanie było bardzo ciekawe, autorka swoją charyzmą oraz opowiadaniem, potrafiła zainteresować, wręcz zahipnotyzować odbiorców.

Przed powrotem do szkoły, każdy miał możliwość zakupu wybranej książki oraz otrzymania dedykacji z autografem.

 


„PEŁNOPRAWNI UCZNIOWIE”

         Dnia 22 października 2019r. pierwszoklasiści z Zespołu Szkół
w Prusinowicach stali się pełnoprawnymi uczniami. W tym ważnym momencie towarzyszyli im rodzice. Ceremonia pasowania rozpoczęła się od programu artystycznego, w którym dzieci prezentowały umiejętności rozwijane pod kierunkiem pani Izabeli Jaroszyńskiej i pani Agnieszki Orłowskiej. Po uroczystym ślubowaniu dyrektor szkoły pan Artur Kowalski dokonał najpierw pasowania, a następnie życzył uczniom radości i sukcesów w drodze do zdobywania wiedzy oraz kształtowania osobowości.

Na pamiątkę tej radosnej chwili pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz „rożki obfitości”.


„ZASZCZYTNY TYTUŁ”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała honorowy tytuł SZKOŁY ZŁOTYCH SERC Fundacji Szymona Hołowni. W ubiegłym roku, jako jedyni
z naszego województwa wzięliśmy czynny udział w V edycji projektu ,,Ozłacamy Kasisi”. Przekazaliśmy na rzecz podopiecznych Domu Dziecka
w Kasisi kwotę 950,00 złotych. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu składamy serdeczne podziękowania.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Organizatorem uroczystości był Samorząd Uczniowski. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy, poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali drobne upominki i zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Samorząd Uczniowski.


NOC BIBLIOTEK

04.10.2019r. w godzinach wieczornych chętni uczniowie pojawili się w szkole (umownie w punkcie przesiedleńczym), aby uczestniczyć w tegorocznej Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Inicjatywie realizowanej pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język” przewodziła treść książki autorstwa Doroty Combrzyńskiej- Nogala pt. „Wysiedleni”. Wykonywane zadania były okazją do analizy uczuć mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy musieli niegdyś pozostawić cały swój dorobek i zacząć budować życie od nowa, w innych, wyznaczonych miejscach. Podzieleni na dwie grupy otrzymaliśmy pierwsze wskazówki- karty repatriacyjne. Kierowały one nas pod konkretny adres, do domów, z których musieliśmy wynieść majątek i udać się z nimi na ziemie odzyskane. W chłodzie i wieczornej aurze dążyliśmy do celu przemierzając ulice Prusinowic. Trudną podróż zakończyliśmy w Bibliotece Publicznej. Wchodząc do pomieszczenia wzrok natychmiast przykuwała ekspozycja nawiązująca do powojennej historii. Usiedliśmy w skupieniu, aby wysłuchać czekającego już na nas gościa specjalnego- Panią Janinę Dziaduś. Opowiadała ona o osobistych przeżyciach związanych z przesiedleniem. Niesamowite informacje mogliśmy skonfrontować z treścią naszej przewodniej książki. Jej fragmenty zostały odczytane przez kolejnego zaproszonego gościa- Panią Czesławę Lubczyńską. Za wspólne i pasjonujące chwile serdecznie podziękowaliśmy.

Chcieliśmy wyruszyć w dalszą drogę, ale czekały na nas jeszcze słodkie niespodzianki: „Uszy Hamana” i specjalnie zapakowane krówki. Pełni energii mogliśmy przemaszerować do szkoły, gdzie czekał na nas posiłek i kolejne atrakcje. Quiz wiedzy, gry stolikowe oraz nowoczesne i starodawne zabawy ruchowe były nie tylko źródłem radości, okazją do zdobycia słodkich nagród, ale przede wszystkim stwarzały możliwość integracji. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra w kiczki oraz zabawy z chustą animacyjną. Zmęczeni dużą ilością wrażeń postanowiliśmy wykonać wieczorne zabiegi higieniczne i ułożyć się wygodnie do snu. Film zatytułowany „Ptyś i Bil” miał pomóc nam wyciszyć myśli i przygotować do kolejnej podróży w krainę nocnego odpoczynku. Nikt nic nie mówił, ale każdy wiedział, że tej nocy, ta podróż była wyjątkowo krótka :)

Ilość uczestników w tegorocznej Nocy Bibliotek przerosła nasze oczekiwania. Miło nam, że inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mamy jednocześnie nadzieję, że liczba chętnych do udziału w kolejnych edycjach będzie miała wyłącznie tendencję wzrostową.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych
i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

1 października uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci
i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Klasy I i II sprzątały teren wokół szkoły i park, a klasy III i IV zajęły się drogą prowadzącą na boisko i boiskiem sportowym. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

24 września 2019r. zostały przeprowadzone w naszej szkole  wybory do „małego” Samorządu Uczniowskiego Wzięli w nich udział uczniowie klas I-IV. W wyniku przeprowadzonych obliczeń Komisja Wyborcza w składzie Pani Anna Chlipała, Laura Wojtaszek oraz Szymon Wojdyło ogłosiła wyniki.

 „Mały” Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół w Prusinowicach reprezentować będą:

Fabian Matła – przewodniczący

Klaudia Kulbaka – zastępca

Kamil Połata- skarbnik

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a do współpracy z Samorządem zapraszamy wszystkich uczniów.

 


CUDOWNA LAMPA ALADYNA

27.09.2019 roku uczniowie klas I-III obejrzeli w NDK musical „Cudowna lampa Aladyna”. Była to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. Spełniających się marzeń tych, którzy naprawdę na to zasługują i tym, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo i fałsz, kończą marnie, choć – w tym muzycznym widowisku teatralnym –  również zabawnie.

To przedstawienie to także wspaniałe piosenki, niezwykle barwna scenografia średniowiecznego Bagdadu, a do tego, robiąca ogromne wrażenie na uczniach, multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu towarzysząca wyłanianiu się Dżina z cudownej magicznej lampy.


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI

    18.09.2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Nysie dla uczniów klas I - IV w ramach ogólnopolskiego działania "Bezpieczna droga do szkoły". Panie policjantki rozmawiały z uczniami o ich bezpieczeństwie, o tym jak właściwie zachować się na drodze i podczas wolnych chwil na podwórku. To ważne, aby dzieci wiedziały kiedy i gdzie mogą przejść przez drogę i co zrobić kiedy zatrzyma ich ktoś nieznajomy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się wszystkiego co ważne dla ich bezpieczeństwa. Policjantki odpowiadały na pytania o to gdzie można przejść przez jezdnię, na jakim świetle i jak się zachować kiedy nie ma wyznaczonego przejścia. Przestrzegały przed rozmowami z nieznajomymi i podkreślały, aby pod żadnym pretekstem nie wsiadać do samochodu takiej osoby. Dzieci przypomniały sobie również numery alarmowe, pod którymi znajdą pomoc w razie wypadku, pożaru czy potrzeby pomocy lekarskiej. To ważne, by numery te pamiętać i zachować spokój, kiedy musimy z nich skorzystać. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały zaproszonym gościom za ich cenne rady i przyrzekły, że będą o nich pamiętać.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów.  Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Świętą w czasie której zostały poświęcone tornistry
i przybory szkolne pierwszoklasistów. Następnie pan dyrektor Artur Kowalski serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych w szkole uczniów, rodziców
i nauczycieli. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkaniaz wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści, kilku nowych uczniów i … czwartoklasiści. Nauka i spotkanie z nowymi nauczycielami budzi zrozumiały niepokój. Trzymamy kciuki! Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!


ROK SZKOLNY 2018/2019


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Rok szkolny 2018/2019 został uroczyście zakończony. Podczas apelu uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa i nagrody książkowe.

W imieniu Wójta Gminy Adama Raczyńskiego stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce w wysokości 500 zł wręczył Przewodniczący Komisji ds. Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Gminy - Marcin Lubczyński. W imieniu radnych p. M. Lubczyński wręczył również wyróżniającym się uczniom listy gratulacyjne oraz nagrody.

Pozostaje życzyć wszystkim uczniom i pracownikom szkoły wspaniałych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

 


X Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii”
dla klas 1-8

12 czerwca 2019 roku w naszej szkole po raz dziesiąty odbył sięMiędzyszkolny Konkurs Ortograficzny ”Mistrz Ortografii”. Odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klasy1-3 oraz 4-8. W konkursie wzięli udział ze szkół podstawowych z Prusinowic, Goszowic i Nowak. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy, atakże nagrody książkowe. Organizatorkami konkursu były panie: Izabela Jaroszyńska i Katarzyna Tokarska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!


WIELKA WYPRAWA

11 czerwca uczniowie klas I-IV wyruszyli na wielką wyprawę w Góry Stołowe.

Błędne Skały zachwyciły wszystkich, przeciskanie się wąskimi przejściami między ogromnymi blokami skalnymi wywołało wiele emocji. Pojawiły się propozycję zamieszkania pod niektórymi głazami, a nawet przeniesienia szkoły w skalny labirynt. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięły się idealnie okrągłe wgłębienia w skałach.

Na Szlaku Ginących Zawodów też było ciekawie, a przede wszystkim można było kupić wiele, wiele, wiele pamiątek. Podobało się minizoo, szczególnie paw, który pozwolił obejrzeć swój wspaniały ogon, zwany lirą. Zachwyt wzbudził też dromader, można było pogłaskać barana i podziwiać poroże jelenia. Największą atrakcją okazało się toczenie na kole garncarskim glinianych czarek.

Wycieczce towarzyszyły: słońce, hałas czyniony przez naszych uczniów oraz zmęczenie upałem. Ale mimo to wszyscy wrócili zadowoleni
i usatysfakcjonowani.


WIZYTA NAD PIĘKNYM MODRYM DUNAJEM

8 czerwca,  48 osobowa grupa uczniów, opiekunów i pracowników naszej szkoły wyruszyła we wczesnych godzinach  porannych na wycieczkę do Wiednia. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu Pana pilota poznawaliśmy historie wszystkich ważniejszych miejsc i  zabytków na trasie. Pierwszym wiedeńskim punktem  był pałac Schönnbrun – dawna letnia rezydencja Habsburgów i jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie. Podziwialiśmy pałacowe ogrody  wraz z zabytkowymi fontannami, pomnikami, kwiatami i imponującą Glorietą. Następnie udaliśmy się na przejażdżkę   jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Wiednia – Ringstraße.  „Taka jest moja wola…”,  tymi słowami cesarz Franciszek Józef zarządził jej budowę. Ze względu na jednodniowy charakter wycieczki podziwialiśmy z okien autobusu monumentalne budowle: Operę Narodową, Burgtheater, Parlament, Uniwersytet Wiedeński oraz Muzeum Historii Naturalnej. Na Schwedenplatz czekał na nas przewodnik, Pan Grzegorz. W jego towarzystwie udaliśmy się  do domu Hundertwasera, który w swojej twórczości nawiązywał do dialogu z przyrodą - równoważnym partnerem człowieka. Następnie udaliśmy się   na spacer wiedeńską starówką, która jest prawdziwym rajem dla amatorów pięknej architektury i zakupoholików. Po drodze zwiedziliśmy Hofburg- zimową rezydencję Habsburgów, posłuchaliśmy ciekawych opowieści o księżnej Sisi  i koniach lipicankach z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Później udaliśmy się do Katedry św. Szczepana, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli gotyckich w Austrii i jest symbolem Wiednia. Jej charakterystycznym elementem architektonicznym jest „Stefanek”, czyli 137 metrowa wieża widziana przy dobrej pogodzie z odległości 100 kilometrów. Tutaj pożegnaliśmy przewodnika i wyruszyliśmy na Kahlenberg – polskie wzgórze w Wiedniu. Zachwyca ono nie tylko fantastyczną panoramą na Wiedeń i Dunaj, ale także kościołem zbudowanym na wzgórzu, gdzie krzyżują się drogi Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Jana Pawła II. Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Krótko przed północą, zmęczeni, ale bogatsi o wiedzę i  nowe doświadczenia zakończyliśmy wycieczkę.


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM


7 czerwca 2019 r. punktualnie o godzinie 10.0 uczniowie szkoły
w Prusinowicach wraz z nauczycielami zebrali się na placu przy OSP
w Prusinowicach. Wszyscy zostali poinformowani o celu akcji przez panią Dorotę Tokarską - Ogorzały, organizatorkę akcji, zajęli  dogodne miejsca i oddawali się lekturze samodzielnie wybranych książek.
Na zakończenie panie: Dorota Tokarska - Ogorzały i Czesława Lubczyńska głośno przeczytały fragment książki o zasadach kulturalnego zachowania. Następnie uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w akcji i kartki z literami,
z których utworzyli hasło akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.  To były wspaniałe chwile z książką. Pozostaje mieć nadzieję, że od teraz czytanie kojarzyć się będzie pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.


VIII POWIATOWY KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

         30 maja 2019 roku w Prusinowicach odbył się VIII Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II.  Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Barbara Borkowska.

Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych opiekunowie zgłosili do finału 40. uczestników ze szkół podstawowych powiatu nyskiego (z Nysy, Goszowic, Lasocic, Białej Nyskiej, Prusinowic).

Naszą szkołę reprezentowali:

Wiktoria Prendecka, która zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas IV,

Wiktoria Lubczyńska, która zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas VI,

Julianna Tokarska, która zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas VIII,   

a także: Maja Kwiczala, Kacper Lewandowski, Wiktoria Kluczna, Filip Mokrzycki, Julia Tyszkowska.

Ważki decyzje  dotyczące wyłonienia zwycięzców podejmowało jury w składzie: pani Anna Leksowska, pani Maria Półchłopek i ksiądz Stanisław Dworzak.

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku, a jak przystało na konkurs twórczości Jana Pawła II częstowano się kremówkami.

W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów składamy serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie i Urzędowi Gminy w Pakosławicach. Dziękujemy ks. Stanisławowi Strusiowi za to, że konkurs mógł odbyć się w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła w Prusinowicach.

W przyszłym roku zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu.

Poezja Jana Pawła II jest wielka, piękna i wspaniała, trudna i wieloznaczna, dlatego wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za wrażliwość i indywidualność.

 


DZIEŃ MAMY

Uczniowie klas I – IV przygotowali dla swoich mam niespodziankę w stylu hawajskim. Mamy zostały powitane okrzykiem: „Aloha!” i obdarowane kwietnymi girlandami.

Widowisko pt. „Mama na Hawajach” było wypełnione tańcami, śpiewem
i życzeniami. Uczniowie z klas I – III w taki właśnie sposób powiedzieli, jak mocno kochają swoje mamy.

Trochę poważniej do zagadnienia podeszli uczniowie klasy IV. Recytowali wiersze, składali piękne życzenia, przekonując wszystkich, że mamy są „ostoją rodzinnych gniazd”.

Po uczcie duchowej miała miejsce inna uczta – czyli ciasto, kawa, herbata
i wesołe rozmowy.

FILM 1 - kliknij aby obejrzeć

FILM 2 - kliknij aby obejrzeć


FILM 3 - kliknij aby obejrzeć

FILM 4 - kliknij aby obejrzeć


DZIEŃ ZIEMI

,,Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”

                                                                         Wisława Szymborska

 

W kwietniu w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ ZIEMI znany też jako Światowy Dzień Ziemi. To nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko w  kwietniu, ale w każdy dzień.

Apel z tej okazji przygotowali uczniowie z klasy czwartej podczas, którego mogliśmy oglądnąć przedstawienie pt. „ Sąd nad mieszkańcami Ziemi”. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat segregacji śmieci i recyklingu.


POMAGANIE MA SENS

 Kilka lat temu przyjęliśmy do naszego życia i serca troje dzieci z Domu Dziecka w Kasisi: Claudię, Paula i Emanuela. Podejmując się tego zadania wypełniliśmy myśl wielkiego wychowawcy - papieża Jana Pawła II, który mówił, że „Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję „Adoptuj z sercem”, starając się zapewnić naszym podopiecznym godne warunki życia
i edukacji dzięki dobrowolnym ofiarom wrzucanym do klasowych skarbonek.

Finansowe sprawozdanie z akcji przeprowadzonej w bieżącym roku szkolnym

 

Klasa

Zebrano

Przedszkole

47,91

I

305,60

II

375,43

III

64,29

IV

358,83

V

317,77

VI

177,90

VII

70,75

VIII

77,14

III G

252,81

Inne

17,28

Razem

2069,71

 

Z powyższej kwoty co miesiąc przekazujemy na konto fundacji  75 złotych na adopcję. W ramach akcji „Wielkanocny koszyczek” zakupiliśmy artykuły papiernicze na potrzeby Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie za kwotę 120 złotych. Ponadto  przekazaliśmy  200  złotych na pomoc dla ogarniętej wojną Syrii w ramach akcji organizowanej przez Unicef Polska,
a pozostałą kwotę na  V edycję  projektu „Ozłacamy Kasisi”, w której nasze dzieci biorą udział.

W imieniu Fundacji Kasisi, Sióstr Elżbietanek w Nysie oraz Unicef Polska składamy serdeczne podziękowania Dzieciom i Rodzicom. Wasze zaangażowanie i empatia zasługują na ogromne uznanie.


"ŚNIEŻKA"

    8 maja 2019 roku klasy młodsze wyjechały do NDK na przedstawienie teatralne pt. „ Śnieżka” w wykonaniu artystów Katolickiego Teatru Edukacji
z Krakowa. Był to niezwykle wesoły, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony spektakl z emocjonującymi efektami świetlnymi. Aktorzy nawet przez chwilę nie pozwolili dzieciom nudzić się, włączając je do wspólnej zabawy . Wszystko to sprawiło, że czuliśmy się jak w bajce.  Ponadto przedstawienie w bardzo przystępny sposób ukazało wartości dydaktyczne  takie jak: umiejętność rozgraniczenia dobra od zła oraz pozytywy zespołowego działania.


