ZESPÓŁ SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

 
Zrealizowane projekty:
Realizowane projekty:

 
ROK SZKOLNY 2020/2021
 

 

 
ROK SZKOLNY 2019/2020
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

11.03.2020r. w Bibliotece Publicznej w Prusinowicach odbył się II Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VIII ze wszystkich Szkół Gminy Pakosławice (łącznie 33 uczestników). Laureaci, którzy zajęli I i II miejsce, przeszli do kolejnego – powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Nysie.
Z Zespołu Szkół w Prusinowicach zgłoszono 13 ochotników, reprezentantów czterech kategorii wiekowych. 7 z nich znalazło się na podium, natomiast 6 będzie walczyć w Powiatowym Konkursie.
Spośród uczniów naszej szkoły wyróżniono za zajęcie I miejsca:
-Wiktorię Prendecką - w kategorii klas V-VI,
-Natalię Kacała – w kategorii klas VII-VIII.
Za zajęcie II miejsca:
-Macieja Brodę – w kategorii klas V-VI,
-Wiktorię Podoluk- w kategorii klas VII- VIII.
Za zajęcie III miejsca:
-Wiktorię Lubczyńską – w kategorii klas VII-VIII.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i trzymamy kciuki w drodze do zdobywania dalszych sukcesów.
 


DZIEŃ KOBIET

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”

Tym razem Dzień Kobiet obchodziliśmy 9 marca. Co roku z okazji tego marcowego, sympatycznego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia oraz drobne upominki dla wszystkich kobiet w szkole. W ten wyjątkowy dzień na korytarzu szkolnym panowała wyjątkowa atmosfera. Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych chwil i zdarzeń w życiu … tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni wszystkim Paniom i Koleżankom.
 


WYCIECZKA DO FILHARMONII

7 marca 2020 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w otwartej próbie generalnej w Filharmonii Opolskiej Imieniem Józefa Elsnera. W tym większym zainteresowaniem słuchaliśmy muzyki, bo próba odbyła się pod batutą dyrektora opolskiej filharmonii. Pan dyrektor, co nie jest codziennością, omawiał specjalnie dla słuchaczy każdy ćwiczony fragment muzyczny.
Spotkanie z filharmonią nie zakończyło się na sali koncertowej. Po skończonym koncercie trafiliśmy pod opieką pracownika filharmonii za kulisy tej instytucji oraz dodatkowo uczestniczyliśmy z zajęciach edukacji muzycznej.
Po uczcie muzycznej było też coś dla ciała, a tutaj każdy z uczestników wykazał się własną inwencją. Nie wszyscy wybrali zdrową żywość.
Do Pakosławic dotarliśmy dopiero na godzinę 17.00, ale mimo zmęczenia wszyscy uznali ten wyjazd za udany. Bezpiecznie do Opola i z powrotem dowiozły nas Koleje Regionalne..
 


KIERMASZ WALENTYNKOWY I POCZTA WALENTYNKOWA


14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu z nas. Jest to czas wyznawania miłości, przyjaźni, czy też sympatii. Tego roku dzień ten przypadł na okres ferii zimowych, więc postanowiliśmy go nieco przyśpieszyć i obchodziliśmy go w ostatni dzień przed feriami, czyli 7 lutego. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemne wręczanie sobie kartek walentynkowych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz walentynowy oraz pocztę walentynkową. Już od 3 lutego uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zakupienia kartek, drobnych upominków, czy też słodyczy w kształcie serduszek. Przygotowane też było ozdobne pudełko, do którego można było wrzucać walentynki. W piątek kartki zostały doręczone adresatom. Dla części społeczności uczniowskiej był to bardzo emocjonujący moment.
 


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM

W dniu 4 lutego 2020 roku w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem w Naszym Zespole zorganizowany został konkurs wiedzy o raku. W turnieju uczestniczyły dwuosobowe zespoły z klas V – VIII. W tym konkursie nie chodziło jedynie na wyłonienie zwycięzców, ale głównie o poszerzenie wiedzy dotyczącej profilaktyki choroby nowotworowej. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą wiedzą na temat tej groźnej choroby, dlatego w nagrodę pojadą na wspólną wycieczkę do Wrocławia.


BAL KARNAWAŁOWY

03.02.2020r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Korytarz szkolny wyglądał nieco inaczej niż zazwyczaj, został udekorowany kolorowymi balonami oraz serpentynami. W godzinach popołudniowych w szkole zaroiło się od różnych barwnych postaci, pojawiły się skrzaty, Indianki, biedronki, wikingowie, wróżki, Egipcjanki i wiele, wiele innych. Stroje były barwne i ciekawe, niektórzy uczniowie byli nie do poznania. Uczniowie znakomicie się bawili przy rytmach różnorodnej muzyki. Najważniejszym momentem zabawy był wybór najlepszego kostiumu karnawałowego. Zwycięzcami okazali się:
Dziewczynki:
I miejsce Matylda W.
II miejsce Julia P.
III miejsce Wiktoria P.
Chłopcy:
I miejsce: Bartosz K.
II miejsce Mikołaj T.
III miejsce Damian Ch.
Czas upływał w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Gdy czas zabawy dobiegł końca, każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród za najlepsze przebranie oraz drobny upominek dla każdego.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych strojów.


 


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole zorganizowany został
„Konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową”. Celem konkursu było rozwinięcie wyobraźni i pobudzenie aktywności twórczej naszych uczniów. W naszym konkursie wzięło udział 9 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe
i pomysłowe, pięknie ozdobiły naszą szkolną choinkę. Można je obejrzeć w zamieszczonej galerii. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Miejsca na podium zajęły następujące osoby:
1. Miejsce: Julia Pięk oraz Maja Kwiczala
2. Miejsce: Zuzanna Wawrzkiewicz oraz Michał Krzyśko
3. Miejsce: Julia Żylska
Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był SU wraz z opiekunem.
 


JASEŁKA

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy VI zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w utworzonej „grupie kolędniczej”. W ten sposób nie tylko wprowadzili widzów w nastrój świąteczny, ale przybliżyli tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
„Grupa kolędnicza” pod kierunkiem p. N. Mazurkiewicz i p. M. Droś zaprezentowała się trzykrotnie:
- na zebraniu dla rodziców,
- w czasie wigilii szkolnej
- w czasie występu dla pracowników Urzędu Gminy w Pakosławicach.


"STWÓRZ SWOJEGO ANIOŁA"

Chętni uczniowie klas V- VIII wzięli udział w konkursie rodzinnym p.t. „Stwórz swojego Anioła”. Wszystkie przyniesione prace konkursowe okazały się bardzo piękne i pomysłowe co nastręczyło jury wielu problemów. Ostatecznie przyznano jedno miejsce pierwsze, osiem drugich i trzy miejsca trzecie. Wierzymy, że czas spędzony na wspólnej pracy dostarczył wielu radości wszystkim biorącym udział w naszym konkursie.


WSPIERAMY AKCJE PROWADZONE PRZEZ INNYCH

W grudniu uczniowie naszej szkoły zbierali plastikowe nakrętki, które zasiliły akcję zorganizowaną przez Urząd Miasta w Nysie. Akcję zainicjowała i przeprowadziła p. D. Spyrka.


POMAGAMY!

Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się w pomoc potrzebującym.
Już po raz trzeci włączyli się w zbiórkę środków czystości dla podopiecznych noclegowni w Nysie. Tę cykliczną już akcję przeprowadziły p. M. Droś i N. Mazurkiewicz przy współpracy pozostałych nauczycieli i rodziców.
W imieniu obdarowanych DZIĘKUJEMY!
 


DZIEŃ MARCHEWKI

Również w tym roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Marchewki. Ta cykliczna akacja przypomina, że zdrowe odżywianie jest jednym z elementów prowadzenia zdrowego stylu życia.


MIKOŁAJKI

06.12.2019r pojawił się w naszej szkole Św. Mikołaj w towarzystwie Diabełka oraz Aniołka. Przybył do nas z ogromnym workiem pełnym prezentów. Zniecierpliwieni uczniowie czekali na niego od samego rana, ubrani na czerwono i w pięknych mikołajkowych czapkach lub opaskach. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a nawet tańczyli. Serdecznie dziękujemy Św. Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.


ZBIÓRKA KARMY

Na przełomie listopada i grudnia Samorząd Uczniowski postanowił zachęcić uczniów do wzięcia udziału w zbiórce karmy dla zwierząt przebywających w NYSKIM POGOTOWIU OPIEKUŃCZO – ADOPCYJNYM DLA ZWIERZĄT ŁAPA. W naszej szkole znalazło się mnóstwo dobrych duszyczek, które przynosiły karmę zarówno dla piesków jak i kotków, kocyki, zabawki, czy też środki czystości, które też są niezwykle potrzebne w takich miejscach. Po zakończeniu zbiórki udaliśmy się do pogotowia opiekuńczo – adopcyjnego Łapa, gdzie przekazaliśmy nasze dary oraz poznaliśmy mieszkające tam zwierzątka. Trzy pieski udało nam się nawet wziąć na spacer.
Serdeczne podziękowania kierujemy do:
Filipa M. z kl. 8
Kacpra L. z kl. 6
Karoliny H. z kl. 5
Agaty Sz. Z kl. 7
Kornela W. z kl. 6
Jakuba T. z kl. 6
Emilii J. z kl. 5
Damiana Ch. z kl. 5
Karola H. z kl. 6
Wiktora M. z kl. 6
Marii K. z kl. 6
Angeliki Ł. Z kl. 5
Julii P. z kl. 5
Mikołajowi A. z kl. 7
Michałowi A. z kl. 7
Zofii P. z kl. 6
Oliwii M. z kl. 7
Aleksandrze Ż. Z kl. 7
Julii Ż. Z kl. 5
Wiktorii P. z kl. 5
Monika Prendecka wraz z Samorządem

 


ANDRZEJKI


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

15 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Celem tej inicjatywy było ukazanie różnorodności językowo-kulturowej oraz wspieranie nauki języków obcych. Jako motto tegorocznego Dnia Języków obraliśmy słowa Ludwiga Wittgensteina- „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Naukę połączoną z zabawą rozpoczęliśmy od tańca belgijskiego, który zatańczyli na sali gimnastycznej wszyscy uczniowie. Zależało nam na integracji uczestników i wprowadzeniu ich w międzynarodowy klimat. Dla urozmaicenia obchodów Dnia Języków Obcych każda klasa miała za zadanie przygotować gazetkę na temat wylosowanego przez siebie kraju oraz stoisko promujące tradycyjne potrawy. W dalszej części spotkania chcieliśmy dowiedzieć się jaką wiedzę i sprawność w posługiwaniu się językami obcymi prezentują nasi uczniowie. W specjalnie przygotowanym Quizie realioznawczym i językowym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Poszczególnym działaniom przyświecał delikatny element rywalizacji. Podczas tego dnia oceniane były zarówno kreatywność i estetyka przy wykonaniu gazetek oraz stoisk, stroje charakterystyczne dla poszczególnych państw, a także wyniki z quizu Kahoot i kodów QR. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody dla swoich klas. Nauczycielki języków obcych, odpowiedzialne za przygotowanie i przebieg tego wydarzenia, składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom i nauczycielom.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w piątek, 08.11.2019r. o godz.11.11, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na korytarzu, aby wspólnie odśpiewać Hymn Polski. Tak rozpoczęty został uroczysty apel, który miał na celu upamiętnienie kolejnej, 101 rocznicy odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie klasy VI, odpowiedzialni za organizację tej uroczystości, pełni zadumy recytowali wiersze, pełni zaangażowania śpiewali pieśni patriotyczne. Swymi działaniami skłaniali słuchaczy do refleksji nad życiem tych, co zginęli walcząc o autonomię narodu. Bohaterom należy się pamięć, bo dzięki ich staraniom możemy żyć wolni!
Przygotowany montaż słowno- muzyczny mieli okazję wysłuchać nie tylko uczniowie szkoły. 07.11.2019r., w godzinach popołudniowych, rodzice przybyli na zebranie, zostali najpierw zaproszeni na występ, podczas którego mogli obserwować, jak reprezentanci młodego pokolenia kształtują swoją postawę patriotyczną.
 