„WITAJ MAJOWA JUTRZENKO…”
 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

26 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się poranek  z okazji  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął się on prezentacją multimedialną na temat majowych świąt: 1 V – Święta Pracy, 2 V – Dnia  Flagi i 3 V – Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poznali sytuację polityczno-gospodarczą kraju jaka panowała w czasie uchwalania Konstytucji 3 Maja. Następnie naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. W trakcie zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko” i hymn narodowy. Uczniowie obejrzeli także film animowany, który pomógł im utrwalić znajomość polskich symboli narodowych. Na koniec wszyscy wykonali biało-czerwone flagi, którymi udekorują okna w swoich domach. w czasie majowych świąt.


WIELKANOCNY KOSZYCZEK

Zakończyła się akcja uczniów naszej szkoły na rzecz Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie. Dzięki wielkim sercom i otwartości na drugiego człowieka  udało się zakupić wiele artykułów papierniczych i plastycznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania świetlicy. 11 kwietnia uczennice Klaudia Kulbaka oraz Oliwia Kwiczala wraz z opiekunami przekazały zakupione materiały na ręce siostry Estery. Mamy nadzieję, że sprawią one dzieciom ze świetlicy wiele radości.  

Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!


NAJPIĘKNIEJSZE PALMY

Kultywowanie ludowych tradycji i zwyczajów jest naszym obowiązkiem, zwłaszcza w czasach, gdy wszyscy biegną szybko ku nowoczesności.
W związku z tym już po raz kolejny  odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i rodziców, którzy pomagają im przygotować palmy.
W tegorocznej edycji zostały  one wykonane przez 11 uczniów. Bajecznie kolorowe i wykonane z wielką dokładnością. Trudno było oderwać od nich wzrok, a jeszcze trudniej je ocenić. Po naradzie nagrodzono prace następujących uczniów :

I miejsce – Szymon Wojdyło

II miejsce- Julia Żylska

III miejsce – Emilia Janik

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.


REKOLEKCJE W SZKOLE

5 kwietnia  odbyły się rekolekcje szkolne prowadzone przez Państwa Karolinę
i Karola Fromontów, pracowników Wydziału Katechetycznego w Opolu. Jako małżeństwo  przez 11 lat służyli  na misjach w Azji, Europie i Ameryce Pólnocnej, głosząc Ewangelię. Obecnie prowadzą rekolekcje szkolne, spotkania ewangelizacyjne oraz przybliżają sprawy misji. Uczniowie mimo, iż zaskoczeni taką formą nauk rekolekcyjnych dobrze potrafili przeżyć wspólnie spędzony czas. Chętnie brali udział w rozmowach, śpiewali piosenki, zadawali mnóstwo pytań dotyczących misyjnej pracy Państwa Fromontów.  Sądząc po reakcjach
i wypowiedziach dzieci była to niezwykle interesująca i pouczająca forma przygotowania do Świąt Wielkanocnych.


WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - FINAŁ WOJEWÓDZKI

28 marca 2019 roku w Opolu odbył się finał „Wielkiej Ligi Czytelników” na szczeblu wojewódzkim. Uczniowie naszej szkoły uzyskali tytuł Mistrzów Powiatu i zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego zarówno w kategorii klas I-IV (Zuzanna Chruściel, Hanna Lubczyńska, Laura Wojtaszek) jak i klas V-VIII (Wiktoria Podoluk, Julia Tyszkowska, Filip Mokrzycki). Niesamowite emocje udzielały się wszystkim uczestnikom – Mistrzom Powiatów, którzy stanęi do walki o awans do wielkiego finału konkursu.

Wszystkie drużyny biorące udział w finale wojewódzkim doskonale przygotowały się do testu ze znajomości treści konkursowych lektur. Drużyny z naszej szkoły uzyskały wymagane do awansu 80% punktów. Niestety w każdej z kategorii Mistrzowska drużyna mogła być tylko jedna, tym razem nam się nie udało. Niemniej, gratulacje należą się WSZYSTKIM, finał wojewódzki to duże osiągnięcie.


WYCIECZKA DO LASU

      26 marca 2019 roku uczniowie klasy II wraz z opiekunem projektu edukacyjnego „Przyroda wokół nas” wybrała się na wycieczkę do lasu
w Wilemowicach. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu
 
„Nowa jakość edukacji w gminach Kamiennik i Pakosławice”.

      Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej. Na miejscu spotkaliśmy się z panem leśniczym i odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną wiosną zmiany. Widzieliśmy przepiękne dywany utworzone z kwitnących zawilców.
Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz nauczyliśmy się rozpoznawać wiek drzew. Podziwialiśmy usytuowany
w lesie piękny staw oraz dawny kamieniołom. Obok dużej zielonej polany na skraju lasu zatrzymaliśmy się na odpoczynek, gdzie mogliśmy się zjeść ze smakiem upieczone na ognisku kiełbaski i bułki zakupione wcześniej przez rodziców. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.


DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH

W sobotę 23 marca w Zespole Szkół w Prusinowicach uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście uczestniczyli w Dniu Drzwi Otwartych.

Program imprezy był ciekawy. Goście mogli zwiedzić szkołę, uczestniczyć
w pokazowej lekcji dla przyszłych pierwszoklasistów. Atrakcją dnia było przedstawienie o zwiastunach wiosny przygotowane przez uczniów klas I-III. Szkolna kawiarenka oferowała kawę, herbatę i ciasto. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia plastyczne, w czasie, których dzieci w grupach wykonywały plakaty o wiośnie, gry i zabawy ruchowe organizowane na sali gimnastycznej oraz zajęcia z programowania.

Kilkugodzinne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.


SZKOLNY KONKURS TALENTÓW

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną edycję konkursu talentów. Do udziału w nim  zgłosiło
się 17 uczniów z klas  I-IV.  Konkurs został  przeprowadzony 21 marca w trzech kategoriach: taniec, śpiew i recytacja.
Jury w składzie: Luiza Siniawa – przewodnicząca SU, Karolina Harędzińska oraz Zuzanna Wawrzkiewicz wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii:

Taniec:
I- miejsce  duet: Klaudia Kulbaka oraz Emilia Janik
II – miejsce   Wiktoria Kaletka, Antoni Maćków

Recytacja:
I – miejsce  Kamil Połata
 II – miejsce  Julia Żylska, Julia Ozga

Śpiew:
I miejsce Maja Kwiczala, Wiktoria Prendecka, Oliwia Kwiczala

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział
w konkursie i zachęcamy do rozwijania swoich talentów.


XVIII POWIATOWY KONKURS POEZJI DZIECIĘCEJ
WIERSZE AGNIESZKI FRĄCZEK

Dnia 20 marca 2019r. w Publicznej Bibliotece w Prusinowicach odbył się
XVII Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej. W tegorocznym konkursie dzieci recytowały wiersze Agnieszki Frączek.
Zespól Szkół w Prusinowicach reprezentowało 6 uczniów klas 0 - III.
Uczniowie bardzo pilnie i starannie przygotowali się do występów.
Wiersze poetki były bardzo zabawne i podczas recytowania towarzyszyło dzieciom mnóstwo pozytywnych emocji.
II miejsce zajęła uczennica klasy III Klaudia Kulbaka
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Laureatom dziękujemy i życzymy sukcesów.


GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 12 marca 2019r. w Publicznej Bibliotece w Prusinowicach odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania.

         Głównym celem konkursu było: propagowanie aktywności czytelniczej wśród dzieci, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, szerzenie kultury czytelniczej oraz doskonalenie techniki czytania.

         Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas I – IV oraz V – VIII. Podczas czytanych tekstów pojawiły się znakomite interpretacje, którym towarzyszyły niesamowite emocje.

 

         Jury miało niemały problem, aby wyłonić laureatów. Ostatecznie podjęto następujący werdykt:

 

I miejsce – Fabian Matła

II miejsce – Oliwia Kwiczala

III miejsce – Klaudia Kulbaka

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


DZIEŃ KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet odbyły się w szkole małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała je na swój sposób. Dziewczynki dostały od kolegów życzenia i jakiś miły upominek, a żeńska część pracowników naszej szkoły - kwiaty przygotowane samodzielnie przez Samorząd Uczniowski. Mała rzecz, a cieszy.


II POLSKO-CZESKIE IGRZYSKA SPORTOWE

2 marca 2019 roku dla mieszkańców gminy Pakosławice stał się dniem szczególnym. Po raz kolejny odbyły się Polsko-Czeskie Igrzyska Sportowe.

Do udziału w sześciu konkurencjach: tenis stołowy, bilard, siatkówka, rzuty do kosza, strzały do bramki i finałowego przeciągania liny (które wywołało najwięcej emocji) przystąpiło około 200 zawodników z 13 drużyn reprezentujących: gminę Mikulovice, Biechów, Frączków, Nowaki, Pakosławice, Prusinowice, Reńską Wieś, Rzymiany, Złotogłowice, Skoroszyce, Kamiennik, Starostwo Powiatowe w Nysie, Urząd Gminy w Pakosławicach.

Uczestników zawodów sportowych przywitał Wójt Gminy Pakosławice pan Adam Raczyński. Głos zabrał również Marszałek Województwa Opolskiego pan Andrzej Buła.

Tradycyjnie konferansjerem imprezy został pan Henryk Szczotka.

Tegoroczne igrzyska rozpoczęły się, jak tradycja każe, defiladą uczestników. Następnie zapalono znicz olimpijski. Tego honorowego aktu podjęli się zaproszeni goście – światowej sławy sportowcy olimpijscy – Barbara Bieganowska-Niewiedział i Janusz Trzepizur.

I rozpoczęła się rywalizacja sportowa. W przerwie między konkurencjami na zawodników i kibiców czekały gorące i zimne napoje, ciasto i bigos. Najmłodszym zapewniono również fachową opiekę – dzieciom zorganizowano salę zabaw.

Na zwycięzców czekały nagrody pieniężne, puchary, medale, statuetki
i dyplomy.

W realizacji imprezy czynnie uczestniczyli nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Prusinowicach oraz mieszkańcy gminy Pakosławice.


TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Ostatni czwartek Karnawału nazywany jest zwykle tłustym czwartkiem. Tego dnia w naszej tradycji "dozwolone" jest małe obżarstwo, a najbardziej popularnymi przysmakami są pączki. Kultywując słodką tradycję Tłustego Czwartku Samorząd Uczniowski zadbał, aby każdy mógł zjeść świeżutkiego, lukrowanego pączka z konfiturą. Było więc w naszej szkole zgodnie z tradycją, słodko i pysznie.


"JAK RUMCAJS CYPISKA URATOWAŁ "

Sztuka o tym właśnie tytule, wystawiana w Nyskim Domu Kultury w dniu 19.02.2019 r. była dla uczniów naszej szkoły wielkim przeżyciem. Przedstawienie dostarczało dzieciom estetycznych wrażeń oraz pełną gamę emocji, których wyrazem były ich głośne i spontaniczne reakcje. Bajka, jak zawsze miała szczęśliwe zakończenie - Rumcajs, z pomocą leśnych zwierząt uratował Cypiska. A ten ostatni dostał wielką nauczkę za to, że nie słuchał rodziców.
Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają najważniejszy morał tej opowieści : "Zawsze słuchaj swoich rodziców !"


WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO”.  Samorząd Uczniowski  udekorował szkołę amorkami i serduszkami oraz zorganizował tematyczny kiermasz.  Organizatorzy imprezy przygotowali również w tym dniu  ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby każdy mógł wysłać swoim koleżankom i kolegom miłą wiadomość. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu zainteresowanych tą inicjatywą.


WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Uczniowie naszej szkoły podstawowej biorą udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym.

Lubiący czytać książki, czyli uczestnicy konkursu, musieli zapoznać się z treścią sześciu powieści (lektury szkolne musieli także czytać!).
W określonym czasie byli zobowiązani rozwiązać poprawnie sześć testów dotyczących znajomości treści, problematyki utworów oraz wykazać się wiedzą matematyczną, teoretycznoliteracką, umieć posługiwać się słownikami
i posiadać własne zdanie na określony temat, by móc wziąć udział w wielkim teście kwalifikacyjnym.

Pytania testowe testu kwalifikacyjnego dotyczące wybranego utworu były bardzo szczegółowe. Tylko trzy osoby, które poprawnie rozwiązały test, zakwalifikowały się do etapu powiatowego.

Naszą szkołę w kategorii klas I – IV będą reprezentować:

Zuzanna Chruściel – klasa I

Laura Wojtaszek – klasa II

Hanna Lubczyńska – klasa I

Pamiętajcie mądre słowa Umberto Eco:

KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Uczniowie klas I-IV (przy wydatnej pomocy swoich nauczycieli) przygotowali uroczystość w szkole, by świętować Dzień Babci i Dziadka.

Zaprosili babcie i dziadków i zaprezentowali im swoje talenty aktorskie, recytatorskie i wokalne. Było przedstawienie jasełkowe, inscenizacja (w nowej aranżacji) wiersza o rzepce, którą zasadził dziadek w ogrodzie, wiersze, życzenia i piosenki.

Babcie i dziadkowie nie kryli łez wzruszenia i dumy z wnuczek i wnuków.

Było kolorowo, gwarno i wesoło. Było także słodko – a to dzięki ciastom upieczonym przez mamy (serdecznie dziękujemy mamom za wspaniałe wypieki!).

Babcie i dziadkowie zostali obdarowani laurkami, medalami, kwiatami w oryginalnych wazonikach – dowodami miłości i wdzięczności.

Na pewno to popołudnie należy zaliczyć do udanych.

Dziękujemy rodzicom uczniów za pomoc przy organizacji tej uroczystości.


„WARSZTATY NA TEMAT

ZDROWEGO I RACJONALNEGO ODŻYWIANIA”

Dbając o zdrowie i prawidłowy styl życia naszych uczniów w dniu
18 stycznia 2019r. naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk.

Głównym celem spotkania były warsztaty na temat zdrowego
i racjonalnego odżywiania. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie. Pani dietetyk wytłumaczyła dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie owoców i warzyw.

Dzieci również dowiedziały się ile cukru powinny spożywać w ciągu dnia, a także uczyły się odczytywać z etykiet zawartość cukru w poszczególnych produktach. Przeliczały również ile łyżek tego składnika mieści się w ich ulubionych napojach.

Zajęcia były bardzo ciekawe i poszerzyły wiedzę dzieci na temat prowadzenia zdrowego stylu życia i racjonalnego odżywiania.


„BEZPIECZNE FERIE”

         Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się
ferii zimowych w dniu 15 stycznia 2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie
z paniami policjantkami  z Komendy Powiatowej w Nysie.

Celem spotkania była pogadanka na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Panie funkcjonariuszki przypomniały dzieciom o różnych zagrożeniach czyhających w trakcie ferii. Uwaga szczególnie skupiona była na wspólnym omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz zabaw na świeżym powietrzu.

Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość odgrywania scenek dramowych,  w których należało wykazać się znajomością bezpiecznego poruszania się po drogach,   chodnikach oraz przejściach dla pieszych.

 

 


UWAGA! UWAGA!

15 STYCZNIA 2019 WIELKI BAL KARNAWAŁOWY

Dzisiaj uczniowie klas I-IV uczestniczyli w hucznym balu karnawałowym. Były tańce, muzyka, zabawy, konkursy (w przeciąganiu liny zwyciężyli chłopcy). Był sztuczny śnieg, który pokrywał włosy i podłogę, bańki mydlane i… wata cukrowa (tę można było już zjeść).

W balu uczestniczyli: wróżki i czarownice, policjanci, wojownicy ninja, agenci ochrony oraz mnóstwo kotów. Pojawili się także: egipska księżniczka, biedronka, skrzacik, nietoperz, a nawet spider-man.

Panie animatorki prowadzące imprezę wybrały najciekawiej przebrane postacie: egipską księżniczkę, czyli Wiktorię Prendecką, biedronkę, czyli Julię Ozgę, księżniczkę – czyli Oliwię Kwiczalę, wojownika ninja – Szymona Wojdyłę, spider-mana – Oliwiera Zielińskiego i zjawę – Kacpra Surmę. Królowe i królowie balu otrzymali nagrody rzeczowe – zestawy gier ufundowane przez komitet rodzicielski. Każdy otrzymał pamiątkowe pióro.

Wszyscy bawili się świetnie, były krzyki, hałasy, bieganie – czyli zabawa na medal!


 WIGILIA SZKOLNA

21 grudnia uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodzienny sposób. Najpierw odbyły się niekonwencjonalne zajęcia, podczas których można było wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością, umiejętnością koncentracji oraz talentem, np. plastycznym. Następnie szkolni aktorzy pod kierunkiem pani Barbary Borkowskiej i pani Izabeli Jaroszyńskiej wystąpili w przedstawieniu jasełkowym. A później miały miejsce klasowe wigilie, barszczyk i uszka (o które niektórzy uczniowie już pytali kilka minut po godzinie ósmej rano), opłatek, życzenia i kolędy.

Uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią składają serdecznie podziękowania pani Anecie Janik i pani Żanecie Harędzińskiej za przygotowanie klasowej wigilii.

Jasełka uczniowie przedstawili, także podczas wieczoru kolęd zorganizowanego 6 stycznia 2019 roku przez Bibliotekę Publiczną
w Prusinowicach.


"CO W TRAWIE PISZCZY?"

17 grudnia 2018r. uczniowie klas I - III mieli możliwość obejrzenia ciekawego musicalu profilaktycznego o akceptacji i tolerancji w wykonaniu aktorów
z Teatru Muzycznego „Forte” z Wrocławia pt. „Co w trawie piszczy, czyli
w grupie siła”. Przedstawienie odbyło się w Nyskim Domu Kultury.

Dzieci mogły się przekonać, że choć wszyscy tak się od siebie różnią, mogą sobie nawzajem pomagać i wspólnymi siłami pokonać wszelkie trudności
i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Przepiękne kolorowe kostiumy, dowcipne dialogi, poruszająca muzyka – to wszystko sprawiło, że dla uczniów była to niezapomniana przygoda.

Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturowych w zakresie odbioru sztuki poprzez udział w spektaklu oraz uświadomienie dzieciom, że inność każdego z nas, tak naprawdę nie jest wadą.


WOJEWÓDZKI KONKURS OPOLSKA MAMA MA MOC

Zarząd Województwa Opolskiego zorganizował konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było promowanie rodziny i więzi międzypokoleniowych, pogłębianie świadomości dzieci i młodzieży na temat wartości i roli rodziny w życiu człowieka, poznanie i promowanie atrakcji turystycznych regionu oraz kształtowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych
i literackich.

Uczniowie mogli wykazać swój artystyczny talent, tworząc plakat „Moja mama ma moc”, mapę atrakcji turystycznych „Odkrywam z rodziną Opolszczyznę – mój region“, wiersz z przewodnim hasłem „Uśmiech dziecka“ oraz opowiadanie pt. „Śmiejemy się w naszej rodzinie”. Do konkursu zgłoszono 918 prac.

Uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach również wzięli udział
w konkursie. Nagrodzone zostały trzy prace uczniów klasy IV. Julia Pięk otrzymała specjalne wyróżnienie za mapę, Julia Żylska także wyróżnienie specjalne za wiersz „Szczęśliwe marzenia”, a Michał Krzyśko wyróżnienie za mapę. Cała trójka została zaproszona na uroczystą galę wręczenia nagród. Wrócili z maskotkami, grami edukacyjnymi, dyplomami oraz mnóstwem wrażeń. Uczniów do udziału w konkursie zachęciła wychowawczyni pani Anna Leksowska.

Wielkie gratulacje dla wyróżnionych!


MIKOŁAJ PRZYCHODZI TYLKO DO GRZECZNYCH DZIECI?

 

Uczniów naszej szkoły odwiedził święty Mikołaj.

Zanim jednak przyszedł, prawie wszyscy z obawą dopytywali: Kiedy przyjdzie? Czy naprawdę przyjdzie? Czy przyniesie nam prezenty?

A gdy nareszcie się pojawił – można było zobaczyć uśmiechnięte buzie, a gdy rozdał podarunki – buzie uśmiechały się od ucha do ucha.

Szkoda, że Mikołaj przychodzi tylko raz w roku…


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Proszę państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie państwu łapę poda.

Nie chce podać? A to szkoda.

 

Dnia 27, 29 i 30 listopada uczniowie klas I – IV udali się do Publicznej Biblioteki  w Prusinowicach, aby świętować Dzień Pluszowego Misia. To właśnie miś jest najprawdziwszym przyjacielem oraz jedną z ulubionych maskotek dzieci.

W tych dniach na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci poznały historię Pluszowego Misia, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury
i filmów, których bohaterem był miś. Układały puzzle przedstawiające sylwetki misiów, chodziły po śladach misia, jadły pyszne ciasteczka oraz kolorowe żelki
w kształcie misiów.

Największą i najważniejszą częścią spotkania było zajadanie słodkiego miodu oraz marmolady.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

Pewnego listopadowego popołudnia uczniowie klas I-IV przyszli do szkoły. Niektórzy ubrali się elegancko, niektórzy w wytworne kreacje, niektórzy w strój niekrępujący ruchów. Po co przyszli do szkoły? By bawić się na zabawie andrzejkowej. I bawili się głośno i radośnie. Muzyka grała.

Ale andrzejki to wieczór wróżb, więc były i wróżby-przepowiednie. Można było dowiedzieć się, która panienka pierwsza wyjdzie za mąż, co nas czeka w przyszłości, jakie cechy charakteru decydują o naszym postępowaniu.

Aby uczniowie świetnie się bawili, pani Izabela Jaroszyńska, pani Małgorzata Jaszczyszyn, pani Agnieszka Orłowska dwoiły się i troiły, wymyślając nowe zabawy, konkursy wywołujące uśmiech na twarzy wszystkich.

Czy będzie zabawa karnawałowa?

 


„CYBERNAUCI – KOMPLEKSOWY PROJEKT KSZTAŁTOWANIA

BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ W SIECI”

 

         15 listopada uczniowie klas I – IV brały udział w zajęciach warsztatowych pt. „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.

         Głównym celem zajęć było zapoznanie się z zagrożeniami występującymi w sieci oraz znaczeniem słowa „cyberprzemoc”. Wzbogacenie słownictwa związanego z komputerem i internetem.

         Podczas spotkania dzieci wypowiadały się na temat ulubionych gier
i programów komputerowych  oraz oglądały filmiki edukacyjne dotyczące bezpiecznego korzystania     z internetu.


100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

         11 listopada uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

         Rozpoczęcie uroczystości odbyło się przed budynkiem Urzędu Gminy
w Pakosławicach odsłonięciem i poświęceniem monumentu walczących
o wolność naszej  Ojczyzny oraz złożeniem kwiatów przez delegacje uczniów naszej szkoły.

Następnie podczas przemarszu udano się do kościoła na Mszę Świętą
w intencji naszej wolnej i niepodległej Ojczyzny.

 


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Opowiedz nam, Ojczyzno

Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną,
na wiekach chwały i sławy.
O wojnach Mieszka nam powiedz,
o słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoją opowieść
wiatr halny i morskie szkwały.
Matczynej ucz nas miłości,
jak ojciec w życie wprowadzaj,
nie żałuj serdecznej troski,
za trudy szczodrze nagradzaj.
Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi,
najbliższe sercu, bo polskie.
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród.

                  Janusz Szczepkowski

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony temu wielkiemu wydarzeniu. Apel, któremu patronowały pani Małgorzata Jaszczyszyn i pani Anna Leksowska, przygotowali uczniowie klasy II i klasy IV SP. Były wiersze, pieśni, przedstawiona została krótka historia naszego kraju. Zwrócono uwagę na znaczenie takich słów, jak: wolność, odwaga, przywiązanie i poświęcenie. Galowe stroje wszystkich uczniów oraz piękne dekoracje podkreśliły podniosły nastrój tak wielkiego dnia.

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewali o godzinie 11.11 „Mazurek Dąbrowskiego” – cztery zwrotki. Później złożono kwiaty przed tablicą pamiątkową i zapalono znicze.

W niedzielę reprezentacje uczniów każdej klasy wezmą udział
w Gminnych Obchodach Dnia Niepodległości.


„ŚNIADANIE DAJE MOC!”

     Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc!. Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć
z przypomnieniem  przede wszystkim  ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. 

W zorganizowaniu akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, wsparli nas rodzice naszych uczniów, którzy zakupili produkty potrzebne do przygotowania zdrowego śniadania. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się różne warzywa, nabiał i wiele  gatunków pieczywa. Uczniowie „wyczarowali z nich kolorowe kanapki i sałatki warzywne.

Wszystkie te działania z  pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.


„OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY”

         Dnia 31 października w klasie I odbył się „Dzień Zdrowego Odżywiania”. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznały tajniki zdrowego odżywiania i prowadzenia prawidłowego stylu życia.

         Głównym celem zajęć było zapoznanie się z piramidą żywieniową oraz zdobycie wiedzy na temat roli witamin w naszych organizmach.

         Największą atrakcją spotkania było wspólne wykonie zdrowych, smacznych i kolorowych szaszłyków owocowych.

 


VI POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI HUMORU I SATYRY

W tegorocznym Konkursie Humoru i Satyry Zespół Szkół w Prusinowicach reprezentowało 12. uczniów klas I-VIII. Starannie przygotowali się do występu, by pokazać na scenie swe umiejętności. Satyryczne teksty polskich poetów były nie tylko zabawne, przede wszystkim były niełatwe do interpretacji – ich odpowiednie wykonanie wymagało wiele pracy.

Wyróżnienie w kategorii klas I-II otrzymał Kamil Połata (przygotowany przez panią Małgorzatę Jaszczyszyn) za wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, III miejsce w kategorii klas III-IV uzyskała Julia Żylska (uczennica pani Anny Leksowskiej) za „Ptasie radio” Juliana Tuwima, a II miejsce w kategorii klas V-VI zdobyła Wiktoria Lubczyńska (uczennica pani Katarzyny Tokarskiej) za utwór Wisławy Szymborskiej „Jak ja się dziś czuję”.

Wszystkim uczniom gratulujemy talentu, podziwiamy za umiejętności
i chęci oraz życzymy dalszych sukcesów.


„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”

         12 października 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci klasy I. Zanim nastąpił ten ważny moment
w życiu każdego ucznia, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności
w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości.

         Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali na flagę państwową:

„Ślubuję być dobrym Polakiem,

Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować kiedy urosnę.

Będę się starał swym zachowaniem,

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

         Po uroczystym ślubowaniu dyrektor szkoły pan Artur Kowalski dokonał ceremonii pasowania, życząc każdemu uczniowi wielu sukcesów w nauce oraz dużo radośw zgłębianiu tajników wiedzy.


DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w regionalnym konkursie ortograficznym „Dyktando Niepodległościowe”. Przyjęto hasło przewodnie konkursu: „Niech wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom
i wydarzeniom historycznym stanie się okazją do refleksji nad językiem polskim”.

Należy przyznać, że dyktando było bardzo trudne, jednak uczestnicy bardzo się starali, po prostu (mówiąc kolokwialnie) dali z siebie wszystko.

W kategorii wiekowej klas IV-VI najwyższy wynik uzyskała Wiktoria Podoluk z kl. VI. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Darmograj z kl. V,
a na trzecim Wiktoria Lubczyńska.Spośród uczniów kl. IV najlepsza okazała się Julia Pięk.

W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum bezkonkurencyjnie zwyciężyli uczniowie gimnazjum. Najwięcej punktów zdobyła Urszula Charytanowicz, drugie miejsce zajęła Weronika Jabłońska, trzecie Karolina Adamczyk.

Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi, która pozwoliła na podjęcie tak wielkiego ortograficznego wyzwania.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W sobotę 22 września nauczyciele, uczniowie i przedszkolacy wzięli udział
w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki wszyscy wyruszyli wyznaczonymi trasami. Sprzątając świat, można było jednocześnie podziwiać urokliwą okolicę.

Zakończenie imprezy miało miejsce w Goszowicach. Tam na wszystkich czekały kiełbaski z grilla. Przy ognisku toczyły się poważne i niepoważne
(też) rozmowy.

Dzień upłynął w miłej atmosferze, świeciło słońce i mimo że wiał silny wiatr – nie przeszkodził on zabawom.


XIV ZJAZD MISYJNY DZIECI

15 września 2018 r. 40 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIV Zjeździe Misyjnym Dzieci w Nysie. Dzieci chętnie włączały się w interaktywny spektakl "Przypowieści o dobroci" w wykonaniu Teatru Franciszka z Katowic. Miały również możliwość zapoznać się z działalnością  o. Mariana Żelazka SVD, misjonarza trędowatych w Indiach. Słowa tego wielkiego werbisty stały się hasłem przewodnim tegorocznego zjazdu: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”. Wspaniale było obserwować, jak młodym uczestnikom zjazdu chce się chcieć. Centralnym punktem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem o. Arkadiusza Sitko SVD, rektora Domu Misyjnego w Nysie. Homilię wygłosił o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny Sekretarz ds. Misji. Po Mszy misyjna impreza przeniosła się do parku. Po smacznym posiłku dzieci słuchały opowieści z różnych zakątków świata min. z Boliwii, Kolumbii i Paragwaju. Swoim misyjnym doświadczeniem pobytu w tych krajach dzielili się wolontariusze z Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego Apollos. Świadectwa były przeplatane zabawami i animacjami misyjnymi. Dużo emocji, jak zawsze, wzbudziła loteria misyjna. Każde dziecko otrzymało również pakiet misyjny, a w nim m. in. komiks o ojcu Marianie. Misyjny Zjazd Dzieci to wielkie święto radości i wiary. Widać było, że nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

3 września 2018 r. w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Rozpoczęliśmy udziałem we Mszy św.
Następnie  Pan dyrektor powitał wszystkich  uczniów, rodziców
, nauczycieli
i pracowników
. Przedstawił wychowawców klas, a także przekazał informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2018/2019.
Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. 

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.


 
ROK SZKOLNY 2017/2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Rok szkolny 2017/2018 został uroczyście zakończony. W obu naszych placówkach podczas apelu uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa i nagrody książkowe.

W imieniu Wójta Gminy Adama Raczyńskiego stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce w wysokości 500 zł wręczył Sekretarz Gminy Pakosławice Andrzej Rosa. Ponadto Przewodniczący Komisji ds. Edukacji, Kultury, Sportu
i Promocji Gminy - Marcin Lubczyński w imieniu radnych wręczył wyróżniającym się uczniom listy gratulacyjne oraz nagrody.

Pozostaje życzyć wszystkim uczniom i pracownikom szkoły wspaniałych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.


SPOTKANIE Z ROLNIKIEM INDYWIDUALNYM

13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią udali się do gospodarstwa rolnego w Prusinowicach, należącego do Pana Marcina Kwiczali.  Celem wyprawy było poznanie pracy rolnika w okresie letnim
i wykorzystywanego w tym okresie sprzętu rolniczego oraz prac związanych
z hodowlą bydła mlecznego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wiadomości przekazywanych przez P. Marcina, a możliwość kontaktu ze zwierzętami i oglądanie sprzętu rolniczego wzbudziło wiele emocji. Trudno było nakłonić uczniów do ponownego powrotu do szkoły. Spotkanie odbyło się
w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Cztery pory roku poznajemy krok po kroku" - żywe nauczanie w kształtowaniu postawy aktywnego odkrywcy. 


WYCIECZKA NAD JEZIORO

19 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 4 i 5 udali się na wycieczkę nad Jezioro Nyskie. Panowie policjanci przy stanicy WOPR zapoznali naszych uczniów
z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Wszyscy chętnie skorzystali
z okazji do pływania łodzią ratowniczą po jeziorze oraz z poczęstunku przygotowanego przez rodziców- kiełbasek z grilla.


WYCIECZKA NAD JEZIORO NYSKIE KLAS I-III

Dnia 12.06.2018 roku uczniowie klas I – III z wychowawcami udali się na wycieczkę nad Jezioro Nyskie. Odwiedzili Oddział Rejonowy WOPR, gdzie spotkali się z ratownikami wodnymi. Dzieci zostały zapoznane
z niebezpieczeństwami czyhającymi na nie nad wodą i poznały specyfikę zawodu ratownika wodnego. Kolejnym punktem wycieczki była obserwacja i poznanie przyrody występującej nad jeziorem. Dodatkową atrakcją było pływanie po jeziorze motorówkami ratowniczymi. Był także czas na pieczenie kiełbasek. Uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.


IX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii”
dla klas 1-7

11 czerwca 2018 roku w naszej szkole po raz dziewiąty odbył się Konkurs Ortograficzny. Odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klasy1-3 oraz
4-7. Zmagania z ortografią podjęło 33 uczniów wyłonionych w etapach szkolnych. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy, najlepsi dodatkowo  także nagrody książkowe. Warto zauważyć, że w kategorii klas starszych wszystkie pierwsze miejsca zajęli nasi uczniowie. Organizatorkami konkursu były panie: Izabela Jaroszyńska i Katarzyna Tokarska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!


NOC BIBLIOTEK – 9 CZERWCA 2018 R.

Noc bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury. Wzorem poprzedniego roku biblioteka szkolna zespołu Szkół w Prusinowicach i Biblioteka Publiczna w Prusinowicach przygotowały atrakcje dla czytelników, kierując się hasłem: „RzeczpospoCzyta”.

Tegoroczna Noc bibliotek rozpoczęła się o godzinie 18:00 w budynku szkoły
w Prusinowicach, gdzie obecnie znajdują się obie biblioteki. Nastąpiło powitanie uczestników, wręczenie butonów z tegorocznym logiem akcji
i imieniem uczestnika oraz zakładek do książek. Potem dzieci zostały podzielone na dwie grupy, wylosowały zadania i wzięły udział w grze terenowej, której celem było odnalezienie rodzin, w których żyły osoby walczące o naszą wolność oraz zdobycie fotografii i informacji. Po wykonaniu zadania grupy udały się do domu jednego z mieszkańców naszej miejscowości, który jest pasjonatem sprzętów wojskowych i oglądały tam mała ekspozycję. Jako podsumowanie gry terenowej dzieci wykonały plakaty pt. „Oni walczyli
o naszą wolność”, wykorzystując do tego zdobyte podczas gry informacje
i fotografie. Później miał miejsce  zasłużony poczęstunek i czytanie fragmentów książki „Kocham Polskę - historia Polski dla naszych dzieci”.  Kolejna atrakcją nocy była gra planszowa stworzona przez panie bibliotekarki  pt. "Z niepodległą gra o zwycięstwo" – historyczna potyczka dla 4 drużyn. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące historii Polski, świetnie się przy tym bawiąc. Kolejnym punktem była projekcja filmu towarzyszącego tegorocznej akcji Noc Bibliotek 2018 – „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.
O godzinie 23:00 uczestnicy rozeszli się do domów, aby następnego dnia wziąć udział w VIII Gminnym Rodzinnym Rajdzie Rowerowym „Dla Niepodległej” organizowanym przez Bibliotekę Publiczna w Prusinowicach.


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM


8 czerwca 2018 r. punktualnie o godzinie 10.0 uczniowie szkoły
w Prusinowicach wraz z nauczycielami zebrali się na placu szkolnym.
Zostali poinformowani o celu akcji, zajęli  dogodne miejsca i oddawali się lekturze samodzielnie wybranych książek (co ważne: nie podręczników!).
Na zakończenie dorośli głośno przeczytali „Lokomotywę”  Juliana Tuwima. Następnie uczestnicy akcji otrzymali białe i czerwone kartki, ułożeni w grupie stworzyli napis „NIEPODLEGŁOŚĆ 1918 -2018”.  To były wspaniałe chwile
z książką. Pozostaje mieć nadzieję, że od teraz czytanie kojarzyć się będzie pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.