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI HUMORU I SATYRY

Dnia 24.10.2019r. w Łambinowicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski Humoru i Satyry. Nasz Szkolny Zespół był reprezentowany przez grupę ośmiu uczniów z klas I-VIII, wyłonionych spośród chętnych, w drodze eliminacji szkolnych.
Uczestnicy z przejęciem trenowali swoje umiejętności recytatorskie. Ich wysiłki zostały docenione. Wśród zwycięzców znalazły się:
-Hanna Lubczyńska, która zdobyła I miejsce w kategorii klas I-II,
-Klaudia Kulbaka, która zajęła II miejsce w kategorii klas III-IV.
Ponadto uczennica klasy II, Jowita Darmograj otrzymała wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chętne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie, natomiast zwycięzcom i wyróżnionym osobom gratulujemy, jednocześnie życząc dalszych sukcesów.


WOJEWÓDZKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

24.10.2019r. w auli LO „Carolinum” w Nysie odbył się Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Do reprezentowania naszej szkoły na etapie powiatowym została wytypowana uczennica klasy VII - Wiktoria Lubczyńska. Gratulujemy, bo dzięki swej pracy i umiejętnościom wokalnym udało jej się zdobyć II miejsce.


"JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA"

W naszej szkole od lat promujemy zdrowy styl życia, a co za tym idzie zdrowe odżywianie. Akcja „Jabłko zamiast pączka”, która w tym roku odbyła się 22 października, niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem i to nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, ale również w szerszym środowisku.


WYCIECZKA DO ŁODZI I WARSZAWY

W czwartek 17 października 2019r. uczniowie z klas V-VII uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczego wraz z opiekunami, udali się na dwudniową wycieczkę do Łodzi i Warszawy Najpierw udaliśmy się do Łodzi, gdzie obejrzeliśmy pokaz popularno-naukowy w EC1 Planetarium pt „Czarne dziury” w czasie trwania pokazu panowała absolutna cisza i skupienie, ponieważ pokaz wywarł naprawdę duże wrażenie. Był to czas spędzony
w przestworzach, pośród gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Przewodnik bardzo skrupulatnie oprowadził nas po gwiazdozbiorach. Wszyscy czuli się, jakby byli częścią kosmosu. Na zakończenie wizyty w Łodzi, korzystając z dobrej pogody udaliśmy się na spacer do centrum miasta Łodzi na ulice Piotrkowską, gdzie podziwialiśmy odnowione XIX wieczne kamienice. Następnie udaliśmy się na nocleg do Teresina. Drugi dzień rozpoczęliśmy od pysznego śniadania i wyjazdu do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Ponieważ dzień był ciepły i słoneczny po wizycie w Koperniku udaliśmy się w kierunku Starego Miasta i Zamku Królewskiego, widzieliśmy Kolumnę Zygmunta.
Niewątpliwie atrakcją był przejazd linią metra do stacji PGE Narodowy, gdzie podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mam nadzieję, iż ponownie odwiedzimy te wspaniałe miejsca.
 


EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z RAKIEM PIERSI

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Ustanowiony został on ze względu na zauważalny wzrost zachorowań wśród kobiet. Inicjatywa ta ma na celu uświadamiać jak ważna jest profilaktyka- samokontrola, systematyczne wizyty lekarskie. Wczesna diagnoza może być szansą na całkowite wyleczenie i długie życie!
Korzystając z okazji problem choroby nowotworowej poruszony został na terenie naszej placówki. Pan pedagog przygotował gazetkę tematyczną, prezentując przy jej pomocy najistotniejsze informacje w tej sprawie. Zwołał również uczniów na krótki i treściwy apel, aby skupić ich myśli wokół zagadnienia. Na utrwalenie wiadomości, każdy ze słuchaczy otrzymał różową wstążkę- międzynarodowy symbol determinacji ludzkiej w walce z nowotworem.
 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

11.10.2019r. reprezentacja uczniów z naszej szkoły przygotowała wielką niespodziankę dla wszystkich pracowników oświaty. Na zaproszenie wszyscy obecni odpowiedzieli gromadząc się w wyznaczonym miejscu. Wyrecytowane wiersze, zaśpiewana piosenka, upominki oraz potajemnie przygotowany poczęstunek podkreślały szacunek ucznia do pracy na jego rzecz. Bardzo dziękujemy za Waszą inicjatywę i ciepłe słowa.


NOC BIBLIOTEK

04.10.2019r. w godzinach wieczornych chętni uczniowie pojawili się w szkole (umownie w punkcie przesiedleńczym), aby uczestniczyć w tegorocznej Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Inicjatywie realizowanej pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język” przewodziła treść książki autorstwa Doroty Combrzyńskiej- Nogala pt. „Wysiedleni”. Wykonywane zadania były okazją do analizy uczuć mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy musieli niegdyś pozostawić cały swój dorobek i zacząć budować życie od nowa, w innych, wyznaczonych miejscach. Podzieleni na dwie grupy otrzymaliśmy pierwsze wskazówki- karty repatriacyjne. Kierowały one nas pod konkretny adres, do domów, z których musieliśmy wynieść majątek i udać się z nimi na ziemie odzyskane. W chłodzie i wieczornej aurze dążyliśmy do celu przemierzając ulice Prusinowic. Trudną podróż zakończyliśmy w Bibliotece Publicznej. Wchodząc do pomieszczenia wzrok natychmiast przykuwała ekspozycja nawiązująca do powojennej historii. Usiedliśmy w skupieniu, aby wysłuchać czekającego już na nas gościa specjalnego- Panią Janinę Dziaduś. Opowiadała ona o osobistych przeżyciach związanych z przesiedleniem. Niesamowite informacje mogliśmy skonfrontować z treścią naszej przewodniej książki. Jej fragmenty zostały odczytane przez kolejnego zaproszonego gościa- Panią Czesławę Lubczyńską. Za wspólne i pasjonujące chwile serdecznie podziękowaliśmy.
Chcieliśmy wyruszyć w dalszą drogę, ale czekały na nas jeszcze słodkie niespodzianki: „Uszy Hamana” i specjalnie zapakowane krówki. Pełni energii mogliśmy przemaszerować do szkoły, gdzie czekał na nas posiłek i kolejne atrakcje. Quiz wiedzy, gry stolikowe oraz nowoczesne i starodawne zabawy ruchowe były nie tylko źródłem radości, okazją do zdobycia słodkich nagród, ale przede wszystkim stwarzały możliwość integracji. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra w kiczki oraz zabawy z chustą animacyjną. Zmęczeni dużą ilością wrażeń postanowiliśmy wykonać wieczorne zabiegi higieniczne i ułożyć się wygodnie do snu. Film zatytułowany „Ptyś i Bil” miał pomóc nam wyciszyć myśli i przygotować do kolejnej podróży w krainę nocnego odpoczynku. Nikt nic nie mówił, ale każdy wiedział, że tej nocy, ta podróż była wyjątkowo krótka :)
Ilość uczestników w tegorocznej Nocy Bibliotek przerosła nasze oczekiwania. Miło nam, że inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mamy jednocześnie nadzieję, że liczba chętnych do udziału w kolejnych edycjach będzie miała wyłącznie tendencję wzrostową.
 


DZIEŃ CHŁOPAKA

30.09.2019r. w naszej szkole zauważyć można było dziwne poruszenie. Powodem jego powstania były oczywiście wybory do Samorządu Uczniowskiego, ale nie tylko…
Każdy dobrze wiedział, że dzień ten był szczególny dla męskiej reprezentacji naszej szkoły.
Być może niezbyt hucznie, ale z pewnością serdecznie, każda z klas w swoim wąskim gronie świętowała Dzień Chłopaka. Dziewczyny stanęły na wysokości zadania, aby każdy z PANÓW mógł poczuć się wyjątkowo. Życzenia, występy, upominki, to tylko kilka przykładów spośród realizowanych pomysłów.
 


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


30.09.2019r. w Szkole Podstawowej w Pakosławicach odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzała je burzliwa kampania. Każdy z kandydatów przygotował plakat, aby zareklamować własną osobę oraz przedstawić pomysły na rzecz rozwoju placówki i dobra jej uczniów. Każdy mógł kandydować i każdy miał okazję poczuć się jak prawdziwy wyborca. Głosowanie odbyło się w lokalu wyborczym- specjalnie przygotowanej sali. Komisja wyborcza, w której skład wchodzili oczywiście uczniowie, wydawała karty do głosowania. Po podjęciu decyzji, karty wrzucano do urny. Gdy był już komplet, przeliczono głosy. Wyniki ustalono, a na ich podstawie przydzielono poszczególne funkcje. Na koniec wszystkie informacje zostały udostępnione.

Przewodniczący- Wiktoria Lubczyńska.
Zastępca przewodniczącego- Agata Szpiech.
Sekretarz: Karol Hawrot oraz Kacper Lewandowski.
Członkowie: Emilia Janik, Konrad Stajak, Filip Mokrzycki.

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego decyzją większości pozostała Pani Monika Prendecka.

Kandydatom dziękujemy za udział, a zwycięzcą serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co rok uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. 27 września uczniowie klas VI, VII i VIII uzbrojeni w worki i rękawiczki podjęli to wyzwanie. Tym razem został wysprzątany teren wokół szkoły w Pakosławicach oraz teren od torów kolejowych po boisko w Reńskiej Wsi.


NYSKI FESTIWAL NAUKI

26 września uczniowie klasy IV i VII wzięli udział w zajęciach organizowanych w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki. Tym razem uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i umiejętnością pracy w grupie realizując temat „ Wesołe wiatraki”. Wszystkie grupy spisały się na medal. Wiatraki miały nie tylko ciekawą formę ale również spełniały swoją rolę, obracając się podczas podmuchu wiatru.