III SZKOLNY TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
POD HASŁEM: „CZYTANIE ŁĄCZY”

W dniach od 4 do 8 czerwca po raz trzeci w naszej szkole zorganizowany został tydzień głośnego czytania. Obchodzimy go w związku z trwającą  w tym czasie ogólnopolską akcją Tygodnia Czytania Dzieciom organizowaną przez kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Na początku każdej lekcji nauczyciele czytali dzieciom wybrane pozycje. Wszystkie czytane książki zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poniżej lista lektur, która swoimi treściami również wpisuje się w obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wybrane książki:

Przedszkole grupa młodsza – Danuta Wawiłow, Wiersze i wierszyki dla najmłodszych

Przedszkole grupa starsza – Anna Czerwińska – Rydel, Renata Piątkowska, Moje prawa, ważna sprawa!

klasa I – Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba

klasa II –  Barbara Kosmowska, Kolorowy szalik,

Klasa III – Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa,

Klasa IV – Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów,

Klasa V – Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów

Klasa VI – Walka o wolność. 10 opowiadań z czasów rozbiorów.


WYCIECZKA DO GRODU RYCERSKIEGO W BYCZYNIE

Dnia 04.06.2018 roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w wycieczce do Grodu Rycerskiego w Byczynie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Po przekroczeniu bramy grodu, uczestników wyjazdu przywitał rycerz, który zaprosił na pokaz filmu o założeniu i budowie grodu oraz dawnych zawodach jego mieszkańców. Następnie uczniowie zwiedzili gród, zwracając szczególną uwagę na położenie oraz elementy obronne. Tuż po tym, każdy mógł spróbować swoich sił w łucznictwie, co okazało się nie lada sztuką. Potem były rzuty nożem do celu. Kolejnym punktem programu było pisanie gęsim piórem średniowiecznych liter. Następnie zwiedzili zbrojownię, gdzie mieli okazję zobaczyć i dotknąć, a także przymierzyć elementy zbroi rycerskiej. Był także czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Na koniec było własnoręczne robienie papieru. Pobyt w grodzie rycerskim był niezapomnianą przygodą,
a uczestniczenie w rozmaitych zajęciach rycerskich przyniosło uczniom wiele satysfakcji i radości. 


„WSZYSTKO TO POLSKA, OJCZYZNA NASZA”

Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę  w Zespole Szkół w Prusinowicach został  zorganizowany konkurs plastyczny, którego pomysłodawcami były panie: M. Droś i N. Mazurkiewicz. Adresatem konkursu
byli uczniowie szkół gminy Pakosławice. W konkursie wzięło udział 57 uczniów
z ZS w Prusinowicach oraz Szkoły Podstawowej w Goszowicach. Prace zostały ocenione w trzech kategoriach: klasy I – III, klasy IV- VI oraz klasy VII SP, II 
i III gimnazjum. Nagrodzono 28 prac.                              

Fundatorami nagród byli:

- Urząd Gminy Pakosławice – Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- Samorząd Uczniowski przy szkole w Pakosławicach

Organizatorzy:

Natalia Mazurkiewicz i Małgorzata Droś

PREZENTACJA WYNIKÓW - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE 


„MAM TALENT”

Dnia 29 maja 2018 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu "Mam talent" zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.

Uczniowie klas I – VI mogli zaprezentować swoje umiejętności w różnych kategoriach.

Publiczność szkolna dopingowała i wspierała ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę.

A oto zwycięzcy:

  • kategoria śpiew

klasy I – III

I miejsce – Wiktoria Kaletka

II miejsce – Oliwia Kwiczala

III miejsce – Emilia Janik i Wiktoria Prendecka

Wyróżnienie – Fabian Matła

klasy IV – VI

I miejsce – Wiktoria Kluczna i Oliwia Mikuła

II miejsce – Wiktor Kluczny

III miejsce – Matylda Wojdyło, Aleksandra Żwirska, Marcela Aspres, Wiktoria Lubczyńska

  • kategoria recytacja

I miejsce – Wiktoria Prendecka i Julia Żylska

  • kategoria sztuki walki

I miejsce – Kacper Lewandowski

  • kategoria instrumenty

klasy I – III

I miejsce – Oliwia Kwiczala

II miejsce – Kamil Połata

klasy IV – VI

I miejsce – Wiktoria Lubczyńska

II miejsce – Agata Szpiech i Wiktoria Lubczyńska

III miejsce – Karol Hawrot i Agata Szpiech

  •  kategoria taniec

klasy I – III

I miejsce – Klaudia Kulbaka

klasy IV – VI

I miejsce – Maria Kowalska, Antoni Maćków, Wiktoria Podoluk, Maciek Broda

II miejsce – Oliwia Mikuła, Maksymilian Zięba, Wiktoria Kluczny, Wiktor Kluczny

 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani upominkami i dyplomami.


       PODSUMOWANIE KONKURSU CZYTELNICZEGO   „NIEBIESKI KORALIK KAROLCI”

29 maja 2018 podczas apelu zostały wręczone nagrody
i dyplomy dla 16 uczniów klas 1-3, którzy podjęli wyzwanie
i wzięli udział w konkursie organizowanym przez szkolną bibliotekę. Dotyczył on znajomości treści lektury obowiązkowej „Karolcia” Marii Krüger.

Zmagania konkursowe składały się z trzech etapów: 1. Wykonanie rysunku głównej bohaterki, zgodnego z opisem książkowym, 2. Test ze znajomości lektury, 3. Głośne odczytanie wskazanego fragmentu.

Najlepszą znajomością książki wykazali się: Klaudia Kulbaka oraz Julia Żylska – zajmując 1. miejsce, Emila Janik, Maja Kwiczala, Wiktoria Prendecka – miejsce 2. oraz Jakub Kurdziel – miejsce 3.

Gratuluję i życzę miłych wrażeń podczas czytania książek!


DZIEŃ MATKI

26 maja to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki. Obchodzimy to święto
w okresie rozkwitania najpiękniejszych kwiatów, zapewne dlatego by je wszystkie ofiarować mamom. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz
w roku ludzie przypomnieli sobie, a matki odczuły jak ważna jest ich rola. Dlatego też 29 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki, na które zostały zaproszone mamy klas I – III. Uczniowie klasy drugiej przygotowali przedstawienie pt.  "Biedronkowe życzenia dla mamy", natomiast klasy I i III montaż słowno – muzyczny "Za co kochamy nasze mamy?". Były tańce, piosenki, wiersze, życzenia i oczywiście upominki dla mam – koszyczki z jaśminem. Mamy były szczęśliwe i wzruszone, a dzieci zadowolone, że mogły w ten sposób podziękować za wszystko swoim mamom. Po części artystycznej mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

klasa I i III

klasa II


VII POWIATOWY KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

         24 maja 2018 roku w Prusinowicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II.  Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Barbara Borkowska.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 49. uczniów z klas IV – VII szkół podstawowych powiatu nyskiego (z Nysy, Goszowic, Lasocic, Nowak, Białej Nyskiej, Goświnowic, Prusinowic).

Naszą szkołę reprezentowali:

Kacper Lewandowski, Agata Szpiech, Wiktoria Kluczna, Filip Mokrzycki, Julia Tyszkowska, Julianna Tokarska.

Jury w składzie: pani Anna Leksowska, pani Dorota Tokarska-Ogorzały
i pani Maria Półchłopek wyróżniło również uczniów naszej szkoły. W swoich kategoriach wiekowych III miejsce zdobyli: Kacper Lewandowski – kl. IV, Wiktoria Kluczna – kl. V, Julianna Tokarska – kl. VII.

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe
i pamiątkowe dyplomy.

W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów składamy serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie
i Urzędowi Gminy w Pakosławicach. Dziękujemy ks. Stanisławowi Strusiowi
za to, że konkurs mógł odbyć się w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła w Prusinowicach.

W przyszłym roku zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu.

Poezja Jana Pawła II jest piękna i nieprzemijająca, trudna
i wieloznaczna, dlatego wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania
za wrażliwość i indywidualność.


ZACZAROWANY ŚWIAT

22 maja 2018 roku uczniowie z klas 3-6 w ramach udziału szkoły w projekcie „Odkrywcy Sekretów Nauki” wzięli udział w zajęciach eksperymentalnych, prowadzonych przez animatorów w pracowniach Zaczarowanego Świata
w Opolu przy ulicy Dubois 36.

Uczniowie uczestniczyli w  6 godzinnych pokazach i doświadczeniach
z mechaniki, optyki, muzyki, techniki, nowoczesnych technologii, przyrody. Mieli tym samym możliwość poznawczego sposobu zdobywania wiedzy
i rozbudzenia ciekawości oraz kreatywnego myślenia.  Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, gdyż miały możliwość stawiania pytań, wyrażania własnych przemyśleń kierując się zasadą: zobacz –dotknij -zrozum.

Każde dziecko uczestniczące w zajęciach otrzymało książkę z doświadczeniami do samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów w szkole i domu.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Od 8 do 15 maja 2018 roku trwał XV Tydzień Bibliotek pod  hasłem:
(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Celem obchodów tego tygodnia jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Jak co roku, pani Dorota Tokarska-Ogorzały –bibliotekarka  z zaprzyjaźnionej
z naszą szkołą Biblioteki Publicznej w Prusinowicach, która z powodu remontu tymczasowo znajduje się w budynku naszej szkoły, zorganizowała liczne, atrakcyjne wydarzenia i zaprosiła do udziału uczniów naszego Zespołu.

Dzieci wzięły udział w konkursie plastyczno-literackim „Ojczyzna, kiedy myślę…” oraz mogły zaprezentować swoje talenty muzyczne podczas Koncertu Czytelników. Swoją grą na instrumentach pochwaliły się następujące uczennice naszej szkoły:  Agata Szpiech, Wiktoria Kluczna, Wiktoria Lubczyńska, Maja Kwiczala, Oliwia Kwiczala oraz Kinga Stasina. Tradycyjnie dla wszystkich od przedszkola do klas starszych zostały przygotowane lekcje biblioteczne związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tematyka spotkań:

dla przedszkolaków – „Od legendy do symboli narodowych”

dla klas 1-3 – „Od legendy do Niepodległości”

dla klas4-6 – „Ojczyzna, kiedy myślę…”.


TEATR „TEN OBCY”

7 maja 2018 roku uczniowie z klas 4-6 pojechali do Nyskiego Domu Kultury obejrzeć spektakl pt. „Ten obcy”. Na scenie zaprezentowane zostały istotne wątki książkowego pierwowzoru i pojawiły się wszystkie najważniejsze postacie, tj. Ula, Pestka, Marian i Julek oraz „obcy” – Zenek.  Opowiedziana językiem teatru historia miała na celu kształcić właściwą postawę etyczno-moralną młodego widza. Ponadto, zwrócono uwagę na inne ważne kwestie, takie jak: budowanie autorytetu, walka o wpływy w grupie, poczucie więzi rodzinnych, odpowiedzialność, miłość. Obejrzany spektakl można  uznać za dopełnienie procesu edukacji naszej młodzieży.


3 MAJA

Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowanym przez uczniów klasy szóstej. Szóstoklasiści przy pomocy pani Anny Leksowskiej i pana Mariusza Sputo przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązali do historii Polski.Mówili o patriotyzmie, o dumie bycia Polakiem. Na zakończenie wszyscy obecni w podniosłym nastroju odśpiewali „Rotę”.


II OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY® MAŁGORZATY MUSIEROWICZ

W terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2018 roku  biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w II Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady® Małgorzaty Musierowicz. Czytanie odbywało się w poniedziałki na 7. godzinie lekcyjnej.
Z zaproszenia skorzystały następujące uczennice: Agata Szpiech, Wiktoria kluczna, Klaudia Kolndreu, Wiktoria Lubczyńska, Wiktoria Podoluk.

Twórczość autorki – Małgorzaty Musierowicz – cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, gdyż porusza bliskie im problemy. Poznańska pisarka podejmując różnorodne tematy, podpowiada młodym czytelnikom jak żyć. Bohaterowie, atrakcyjnie przedstawienie i dobrzy, stanowią wzory godne naśladowania. Ponadto jej  książki uczą norm moralnych, kształtują system wartości i skłaniają do refleksji o człowieku i życiu.

Zorganizowana akcja miała na celu przybliżyć powieści współczesnej polskiej pisarki. Jeżycjadę® – jak wiadomo – można czytać chronologicznie bądź na wyrywki, a przyjaźń z rodziną Borejków rozpocząć od dowolnego z 22 tomów. Tak też uczyniłyśmy, każda z dziewcząt zapoznała się z dowolnie wybraną częścią, wspólnie zaś czytałyśmy wstęp do serii, tj. „Małomównego i rodzinę”.

Za udział w akcji uczennice otrzymały dyplomy oraz książkę pt. „Kłamczucha”.


SPOTKANIE DYDAKTYCZNE
Z PANEM LEŚNICZYM ZBIGNIEWEM SUROWIECKIM
„WIOSNA W LESIE”


We wtorek17.04.2018 r. uczniowie klasy II i I wybrali się z wychowawcami na wycieczkę do lasu.

Celem wycieczki było:
1.Spotkanie wiosny w lesie, czyli obserwacja przyrody budzącej się z zimowego snu.
2. Poznanie zwierząt zamieszkujących nasze lasy. 
3. Rozpoznawanie roślinności leśnej pojawiającej się w okresie wiosennym.
4. Sadzenie drzewek.

O godzinie 9:30 spotkaliśmy się z panem leśniczym Zbigniewem Surowieckim, który serdecznie  przywitał dzieci. Przypomniał zasady zachowania się w lesie. Przedstawił mieszkańców naszego lasu. Pokazał  ciekawe rośliny leśne i omówił warunki jakich rośliny potrzebują do życia. Następnie pan leśniczy wytłumaczył dzieciom potrzebę uzupełniania drzewostanu w lesie i zaprosił uczniów do sadzenia młodych świerków.

Podsumowaniem dnia było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
 

Uczniowie podziękowali panu leśniczemu za kolejne bardzo ciekawe spotkanie.


XVI POWIATOWY KONKURS POEZJI  DZIECIĘCEJ

22 marca 2018 roku odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach. Jak co roku, reprezentacja naszej szkoły wzięła
w nim udział. Do recytacji przystąpiło 57 uczniów z 16 szkół powiatu nyskiego, którzy deklamowali wiersze Agaty Widzowskiej-Pasiak. Należy zaznaczyć, że uczennice naszej szkoły zdobyły dwa pierwsze miejsca. Była to Klaudia Kulbaka z klasy 2 oraz Wiktoria Prendecka z klasy 3. Ponadto Zuzanna Chruściel została wyróżniona. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Gratulacje!!


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

Dnia 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Najpiękniejsza kartka wielkanocna". Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Goszowicach oraz Szkoły Podstawowej Publicznego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nowakach. Organizatorem konkursu była Jolanta Kamińska.

Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, kształtowanie aktywnej
i twórczej postawy wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy, uczenie zasad zdrowej rywalizacji oraz estetycznego wykonywania prac plastycznych.

Wszystkie prace były wykonane dowolną techniką. Każda z nich była piękna
i inna, ale na każdej był akcent Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Laureaci konkursu:

klasy I – III

I miejsce – Emilia Janik
II miejsce – Franciszek Tokarski
III miejsce – Wiktor Kunicki

klasy IV – VI

I miejsce – Wiktoria Kluczna
II miejsce – Natalia Kacała
III miejsce – Anna Jędrasiak


DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH

W sobotę 17 marca w Zespole Szkół w Prusinowicach uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście uczestniczyli w Dniu Drzwi Otwartych.

Program imprezy był ciekawy. Goście mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć pokazową lekcję w klasie pierwszej, uczestniczyć w zajęciach terapii pedagogicznej i terapii sztuką. Wszystkich zaciekawiły pokazowe zajęcia kreatywności. Atrakcją dnia było przedstawienie o śpiącej królewnie przygotowane przez uczniów klas I-III oraz dzieci przedszkolne. Szkolna kawiarenka oferowała kawę, herbatę i ciasto. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny – kolorowe pisanki, króliczki i zajączki wielkanocne oraz profesjonalnie wykonane palmy spodobały się wszystkim.

Kilkugodzinne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.


ITB BERLIN

Pobudka o godz. 2.30 i po chwili grupa uczniów naszej szkoły rusza na wycieczkę do Berlina. Po pięciu godzinach podróży miasto przywitało nas pochmurną i lekko deszczową pogodą. Nie zniechęciło to jednak nikogo  do zwiedzania tego ogromnego i pełnego zabytków miasta. Dzięki przewodnikowi, Panu Markowi Malinowskiemu, spacerowaliśmy po Unter der Linden
i Aleksanderplatz, podziwialiśmy muzea na Museeninsel, zrobiliśmy obowiązkowe zdjęcia pod Brandenburgentor, przejechaliśmy przez nową dzielnicę rządowa nad Sprewą, zatrzymaliśmy się przy Holocaust- Mahmal – upamiętniającym zagładę Żydów oraz Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa. Mieliśmy również okazję zobaczyć najnowocześniejszą dzielnicę Berlina- Potsdamerplatz a przy nim Sony Center. Tutaj pożegnaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy na targi turystyczne. Smaki i zapachy świata, muzyka, taniec, śpiew- każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a ponadto niezła okazja do szlifowania swoich umiejętności językowych. Nieco zmęczeni, ale szczęśliwi, tuż przed północą wróciliśmy do domu.


SPEKTAKL TEATRALNY "ALICJA W ZACZAROWANEJ KRAINIE"

         23 lutego 2018 roku uczniowie klas I - III pojechali do Domu Kultury
w Nysie na spektakl teatralny pt.„Alicja w zaczarowanej krainie”. Aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa przedstawili dzieciom niezwykłe przygody Alicji, która przypadkiem znalazła się w krainie czarów. Dziewczynka na swojej  drodze spotykała tajemniczego królika. W pogoni za nim wpadła
w głęboki dół, budząc się w krainie snów, a królik został jej przewodnikiem po tej cudownej krainie. Bajeczna sceneria, barwne kostiumy i doskonała gra aktorska zachwyciły młodego widza. To była fascynująca podróż do świata magii i wyobraźni. 


CYRK „SZOK”

Dnia 15 lutego 2018 roku naszą szkołę odwiedził ukraiński cyrk "Szok". Cała społeczność uczniowska obejrzała ciekawy program artystyczny, dzieci powitało dwoje artystów, którzy wprawili w zachwyt zebraną publiczność – przedszkolaków i uczniów. Wystąpił oczywiście wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Uczniowie, którzy zostali wybrani przez artystów mogli brać czynny udział w wielu zadaniach. Były pokazy ekwilibrystyki, żonglerki, iluzji oraz tańczący biały wielki miś. Ogromny wąż wzbudził duże zaciekawienie
i uśmiechy dzieci, które mogły go dotknąć i pogłaskać. Wszystkim bardzo podobały się występy artystów, które nagrodzone zostały gromkimi oklaskami.


WALENTYNKI

W dniu 14 lutego 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Świętego Walentego", w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią.

Już od rana panowała u nas miła atmosfera – na korytarzu zaobserwować można było odświętny wystrój, czerwone serduszka i amorki.

Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu specjalną "Pocztę Walentynkową", aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym. Był też kiermasz walentynkowy, gdzie można było zakupić słodkości w postaci serduszek. Świętowanie walentynkowe w naszej szkole ma wielu zwolenników pośród nas, a tym samym niesie radość i zadowolenie.


„ COŚ SIĘ KOŃCZY, A COŚ ZACZYNA”

Przez osiem lat uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie „Adopcja serca” organizowanym przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. W ramach projektu podjęliśmy opiekę nad Olgą – dwunastoletnią dziewczynką z Madagaskaru. Niestety, w styczniu br. została ona wykreślona
z programu ze względu na brak bieżącego świadectwa, które potwierdzałoby kontynuowanie przez nią nauki. Stanowi ono bowiem niezbędny warunek udziału w projekcie pomocowym. W chwili obecnej Olga ma 20 lat. Ufamy, że dzięki naszej pomocy skończyła szkołę, zdobyła zawód, że daliśmy jej szansę na lepszą przyszłość i samowystarczalność w dorosłym życiu. A ponieważ naszym uczniom  nie brakuje wrażliwości oraz empatii  postanowili wypełnić to wolne miejsce  i  zaadoptowali dwoje dzieci z Zambii: trzyletnią Claudię oraz  ośmioletniego Emmanuela, z którym już wkrótce zamierzamy nawiązać korespondencję. Chcielibyśmy dowiedzieć się jak żyje, poznać jego  zainteresowania a przy okazji podszlifować swój angielski. Świadomość,
że dzięki Tobie ktoś jest szczęśliwy to jedno z piękniejszych uczuć.

Rośnijcie zdrowo!

 


"CZTERY PORY ROKU POZNAJEMY KROK PO KROKU" - ZIMA

Uczniowie klasy II długo czekali na dzień, w którym spadnie śnieg. 
Kiedy 8 lutego 2018r. świat pokrył się śnieżnym puchem wyruszyli na wycieczkę. Zapoznali się z najbliższym środowiskiem naturalnym i zmianami
w przyrodzie zachodzącymi zimą. Obserwowali otoczenie i  wymieniali charakterystyczne cechy zimy. Znaleźli tropy zwierząt na śniegu. Po dotarciu do parku uczestniczyli w zimowych zabawach na śniegu.


ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS STARSZYCH

7 lutego odbyła się zabawa karnawałowa klas starszych tj. 4-6. Uczniowie pięknie prezentowali się w swoich przebraniach, chętnie tańczyli i brali udział
w organizowanych konkursach. Wybrano króla i królową balu. Wszyscy obecni na balu za udział w zabawach i konkursach zostali nagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. We wtorek 6 lutego 2018r. 
w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III.

Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną śnieżynkami, kolorowymi rozetami i balonami. W przygotowaniu dekoracji uczestniczyli rodzice i nauczyciele.

Uczniowie młodszych klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia
i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ, wszyscy bawili się doskonale.

W przerwie uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Zabawa karnawałowa była udana. Wszyscy uczestnicy balu oddali swoje głosy na króla i królową balu. W wyniku głosowania zostali nimi Klaudia Kulbaka
i Dominik Fulczyński. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

12 stycznia 2018 roku o godzinie 16.30 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.

Dzieci z klas I-III z tej okazji  pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowały piękną uroczystość i przedstawiły program artystyczny. Była to inscenizacja, wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także jasełka. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek w postaci kawy, herbaty oraz ciasta. Uroczystość była okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.


„ Z POKARMEM DO PAŚNIKA – SPOTKANIE Z LEŚNICZYM”

10 stycznia 2018 roku uczniowie klasy II i I udali się po raz kolejny na wycieczkę do lasu w Biechowie. Do wyjazdu dzieci zaczęły przygotowywać się dużo wcześniej. Wspólnie w klasie wykonywały zbożowe kule dla ptaków. Celem wycieczki było obserwowanie zmian zachodzących zimą w lesie, uwrażliwienie na żywą przyrodę, umiejętność rozróżniania gatunków zwierząt, rozumienie niesienia pomocy zwierzętom w okresie zimy.  Podczas wycieczki do lasu dzieci ponownie spotkały się z leśniczym, Panem Zbigniewem Surowieckim. Tym razem rozmawiały na temat zwierząt i niesienia im pomocy w czasie zimy. Pomagały leśniczemu w łatwych pracach związanych z karmieniem zwierząt. Wspólnie z panem leśniczym  rozwiesiły, też  budki  dla ptaków oraz szukały tropów zwierząt.


SPEKTAKL „ CHŁOPCY Z PLACU BRONI”

3 stycznia 2018 uczniowie klas 4-6 wybrali się do Nyskiego Domu Kultury na spektakl przygotowany przez Teatr Współczesny z Krakowa pt. „Chłopcy
z Placu Broni”. Była to poruszająca historia dzieciństwa, siły marzeń i drogi ku dorosłości. Kluczowym wątkiem była postać Ernesta Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to co dla niego najcenniejsze – życie. Tytułowy Plac Broni staje się krainą, wktórej króluje wyobraźnia, a walka chłopców o skrawek przestrzeni na rogu ulicy Marii i Pawła okazuje się walką nie tylko o miejsce do zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale także o wartości takie jak: przyjaźń, honor, lojalność wobec przyjaciół i samych siebie. Stylowe kostiumy oraz scenografia przeniosły uczniów na ulice dawnego Budapesztu uruchamiając wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym.


JASEŁKA I  WIGILIE KLASOWE

22 grudnia 2017 roku w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana wyczuwało się świąteczną atmosferę, którą nasilał wystrój i dekoracje oraz żywa, pachnąca lasem choinka , przystrojona niepowtarzalnymi, ręcznie wykonanymi ozdobami. O godzinie 9.00 cała wielka rodzina szkolna została wprowadzona w niepowtarzalny nastrój Świat Bożego Narodzenia. W pięknej scenerii zespół uczniów przedstawił jasełka. Mali artyści z wielkim przejęciem
i zaangażowaniem odegrali swoje role. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, bajkowych postaci i złego Heroda wraz ze swą eskortą. Bajkowe postacie przybywające do stajenki betlejemskiej mówiły
o ponadczasowych problemach dzieci, ale najpiękniejsze były dobre rady
i udzielane przez nie przestrogi. Stroje, świetna gra małych aktorów oraz cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Po jasełkach pan Dyrektor Artur Kowalski złożył zebranym życzenia świąteczne.
Następnie wszyscy udali się do klas, gdzie tradycyjnie odbyły się klasowe wigilie. Przy pięknie nakrytych stołach uczniowie wraz z wychowawcami dzielili się opłatkiem, spożywali wigilijne potrawy i śpiewali kolędy.

 


SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

Dnia 11 grudnia 2017 roku grupa dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III SP, 
IV-VI SP, II-III G wzięli udział w SZKOLNYM DNIU PROFILAKTYKI zorganizowanym dzięki środkom finansowym pozyskanym z budżetu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Główne cele tego przedsięwzięcia to:

Ø  promowanie zdrowego stylu życia,

Ø  kształtowanie prawidłowych postaw, nawyków i zachowań,

Ø  zaznajomienie uczniów ze skutkami prawnymi i społecznymi używania nikotyny
i napojów alkoholowych,

Ø  zdobycie wiedzy nt. możliwości szukania pomocy i wsparcia (osób, instytucji, organizacji),

Ø  uświadomienie zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu,

Ø   poszerzenie wiedzy na temat różnych aspektów i przejawów przemocy
w rodzinie.

W ramach realizacji założonych celów przeprowadzono pogadanki, lekcje wychowawcze, prezentacje multimedialne oraz prace grupowe na różne tematy.

Przedszkole – przemoc – „Nie ucz mnie przemocy”

Klasy 1-3 SP – zdrowe odżywanie – „Cukier? Nie, dziękuję”

Klasy 4-5 SP – bezpieczeństwo w sieci – „Bezpieczny Internet”

Klasy 6-7 SP – nikotyna – „Papierosa? – Dziękuję! JA nie palę!!”

Klasy 2-3 G – alkohol – „Nie dam się nabić w butelkę”.

Efektem pracy w zespołach klasowych były plakaty, które następnie zostały rozwieszone na korytarzach szkoły.

Działaniem profilaktycznym objęci zostali także rodzice podczas  grudniowego zebrania. Prelekcja została przygotowana i przeprowadzona przez szkolnego pedagoga.


KONKURS PLASTYCZNY

5 grudnia 2017 roku w naszej szkole podsumowany został konkurs "Postać Mikołaja".
Celem konkursu było rozwijanie zdolności manualnych dzieci, rozwijanie wyobraźni, wdrażanie do estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych oraz uczenie zdrowej rywalizacji.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I - VI. Wszystkie prace były ciekawe i zasługiwały na pochwałę. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkimi  mikołajkowymi upominkami.

Laureaci konkursu to:

I miejsce

Marcel Cymbalista kl. I
Karol Hawrot - kl. IV
Macela Aspres - kl. V 

II miejsce

Michał Paralusz - kl. I
Tymoteusz Pac - kl. II
Klaudia Kulbaka - kl. II
Damian Chodor - kl. III

III miejsce

Franciszek Tokarski - kl. I
Julia Zielińska - kl. I
Oliwia Kwiczala - kl. III
Michał Krzyśko - kl. III
Julia Pięk - kl. III
Julia Żylska - kl. III

 Gratulujemy !!!


MŁOTKI W RUCH

Dnia 22 i 29 listopada uczniowie klas I - III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu "Majsterkowo", które były zorganizowane
w nyskiej Castoramie. Uczniowie po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa sięgnęli po młotki i gwoździe i w ciągu godziny wykonali piękne: uczniowie klasy I - stojaki na kubki, a klasy II i III karmniki dla ptaków. Na zakończenie otrzymali upominki w postaci drewnianego domina lub linijki z lupą i breloczka z poziomicą, a własnoręcznie wykonane karmniki razem z dziećmi powędrowały do ich domów.

 


ANDRZEJKI

Dnia 22.11.2017 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w zabawach i różnych wróżbach. Były konkursy, tańce i pląsy. Rodzice uczniów przygotowali również poczęstunek dla swoich pociech, aby mogły jak najdłużej uczestniczyć w zabawie regenerując swoje siły. Zabawa na pewno była udana, gdyż wszystkie dzieci świetnie się bawiły.


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 21, 22 i 23 listopada 2017 roku uczniowie klas I – III zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki w Prusinowicach na lekcję biblioteczną z okazji "Dnia Pluszowego Misia". Pani bibliotekarka opowiedziała ciekawą historię pluszowego misia, którą słuchali z wielkim zainteresowaniem. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki, śpiewali piosenkę, układali puzzle, układali postać misia
z kolorowych kółek, słuchali opowieści o przygodzie Kubusia Puchatka i grali
w grę planszową. Na zakończenie Pani Dorotka przygotowała dla wszystkich pyszne słodkości.


ROCZNICA 11 LISTOPADA

Dnia 9 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia
z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie tego wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości.  Montaż słowno-muzyczny ukazał trudną i bolesną drogę przodków do odzyskania niepodległości. W nastrój zadumy wprowadziły wiersze oraz pieśni patriotyczne  przedstawione przez uczniów.  11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki
o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Jak co roku, program został przedstawiony lokalnej społeczności podczas uroczystej wieczornicy zorganizowanej w budynku miejscowej OSP przez zaprzyjaźnioną Gminną Bibliotekę Publiczną.


ŚNIADANIE DAJE MOC

W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie klasy II jak co roku włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej
w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. 

Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania. W przygotowaniach wsparli nas rodzice uczniów, którzy przygotowali dla dzieci produkty z których uczniowie przygotowali zdrowe kanapki, surówkę  i sok owocowo-marchewkowy.           
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.


JESIENNA WYPRAWA DO LASU

25 października uczniowie klasy II i III wyposażeni w lornetki, lupy, aparaty fotograficzne i dyktafony wybrali się na wycieczkę do lasu w Biechowie. Planując wyprawę wszyscy obawiali się czy pogoda dopisze. Jak się okazało aura sprzyjała, a las o tej porze roku był przepiękny. Jesienne drzewa obfitowały w mozaikę najróżniejszych barw i odcieni.

Pan leśniczy Zbigniew Surowiecki, opowiedział uczniom wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazał fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak rozpoznać gatunki drzew, które grzyby są jadalne, dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów, poznali warstwy lasu, słuchali śpiewu leśnych ptaków. Znaleźli też ślady leśnych zwierząt. Na koniec było ognisko i wspólny posiłek.

Wszyscy pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły. Była to żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła na bezpośredni kontakt z naturą. Na długo wizyta w lesie pozostanie w  pamięci dzieci. Uczniowie już planują zimowy wyjazd do lasu, na który umówili się
z leśniczym.

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Zbigniewowi Surowieckiemu z Nadleśnictwa Prudnik za przychylność i gościnność okazaną w „leśnym domu”, za cierpliwość i zaszczepienie miłości do lasu oraz za wręczone dzieciom pamiątki.


NIEDZIELA MISYJNA

22 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w parafialne obchody Niedzieli Misyjnej otwierającej Tydzień Misyjny w Kościele katolickim. Mali misjonarze przygotowali oprawę liturgii Mszy świętej, podczas której modlili się za misje
i misjonarzy. Przebrani w stroje charakterystyczne dla pięciu kontynentów, w uroczystej procesji przynieśli do ołtarza wraz z darami problemy i radości dzieci z całego świata.
Mamy nadzieję, że takie inicjatywy pobudzą nas wszystkich do większej wrażliwości na potrzeby najbardziej pokrzywdzonych i niejednokrotnie prześladowanych chrześcijan. Wszystkim dzieciom i rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie.


OWOCOWO WARZYWNE SZALEŃSTWO

Samorząd Uczniowski ogłosił w naszej szkole zbiórkę zdrowej żywności
i poprosił rodziców i dzieci o przyniesienie do szkoły różnorodnych owoców. Dnia 10.10.2017 roku zorganizowany został kiermasz ze zdrową żywnością. Uczniowie podczas przerw mogli zakupić różne owoce oraz owocowe szaszłyki, które cieszyły się dużym powodzeniem. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele Samorządu Uczniowskiego.

Rodzicom bardzo dziękujemy za pomoc, a uczennicom klasy V za wykonanie plakatów promujących zdrową żywność.

 Został również ogłoszony konkurs "Kukiełka warzywno – owocowa". Wzięli
w nim udział uczniowie klas I – VI wraz z rodzicami. Kukiełki mogły być wykonane z warzyw lub owoców i ozdobione w dowolny sposób. Zainteresowanie było ogromne, a pomysły i wykonanie przeszły najśmielsze oczekiwania. Przy ocenie były brane pod uwagę przede wszystkim: pomysł, zaangażowanie oraz estetyka wykonania prac. Wystawę prac zorganizowano na korytarzu szkolnym. Za trud, duże zaangażowanie, pomysłowość i fantazję, wszystkie prace zostały nagrodzone. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Laureaci konkursu według kategorii wiekowych to:

Uczniowie klas I – III

I miejsce: L. Siniawa, J. Kurdziel, M. Krzyśko, M. Kwiczala, J. Pięk, J. Żylska.

II miesjce: Sz. Wojdyło, K. Kulbaka, E. Janik.

III miejsce: K. Połata, J. Kliś, M. Harędziński, Z. Wawrzkiewicz.

Uczniowie klas IV - VI

I miejsce: M. Wojdyło.

II miesjce: K. Wezner, Z. Pająk.

III miejsce: K. Kolndreau, R. Wróbel.

Gratulujemy pomysłów dzieciom i rodzicom.


KONKURS RECYTATORSKI
 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Humoru i Satyry w Łambinowicach. Gratulujemy Klaudii Kulbace z klasy II, która opowiedziała o małpie w kąpieli, i Wiktorii Lubczyńskiej z klasy V recytującej wiersz „Cegła” za zajęcie I miejsca (w swoich kategoriach wiekowych).
Bardzo ładnie zaprezentowali się: Julia Pięk z klasy III i Filip Mokrzycki z klasy VI. Doceniamy ich zaangażowanie i umiejętności aktorskie. Nagrodą są pozytywne uwagi i oceny celujące z języka polskiego.