 


TRZYDNIOWA WYCIECZKA PATRIOTYCZNA

W dniu 10 września 2019 roku uczniowie klasy VIII ZS w Prusinowicach polecieli na "Trzydniową Patriotyczna Wycieczkę" do Gdańska. Lecieliśmy z lotniska we Wrocławiu. Odprawa przebiegła dosyć sprawnie i tylko jednej osobie dokładnie sprawdzono bagaż. Podczas lotu uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, bo komunikaty były podawane głownie w tym języku. Niespełna godzinny lot "Rynairem" przebiegł bez oczekiwanych atrakcji w postaci turbulencji. Jednak aby uatrakcyjnić lot kapitan twardo ,,posadził samolot" na płycie lotniska w Gdańsku. Gdańsk przywitał nas zimno i mokro. Mimo tych niesprzyjających warunków tego dnia odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności oraz gdańska starówkę. Musiały jednak nastąpić zmiany w harmonogramie wycieczki, które nie przypadły do gustu Kacprowi. Przed deszczem musieliśmy sie schronić w Schronisku Młodzieżowym, do którego trafiliśmy znacznie przed planowanym czasem. Mimo deszczu niewielka odległość do ECS skłoniła nas do ruszenia trasę. Zanim dotarliśmy do ECS musieliśmy się zatrzymać przy pomniku poległych stoczniowców oraz historycznej bramie stoczni Gdańskiej, która powinna być ważna dla każdego Polaka. W Europejskim Centrum Solidarności każdy uczestnik mógł wybrać dla siebie odpowiednie tempo zwiedzania. Elektroniczny przewodnik poprowadził nas po polskich drogach do wolności i pokazał jak potrafimy być bezinteresowni i solidarni w trudnych momentach naszej historii. Po opuszczeniu ECS aura okazała się dla nas łaskawa i dotarliśmy prawie sucha stopą do naszego schroniska. Wieczorem ruszyliśmy na długi spacer po Gdańsku. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od gdańskiej starówki. Do schroniska wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, dlatego regeneracja sił nie trwała zbyt długo. Długie rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Następnego dnia czekał na nas piękny słoneczny Gdańsk, dlatego nie mogliśmy tego zmarnować. Od rana w kuchni krzątały sie dziewczęta. Śniadanie dla wszystkich przygotowały Wiktoria i Natalia, bo nikt głodny nie mógł wyruszyć ze schroniska. W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej odwiedziliśmy miejsca gdzie Polacy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Poczta Polska w Gdańsku i Westerplatte były celem naszej podróży. Będąc w Gdańsku nie mogliśmy pominąć Muzeum II Wojny Światowej, miejsca gdzie można zobaczyć do czego doprowadza nacjonalizm i brak szacunku dla innych. Po tak bogatej uczcie duchowej nie mogło zabraknąć czegoś dla ciała. Odwiedziliśmy turecką restaurację. Nawet pobyt w tym miejscu miał aspekt patriotyczny, bo przecież jedynie Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski. Siedząc po turecku zajadaliśmy smaczne nie tylko tureckie potrawy. Następnego dnia czekał nas tylko powrót do domu. Odprawa i przelot do Wrocławia, wśród wytrawnych podróżników, nie budził prawie żadnych emocji, może jedynie Kuba, dokładnie sprawdzany przez lotniskowe służby, ma na ten temat inne zdanie.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2.09.2019 odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. 
Pan dyrektor Artur Kowalski wygłosił mowę motywacyjną, a sekretarz gminy pan Andrzej Rosa przeczytał list od wójta pana Adama Raczyńskiego. Po apelu wszyscy rozeszli się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. Następnie wszyscy udali się na Mszę świętą w intencji uczniów i nauczycieli, którą odprawił ksiądz Stanisław.
ROK SZKOLNY 2018/2019
WIZYTA NAD PIĘKNYM MODRYM DUNAJEM

8 czerwca, 48 osobowa grupa uczniów, opiekunów i pracowników naszej szkoły wyruszyła we wczesnych godzinach porannych na wycieczkę do Wiednia. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu Pana pilota poznawaliśmy historie wszystkich ważniejszych miejsc i zabytków na trasie. Pierwszym wiedeńskim punktem był pałac Schönnbrun – dawna letnia rezydencja Habsburgów i jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie. Podziwialiśmy pałacowe ogrody wraz z zabytkowymi fontannami, pomnikami, kwiatami i imponującą Glorietą. Następnie udaliśmy się na przejażdżkę jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Wiednia – Ringstraße. „Taka jest moja wola…”, tymi słowami cesarz Franciszek Józef zarządził jej budowę. Ze względu na jednodniowy charakter wycieczki podziwialiśmy z okien autobusu monumentalne budowle: Operę Narodową, Burgtheater, Parlament, Uniwersytet Wiedeński oraz Muzeum Historii Naturalnej. Na Schwedenplatz czekał na nas przewodnik, Pan Grzegorz. W jego towarzystwie udaliśmy się do domu Hundertwasera, który w swojej twórczości nawiązywał do dialogu z przyrodą - równoważnym partnerem człowieka. Następnie udaliśmy się na spacer wiedeńską starówką, która jest prawdziwym rajem dla amatorów pięknej architektury i zakupoholików. Po drodze zwiedziliśmy Hofburg- zimową rezydencję Habsburgów, posłuchaliśmy ciekawych opowieści o księżnej Sisi i koniach lipicankach z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Później udaliśmy się do Katedry św. Szczepana, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli gotyckich w Austrii i jest symbolem Wiednia. Jej charakterystycznym elementem architektonicznym jest „Stefanek”, czyli 137 metrowa wieża widziana przy dobrej pogodzie z odległości 100 kilometrów. Tutaj pożegnaliśmy przewodnika i wyruszyliśmy na Kahlenberg – polskie wzgórze w Wiedniu. Zachwyca ono nie tylko fantastyczną panoramą na Wiedeń i Dunaj, ale także kościołem zbudowanym na wzgórzu, gdzie krzyżują się drogi Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Jana Pawła II. Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Krótko przed północą, zmęczeni, ale bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia zakończyliśmy wycieczkę.


VIII POWIATOWY KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

30 maja 2019 roku w Prusinowicach odbył się VIII Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Barbara Borkowska.
Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych opiekunowie zgłosili do finału 40. uczestników ze szkół podstawowych powiatu nyskiego (z Nysy, Goszowic, Lasocic, Białej Nyskiej, Prusinowic).
Naszą szkołę reprezentowali:
Wiktoria Prendecka, która zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas IV,
Wiktoria Lubczyńska, która zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas VI,
Julianna Tokarska, która zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas VIII,
a także: Maja Kwiczala, Kacper Lewandowski, Wiktoria Kluczna, Filip Mokrzycki, Julia Tyszkowska.
Ważki decyzje dotyczące wyłonienia zwycięzców podejmowało jury w składzie: pani Anna Leksowska, pani Maria Półchłopek i ksiądz Stanisław Dworzak.
Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku, a jak przystało na konkurs twórczości Jana Pawła II częstowano się kremówkami.
W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów składamy serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie i Urzędowi Gminy w Pakosławicach. Dziękujemy ks. Stanisławowi Strusiowi za to, że konkurs mógł odbyć się w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła w Prusinowicach.
W przyszłym roku zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu.
Poezja Jana Pawła II jest wielka, piękna i wspaniała, trudna i wieloznaczna, dlatego wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za wrażliwość i indywidualność.

 


GOŚCILIŚMY SIATKARZY ZE STALI NYSA

Dzisiaj na uczniów naszej szkoły czekała niespodzianka. Na piątej lekcji – zamiast czynnie uczestniczyć w lekcji matematyki, języka polskiego czy historii – mogli czynnie uczestniczyć w spotkaniu ze sportowcami. Przyjechali do nas siatkarze ze STALI NYSA: Moustapha M`Baye i Sebastian Matula. Towarzyszył im dyrektor sportowy Jacek Jaczenia.
Panowie opowiedzieli o początkach swojej kariery, o trudach treningów, o konieczności wytrwałej pracy nad sobą. Uczniowie zadawali rozmaite pytania dotyczące życia prywatnego i sportowego. Padło też pytanie o ulubione potrawy, a konkretnie o pierogi.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i wesołej atmosferze.


 


UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSACH DIECEZJALNYCH

23 maja 2019r odbyła się Uroczysta Gala Wręczenia Nagród laureatom konkursów diecezjalnych. Również w tym roku możemy z dumą stwierdzić, że uczennice III klasy gimnazjum – Urszula Charytanowicz i Martina Szewieczek wraz z nauczycielem p. Natalią Mazurkiewicz zostały zaproszone do udziału w gali.
- Urszula Charytanowicz jako laureatka Konkursu Wiedzy Religijnej „Gimnazjalista” 2019
- Martina Szewieczek jako autorka wyróżnionej pracy w Diecezjalnym Konkursie Artystycznym.
Ponadto praca Martiny została wybrana do udziału w wystawie związanej z turystyką sakralną, która odbędzie się w Ostrawie.


 


DZIEŃ RODZINY

Do tradycji naszej szkoły należy już przygotowanie kabaretowego przedstawienia przez zespół Szkolnej TiWi z okazji Dnia Rodziny. W tym roku można było nauczyć się, jak poderwać dziewczynę (na wiele różnych sposobów); pośmiać się, słuchając wywiadu z wiele ryzykującą panią doktor; potowarzyszyć zbłąkanym (a nawet zabłąkanym) w lesie Małgorzatce i Jasiowi, prześladowanych przez Babę Jagę; przeżyć koszmar z panem Leszkiem, któremu przyśnił się Makłowicz; a także można było pośpiewać i potańczyć. Nie zabrakło reklam i humoru z zeszytów szkolnych.
W programie wystąpili utalentowani uczniowie, (wszyscy wykazali się wielką inwencją twórczą), którym radą i pomocą służyła pani Anna Leksowska. Pani Natalia Mazurkiewicz zadbała o oprawę plastyczną.
Szkoda tylko, że niewielu rodziców zdecydowało się uczestniczyć w tym wiekopomnym wydarzeniu artystycznym.
 


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Pierwszy egzamin po ósmej klasie został przeprowadzony w naszej szkole w dniach 15 - 17 kwietnia 2019 roku. Uczniowie zmagali się z językiem polskim, matematyką oraz językiem angielskim.


EGZAMIN GIMNAZJALNY

W dniach 10 – 12 kwietnia odbyły się, już po raz ostatni, egzaminy gimnazjalne. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 20 uczniów. O wynikach egzaminów zostaną poinformowani 14 czerwca, a certyfikaty otrzymają 21 czerwca.


WIELKANOCNY KOSZYCZEK

Zakończyła się akcja uczniów naszej szkoły na rzecz Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie. Dzięki wielkim sercom i otwartości na drugiego człowieka udało się zakupić wiele artykułów papierniczych i plastycznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania świetlicy. 11 kwietnia uczennice Klaudia Kulbaka oraz Oliwia Kwiczala wraz z opiekunami przekazały zakupione materiały na ręce siostry Estery. Mamy nadzieję, że sprawią one dzieciom ze świetlicy wiele radości.

Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!
 


NAJPIĘKNIEJSZE PALMY

Kultywowanie ludowych tradycji i zwyczajów jest naszym obowiązkiem, zwłaszcza w czasach, gdy wszyscy biegną szybko ku nowoczesności. W związku z tym już po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i rodziców, którzy pomagają im przygotować palmy. W tegorocznej edycji zostały one wykonane przez 8 uczniów. Bajecznie kolorowe i wykonane z wielką dokładnością. Trudno było oderwać od nich wzrok, a jeszcze trudniej je ocenić.
Po naradzie nagrodzono prace następujących uczniów:
I miejsce – Mikołaj Lichwa, Wiktor Maj
II miejsce- Matylda Wojdyło
III miejsce – Antoni Szpiech
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
 


REKOLEKCJE SZKOLNE

5 kwietnia w naszej szkole odbyły się Rekolekcje Szkolne. Starsi uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej przez ojca rekolekcjonistę w kościele w Pakosławicach. Odbyły się również zajęcia ( z podziałem na grupy wiekowe) z gośćmi zaproszonymi przez katechetki p. B. Borkowską
i N. Mazurkiewicz. Młodsi tańczyli i śpiewali, starsi mogli dowiedzieć się wielu interesujących informacji o krajach misyjnych. Dostali też sporą dawkę materiału do przemyśleń nad własną motywacją do działania.