ŻAK 2018

Czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej Żak 2018. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Słowo Boże i dziedzictwo ojców- Opolska Katedra”. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy V Wiktoria Podoluk, inni otarli się
o kwalifikacyjne minimum. Gratulujemy wszystkim, a Wiktorii życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach konkursowych.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W ramach obchodów VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia zarówno w szkole, jak i w domu. Wykonali również plakaty promujące akcję oraz układali rymowanki ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia. Odbyły się również konkursy na klasowych mistrzów tabliczki mnożenia. Zwycięzcami
w poszczególnych klasach zostali: Kamil Połata (klasa I), Julia Pięk (klasa III), Matylda Wojdyło (klasa IV), Marcela Aspres (klasa V) i Jakub Mazurkiewicz (klasa VI). 


WIELKIE SERCA DLA MISJI

Fundacja Szymona Hołowni z całego serca dziękuje  za udział w projekcie „Ozłacamy Kasisi”  i za wielkie zaangażowanie w tę akcję! Podziękowanie
i wyrazy uznania należą  się wszystkim, którzy przyczynili się do czynienia dobra – Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom oraz oczywiście Uczniom
i Przedszkolakom, z myślą o których i dla których została zorganizowana ta akcja. Każdą otrzymaną od Was złotówkę Siostra Mariola będzie mogła przeznaczyć na wyżywienie, lekarstwa, przybory szkolne, zapewnienie dzieciom zajęć dodatkowych, a także  drobnych rozrywek – coś, na co
w realnych warunkach nie udałoby się znaleźć finansów, a jest dla większości dzieci przygodą życia. Nie da się ukryć, że naszym działaniom towarzyszyła drobna nutka rywalizacji. Ostatecznie z wynikiem 4723,10 złotych zajęliśmy czwarte miejsce w Polsce a nasze zadanie „Zaskocz nas” zasłużyło na trzecie miejsce.
Z niecierpliwością czekamy na certyfikat potwierdzający nasz udział w tym projekcie i cieszymy się, że również dzięki nam na twarzach dzieci z Kasisi pojawi się uśmiech.

Niech czynione dobro wraca do Was ze zdwojoną siłą.


XIII MISYJNY ZJAZD DZIECI

„Idźcie i głoście” to hasło XIII Misyjnego Zjazdu Dzieci w Nysie. Uczestniczyła
w nim ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły. Ubrani w białe koszulki, wyposażeni w śpiewniki i dobry humor wyruszyliśmy na spotkanie  w grupie prowadzonej przez misjonarza pracującego w Chorwacji. Piękne zdjęcia i barwnie opowiedziane historie pozwoliły dzieciom poznać ten kraj
i  dowiedzieć się na czym polega praca misjonarza w Europie. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy świętej, podczas której byliśmy świadkami wręczenia krzyży misyjnych trójce misjonarzy udających się do Ameryki Południowej. Po Mszy tradycyjnie wyruszyliśmy do parku, tym razem przy dźwiękach orkiestry dętej z Chludowa. Tańce, śpiewy oraz loteria fantowa były ostatnim punktem spotkania.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

4 września 2017 r. w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Rozpoczęliśmy udziałem we Mszy św. Następnie  
Pan dyrektor, powitał wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przedstawił nauczycieli i pracowników szkoły, a także przekazał informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018.
Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. 

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.


GMINNE DOŻYNKI WE FRĄCZKOWIE

3 września 2017 roku mieszkańcy gminy Pakosławice dziękowali  za tegoroczne plony podczas gminnych dożynek zorganizowanych we Frączkowie. Można było podziwiać korony żniwne przygotowane przez sołectwa naszej gminy oraz stoiska z plonami ziemi. Nie zabrakło także tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem dożynkowym. Podczas części artystycznej wystąpili uczniowie naszej szkoły w montażu słowno-muzycznym pt. „Dożynkowy spór”. Dzieci, które wzięły udział w przedstawieniu to: Wiktoria Lubczyńska, Wiktoria Kluczna, Wiktor Kluczny, Filip Mokrzycki, Julianna Tokarska i Urszula Charytanowicz.
ROK SZKOLNY 2016/2017
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 9:00 odprawioną przez ks. proboszcza Stanisława Strusia. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Wszystkich zebranych powitał pan dyrektor Artur Kowalski. Następnie przyznano Stypendia Wójta Gminy Pakosławice dla najzdolniejszych uczniów za wybitne wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. W imieniu Wójta Gminy Adama Raczyńskiego stypendia w wysokości 500 zł wręczyli Sekretarz Gminy Pakosławice Andrzej Rosa oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Gminy Marcin Lubczyński. Wręczyli  także wyróżniającym się uczniom nagrody książkowe ufundowane przez Radnych Rady Gminy Pakosławice.

 Kolejnym punktem było wręczenie przez dyrektora i wychowawców świadectw oraz nagród książkowych najlepszym uczniom naszej szkoły. Nagrody dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5.0 zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa po zakończeniu apelu
w swoich klasach. Na szkolnej uroczystości było obecnych wielu rodziców dumnych ze swoich dzieci.


DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

W ostatnim tygodniu roku szkolnego odbyły się dawno oczekiwane przez uczniów zawody.

Na obiektach sportowych gimnazjum w Pakosławicach, uczniowie rywalizowali
w grupie klas szkoły podstawowej IV-VI i grupie gimnazjalnej. Boje toczyły się
w konkurencjach indywidualnych i zespołowych, które sprawiedliwie sędziowali nauczyciele zespołu szkół.

Po rozgrywkach, wszyscy najlepsi w swoich konkurencjach otrzymali prawdziwe medale, z których byli bardzo dumni.

Wyniki:

Żonglerka piłką nożną
 – I miejsce Drożdż Wiktor   IIm. Furmankiewicz Szymon   III miejsce Kluczny Wiktor.

Podbicia piłeczki tenisowej
– I miejsce Tomasiak Amelia, II miejsce Tokarska Julianna, III miejsce Mucha Maria.
-  I miejsce Kwiczala Kacper, II miejsce Kluczny Wiktor, III miejsce Stawiarz Sławomir.

Rzuty do kosza
– I miejsce Tomaszek Alicja, II miejsce Tyszkowska Julia, III miejsce Mucha Maria.
 - I miejsce Kwiczala Kacper,  II miejsce Pleszczak Konrad, III miejsce Rybarski Borys.

Skoki na skakance
– I miejsce Szpiech Agata, II miejsce Lubczyńska Wiktoria, III miejsce Żądło Wiktoria.

Rozgrywki w ringo
– I miejsce kl. V: Mucha Maria, Tomasiak Amelia, Żądło Wiktoria.
- II miejsce kl. VI: Tokarska Julianna, Tomaszek Alicja, Tyszkowska Julia.
- III miejsce kl. IV: Kluczna Wiktoria, Kolndreau Klaudia, Lubczyńska Wiktoria, Szpiech Agata.

Piłka nożna
–I miejsce kl. VI: Furmankiewicz Szymon, Poczkajski Maciej, Pleszczak Konrad, Rybarski Borys, Wdowikowski Dominik, Tyszkowska Julia.
- II miejsce kl. V: Kwiczala Kacper, Mazurkiewicz Jakub, Mokrzycki Filip, Prendecki Jakub, Rieger Jakub, Stajak Konrad, Stawiarz Sławomir.
- III miejsce kl. IV: Drożdż Wiktor, Kluczny Wiktor, Maćków Antoni, Opiela Jan, Zięba Maksymilian.

Uczniowie klas I - III  tego dnia również uczestniczyli w wielu wesołych zabawach ruchowych, które zostały zorganizowane przez nauczycieli w parku
w Prusinowicach. Na koniec dnia wszyscy otrzymali medale zwycięstwa za  zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w grach i zabawach .


II SZKOLNY FESTIWAL GŁOŚNEGO CZYTANIA
OBCHODZONY W RAMACH  
XVI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM
pod hasłem „Czytanie zbliża”

Po raz drugi w naszej szkole odbył się festiwal głośnego czytania. Trwał on od
5 do 9 czerwca. Nauczyciele na początku lekcji czytali uczniom wybrane książki przez 5 do 10 minut. Celem tej akcji było promowanie czytelnictwa
i propagowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu. Książki wybrane do głośnego czytania:

v  Przedszkole grupa młodsza Grzegorz Kasdepke,Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko,

v  Przedszkole grupa starsza – Grzegorz Kasdepke, Bon czy ton, czyli savoir-vivre dla dzieci,

v  klasa I Joanna Olech, Pompon w rodzinie Fisiów,

v  klasa II –  Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia,

v  Klasa III – Anna Onichimowska, Duch starej kamienicy,

v  Klasa IV – Joanna Olech, Dynastia Miziołków,

v  Klasa V – Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo. Czerwone krzesło,

v  Klasa VI – Aneta Górnicka-Boratyńska, Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci.

 


NOC BIBLIOTEK

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.  Miejsca z bogatą ofertą kulturalną,
z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły
i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań
z literaturą i jej gwiazdami, licząc na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. 

Jak poprzedniego roku szkolna biblioteka wraz z Biblioteką Publiczną
w Prusinowicach przygotowały moc atrakcji, kierując się tegorocznym hasłem: Czytanie porusza. Na tę wyjątkową noc nasze biblioteki zmieniły się w  „wielki ocean książek, w którym zacumował statek z czytelnikami”.  Noc rozpoczęła się o godzinie 19.00 zbiórką w Bibliotece Szkolnej oraz powitaniem
i rozdaniem biletów na rejs: Noc Bibliotek Prusinowice 2017. Potem nastąpiło przejście do Biblioteki Publicznej, gdzie uczestnicy dostali okolicznościowe butony z logiem akcji i numerami (wzięły one potem udział w losowaniu nagród). Następnie siedząc w zacumowanej w bibliotecełodzi młodzi czytelnicy poznali przy pomocy teatrzyku Kamishibai „Historię pewnego statku” Zofii Staneckiej. Zainspirowani treścią książki odpowiadali na pytania i wykonali statki z papieru. Niespodziewanie na pokład  wkradli się piraci, którzy pozbawili uczestników wszystkich cennych rzeczy. Kiedy łódź przybiła do portu „Strażacka łąka” czekał już gorący posiłek. Posileni wrócili do biblioteki szkolnej, po drodze puszczając  papierowe statki na rzece Cielnicy. W szkolnej bibliotece odczytano „Lokomotywę” Juliana Tuwima, która oprócz czytania, dała okazję do świetnej zabawy plastycznej. Potem czytelnicy z radością
i przy słodkim poczęstunku oddali się wspólnej zabawie przy grach stolikowych. Atrakcją wieczoru stał się pokaz bajek z kliszy wyświetlanych za pomocą projektora „Ania”. Oglądane i jednocześnie czytane były bajki: „Czerwony kapturek”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Dziewczynka z zapałkami”. Tuż przed wieczorną toaletą zrabowane łupy zostały odnalezione, a gotowi do snu uczestnicy już w śpiworach oglądali kino nocne dla dzieci - film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. Warto wspomnieć, że najmłodszymi uczestnikami Nocy Bibliotek były dzieci z naszego przedszkola, choć opuściły one szkołę o godz. 22:00. Pozostali, troszkę niewyspani, ale
z uśmiechem na twarzy, rozeszli się do domów tuż przed godziną 8, zaklepując swój udział w Nocy Bibliotek za rok!

 


WYCIECZKA DO DARŁÓWKA 29.05.2017r.- 02.06.2017r.

W dniach od 29.05.2017r do 02.06.2017r uczniowie naszej szkoły tj. klasy II-VI wraz z opiekunami: Moniką Prendecką, Izabelą Jaroszyńską, Barbarą Borkowską i Małgorzatą Jaszczyszyn, uczestniczyli w pięciodniowej wycieczce turystyczno - krajoznawczej. Celem podróży było urocze,  małe miasteczko, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu, mowa tu o Darłówku Wschodnim... CZYTAJ DALEJ


DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca w ramach obchodów Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 wzięli udział
w mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich dzieci. Po krótkim pobycie
w szkole dzieci wraz z nauczycielami udały się do miejscowego sklepu na lody
i inne słodkości.  Wspaniale było popatrzeć na uśmiechniętei usmarowane od lodów buzie naszych uczniów. W celu utraty kalorii odwiedziliśmy plac przy remizie strażackiej, gdzie dzieci świetnie się bawiły. Chłopcy grali w piłkę,
a dziewczynki rysowały kredą po asfalcie. Zadowoleni udaliśmy się spacerkiem w drogę powrotną do naszej szkoły.

 


WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI TWINPIGS
I MUZEUM OGNIA W ŻORACH

30 maja uczniowie z klas I-VI wybrali się na wycieczkę do parku rozrywki Twinpigs w Żorach. Przygoda na Dzikim Zachodzie rozpoczęła się od przejścia ścieżką edukacyjną z animatorem, który w ciekawy sposób przedstawił historię odkrycia Ameryki i jej pierwotnych mieszkańców – Indian. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, z jakich skorzystały dzieci, ale z całą pewnością należy wspomnieć o: strzelaniu z łuku, małym zoo, karuzeli whisky, Kinie 5D, Parku Linowym, Karuzeli Trapera, Family Coaster. W trakcie pobytu wszyscy uczestnicy udali się do restauracji „Mexicana” na obiad, po czym dalej korzystali z atrakcji. Na koniec wizyty dzieci dokonały zakupu pamiątek
w „Sklepie u Apacza”, „Małym Kowboju” lub w „Złotej podkowie”.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta z Muzeum Ognia. Ten  nowoczesny budynek o zadziwiającym kształcie, pozwolił uczniom  samodzielnie zapoznać się z ekspozycją. Znaleźli tam informacje na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego.

 


DZIEŃ MATKI

26 maja, pierwszoklasiści postanowili uczcić wyjątkową uroczystość zapraszając do naszej szkoły kochane Mamy.

Przybyłych gości poprosiliśmy o zajęcie miejsc przy pięknie nakrytym stole. Uroczystość rozpoczęliśmy od powitania gości i obejrzenia sztuki teatralnej
pt. ,,Przygody żabki”. Spektakl kończący się morałem: ,, Rodziców słuchaj rad, z drogi nie zbaczaj…” z dołączonymi życzeniami wytworzył niesamowitą, wzruszającą atmosferę. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, przystąpiliśmy do wspólnego poczęstunku. Na pięknie udekorowanym stole, pośród kwiatów, pojawiło się tradycyjne słodkie ,,co nieco”. Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Ten dzień na długo pozostanie
w naszej pamięci.


     TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Od 8 do 15 maja 2017 roku trwał Tydzień Bibliotek pod  hasłem: Biblioteka? Oczywiście! Celem obchodów tego tygodnia jest podkreślenie roli czytania
i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Jak co roku, pani Dorota Tokarska-Ogorzały – bibliotekarka z zaprzyjaźnionej
z naszą szkołą Biblioteki Publicznej w Prusinowicach, zaprosiła uczniów na lekcje biblioteczne. Starsze klasy wzięły udział w spotkaniu pt. „Biblioteczne Archiwum”. Na zajęciach dzieci dowiedziały się w jaki sposób gromadzić, selekcjonować i przechowywać ważne informacje. Zobaczyły także  archiwa tutejszej biblioteki. Lekcja biblioteczna uświadomiła zebranym, że biblioteka przechowuje i udostępnia nie tylko książki, ale również ważne
i potrzebne informacje.

 


WYCIECZKA NAD JEZIORO

         18 maja 2017 roku uczniowie klasy II wraz z wychowawcą uczestniczyli w wycieczce nad Jezioro Nyskie. Spotkali się tam z ratownikiem wodnym Oddziału Rejonowego WOPR Panem Krystianem Lech, który opowiedział uczniom o pracy ratownika wodnego. Uczniowie zapoznali się z numerami ratunkowymi, ubraniem i sprzętem ratowniczym oraz niebezpieczeństwem z którym można się spotkać nad wodą. Atrakcją dla dzieci było pływanie po jeziorze ratowniczą motorówką.


MAJOWE ŚWIĘTA

1 maja, 2 maja, 3 maja – to dla nas Polaków szczególne dni. Aby je uczcić 
28 kwietnia uczniowie klasy 5 i 6  pod opieką p. Violetty Komandzik
i p. Katarzyny Tokarskiej zaprezentowali krótki program słowno - muzyczny,
w którym przypomnieli zebranej społeczności uczniowskiej o rocznicach obchodzonych na początku maja, ich genezie i historii. W programie zaprezentowano wiersze i piosenki oraz wykorzystano prezentację multimedialną,  która stanowiła tło do omawianych zagadnień.

Warto pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami i powinniśmy być dumni z naszej historii i dokonań naszych przodków.  Majowe święta są do tego znakomitą okazją.

 

 

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury  i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Data, jaką wybrano na świętowanie, nie jest przypadkowa – to dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału
w konkursach: plastycznym pt.”Baśniowy świat Andersena”, gdzie wykorzystując dowolną technikę należało wykonać ilustrację do ulubionej baśni oraz czytelniczym „W krainie baśni Andersena”, w którym uczniowie musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą  znajomością baśni, ale także wiedzą na temat życia pisarza.

W konkursie plastycznym zwyciężyła Wiktoria Kluczna, Wiktor Kluczny oraz Natalia Kacała, udział wzięli również Karol Hawrot, Bartosz Kostuś i Jan Warchoł. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy, a zwycięscy dodatkowo nagrody.

 Konkurs czytelniczy odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klasy 1-3
i 4-6. Najlepszą znajomością baśni i życiorysu Andersena wśród uczniów klasach 1-3 wykazali się Karol Hawrot – 1. miejsce, Maja Kwiczala – 2. miejsce oraz Emilia Janik i Julia Żylska – 3. miejsce. Zostali oni nagrodzeni dyplomami oraz książkami. W drugiej grupie osób, z klas 4-6 zwyciężyła Wiktoria Podoluk zajmując 1. miejsce,  Julianna Tokarska – 2. miejsce oraz Wiktor Kluczny 3. miejsce. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział
w konkursach.