DZIEŃ MARCHEWKI

Zdrowy styl życia to hasło, które przyświeca wielu działaniom naszej szkoły. Jednym z nich jest coroczny „Dzień Marchewki”. I tym razem uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali poczęstowani pyszną, chrupiącą i zdrową marchewką.


GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

12 marca 2019 r. w Publicznej Bibliotece w Prusinowicach odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania.
Głównym celem konkursu było propagowanie aktywności czytelniczej wśród dzieci, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, szerzenie kultury czytelniczej oraz doskonalenie techniki czytania.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas I – IV oraz V – VIII. Konkursowi towarzyszyły niesamowite emocje, pojawiło się wiele wspaniałych interpretacji.
Jury miało niemały problem, aby wyłonić laureatów. Ostatecznie zapadł werdykt:
w kategorii klas V – VI:
I miejsce – Wiktoria Lubczyńska
II miejsce – Agata Szpiech
III miejsce – Wiktoria Kluczna
w kategorii klas VII – VIII:
I miejsce – Filip Mokrzycki
II miejsce – Julianna Tokarska
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursie na etapie powiatowym, który odbędzie się w kwietniu.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ MATEMATYKI

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Matematyki. Uczestniczyli w konkursach: "Kangur", "Matematyka dzika" oraz bingo matematyczne.


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Dzień Drzwi Otwartych uczniowie spędzili radośnie (uśmiechy na twarzach), energicznie (wszędzie wszystkich było pełno), a przede wszystkim ruchliwie (gonitwy lub biegi wzdłuż korytarza) i dość hałaśliwie (pokrzykiwania, dźwięki instrumentów, śmiechy).
Tego dnia do szkoły w Pakosławicach przybyli uczniowie klasy czwartej, gdyż od przyszłego roku szkolnego zaszczycą swą obecnością mury tej uczelni.
Wszystkich uroczyście powitał Pan Dyrektor i zaprosił do zwiedzania szkoły. Uczniowie klas starszych przejęli pieczę nad swymi przyszłymi następcami, pokazali wszystkie sale, opowiadając historie o tym, co dzieje się na poszczególnych lekcjach. Nauczyciele w zabawowej formie przekazali czwartoklasistom, o czym będą się uczyć w przyszłości.
Potem nastąpiła chwila relaksu i objadanie się pysznym ciastem upieczonym przez kochane mamy (DZIĘKUJEMY MAMOM!), a następnie rekreacyjne rozgrywki sportowe.
Ponieważ Dzień Drzwi Otwartych połączony był z obchodami pierwszego dnia wio-sny, obowiązywały barwne stroje w kolorach wiosennych i wiosenne dodatki. Najsumienniej zadanie wykonali uczniowie klasy czwartej (bibułkowe kwiaty zdobiły nawet niektóre buty), dlatego zwyciężyli w tej konkurencji i każdy otrzymał nagrodę.
Z kuluarowych rozmów wynikało, że uczniowie klasy czwartej już od następnego poniedziałku pragnęliby przenieść się do szkoły w Pakosławicach.

 


ŚWIAT W PIGUŁCE

W dniu 09 marca 2019r. grupa 47 uczniów z Zespołu Szkół w Prusinowicach i Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Goszowicach wybrała się na Międzynarodowe Targi Turystyczne do Berlina. Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, Panem Markiem Malinowskim, który już po raz kolejny odsłaniał przez nami tajniki tego ogromnego miasta. Trasa spacerowa rozpoczęła się na Museuminsel i wiodła przez takie miejsca jak Aleksanderplatz, Fernsehturm, Unter den Linden, Brandenburgentor i zakończyła obok Reichstagu. Po zaopatrzeniu się w pamiątki wyruszyliśmy na targi. To prawdziwy raj dla każdego, kto kocha podróże. Tradycyjnie już zorganizowane z prawdziwą pompą, chociaż w niektórych miejscach gołym okiem widać jak sytuacja polityczna i gospodarcza przekłada się na branżę turystyczną. Podczas tegorocznej edycji oficjalnym krajem partnerskim była Malezja. Było wesoło, barwnie, pachnąco i smacznie. Uczestnikom pozostały dziesiątki zdjęć, materiały zdobyte podczas targów, wspomnienia i cenne informacje na przyszłość. Nie ma to jak poczuć w sobie magiczny wanderlust i w jeden dzień zobaczyć „cały świat”.

 


FINAŁ DIECEZJALNEGO KONKURSU WIEDZY RELIGIJNEJ
- GIMNAZJALISTA 2019

7 marca 2019 r. na Wydziale Teologicznym UO w Opolu odbył się finał Diecezjalne-go Konkursu Wiedzy Religijnej – Gimnazjalista 2019. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Święta Anna – patronka Diecezji Opolskiej”.
Uczestnicy musieli opanować materiał dotyczący historii Góry Świętej Anny, Sanktuarium św. Anny w Oleśnie oraz innych parafii pod wezwaniem św. Anny w Diecezji Opolskiej. Ponadto musieli zapoznać się z m. in. licznymi tekstami z Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz homiliami Jana Pawła II, Benedykta XVI czy artykułami z prasy.
W finale wzięło udział 65. uczniów i uczennic z klas III gimnazjum.
Z dumą możemy stwierdzić, że nasza uczennica Urszula Charytanowicz uzyskała tytuł LAUREATA w tym bardzo trudnym konkursie.
 


TARGI EDUKACYJNE W OPOLU

6 marca 2019 roku uczniowie klasy ósmej oraz gimnazjaliści uczestniczyli w Targach Edukacyjnych zorganizowanych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Ponad 50 wystawców prezentowało ofertę edukacyjną szkół publicznych i prywatnych z województwa opolskiego na różnych poziomach nauczania, jak również szkół wyższych z całej Polski. Gośćmi specjalnymi byli Jasiek Mela i Cyber Marian.


FESTIWAL PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA

5 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Korfantowie odbył się V jubileuszowy Festiwal Piosenek Czesława Niemena. Do udziału zgłosili się uczniowie ze szkoły w Prusinowicach, Nysy, Tułowic, z Włodar oraz młodzi wokaliści kształcący się muzycznie w MGOKSiR w Korfantowie, Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Głogówku. Wykonawcy występowali w IV kategoriach: zespołów, solistów szkoły podstawowej, solistów gimnazjum oraz solistów szkół ponadgimnazjalnych. Zmaganiom artystów przyglądało się jury w składzie: pan Marek Kryjom, pan Zbigniew Marcinkiewicz oraz pan Adam Sinicki.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI i klasy VIII. Zespół Lazy Band w składzie: Wiktoria Lubczyńska, Agata Szpiech i Wiktor Kluczny (klasa VI) wykonał piosenkę ,,Twoja i moja nadzieja”. Solowym wykonaniem piosenek Czesława Niemena popisały się: Agata Szpiech, która zaśpiewała utwór ,,Płonie stodoła”, Wiktoria Lubczyńska, która zaprezentowała piosenkę ,,Sen o Warszawie”, oraz Julianna Tokarska, i ,,Dziwny jest ten świat”. Laureatami festiwalu zostali: zespół Lazy Band, który zajął miejsce III w kategorii zespoły oraz Julianna Tokarska, która zajęła II miejsce w kategorii soliści.
 


II POLSKO - CZESKIE IGRZYSKA SPORTOWE

2 marca 2019 roku dla mieszkańców gminy Pakosławice stał się dniem szczególnym. Po raz kolejny odbyły się Polsko-Czeskie Igrzyska Sportowe.
Do udziału w sześciu konkurencjach: tenis stołowy, bilard, siatkówka, rzuty do kosza, strzały do bramki i finałowego przeciągania liny przystąpiło około 200 zawodników z 13 drużyn reprezentujących: gminę Mikulovice, Biechów, Frączków, Nowaki, Pakosławice, Prusinowice, Reńską Wieś, Rzymiany, Złotogłowice, Skoroszyce, Kamiennik, Starostwo Powiatowe w Nysie i Urząd Gminy w Pakosławicach.
Uczestników zawodów sportowych przywitał Wójt Gminy Pakosławice pan Adam Raczyński. Głos zabrał również Marszałek Województwa Opolskiego pan Andrzej Buła.
Tradycyjnie konferansjerem imprezy został pan Henryk Szczotka.
Tegoroczne igrzyska rozpoczęły się, jak tradycja każe, defiladą uczestników. Następ-nie zapalono znicz olimpijski. Tego honorowego aktu podjęli się zaproszeni goście – światowej sławy sportowcy olimpijscy – Barbara Bieganowska-Niewiedział i Janusz Trzepizur.
W przerwie między konkurencjami na zawodników i kibiców czekały gorące i zimne napoje, ciasto i bigos. Najmłodszym zapewniono również fachową opiekę – dzieciom zorganizowano salę zabaw.
Na zwycięzców czekały nagrody pieniężne, puchary, medale i dyplomy.
W realizacji imprezy czynnie uczestniczyli nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Prusinowicach oraz mieszkańcy gminy Pakosławice.
 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w obchody tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Wzięli udział w szkolnym konkursie pod hasłem „Bezpieczny Internet”, a także uczestniczyli w kursach e-learningowych, których tematyka dotyczyła prywatności w sieci, zagrożeń płynących z nadużywania Internetu i komputera, cyberprzemocy oraz hejtu.


DIECEZJALNY KONKURS ARTYSTYCZNY

15 lutego 2019 roku Komisja Diecezjalna przeprowadziła etap finałowy Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2019. Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „Św. Anna patronką wychowania i życia rodzinnego w naszej diecezji”.
Praca pod tytułem „Święta Anno – módl się za nami” autorstwa naszej uczennicy Martiny Szewieczek została wyróżniona w kategorii klas III gimnazjum.
 


 

WYCIECZKA NA LODOWISKO

Coroczną tradycją w naszej szkole stała się już wycieczka na lodowisko do Opola. W tym roku w wycieczce udział wzięły klasy VI – VIII i III klasa gimnazjum. Wszyscy świetnie się bawili. Jedni doskonalili swoją jazdę na łyżwach inni stawiali pierwsze kroki na lodowisku. Nie obyło się bez upadków. Po odpoczynku na seansie w kinie wszyscy cali i zdrowi wrócili do domów.


WALENTYNKI

Z okazji dnia świętego Walentego uczniowie poprzez „pocztę walentynkową” mogli przekazać wyrazy swojej sympatii wybranym osobom, mogli również zaopatrzyć się w kartki walentynkowe, skromne upominki i słodkości na specjalnie zorganizowanym w tym dniu kiermaszu walentynkowym.


WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Uczniowie naszej szkoły podstawowej biorą udział (specjalnie użyłam czasu teraźniejszego, gdyż konkurs trwa) w ogólnopolskim konkursie czytelniczym.
Lubiący czytać książki, czyli uczestnicy konkursu, musieli zapoznać się z treścią sześciu powieści (lektury szkolne musieli także czytać!). W określonym czasie byli zobowiązani rozwiązać poprawnie sześć testów dotyczących znajomości treści, problematyki utworów oraz wykazać się wiedzą matematyczną, teoretycznoliteracką, umieć posługiwać się słownikami i posiadać własne zdanie na określony temat, by móc wziąć udział w wielkim teście kwalifikacyjnym.
Pytania testowe testu kwalifikacyjnego dotyczące wybranego utworu były bardzo szczegółowe. Tylko trzy osoby, które poprawnie rozwiązały test, zakwalifikowały się do etapu powiatowego.
Naszą szkołę w kategorii klas V – VIII będą reprezentować:
Julia Tyszkowska – klasa VIII
Filip Mokrzycki – klasa VII
Wiktoria Podoluk – klasa VI
Pamiętajcie mądre słowa Umberto Eco: KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJ-NIE!
 


WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNY

23 stycznia 2019 odbył się gminny etap Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów III klasy gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowała Urszula Charytanowicz. Ula musiała wykazać się szeroką wiedzą gramatyczną, teoretycznoliteracką, znajomością treści lektur oraz umiejętnością tworzenia dłuższej formy wypowiedzi. Temat wypracowania był trudny do interpretacji – dotyczył kiermaszu prezentów niechcianych.
W konkursowych zmaganiach wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkół w Skoroszycach.
Ula uzyskała najwięcej punktów i zdobyła I miejsce na danym etapie konkursu.
Gratulacje!
 


NIEPODLEGŁOŚĆ

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
Marcin Wolski

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony temu podniosłemu wydarzeniu. Apel, któremu patronowały pani Małgorzata Droś i pani Natalia Mazurkiewicz, przygotowali uczniowie klasy V SP i III G, a pięknym śpiewem wspomagały ich uczennice z klasy VI SP i VIII SP. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie znane pieśni patriotyczne. Słodkim podsumowaniem apelu były biało-czerwone cukierki, którymi wszyscy chętnie się poczęstowali. Galowe stroje oraz piękne dekoracje podkreśliły nastrój tego wielkiego dnia.
Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewali o godzinie 11.11 „Mazurek Dąbrowskiego” – cztery zwrotki.
W niedzielę reprezentacje uczniów każdej klasy wezmą udział w Gminnych Obchodach Dnia Niepodległości.


 


VI POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI HUMORU I SATYRY

W tegorocznym Konkursie Humoru i Satyry Zespół Szkół w Prusinowicach reprezentowało 12. uczniów klas I-VIII. Starannie przygotowali się do występu, by pokazać na scenie swe umiejętności. Satyryczne teksty polskich poetów były nie tylko zabawne, przede wszystkim były niełatwe do interpretacji – ich odpowiednie wykonanie wymagało wiele pracy.
Wyróżnienie w kategorii klas I-II otrzymał Kamil Połata (przygotowany przez panią Małgorzatę Jaszczyszyn) za wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, III miejsce w kategorii klas III-IV uzyskała Julia Żylska (uczennica pani Anny Leksowskiej) za „Ptasie radio” Juliana Tuwima, a II miejsce w kategorii klas V-VI zdobyła Wiktoria Lubczyńska (uczennica pani Katarzyny Tokarskiej) za utwór Wisławy Szymborskiej „Jak ja się dziś czuję”.
Wszystkim uczniom gratulujemy talentu, podziwiamy za umiejętności i chęci oraz życzymy dalszych sukcesów.


 


EUROWEEK - CZYLI JAK ROZWIJAĆ ZDOLNOŚCI UCZNIÓW

W dniach 14-18 października uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach uczestniczyli w programie EuroWeek – Szkoła Liderów w Wójtowicach. Wyjazd został zorganizowany przez nauczycielki języków obcych: panią Barbarę Borkowską i panią Monikę Prendecką.
Warsztaty te są projektem edukacyjnym Europejskiego Forum Młodzieży pozwalają-cym młodym ludziom włączyć się czynnie w życie otwartej i demokratycznej Europy. Zajęcia prowadzone przez szkoleniowców fundacji miały formę interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych oraz praktycznych ćwiczeń. Nasi uczniowie poznawali różnorodność kulturową, rozwijali kreatywność, uczyli się pracy w grupie oraz tolerancji i szacunku. Do aktywnego i twórczego działania motywowali ich młodzi i entuzjastyczni wolontariusze z Indonezji, Filipin, Meksyku, Kolumbii i Armenii. Każdy dzień dostarczał nowych wrażeń związanych z realizacją ciekawych zadań i wyzwań. Udział w obozie był świetnym sposobem na niestandardową naukę języka angielskiego i dał niepowtarzalną szansę na poznanie wyjątkowych ludzi.
 


DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w regionalnym konkursie ortograficznym „Dyktando Niepodległościowe”. Przyjęto hasło przewodnie konkursu: „Niech wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stanie się okazją do refleksji nad językiem polskim”.
Należy przyznać, że dyktando było bardzo trudne, jednak uczestnicy bardzo się starali, po prostu (mówiąc kolokwialnie) dali z siebie wszystko.
W kategorii wiekowej klas IV-VI najwyższy wynik uzyskała Wiktoria Podoluk z kl. VI. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Darmograj z kl. V, a na trzecim Wiktoria Lubczyńska. Spośród uczniów kl. IV najlepsza okazała się Julia Pięk.
W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum bezkonkurencyjnie zwyciężyli uczniowie gimnazjum. Najwięcej punktów zdobyła Urszula Charytanowicz, drugie miejsce zajęła Weronika Jabłońska, trzecie Karolina Adamczyk.
Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi, która pozwoliła na podjęcie tak wielkiego ortograficznego wyzwania.


"JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA"

Jak co rok uczniowie naszej szkoły przeprowadzili akcję „ Jabłko zamiast pączka” promującą zdrowy styl życia. Tym razem akcja przybrała szerszy wymiar. Uczniowie częstowali jabłkami przechodniów, pracowników okolicznych zakładów pracy, ośrodka zdrowia oraz Urzędu Gminy Pakosławice. Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony odbiorców.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia ósmego października 2018 r. w szkole w Pakosławicach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą S.U. została Karolina Adamczyk z III klasy Gimnazjum, a opiekunem samorządu pani Dorota Spyrka.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Uczniowie klas V - VIII oraz III gimnazjum pod opieką pań: Małgorzaty Droś i Violetty Komandzik aktywnie włączyli się w obchody VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wielu z nich zdało pomyślnie egzamin uzyskując tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe  certyfikaty.


NYSKI FESTIWAL NAUKI

Tradycją naszej szkoły stał się udział uczniów w Nyskim Festiwalu Nauki organizowanym przez Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. Tym razem z festiwalowej oferty skorzy-stali uczniowie III gimnazjum oraz uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym czeka ich wybór dalszej ścieżki edukacyjnej.
Nasi uczniowie pod opieką wychowawców, pani Natalii Mazurkiewicz i pani Violetty Komandzik, wzięli w pokazie – skanowanie 3D w medycynie, czyli jak przenieść obiekt rzeczywisty do świata wirtualnego oraz zastosowanie modelowania CAD do odtwarzania elementów ortopedycznych, a także w warsztatach pod tytułem „Magiczna kostka z papieru”.
Uczniowie podczas wykonywania magicznej kostki mogli wykazać się swoją kreatywnością, umiejętnością planowania oraz pracy w grupie. Sprawdzanie wytrzymałości magicznej kostki przyniosło wszystkim wiele radości.
 


KONKURS PIOSENEK I PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
"Z PIEŚNIĄ DO NIEPOKORNEJ I NIEPODLEGŁEJ"

25 września nasze uczenice wzięły udział w konkursie piosenek i pieśni patriotycznych zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Goszowicach.
Szkołę reprezentowały:
w kategorii solistek:
- Maja Kwiczala i Wiktoria Prendecka z klasy IV
- Wiktoria Podoluk i Wiktoria Lubczyńska z klasy VI
- Julianna Tokarska z klasy VIII
- Maja Kokoszka z klasy III gimnazjum
w kategorii zespoły:
duet w składzie: Alicja Trzaska-Kwiczala i Julia Tyszkowska
Wiktoria Prendecka wyśpiewała I miejsce w kategorii klas I-IV, a Wiktoria Lubczyńska w kategorii klas V-VIII i gimnazjum.
Na drugim miejscu uplasował się nasz zespół, a na trzecim w swoich kategoriach Maja Kwiczala i Julianna Tokarska. Maja Kokoszka i Wiktoria Podoluk otrzymały wyróżnienia.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.
 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W sobotę 22 września nauczyciele, uczniowie i przedszkolacy wzięli udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki wszyscy wyruszyli wyznaczonymi trasami. Sprzątając świat, można było jednocześnie podziwiać urokliwą okolicę.
Zakończenie imprezy miało miejsce w Goszowicach. Tam na wszystkich czekały kiełbaski z grilla. Przy ognisku toczyły się poważne i niepoważne (też) rozmowy.
Dzień upłynął w miłej atmosferze, świeciło słońce i mimo że wiał silny wiatr – nie przeszkodził on zabawom.
 


III RODZINNY MARSZ GMINNY

Już po raz trzeci mieszkańcy gminy Pakosławice uczestniczyli w Rodzinnym Marszu Gminnym. W sobotę 15 września br. chętni zakosztowania świeżego powietrza i podziwiania pięknej okolicy (szczególnie, że pogoda dopisała) zjawili się w szkole w Pakosławicach. Uczestników Marszu przywitał dyrektor Zespołu Szkół w Prusinowicach pan Artur Kowalski oraz pomysłodawczynie i organizatorki imprezy – pani Małgorzata Droś i pani Natalia Mazurkiewicz.
W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Marsz odbył się pod hasłem: „Wszystko to Polska, ojczyzna nasza”. Piękno ziemi ojczystej można było podziwiać, wędrując malowniczą trasą wiodącą z Pakosławic przez drogę krzyżową w Reńskiej Wsi do pałacu we Frączkowie i do Bykowic. Nad bezpieczeństwem uczestników Marszu czuwała Policja i Ochotnicza Straż Pożarna z Pakosławic.
Urząd Gminy w Pakosławicach i Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pomogły w realizacji imprezy, m.in. sponsorując poczęstunek i nagrody dla uczestników. Podziękowania należą się również nauczycielom i dyrekcji – za realną pomoc i wsparcie duchowe.
Po powrocie do szkoły na wszystkich czekały: kiełbaski z grilla, gorące i zimne napoje oraz ciastka (dla uzupełnienia kalorii straconych podczas spaceru). Najmłodsi uczestnicy otrzymali lizaki, a wśród „marszowiczów” tradycyjnie zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Inicjatywa, jak i w latach ubiegłych, spotkała się z dużym zainteresowaniem, poparciem i sympatią. Wójt Gminy Pakosławice pan Adam Raczyński również propagował zdrowy tryb życia, uczestnicząc w naszym Marszu.
Dlatego w przyszłym roku nie szukaj wymówek, nie siedź w domu, dołącz do nas. Zapraszamy!

 


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

3.09.2018 odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Ksiądz Stanisław sprawował Mszę w intencji uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła powitała nowe klasy V-VII. Pan dyrektor Artur Kowalski wygłosił mowę motywacyjną, a sekretarz gminy pan Andrzej Rosa przeczytał list od wójta pana Adama Raczyńskiego. Po apelu wszyscy rozeszli się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.
ROK SZKOLNY 2017/2018
KWIATEK DLA NIEPODLEGŁEJ

Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Samorząd uczniowski pod opieką p. M. Droś i p. N. Mazurkiewicz zorganizował akcję, podczas której uczniowie zakupili i posadzili 100 sadzonek kwiatów - 50 w kolorze białym i 50
w kolorze czerwonym. Fachową pomocą w obsadzeniu klombu w kształcie flagi służyła p. D. Spyrka.