 


 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW – PODSUMOWANIE

Wielka Liga Czytelników to ogólnopolski projekt czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych
i ich rodziców. Celem jest promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwo, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy oraz promowanie war
tości rodzinnych,
w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.

Zaangażowani w projekt uczniowie wypożyczali książki z listy konkursowej i do każdej z nich otrzymywali test, który po przeczytaniu lektury wypełniali
w domu, z pomocą rodziców. Aby uzyskać sprawność czytelniczą i zaliczyć test należało otrzymać min. 80 punktów. Przejście do następnego etapu konkursu było możliwe, gdy każdy uczeń zdobył 10 sprawności czytelniczych. Niestety,
w tym roku uczniom nie udało się zdobyć wymaganej ilości sprawności i wzięli udział tylko w etapie szkolnym. Pierwszy etap (szkolny) trwał od 17 października 2016 do 10 marca 2017 r. Jako usprawiedliwienie należy zaznaczyć, że przystąpiliśmy do projektu z miesięcznym opóźnieniem. Pozostaje  mieć nadzieję, że w przyszłej edycji uda nam się zaliczyć wszystkie trzy etapy.

Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie Wielkiej Ligii Czytelników to: Kaludia Kulbaka, Wiktoria Prednecka, Maja Kwiczala, Julia Żylska, Jakub Prednecki, Natalia Kacała, Wiktoria Podoluk, Wiktoria Lubczyńska, Wiktoria Kluczna, Wiktor Kluczny. Wszyscy oni dostali dyplomy i nagrody za udział.


DZIEŃ ZIEMI

         26 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie przedstawili inscenizację o ochronie środowiska. Odbył się także konkurs rysunkowy i konkurs na prezentację multimedialną. Prace konkursowe były zaprezentowane dla ogółu uczniów.

         Święto Ziemi zostało zorganizowane przez panią Dorotę Spyrkę i panią Natalię Mazurkiewicz.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

7 kwietnia  nasi uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach szkolnych, którym przewodniczył o. Seweryn, franciszkanin z Nysy. Wzięli czynny udział we Mszy świętej oraz Drodze Krzyżowej przygotowanej przez uczniów klasy czwartej. Dalsza część rekolekcji miała miejsce już w szkole. W „Afrykańskim kinie”, do którego bilety zaprojektowali uczniowie klasy VI, odbył się pokaz filmów edukacyjnych o Afryce. 

W ramach rekolekcji  podsumowano  szkolny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Prace uczniów  oceniane były  w dwóch kategoriach wiekowych. Łącznie na konkurs dzieci przygotowały 29 palm. Celem konkursu było poznawanie i kultywowanie tradycji obrzędowych, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz integracja międzypokoleniowa. Poniżej przedstawiamy nazwiska nagrodzonych uczniów:

Klasy I-III        I – miejsce  ex aequo  Julia Żylska  oraz  Antoni Szpiech      

                       II – miejsce  ex aequo  Michał Krzyśko oraz Damian Chodor

                       III -  miejsce  ex aequo Jakub Tkaczyk oraz Kornel Wezner

Wyróżnienie: Julia Pięk oraz Matylda Wojdyło

Klasy IV-VI      I – miejsce  Agata Szpiech

                        II- miejsce  Kamila Kacała

                        III- miejsce  Wiktoria Podoluk

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody sfinansowane ze środków pochodzących z kiermaszu bożonarodzeniowego.

 

 


„MAŁY KSIĄŻĘ”         

10 kwietnia 2017 r.  uczniowie z klas 4-6 w Nyskim Domu Kultury mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Mały Książę”. Przedstawiona historia nie odbiegała znacząco od literackiego pierwowzoru. Była to opowieść o dziecku, które ma
w sobie każdy człowiek i poznawaniu świata ludzi dorosłych. Mały Książę wędruje po planetach zamieszkiwanych przez samotnych ludzi stwierdzając każdorazowo: „Dorośli są bardzo dziwni”, aby na końcu dowiedzieć się od Lisa, że „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Ta mądra i metaforyczna historia o dorastaniu do człowieczeństwa,
o dokonywaniu wyboru, co jest dobre, a co złe, opowiada nam też
o najważniejszych wartościach na ziemi: o miłości i śmierci.  Należy wspomnieć, że Integracyjny Teatr Arka tworzą zawodowi aktorzy, którzy pracują na jednej scenie z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, również aktorami.


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

 

Dnia 06 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Najpiękniejsza kartka wielkanocna". Wzięli w nim udział uczniowie klas I - VI z naszej szkoły, uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Goszowicach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Publicznego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nowakach. Organizatorem konkursu była Jolanta Kamińska.

Konkurs miał na celu: rozbudzanie wyobraźni i fantazji uczniów, kultywowanie tradycji świątecznych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki Świąt Wielkanocnych, uczenie zasad zdrowej rywalizacji oraz estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych. Kartki świąteczne były wykonane dowolną techniką i wszystkie zasługiwały na pochwałę i uznanie. Widniały na nich pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaki. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością. Podczas konkursu panowała przyjacielska atmosfera, wszyscy uczniowie ostali nagrodzeni dyplomami
i nagrodami rzeczowymi.KIERMASZ WIELKANOCNY

Kolorowe palmy, zajączki, stroiki - to tylko niektóre "dzieła", wykonane przez dzieci, rodziców i nauczycieli z naszej szkoły. Można  je było kupić na Kiermaszu Wielkanocnym zorganizowanym  w niedzielę 2 kwietnia w naszej parafii.  Było świątecznie i wiosennie więc stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dochód  z kiermaszu zostanie  przeznaczony na potrzeby Fundacji  Kasisi wspierającej misje.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu, a szczególnie Paniom: Beacie Aspres, Magdalenie Wojtaszek, Aleksandrze Lubczyńskiej, Annie Kurdziel, Aldonie Lubczyńskiej- Kulbaka Magdalenie Cymbalista, Monice Prendeckiej, jak również tym - którzy zechcieli nas odwiedzić i zakupić przygotowane artykuły.


WYCIECZKA DO ROLNICZEJ SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNEJ
W PRUSINOWICACH

3 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy I wybrali się do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Prusinowicach. W czasie wycieczki dzieci dowiedziały się na czym polega praca rolnika, jakie prace są wykonywane wiosną w polu oraz które maszyny rolnicze i urządzenia są do tego wykorzystywane. Przewodnikiem po spółdzielni był pan Tokarczyk. Wielką atrakcją była możliwość wejścia do kabiny ciągnika. Na zakończenie odwiedziliśmy biura, gdzie uczniowie spotkali się z pracownikami administracji, czekał tam też na wszystkich słodki poczęstunek. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody wycieczka bardzo podobała się uczniom, wykazywali duże zainteresowanie tematem
i zadawali wiele pytań. Podczas pożegnania uczniowie wręczyli Panu Tokarczykowi podziękowania.

 


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wiosna to piękna pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na gałęziach. Tego roku w pierwszy dzień wiosny starsi  uczniowie naszej szkoły z klas 4-6 wraz z władzami gminy, nauczycielami oraz sołtysem wsi wzięli czynny udział w sadzeniu drzew
i krzewów. Inicjatorem tej akcji był wójt naszej gminy pan Adam Raczyński przy współpracy Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Nadleśnictwa Prudnik. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do pracy. Sadząc młode drzewka mieli oni okazję nie tylko nauczyć się, jak poprawnie wykonuje się tę czynności, ale również zapoznać się z gatunkami drzew i krzewów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Sadzenie drzew jest nie tylko  zajęciem pożytecznym, ale także przyjemnym, o długotrwałych efektach.  Ponadto kształtuje postawy proekologiczne u dzieci i  propaguje troskę o naturę. Po wykonanej pracy czekała pieczona kiełbaska, którą wszyscy z ochotą zjedli. Tradycyjnie też odbył się pochód z marzanną. Kukła została spalona. Pozostaje mieć nadzieję, że zima już nie wróci.


PODSUMOWANIE AKCJI  „ADOPCJA SERCA”

W związku z zakończeniem zbiórki grosików przeznaczonych na adopcję dwójki naszych podopiecznych – Olgi i Paula – przedstawiamy rozliczenie finansowe.

 

Klasa

Ilość uczniów

Suma zebranych grosików

W przeliczeniu na jednego ucznia

I

8

95,33

11,92

II

21

198,88

9,47

III

18

303,63

16,87

IV

16

183,12

11,45

V

11

303,34

27,58

VI

9

124,16

13,80

Razem

83

1208.46

14,56

 

Adopcja – Olga-  55,00 zł x 12 m-cy = 660,00 zł

Adopcja – Paul – 25,00 zł x 12 m-cy = 300,00 zł

Razem  960,00 zł

1208,46 – 960,00 = 248,46 zł

Nadwyżka w wysokości 248,46 zasiliła realizację  pierwszego zadania i zostanie przekazana na konto Fundacji Kasisi  w ramach projektu „Ozłacamy Kasisi”.
W imieniu Olgi i Paula składamy serdeczne podziękowania dzieciom i ich rodzicom.

Macie wielkie serca.

 


XV POWIATOWY KONKURS POEZJI DZIECIĘCEJ WIESŁAWA DRABIKA

22 marca 2017 roku po raz piętnasty w Gminnej Bibliotece w Prusinowicach odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. 
W tym roku dzieci recytowały wiersze Wiesława Drabika. W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Klaudia Kulbaka, Wiktoria Prendecka, Julia Żylska, Karol Hawrot i Kacper Lewandowski, który otrzymał wyróżnienie. Wszystkie dzieci przepięknie recytowały przygotowane utwory literackie, wykazały się dużą odwagą pokonując nieśmiałość przed szeroką publicznością za co nagradzane były gromkimi brawami.
Organizator zadbał o nagrody dla każdego dziecka i słodki poczęstunek.


"WŁADCA SKARPETEK"

21 marca 2017 roku uczniowie klas I-III wyjechali do NDK na przedstawienie teatralne pt.: „Władca skarpetek”. W trakcie spektaklu uczniowie poznali  przygody Jasia, który w poszukiwaniu zagubionej skarpetki wyruszył nocą
w zaczarowaną podróż po swoim domu.  Spektakl miał ważny wymiar edukacyjny: uczył młodych widzów, że sprawdzonych wiadomości należy szukać w książkach, przypominał też o konieczności sprzątania i segregacji śmieci (bo – jak głosi refren jednej z piosenek - „porządek jest w porządku!). Spektakl bardzo wiarygodnie – i pięknie – ożywiał świat wyobraźni małego chłopca zdobywającego wiedzę o tym, że czasem sama droga jest ważniejsza niż cel, do którego dążymy.

Połączenie oryginalnej historii z ciekawą scenografią i piosenkami sprawiło, że „Władcę skarpetek" uczniowie oglądali z otwartą po dziecięcemu buzią.


DZIEŃ Matematyki

Dnia 21 marca 2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Matematycznym pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko” zorganizowanym
w ramach Dnia Matematyki. Składał się on z 24 pytań z zakresu matematyki
i nauk pokrewnych. W Turnieju wzięło udział 24 uczniów z klas I – VI reprezentujących 4 drużyny sześcioosobowe. Uczestnicy na bieżąco poznawali wyniki, a także opisy uzasadniające poprawne odpowiedzi. Nad poprawnością przebiegu Turnieju czuwały panie:Violetta Komandzik i Izabela Jaroszyńska.

Zwycięstwo odniosła drużyna w składzie: Alicja Tomaszek, Konrad Stajak, Fabian Cymbalista, Jan Warchoł, Julia Pięk i Klaudia Kulbaka.

Drugie miejsce zdobyła drużyna reprezentowana przez: Konrada Pleszczaka, Filipa Mokrzyckiego, Wiktorię Podoluk, Karola Hawrota, Julię Żylską i Fabiana Matłę.

Trzecie miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Maciej Poczkajski, Sławomir Stawiarz, Wiktoria Lubczyńska, Maciej Broda, Oliwia Kwiczala i Tymoteusz Pac.

Wszystkim uczniom gratulujemy i cieszymy się z zaprezentowania umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w codziennej praktyce.


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W dniu 7 marca 2017 r., przeprowadzone zostały eliminacje  gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Młodzież startowała w dwóch kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe oraz  gimnazjalne.

Organizatorem turnieju był Związek Oddziału Gminnego OSP RP przy współpracy Wójta Gminy Pakosławice Adama Raczyńskiego.

Turniej otworzył oraz przywitał przybyłych uczestników Komendant Gminny OSP Grzegorz Mazurkiewicz oraz Wójt Gminy Pakosławice Adam Raczyński, życząc powodzenia i jak najlepszych wyników.

 Na początku turnieju uczestnicy otrzymali  do rozwiązania  zestawy pytań testowych. Stopień trudności był zróżnicowany dla poszczególnych grup wiekowych. Po dokonaniu oceny prac  pisemnych nastąpiła tzw. „dogrywka” ustna finałowa.  

 Kolejność zajętych  miejsc przedstawia się następująco:

  I grupa wiekowa ( szkoła podstawowa):

Dominik Wdowikowski

Julia Tyszkowska

Aleksandra Chruściel

II grupa wiekowa ( gimnazjum):

 Szymon Kaliński

Kacper Zdunek

Mateusz Mucha

Do eliminacji  powiatowych zakwalifikowały się po dwie osoby z poszczególnych grup wiekowych. Uczniów do konkursu przygotowywała mgr inż. Dorota Spyrka.


OZŁACAMY KASISI

„Ozłacamy Kasisi” to projekt edukacyjno - charytatywny skierowany do szkół, przedszkoli, rodziców i nauczycieli. Jest on realizowany w dwóch kategoriach: stopień realizacji zadań oraz skuteczność, która jest sumą wygenerowanego wsparcia. Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkola wyrazili chęć udziału w III edycji tego przedsięwzięcia, która nosi tytuł „Niezwykła lekcja prosto z Afryki”.  Już w grudniu rozprowadziliśmy  wśród rodziców
i nauczycieli bony do spiżarni oraz aniołki przygotowane na kiermasz bożonarodzeniowy. W styczniu oraz w lutym  Panie opiekunki z przedszkola zorganizowały zbiórkę grosików. Po dołączeniu kwoty przeznaczonej na realizację programu „Adoptuj z sercem” oraz pieniędzy „z koszyczka” od grupy kolędniczej zgromadziliśmy na chwilę obecną 697 złotych- co daje nam szóste miejsce w Polsce/ na ogólną liczbę 75 szkół biorących udział w projekcie/. Dane te zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale mamy jeszcze wiele pomysłów. Wkrótce przystąpimy do realizacji zadań nadesłanych przez fundację.

Na stronie Fundacji można na bieżąco śledzić, co dzieje się w Kasisi oraz jaki wkład ma nasza szkoła w pomoc afrykańskim dzieciom.

http://www.fundacjakasisi.pl/pl/cos_specjalnie_dla_ciebie


BEZPIECZNE FERIE 2017

 Ferie zimowe to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy.
Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
 
Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów prezentację
pt. „Bezpieczne ferie 2017”. Dzieci przypomniały sobie jak bezpiecznie bawić się na śniegu, jeździć na sankach, łyżwach czy nartach.  Pozostaje mieć nadzieję, że  wszyscy  wezmą sobie do serca usłyszane rady i po feriach zjawią się szkole zdrowi oraz wypoczęci.


WALENTYNKI

Walentynki powszechnie nazywane Dniem Zakochanych to uroczystość, która na stałe wpisała się do szkolnego kalendarza. W tym roku wypadały one podczas ferii zimowych,z tego powodu samorząd uczniowski postanowił zorganizować je trochę wcześniej. Walentynkowy kiermasz, na którym uczniowie mogli kupić drobne upominki i słodkości oraz kartki z dużą ilością czerwonych serduszek,cieszył się sporym zainteresowaniem. Była także poczta walentynkowa – czyli doskonała okazja, aby wyznać miłość swojej sympatii.


ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS STARSZYCH

7 lutego odbyła się zabawa karnawałowa klas starszych tj. 4-6.  Uczniowie pięknie prezentowali się w swoich przebraniach, chętnie tańczyli
i brali udział w organizowanych konkursach. Wybrano króla i królową balu, zostali nimi Mikołaj Antczak i Agatka Szpiech. Najciekawsze przebrania mieli zaś Marysia Mucha i Maks Zięba. Wszyscy obecni na balu za udział
w zabawach i konkursach zostali nagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta przez uczniów klas I-III jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole 25 stycznia 2017 roku.
Na wstępie uczennica klasy I przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Następnie zostały zaprezentowane programy artystyczne, które dzieci
z poszczególnych klas przygotowały wraz ze swoimi wychowawczyniami. Uczniowie klasy I w barwnych strojach przedstawili inscenizację pt: „Przyjaciele Bałwanka” natomiast uczniowie klasy II i III montaż słowno muzyczny zawierający wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.
Po części artystycznej Dziadkowie zostali zaproszeni  na słodki poczęstunek
w postaci ciasta, kawy i herbaty przygotowany przez rodziców. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami. Spotkanie upłynęło w miłej
i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez teatr, taniec, wiersz i piosenkę mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała.

UCZNIOWIE KLASY I

UCZNIOWIE KLASY II i III


ZABAWA KARNAWAŁOWA

W środę 18 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.
Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez uczniów klas I - III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Dzięki pomocy rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan wodzirej Dyzio. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Uczniowie podczas balu w wyniku głosowania wybrali spośród wszystkich uczestników osoby, które były ich zdaniem najciekawiej przebrane.
Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Zosia Pająk i Dominik Fulczyński

II miejsce – Maja Kwiczala i Patryk Darmograj

III miejsce – Marysia Kowalska i Kacper Lewandowski

Zwycięzcy zostali nagrodzeni grami planszowymi, a wszyscy pozostali uczestnicy zabawy jako nagrody pocieszenia otrzymali zestawy długopisów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza zabawa karnawałowa udała się !