KONKURS PLASTYCZNY "WSZYSTKO TO POLSKA OJCZYZNA NASZA"

Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół w Prusinowicach został zorganizowany konkurs plastyczny, którego pomysłodawcami były panie: M. Droś i N. Mazurkiewicz. Adresatem konkursu byli uczniowie szkół gminy Pakosławice. W konkursie wzięło udział 57 uczniów
z ZS w Prusinowicach oraz Szkoły Podstawowej w Goszowicach. Prace zostały ocenione w trzech kategoriach: klasy I – III, klasy IV- VI oraz klasy VII SP, II
i III gimnazjum. Nagrodzono 28 prac.
Fundatorami nagród byli:
- Urząd Gminy Pakosławice – Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Samorząd Uczniowski przy szkole w Pakosławicach.


VI SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY "NA CO DZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ"

29 maja 2018 r. odbył się pierwszy etap VI Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w nim udział 13. uczniów z klas: VII SP, II G i III G. Uczniowie rozwiązywali test wyboru oraz uzupełniali luki w wyrazach zawierających trudność ortograficzną. 10. uczestników zakwalifikowało się do etapu drugiego, który miał miejsce 30 maja 2018 r.:
klasa VII – J. Tyszkowska,
klasa II – U. Charytanowicz, A. Kowalska, P. Witek,
klasa III – A. Cajt, J. Cymbalista, K. Furmankiewicz, W. Pierzga, M. Pytlarz,
C. Wosik.
Zadaniem uczniów było poprawne pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym przepisanie treści listu, który celowo został napisany z błędami.
Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:
Mistrzyni Ortografii – Urszula Charytanowicz,
I Wicemistrzyni Ortografii – Kinga Furmankiewicz
II Wicemistrzyni Ortografii – Anita Cajt
Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a zwycięzcy także nagrody książkowe. Oczywiście, uczniowie otrzymali również oceny z języka polskiego.
Regulamin i zadania konkursowe opracowała i przygotowała pani Anna Leksowska.
 


WYCIECZKA - GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY 2018

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Goszowicach wzięli udział w wycieczce na Górę Św. Anny. Tym razem pobyt na Górze Świętej Anny rozpoczęła wizyta
w sanktuarium Świętej Anny. W przededniu Zielonych Świątek "Świętą Annę" odwiedzały liczne pielgrzymki.
Pod Pomnikiem Czynu Powstańczego uczciliśmy pamięć powstańców walczących 98 lat temu o przywrócenie tych ziem do Polski. Przy pomniku uczniowie wysłuchali, krótkiej historii tego miejsca a następnie odwiedzili pobliski amfiteatr.
Po refleksji duchowej uczniowie udali się z dużym zapałem w kierunku toru saneczkowego. Początkowo niektórzy wycieczkowicze z wielką rezerwą podeszli do pomysłu zjazdu, ale z czasem niemal wszyscy pędzili kolejką w dół czasem zapominając o używaniu hamulców. Część ,,saneczkarzy" najchętniej pozostałaby w tym miejscu na dłużej, ale w Muzeum Powstań Śląskich czekał już pan przewodnik.
Pobyt na Górze Świętej Anny zakończyła wizyta Muzeum Powstań Śląskich. Niestety w tym roku ekspozycja fauny i flory Opolszczyzny była znacznie ograniczona.
W drodze powrotnej, co staje się juz tradycją, nie mogło zabraknąć wizyty
w Centrum Handlowym "Karolinka". Tutaj niestety królowały fast foody
i niepamięć poszły zasady zdrowego żywienia.
 


VII POWIATOWY KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

24 maja 2018 roku w Prusinowicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Barbara Borkowska.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 49. uczniów z klas IV – VII szkół pod-stawowych powiatu nyskiego (z Nysy, Goszowic, Lasocic, Nowak, Białej Nyskiej, Goświnowic, Prusinowic).
Naszą szkołę reprezentowali:
Kacper Lewandowski, Agata Szpiech, Wiktoria Kluczna, Filip Mokrzycki, Julia Tyszkowska, Julianna Tokarska.
Jury w składzie: pani Anna Leksowska, pani Dorota Tokarska-Ogorzały i pani Maria Półchłopek wyróżniło również uczniów naszej szkoły. W swoich kategoriach wiekowych III miejsce zdobyli: Kacper Lewandowski – kl. IV, Wiktoria Kluczna – kl. V, Julianna Tokarska – kl. VII.
Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów składamy serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie
i Urzędowi Gminy w Pakosławicach. Dziękujemy ks. Stanisławowi Strusiowi za to, że konkurs mógł odbyć się w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła
w Prusinowicach.
W przyszłym roku zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu.
Poezja Jana Pawła II jest piękna i nieprzemijająca, trudna i wieloznaczna, dlatego wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za wrażliwość
i indywidualność.
 


KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ "GIMNAZJALISTA 2018"

17 maja 2018 roku w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i podziękowań dla laureatów konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny w roku szkolnym 2017/2018.
Wśród nagrodzonych znalazła się również nasza uczennica Urszula Charytanowicz, która została laureatką Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Gimnazjalista 2018”. Ulę do udziału w konkursie zachęciła i służyła pomocą pani Natalia Mazurkiewicz.
Tematyka tegorocznych konkursów diecezjalnych łączyła Pismo Święte
z symbolem wiary naszej diecezji, jakim jest opolska katedra. Konkurs odbywał się pod hasłem: „Słowo Boże i dziedzictwo ojców – Opolska Katedra”. Spośród 815 uczniów szkół gimnazjalnych, którzy przystąpili do konkursu na etapie szkolnym, po przejściu etapu rejonowego, do finału zakwalifikowało się 101 uczestników z całej diecezji. Ula znalazła się w grupie 23 laureatów tego konkursu.
Serdecznie gratulujemy.
 


MAJOWE SPOTKANIA Z POEZJĄ

22 maja 2018 odbył się w Korfantowie powiatowy konkurs recytatorski XXIV Majo-we Spotkania z Poezją. Uczennice naszej szkoły wzięły w nim udział.
Komisji konkursowej mówimy stanowcze NIE! za to, że:
- Julii Kozioł przyznała tylko wyróżnienie za zaprezentowanie arcytrudnego tekstu Juliana Tuwima pt. „Ślusarz”, w którym wystąpiły słowa: abszterwentyl, holajza, culajtung i inne (równie ciekawe);
- nie doceniła Urszuli Charytanowicz i Julianny Tokarskiej, które wykazały się wdziękiem, subtelnością i świetną interpretacją wierszy Wisławy Szymborskiej.
Zasłużyły na nagrodę.
Szkoda. Na pocieszenie dziewczęta otrzymały pozytywne uwagi za reprezentowanie szkoły oraz odpowiednie oceny z odpowiednią wagą, oczywiście z języka polskiego.
 


NASZA TIVI

Ostatnie w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami miało (jak zawsze od lat) nieco-dzienny charakter. NASZA TiVi przedstawiła po raz kolejny program kabaretowy (przygotowany przy pomocy pani Anny Leksowskiej) pod hasłem „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany baśni świat…”. Widzowie mogli poznać nowe oblicze Czerwonego Kapturka, docenić umiejętności królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, wysłuchać lamentu księżniczki uwięzionej w wieży czy dopingować królewiczowi w poszukiwaniu żony. Były piosenki, zabawne wiersze, nieoczekiwane zmiany akcji.
Talentem aktorskim wykazali się uczniowie klasy II gimnazjum, a ich silną grupę wspierali dzielnie wybrańcy z klasy III gimnazjum oraz uczennica z klasy VII. Wprawdzie czasami trema dała znać o sobie, ale było wesoło i nietuzinkowo.
Występ nagrodzili gromkimi brawami Rodzice uczniów klas IV-VII SP i II-III G, którzy popijając kawkę lub herbatkę, zagryzając ciasteczkiem, mile spędzili czas przed spotkaniem z wychowawcami klas.
Za rok następny odcinek NASZEJ TiVi!
             


III MIEJSCE CHŁOPCÓW W PÓŁFINALE POWIATOWYM

W Otmuchowie odbył się półfinał powiatowy w piłce nożnej, w którym wystąpiło pięć zespołów. W zawodach wzięła udział także nasza drużyna, która po dobrej grze wywalczyła trzecie miejsce, ustępując tylko zespołom z Głuchołaz i Nysy. Chłopcy grali w składzie: Kacper Zdunek, Jakub Jaszczyszyn, Robert Makuch, Igor Piela, Mateusz Mucha, Grzegorz Baron i Dominik Wdowikowski.


GMINNY KONKURS "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

12.03.2018r uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach wzięli udział w konkursie w dwóch kategoriach wiekowych: I-VI SP oraz VII SP i II i III klasa gimnazjum. Turniej został zorganizowany w remizie OSP Pakosławice. Po eliminacjach szkolnych naszą szkołę reprezentowali:
Młodsza grupa
1. Maria Muchaklasa VI
2. Maciej Broda klasa IV
3. Adrian Stawiarz klasa IV
Starsza grupa
1. Mateusz Mucha klasa II gimnazjum
2. Roman Podoluk klasa III gimnazjum
3. Kacper Zdunek klasa III gimnazjum
Po testach pisemnych i pytaniach ustnych do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani:
1. Maria Mucha – młodsza grupa wiekowa
2. Mateusz Mucha – starsza grupa wiekowa
3. Roman Podoluk – starsza grupa wiekowa
Wszystkim uczestnikom konkursu Wójt Gminy Adam Raczyński wręczył cenne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Pakosławice.
Do konkursu uczniów przygotowywała mgr inż. Dorota Spyrka.


 


BIEGALIŚMY "TROPEM WILCZYM"

W dniu 4 marca 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach wzięli udział w VII edycji biegu "Tropem Wilczym" w Grodkowie. Bieg ten corocznie jest organizowany dla uczczenia pamięci "żołnierzy wyklętych".
Urszula Charytanowicz uzyskała 13 wynik zawodów w kategorii kobiet w biegu na 2 km. Kacper Zaznaczyć należy, ze w biegu obok amatorów uczestniczyli także profesjonaliści.
 


ITB BERLIN

Pobudka o godz. 2.30 i po chwili grupa uczniów naszej szkoły rusza na wycieczkę do Berlina. Po pięciu godzinach podróży miasto przywitało nas pochmurną i lekko deszczową pogodą. Nie zniechęciło to jednak nikogo do zwiedzania tego ogromnego i pełnego zabytków miasta. Dzięki przewodnikowi, Panu Markowi Malinowskiemu, spacerowaliśmy po Unter der Linden
i Aleksanderplatz, podziwialiśmy muzea na Museeninsel, zrobiliśmy obowiązkowe zdjęcia pod Brandenburgentor, przejechaliśmy przez nową dzielnicę rządowa nad Sprewą, zatrzymaliśmy się przy Holocaust- Mahmal – upamiętniającym zagładę Żydów oraz Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa. Mieliśmy również okazję zobaczyć najnowocześniejszą dzielnicę Berlina- Potsdamerplatz a przy nim Sony Center. Tutaj pożegnaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy na targi turystyczne. Smaki i zapachy świata, muzyka, taniec, śpiew- każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a ponadto niezła okazja do szlifowania swoich umiejętności językowych. Nieco zmęczeni, ale szczęśliwi, tuż przed północą wróciliśmy do domu.


TARGI EDUKACYJNE EDU W OPOLU

Już kolejny raz gimnazjaliści mogli uczestniczyć w Targach Edukacyjnych zorganizowanych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Została im tam przedstawiona bogata oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych
i wyższych uczelni. Na „deser” uczniowie mieli przyjemność spotkać się
z gościem specjalnym youtuberem Patrykiem Suligą twórcą kanału BEZ KANAŁU.


ZAGUBIONY CHŁOPIEC

W środę 21 lutego br. uczniowie klas: szóstej, siódmej oraz drugiej gimnazjum udali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu, aby obejrzeć sztukę w reżyserii Pawła Passiniego poruszającą problem gier komputerowych i bezpieczeństwa korzystania z sieci pt. „Zagubiony chłopiec”. Wyjazd zorganizowała pani Anna Leksowska, a opiekunami uczniów podczas wycieczki byli: pani Natalia Mazurkiewicz i pan Wojciech Maruszczak.
Uczniowie cieszyli się wyjazdem, możliwością uczestniczenia w spektaklu – zobaczcie zdjęcia.
Później jednak wszystkich wzruszyła historia chłopca, który zagubił się w grze komputerowej, poszukując swojego brata. Aktorzy i lalki ukazali sytuacje dziejące się w rzeczywistości, ale w wyobraźni chłopca przenikające do gry komputerowej.
Taki spektakl z przesłaniem na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.


IX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

21 lutego 2018 nyskie muzeum gościło uczestników IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku uczniowie gimnazjów i szkół średnich ujawnili swoje możliwości recytatorskie, teatralne, plastyczne, wokalne, prezentując w różnej formie treść utworów Zbigniewa Herberta.
W uznaniu ogromnych zasług Herberta Sejm RP postanowił oddać mu hołd jako jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w., ustanawiając rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Konkurs zorganizowany został przez polonistów Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Carolinum”.
Zespół Szkół w Prusinowicach – klasy gimnazjalne w Pakosławicach reprezentowało czworo uczniów, których do wzięcia udziału w konkursie zachęciła mgr Anna Leksowska, służąc jednocześnie radą, pomocą i inspirując do działania.
W turnieju „Wywiedzione ze słowa” za „Teatrzyk Pana Herberta” inspirowany utworami prozatorskimi artysty WYRÓŻNIENIE otrzymała Julia Kozioł – uczennica klasy II.
W turnieju plastycznym za kompozycję symultaniczną pt. „Idealnie bez uczuć” DRUGIE MIEJSCE zajęła Julia Kozioł, a za tryptyk „Róża… jak wygląda róża?” WYRÓŻNIENIE otrzymała Martina Szewieczek – także uczennica klasy II.
W turnieju poezji śpiewanej szkołę godnie reprezentowali Maja Kokoszka z klasy II i Kamil Grech z klasy III.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i książki.


POLSKO - CZESKA AKADEMIA SPORTU

10 lutego 2018 r. w hali sportowej w gimnazjum po raz trzeci odbyły się Igrzyska Sportowe, ale tym razem gośćmi mieszkańców Gminy Pakosławice
i zawodnikami w zmaganiach sportowych byli Czesi. Projekt w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad zainicjował współpracę Gmin: Pakosławice i Mikulovice.
W organizacji zawodów pomagali wszyscy pracownicy Zespołu Szkół
w Prusinowicach oraz uczniowie i rodzice.
Dodatkowe informacje oraz serwis zdjęciowy znajduje się na stronie:
http://pakoslawice.pl/1391/polsko-czeskie-igrzyska-sportowe-wyniki-i-galeria-zdjec.html


WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNY

Nastał czas konkursów przedmiotowych. Urszula Charytanowicz i Kinga Furmankiewicz reprezentowały nasze gimnazjum w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym na etapie gminnym. Konkurowały z uczennicami z klasy III gimnazjum w Skoroszycach. Dziewczęta wykazały się talentem literackim
i wiadomościami gramatycznymi (dotyczącymi np. rozbioru logicznego zdania), a przede wszystkim znajomością treści wielu lektur nadobowiązkowych.
Pogratulujmy Uli Charytanowicz za zajęcie II miejsca.


 


KONKURS POLONISTYCZNY

4 stycznia 2018 uczennice klasy siódmej: Julianna Tokarska, Alicja Trzaska-Kwiczala i Julia Tyszkowska reprezentowały szkołę w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym. Po zwycięstwie w eliminacjach szkolnych dziewczęta wzięły udział w etapie gminnym razem z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Skoroszycach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chróścinie. Zagadnienia konkursowe były trudne – obejmowały zakres materiału również klasy ósmej. Należało wykazać się znajomością treści utworów literackich, umiejętnością interpretacji wierszy, wiedzą teoretycznoliteracką, gramatyczną i ortograficzną oraz talentem literackim. Wszyscy uczestnicy wykazali się zdolnościami polonistycznymi. Gratulacje należą się Julii Tyszkowskiej za zajęcie III miejsca.


WIGILIA SZKOLNA

Uczniowie klasy siódmej oraz reprezentanci klas: drugiej i trzeciej gimnazjum świętowali z nauczycielami i pracownikami szkoły Boże Narodzenie. Na wszystkich czekał czerwony barszczyk z uszkami i ciastka. Następnie miała miejsce uroczysta i wzruszająca msza w kościele w Pakosławicach. Później szkolni artyści przedstawili jasełka – trochę na poważnie, trochę na wesoło.
A na zakończenie wspólne śpiewanie kolęd.
Szkoda tylko, że nie wszystkim uczniom chciało się wziąć udział w tak wspaniałej uroczystości. Cóż…
Życzymy wszystkim, aby Święta dały dużo ciepła i spokoju, którego tak bardzo po-trzeba, żeby spełniły się najważniejsze marzenia, jeśli wszystkie nie mogą,
i żeby każdy dzień Nowego Roku niósł ze sobą radość, choćby malutką.
Do zobaczenia 2 stycznia 2018 roku.


XVI WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "MOTYWY BIBLIJNE
W MALARSTWIE"

Julia Kozioł – uczennica II klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Prusinowicach zajęła I miejsce w 26. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Siódmy Dzień Stworzenia Świata” w kategorii wiekowej 12-14 lat. Komisję zauroczył pomysł i zachwyciła technika wykonania. Dyrektor Ogniska Plastycznego
w Głuchołazach zapraszał Julkę do dołączenia do szkoły plastycznej w Nysie. Dyplom z podziękowaniami otrzymał także nauczyciel-opiekun – pani Natalia Mazurkiewicz. W nagrodę laureaci konkursu otrzymali płótna, farby oraz inne przyrządy potrzebne do dalszej pracy artystycznej.


ZEBRANIE Z RODZICAMI I JASEŁKA

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie szkoły w Pakosławicach przygotowali dla rodziców przedstawienie jasełkowe. Tradycyjnie rodzice, np. podczas wspólnego śpiewania kolęd, mieli się odstresować przed zebraniem, na którym niektórzy, niestety, dowiedzieli się, że ich dzieciom grozi ocena niedostateczna z jakiegoś przedmiotu. Tradycyjnie przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowały: pani Anna Leksowska i pani Natalia Mazurkiewicz przy wybitnym udziale aktorów, czyli uczniów klas: siódmej, drugiej i trzeciej gimnazjum.
O tym, że podczas wystawiania jasełek wszystko się może zdarzyć, świadczy materiał zdjęciowy.


MIKOŁAJKI

Mikołajki to dzień przez wszystkich oczekiwany. I w tym roku wśród uczniów naszej szkoły zagościł Mikołaj, który obdarował wszystkich słodkościami.


WYCIECZKA NA LODOWISKO

30 listopada zgodnie z tradycja naszej szkoły wybraliśmy się na „Mikołajkową przygodę z łyżwami”. Odwiedziliśmy lodowisko, a w ramach odpoczynku po wyczerpującej jeździe na łyżwach poszliśmy na seans filmowy.


JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA

Jak co rok uczniowie naszej szkoły zostali postawieni przed wyborem: jabłko czy pączek?
Wybór nie był trudny ponieważ dorodne jabłka skusiły wszystkich.


 


DZIEŃ MARCHEWKI

Zgodnie z tradycją, która wytworzyła się w naszej szkole 21 listopada królowała Marchewka. Każdy chętnie schrupał to smakowite warzywo prosząc
o dokładkę.


ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ

13 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. M. Dros i N. Mazurkiewicz.
Wspólny śpiew pieśni patriotycznych podsumował przypomniane wydarzenia sprzed 99 lat.


POKONKURSOWE WRAŻENIA

4 grudnia w gimnazjum odbył się uroczysty apel. Uczestniczył w nim pan Marek Kędzierski – dyrektor Nyskiego Domu Kultury. Podczas apelu zostali wyróżnieni uczniowie reprezentujący naszą szkołę w różnych konkursach:
Julia Kozioł – I miejsce, Marcelina Pytlarz – III miejsce w Powiatowym Konkursie NYSKA LILIA LITERACKA
Kinga Furmankiewicz i Gabriel Mikuta – I miejsce, Kacper Tomera i Mateusz Mucha – III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Urszula Charytanowicz zakwalifikowała się do finału Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej GIMNAZJALISTA 2018.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


NYSKA LILIA LITERACKA

Uczennice Zespołu Szkół w Prusinowicach wzięły udział w 10. edycji powiatowego konkursu literackiego Nyska Lilia Literacka. Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości Wandy Pawlik oraz rozwijanie wiedzy o historii
i działalności kulturalno-oświatowej Nysy i jej okolic. Organizatorem jest Fundacja Nasza Nysa.
W kategorii wiekowej młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów I miejsce zajęła Julia Kozioł uczennica klasy II pakosławickiego gimnazjum. Julia dopisała dalszy ciąg do jednej z części „Tryptyku nyskiego”. Bardzo pozytywnie o pracy Julii wyraziła się pani Anna Pilecka, córka Wandy Pawlik. Panią Annę zachwyciła stylizacja opowiadania, pomysł literacki i ilustracje wykonane przez Julkę. Ale to nie wszystkie sukcesy – III miejsce zajęła Marcelina Pytlarz uczennica klasy III, która w wierszowanej formie przedstawiła codzienne życie Wandy Pawlik.
Dziewczęta otrzymały dyplomy i nagrody, które podczas uroczystego apelu
w szkole wręczył pan Marek Kędzierski – dyrektor Nyskiego Domu Kultury.
Do udziału w konkursie tradycyjnie zachęciła uczennice polonistka mgr Anna Leksowska.