„MAŁY OLIMPIJCZYK” I „DWA OGNIE” - ZAWODY SPORTOWE

W styczniu 2017r. odbyły się zawody gminne szkół podstawowych pn. "Mały olimpijczyk" i "Dwa ognie".
Konkurencję chłopców "Małego olimpijczyka" wygrała drużyna z Goszowic,
a dziewcząt drużyna z Prusinowic.
Skład chłopcy II miejsce: W. Drożdż, W. Kluczny, J. Mazurkiewicz, F. Mokrzycki, J. Prendecki, K. Stajak, S. Stawiarz, M. Zięba.
Skład dziewczęta I miejsce: M. Aspres, N. Kacała, W. Kluczna, M. Mucha,
W. Podoluk, A. Szpiech, W. Żądło.
Rozgrywki w "Dwa ognie" zakończyły się podwójnym zwycięstwem uczniów
i uczennic z Prusinowic.
Dziewczęta: M. Aspres, N. Kacała, W. Kluczna, M. Mucha, J.Tokarska,
A. Tomaszek, J. Tyszkowska, W. Żądło.
Chłopcy: M. Antczak, W. Drożdż, K. Kwiczala, J. Mazurkiewicz, K. Pleszczak,
M. Poczkajski, K. Stajak, S. Stawiarz, D. Wdowikowski.

 


JASEŁKA

W  magiczny  czas  Bożego Narodzenia  wprowadziły nas tradycyjne Jasełka. Przygotowania do przedstawienia trwały ponad miesiąc a uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, naukę tekstu oraz śpiewu kolęd i pastorałek. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa.  Przedstawienie zostało ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego wystawiliśmy również jasełka dla mieszkańców Prusinowic i Pakosławic. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i życzliwe przyjęcie naszych młodych aktorów.

 

 


PRZY WIGILIJNYM STOLE

W czwartek 22 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenie wszystkie klasy naszej szkoły organizują wigilie klasowe. Tego uroczystego dnia wszyscy przychodzą do szkoły w odświętnych strojach. Uczniowie wraz
z wychowawcami dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia i przy pięknie nakrytych stołach wspólnie spożywają jedną z wigilijnych potraw tj. barszcz
z uszkami. Przy choince śpiewają kolędy i opowiadają, jak wygląda kolacja wigilijna w ich domach rodzinnych.


PODZIĘKOWANIE

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy wzięli udział
w przygotowaniu dekoracji na kiermasz bożonarodzeniowy, dziękujemy Paniom: 
Sylwii Antczak, Beacie Aspres, Barbarze Garbacik, Małgorzacie Hawrot, Alinie Janota, Małgorzacie Kacała, Katarzynie Kowalskiej, Aleksandrze Lubczyńskiej, Aldonie Lubczyńskiej – Kulbaka, Żanecie Maj, Angelice Matła, Patrycji Mazurkiewicz, Katarzynie Paul, Monice Prendeckiej, Urszuli Skupień, Genowefie Słodkowskiej, Małgorzacie Surma, Lucynie Szpiech, Natalii Tkaczyk, Magdalenie Wojtaszek.

Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc.


„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Po raz kolejny  uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję  charytatywną - "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". W tym celu zorganizowaliśmy zbiórkę artykułów papierniczych dla podopiecznych Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie. Celem akcji było uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka.  Pamiętajmy,  że dobro czynione z uśmiechem zawsze powraca.

 


ODWIEDZINY ŚW. MIKOŁAJA

 

6 grudnia naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Co prawda nie przybył na saniach ciągniętych przez zastęp reniferów, bo nie było śniegu, ale jego pojawienie wywołało wielką radość u wszystkich dzieci. Przy pomocy diabełka
i aniołka rozdawał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom i pracownikom szkoły. Był to dzień pełen radości i uśmiechów. Teraz już oczekujemy upragnionych świąt Bożego Narodzenie i prezentów pod choinką.


WYCIECZKA DO WIOSKI MIKOŁAJA

Dnia 02 grudnia 2016 roku uczniowie klas I - III Zespołu Szkół w Prusinowicach  uczestniczyli w wycieczce do Złotego Stoku.

Na miejscu zostali serdecznie przywitani przez pomocnika Świętego Mikołaja –  pracowitego Elfa, który zaprosił uczniów do Wioski Mikołaja. Zwiedzaniu towarzyszył szereg zadań – dzieci napędzały ogromną bombkę, aby napoić zwierzęta, karmiły marchewką zwierzęta mieszkające w wiosce, pomagały uruchomić maszynę do kruszenia złych uczynków.

Po wykonaniu zadań dzieci prowadzone przez Elfa czasoprzestrzennym tunelem udały się do chatki, gdzie każde dziecko miało możliwość spotkać Mikołaja, usiąść na kolanach, zadzwonić dzwonkiem i otrzymać od niego „Certyfikat Przyjaciela Świętego Mikołaja”.

Po zwiedzeniu Wioski Mikołaja dzieci zostały zaproszone przez Elfa na gorącą świąteczną herbatę i pączka. Dzieci mogły również zakupić ciekawe pamiątki dla siebie i najbliższych. Zadowolone i szczęśliwe wróciły do szkoły.
Z pewnością na długo zapamiętają wizytę w Wiosce Mikołaja i to niezwykle wyjątkowe spotkanie.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W tym roku uczniowie klas I-III po raz kolejny obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Tradycyjnie dzieci zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej w Prusinowicach przez p. Dorota Tokarską-Ogorzały. Na początku lekcji bibliotecznej uczniowie poznali historię powstania pluszowego misia. Następnie dzieci opowiadały o swoich ulubionych pluszowych misiach, które oczywiście przyniosły ze sobą.  Kolejnym punktem było oglądanie teatrzyku kamishibai w oparciu o bajkę "Miś" Wioletty Piaseckiej. Po obejrzeniu
i wysłuchaniu przygód Misia uczniowie wypowiadali się na temat treści bajki, dostrzegli wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś - przyjaciel
z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów. Nie zabrakło również wesołych zabaw i konkursów oraz misiowych przysmaków.

Podczas wizyty w bibliotece p. Dorotka ogłosiła wyniki organizowanego przez nią konkursu plastycznego „Mój pluszowy miś” i wręczyła dyplomy i nagrody.

Spotkanie sprawiło wszystkim dzieciom wiele radości.


„MISIE W SZKOLE”

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna
z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku!

 Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. To kumpel do zabawy, kompan podróży, przyjaciel, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum  na nocne koszmary.

Z okazji Święta Misia obchodzonego 25 listopada samorząd uczniowski ogłosił akcję pt. ”Misie w szkole”, polegającą na przyniesieniu swojej pluszowej maskotki ze sobą. W akcję zaangażowała się większość dzieci. Dyplom „Przyjaciela Pluszowego Misia” dostała klasa 6, gdyż wszyscy obecni tego dnia uczniowie mieli ze sobą pluszowego przyjaciela.


SPRAWOZDANIE Z ZABAWY ANDRZEJKOWEJ

W naszej szkole 25 listopada 2016r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas I-III bawili się od godz. 16.00.do godz. 18.00. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej, Dzieci, kultywując tradycję związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły
i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Panie wychowawczynie zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów. Rodzice zadbali
o poczęstunek. Zabawa andrzejkowa była pełna atrakcji i przebiegała w miłej atmosferze. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego popołudnia.


„HOKUS-POKUS, CZARY-MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY”

22 listopada 2016 roku w godzinach od 16 do 19 zapanowała w szkole magiczna atmosfera, gdyż świętowane były andrzejki. Ten wieczór wróżb
i zabaw, według dawnych wierzeń ma magiczną moc, dzięki której możemy poznać przyszłości.

Uczniowie chętnie korzystali z wróżb przygotowanych przez samorząd uczniowski, były to m.in. przekłuwanie serduszek, magiczne kubeczki, skrzynia
z zawodami. Nie mogło również zabraknąć  lania wosku, ciasteczek
z wróżbami oraz ustawiania butów. Wróżby przeplatane były tańcami
i zabawami przy muzyce.

Wszyscy wrócili do domów w dobrych humorach i pełni nadziei, że spełnią się andrzejkowe czary.


„PAN TWARDOWSKI”

16 listopada 2016 roku uczniowie klas 4-6 obejrzeli spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza
z Wrocławia.

Przedstawiona na scenie historia była dla uczniów szczególnie ciekawa, nie tylko dzięki fabule, ale przede wszystkim ze względu na wymiar edukacyjny. Postawa życiowa głównego bohatera z jednej strony była godna naśladowania,
z drugiej zaś napiętnowana. Stąd dla dzieci płynie jasne przesłanie, że cel jednak nie uświęca środków i droga przez życie „na skróty” nie może skończyć się dobrze.


„ŚNIADANIE DAJE MOC!”

Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc!. Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć
z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.
W zorganizowaniu akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, wsparli nas rodzice naszych uczniów, którzy zakupili potrzebne produkty. Na naszych szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się pyszne kolorowe kanapki i sałatki warzywno-owocowe samodzielnie wykonane przez uczniów. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIOLETTĄ PIASECKĄ

Dnia 08.11.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Prusinowicach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką, autorką bajek, baśni, sztuk teatralnych i słuchowisk dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli  uczniowie klasy I – III naszej szkoły. Pani Piasecka okazała się osobą bardzo sympatyczną.
Z ogromnym zapałem opowiadała dzieciom o swojej przygodzie pisarskiej, wprowadziła ich z wielkim zaangażowaniem w świat niezwykły, bajkowy
i wniosła w tym, już nie najcieplejszym dniu, promyk słońca. Każde dziecko usłyszało również wróżbę, dotyczącą przyszłości, na co dziewczynki i chłopcy reagowali śmiechem i brawami. Okazało się, że Pani Wioletta pisze nie tylko bajki, ale także doskonale zna się na piłce nożnej, co bardzo spodobało się chłopcom. Napisała książkę pt.: „Zagadki piłkarskie”, która bardzo zainteresowała wszystkich zebranych. Uczniowie wspólnie z pisarką recytowali jedną z jej bajeczek ze zbioru pt. „Krówka Modnisia” wcielając się w role zwierzątek. Na koniec dzieci mogły zakupić wybrane bajki Pani Piaseckiej
i otrzymać Jej autograf.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

25 października 2016 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu
w murach Zespołu Szkół w Prusinowicach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Po powitaniu wszystkich przybyłych na uroczystość, uczennice klasy IV -  Wiktoria Lubczyńska, Wiktoria Podoluk i Aleksandra Żwirska przeprowadziły uczniom klasy I egzamin.  Pierwszoklasiści
w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wykazali się wiedza na temat zasad funkcjonowania
w szkole. Tym samym udowodnili, że są gotowi do wstąpienia w poczet uczniów naszej szkoły. Odbyło się więc uroczyste ślubowanie, po którym Pan Dyrektor Artur Kowalski 
„wielkim ołówkiem" pasował pierwszaków na uczniów. Uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Julianna Tokarska życzyła młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniała
o pomocy i opiece ze strony starszych kolegów w szkole i poza nią. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci, wręczyli swym pociechom rogi obfitości
i zorganizowali "słodkie" przyjęcie.

Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech,
a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.


„PINOKIO, CHŁOPIEC Z DREWNA”

24.10.2016 roku uczniowie klas I-III obejrzeli w NDK w Nysie spektakl pt: „Pinokio, chłopiec z drewna” przygotowany przez aktorów Teatru Zagłębia 
w Sosnowcu.

Scenariusz przedstawienia oparty został na powieści Carla Collodiego
o drewnianym chłopcu, którego z kawałka drewna wystrugał poczciwy staruszek Dżeppetto.

Jednak nie był to zwyczajny spektakl… Przekształcono go bowiem w klasyczny klimat starej baśni.

W czasie przedstawienia uczniowie razem z Pinokiem przeżywali wspaniałe przygody, poznawali świat, spotkali wiele dobrych i kilka złych postaci. Dowiedzieli się dlaczego warto się uczyć, co to jest dobro i czemu od kłamania bolą brzuchy…

Spektakl zawierał w sobie, oprócz znakomitej gry aktorów,  elementy tańca, pantomimy i interakcji z widzami. Całość ilustrowana była piękną, klasyczną muzyką Arama Chaczaturiana.


HUMOR I SATYRA
IV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

25 października 2016 roku w łambinowickim klubie Pandora uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu nyskiego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w IV Powiatowym Konkursie Humoru i Satyry.

Na słowa uznania zasługują uczniowie naszej szkoły: Klaudia Kulbaka z kl. I, Wiktoria Prendecka z kl. II, Kacper Lewandowski z kl. III, Wiktoria Lubczyńska
z kl. IV, Filip Mokrzycki z kl. V i Julianna Tokarska z kl. VI.

Wielkie brawa należą się Wiktorii Lubczyńskiej i Kacprowi Lewandowskiemu za zdobyte wyróżnienia.

Należy zaznaczyć, że wszyscy reprezentanci naszej szkoły wykazali się profesjonalnością i dużym zaangażowaniem, a wiersze w ich wykonaniu zachwyciły publiczność.


NIEDZIELA MISYJNA W PRUSINOWICACH

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego oraz Tygodnia Misyjnego są  słowa: „Ochrzczony to znaczy posłany”. Stąd wypływa nasze powołanie do dzielenia się tą Bożą miłością ze wszystkimi. Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły włączyli się w parafialne obchody tego wydarzenia. Świątynia nabrała odświętnego charakteru, przygotowaliśmy czytania mszalne oraz  misyjną modlitwę powszechną, podczas której modliliśmy się za Olgę i Paula. Dzieci przyniosły do ołtarza dary: kwiaty, kukurydzę, ryż, owoce oraz Pismo Święte – symbole charakterystyczne dla poszczególnych kontynentów. Misjonarzem można być wszędzie, dla nas miejscem działalności misyjnej są Prusinowice.


WYCIECZKA DO WIEDNIA

W piątek 21 października kilkuosobowa grupa uczniów klasy VI udała się na wycieczkę do Wiednia. Miasto to słynie  nie tylko  z kawy i walca ale  przede wszystkim z  muzeów i wspaniałej architektury. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Schwedenplatz  i spaceru  po jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii- Ringstraße. Podziwialiśmy letnią rezydencję Habsburgów gdzie mieszkała cesarzowa Sisi i gdzie kręcono o niej filmy. Zwiedzaliśmy katedrę
św. Szczepana, która uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko
w Wiedniu, ale i w całej Austrii. Chętni uczniowie mieli możliwość wjechania windą na jedną z wież katedry skąd rozpościerała się  zapierająca dech 
w piersiach panorama miasta. Dziewczęta spacerowały po  ekskluzywnych ulicach handlowych przy których znajdują się  sklepy znanych projektantów mody.
Przejeżdżając przez Ring zobaczyliśmy ponadto Ratusz, Teatr Dworski, Operę oraz Ogród Różany. Obejrzeliśmy  również szalony dom Hundertwassera
i park rozrywki na Praterze. Jeden dzień w Wiedniu, to zdecydowanie za mało …wrócimy tam w przyszłości.


ŻAK 2017

Pięć uczennic z naszej szkoły rozpoczęło 19 października zmagania
w kolejnej edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej  „Żak 2017”.
W tym roku przebiega on pod hasłem: „Świadectwo – misja – Idźcie i głoście!” nawiązując tym samym do 1050 rocznicy chrztu Polski. Pytania podzielone były na trzy kategorie: jednokrotnego wyboru, uzupełniania cytatów oraz  zadań otwartych. Uczennice Wiktoria Podoluk z klasy IV oraz Alicja Tomaszek z klasy VI zdobyły odpowiednią ilość punktów i zakwalifikowały się do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy wiele wytrwałości w zgłębianiu dalszych zagadnień.


WYCIECZKA NAD JEZIORO

20 września 2016 roku uczniowie klasy I i III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę nad Jezioro Nyskie. Odwiedzili Oddział Rejonowy WOPR, gdzie spotkali się z ratownikami wodnymi. Dzieci poznały specyfikę zawodu ratownika wodnego, miały okazję zapoznać się  z numerami ratunkowymi, ubraniem i sprzętem ratowniczym, zostały uczulone na niebezpieczeństwa czyhające na nie nad wodą. Dodatkową atrakcją była możliwość popływania po jeziorze ratowniczą motorówką.

Kolejnym punktem wycieczki była obserwacja i poznanie roślin i zwierząt żyjących nad jeziorem. Uczniowie dostrzegli sposoby ingerencji człowieka
w środowisko przyrodnicze, poszerzyli wiedzę na temat zanieczyszczenia wód
i konieczności ich ochrony. Uczestniczyli również w zabawach ruchowych organizowanych na plaży.

Serdecznie dziękujemy ratownikom WOPR za zaproszenie i czekamy na kolejne spotkania.


XII ZJAZD MISYJNY DZIECI

W sobotę 17 września 2016 roku znaleźliśmy się
w grupie około tysiąca dzieci uczestniczących w XII Zjeździe Misyjnym Dzieci w Nysie Przebiegał on pod hasłem "Bóg jest Miłosierdziem" nawiązując tym samym do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Modlitwa, śpiew, zabawa i deszcz, który wyzwolił w dzieciach pokłady niespotykanej na co dzień radości i entuzjazmu.  Tym razem chcieliśmy dowiedzieć się jak wygląda praca misyjna na Starym Kontynencie, w związku z tym  zapisaliśmy się do grupy europejskiej, którą prowadził ojciec Piotr Śledź- obecny wikary w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie oraz ojciec Józef- misjonarz z Panamy.

„To była moja najlepsza wycieczka w życiu”- powiedział jeden
z naszych uczniów i niech te słowa będą wystarczającym podsumowaniem tego, co przeżyliśmy.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 1 września 2016 roku Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Prusinowicach. Następnie odbyło się spotkanie uczniów i rodziców z Dyrektorem szkoły mgr Arturem Kowalskim oraz Gronem Pedagogicznym.
Na zakończenie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie
z wychowawcami. 
Copyright by www.d4u.glt.pl