GIMNAZJALISTA 2018

Uczennica klasy II gimnazjum Urszula Charytanowicz reprezentowała naszą szkołę w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Religijnej, ukończyła etap rejonowy
i weźmie udział w finałowych zmaganiach. Ula uzyskała 49 punktów na 54 możliwe do zdobycia, wykazując się znajomością treści Ewangelii według św. Marka oraz wiedzą na temat Opolskiej Katedry. Uczennicę do udziału
w konkursie zachęciła pani Natalia Mazurkiewicz.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

30 listopada 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach wzięli udział
w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Naszą szkołę reprezentowało pięć zespołów.
1. Kinga Furmankiewicz i Gabriel Mikuta
2. Wiktoria Pierzga i Jan Hyz
3. Anita Cajt i Marcelina Pytlarz
4. Mateusz Mucha i Kacper Tomera
5. Karolina Adamczyk i Aleksandra Kowalska
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: część pisemna oraz część ustna. Część pisemna trwała 45 minut, uczniowie mieli do wykonania zestaw zadań w postaci testu wielokrotnego wyboru, krzyżówki, mapki, puzzle, czytanie ze zrozumieniem, tłumaczenia tekstów i pytania otwarte. Zespoły, które napisały najlepiej, przeszły do etapu ustnego. Z naszej szkoły był to zespół numer 1 i 4. W drugim etapie każdy zespół losował jedno pytanie w każdej turze. Po wylosowaniu pytania członek zespołu czytał pytanie na głos i po krótkiej konsultacji odpowiadał na nie. Odpowiedź musiała być poprawna pod względem merytorycznym i grama-tycznym.
Konkurs zakończył się następującym wynikiem:
I miejsce: Kinga Furmankiewicz i Gabriel Mikuta
III miejsce: Mateusz Mucha i Kacper Tomera.


 


KONKURS RECYTATORSKI

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Humoru
i Satyry w Łambinowicach. Gratulujemy udanego występu Juliannie Tokarskiej
z klasy VII, Julii Kozioł z klasy II i Kamilowi Grechowi z klasy III. Doceniamy ich zaangażowanie i umiejętności aktorskie. Nagrodą są pozytywne uwagi i oceny celujące z języka polskiego.


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

We wtorek 17 października po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych.
Wydarzenie to miało na celu podkreślić kluczową rolę języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego oraz zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.
Szkołę udekorowano flagami i plakatami z ciekawostkami na temat różnych krajów europejskich. Jak zawsze mile widziany okazał się bufet z mniej lub bardziej tradycyjnymi daniami kuchni europejskiej.
Nauczycielki języków obcych – pani Barbara Borkowska i pani Monika Prendecka przygotowały krótką inscenizację i konkursy dla swoich uczniów. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w pięciu różnych konkurencjach.
Pierwsza z nich polegała na wylosowaniu flagi, odgadnięciu, do jakiego kraju ona należy i skojarzeniu sobie z tym krajem różnych informacji np. stolicy, budynku, osoby, jedzenia itp.
W drugiej konkurencji zadaniem uczniów było rozpoznanie języka obcego w krótkich fragmentach piosenek.
Trzecim zadaniem było tzw. „biegające dyktando”. Uczniowie mieli przepisać krótki tekst w języku angielskim lub niemieckim z kartki na tablicę. Każdy uczeń musiał zapamiętać pisownię jednego słówka i zapisać je poprawnie na tablicy. Zadanie musiało zostać wykonane w określonym limicie czasowym.
Skojarzenie nazwy państwa z jego stolicą oraz sławną budowlą było czwartą konkurencją.
Ostatnia polegała na ułożeniu jak największej ilości słów w języku angielskim i niemieckim z bardzo długiego trzydziestoliterowego wyrazu.
Obejrzyjcie zdjęcia!
 


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

Niestety, zdarza się, że uczniowie sprawiają problemy, przysparzają kłopotów nauczycielom, jednak wiedzą, że to właśnie nauczyciele przekazują im wiedzę, uczą, pomagają w nabywaniu różnorodnych umiejętności. Dlatego co roku
z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej składają swym nauczycielom życzenia, dziękując za trud, codzienne poświęcenie, cierpliwość, pasję wkładaną w swe obowiązki. Życzą wytrwałości, satysfakcji, spełnienia
i ciągłego entuzjazmu.
I w tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski pamiętał o święcie swoich pedagogów.
 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

Na początku października wzięliśmy udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez panie N. Mazurkiewicz i M. Droś.
W drogę wyruszyliśmy bardzo wczesnym rankiem, by po wielu godzinach podróży móc podziwiać piękno naszej stolicy i zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Program wycieczki był bardzo bogaty. Naszą przygodę ze stolicą rozpoczęliśmy od zwiedzenia z przewodnikiem Warszawskich Łazienek oraz Starego Miasta. Następnym punktem programu było Muzeum Żydów Polskich, a po nim PGE Narodowy. Wieczorem pełni emocji i bardzo zmęczeni dotarliśmy do miejsca noclegowego, gdzie czekała już na nas pyszna obiadokolacja. Po pobudce ok. 6 rano i wczesnym śniadaniu rozpoczęliśmy kolejny dzień. Na początek zgodnie z planem zagościliśmy w Centrum Nauki Kopernik, a później zwiedziliśmy przepiękne komnaty Zamku Królewskiego. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w Centrum Handlowym Janki. Do domu, pełni wrażeń, chociaż bardzo zmęczeni, dotarliśmy o godzinie 22.


GIMNAZJALIŚCI NA NYSKIM FESTIWALU NAUKI

Pod koniec września uczniowie II i III klasy gimnazjum kolejny raz odwiedzili PWSZ w Nysie w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki. Gimnazjaliści uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Jak się ubrać w sytuacjach publicznych, czyli co to jest dress code?”. Zobaczyli symulację pracy linii produkcyjnej na przykładzie programu Factory Suite, jak również mogli oglądać sprzęt
i przymierzyć strój ratownika zaprezentowany na pokazie ratowniczo – gaśniczym.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W ramach obchodów VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie klasy VII oraz II i III gimnazjum uczestniczyli w klasowych konkursach o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Zwycięzcami zostali: Maciej Poczkajski (kl. VII), Aleksandra Kowalska (kl. II g) i Wiktor Matyaszek (kl. III g).


II RODZINNY MARSZ GMINNY

W sobotę 16 września br. mieszkańcy Gminy Pakosławice uczestniczyli w II Rodzinnym Marszu Gminnym. Impreza pod hasłem: „Załóż wygodne buty, zaproś rodzinę i znajomych na niecodziennych spacer” spotkała się z dużym zainteresowaniem, poparciem i sympatią. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na starcie Marszu stanęło ok. 50. uczestników w różnym wieku – maszerowano nawet w wózku spacerowym, na trzykołowym rowerku, hulajnodze czy na ramionach taty.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami imprezy są nauczycielki Zespołu Szkół w Prusinowicach – pani Małgorzata Droś i pani Natalia Mazurkiewicz. Urząd Gminy w Pakosławicach i Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pomogły w realizacji marszu, m.in. sponsorując poczęstunek
i nagrody dla uczestników. Podziękowania należą się także nauczycielom
i dyrekcji – za współpracę i duchowe wsparcie oraz gimnazjalistom – za pomoc.

Nad bezpieczeństwem uczestników Marszu czuwała Policja i Ochotnicza Straż Pożarna z Pakosławic. Malownicza trasa wiodąca z Pakosławic przez drogę krzyżową w Reńskiej Wsi do pałacu we Frączkowie i przez Bykowice
z powrotem do Pakosławic została przebyta w ciągu dwóch godzin.

Po powrocie do szkoły na wszystkich czekały kiełbaski z grilla, gorące napoje, ciasteczka. Najmłodsi otrzymali pamiątkowe upominki, a wśród „marszowiczów” zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Pan Artur Kowalski – dyrektor Zespołu Szkół w Prusinowicach – dziękując wszystkim uczestnikom, pokreślił, że tego typu imprezy propagują zdrowy tryb życia, przeciwdziałają alkoholizmowi, zacieśniają stosunki międzyludzkie, budują empatię.

Zapraszamy już dziś na III Rodzinny Marsz Gminny – nie siedźmy
w domu, nie szukajmy wymówek, gdyż: „Kto maszeruje, ten nie choruje”.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Kolejny rok szkolny przed nami. Pozostały tylko dwie klasy gimnazjum, ale pojawiła się klasa siódma szkoły podstawowej.

Pan Dyrektor życzył wszystkim siły i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy
i nabywaniu umiejętności z różnych dziedzin.

Dobrze jest dowiedzieć się czegoś nowego, ale i tak czekamy na wakacje.
ROK SZKOLNY 2016/2017
DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

W ostatnim tygodniu roku szkolnego odbyły się dawno oczekiwane przez uczniów zawody.
Na obiektach sportowych gimnazjum w Pakosławicach ,uczniowie rywalizowali
w grupie klas szkoły podstawowej IV-VI i grupie gimnazjalnej. Boje toczyły się w konkurencjach indywidualnych i zespołowych, które sprawiedliwie sędziowali nauczyciele zespołu szkół.
Po rozgrywkach, wszyscy najlepsi zawodnicy w swoich konkurencjach otrzymali prawdziwe medale, z których byli bardzo dumni.

Wyniki :
Żonglerka piłką nożną – Im. Skupień Wiktor IIm. Krasoń Jakub IIIm. Kawka Patryk.
Bilard – Im. Wosik Kacper IIm. Witek Paweł IIIm. Niegel Dawid, Adamczyk Karolina.
Rzuty do kosza – Im. Adamczyk Karolina IIm. Bachleda Natalia IIIm. Charytanowicz Urszula
- Im. Mucha Mateusz IIm. Skupień Wiktor.
Skoki na skakance – Im. Jabłońska Weronika IIm. Bachleda Natalia IIIm. Charytanowicz Urszula.
Piłka nożna –Im. Kl.III Niegel Dawid, Niegel Sebastian, Biela Sylwester, Kawka Patryk, Skupień Wiktor.
- IIm. Kl.II Grech Kamil, Jaszczyszyn Jakub, Krasoń Jakub, Makuch Robert, Matyaszek Wiktor, Podoluk Roman.
- IIIm. Kl.I Baron Grzegorz, Hyz Jan, Adamczyk Karolina, Kozioł Julia, Mucha Mateusz, Tomera Kacper, Witek Paweł.


AKTYWNE PIERWSZOKLASISTKI

Karolina Adamczyk, Urszula Charytanowicz i Julia Kozioł to uczennice klasy pierwszej gimnazjum, które zasłynęły z udziału w licznych konkursach. Miedzy innymi Karolina zajęła wysokie miejsce w „Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas I”.
Ula została finalistką w Diecezjalnym Konkursie Religijnym - „Gimnazjalista 2017”, a Julka zdobyła wyróżnienie w „Diecezjalnym Konkursie Artystycznym”
Ponadto dziewczęta aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, są inicjatorkami różnych wydarzeń. Przekonująco odgrywają role w licznych przedstawieniach wprowadzając widzów w dobry nastrój.


 


UCZESTNICZYMY W DNIACH PAKOSŁAWIC

Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w zorganizowanych na terenie gminy Dniach Pakosławic. Z wielką tremą weszli na scenę, zagrali kilka scenek kabaretowych, zaśpiewali piosenki lwowskie (przećwiczone w zaciszu szkoły z panią Anną Leksowską). W zmaganiach z kulturą kresową dzielnie wpierały gimnazjalistów uczennice szkoły podstawowej przygotowane do występu przez panią Katarzynę Tokarską. Talentem scenicznym wykazał się pan Mariusz Sputo. WOW!


DZIEŃ RODZINY

Ostatnie zebranie z rodzicami w tym roku szkolnym…
Informacje o zagrożeniach oceną niedostateczną…
Jak poprawić humor rodzicom i uczniom?
Jak co roku, czyli już tradycyjnie, przygotować występ szkolnej sceny kabaretowej pod tytułem „Nasza TiWi”.
Tak więc 24 maja 2017 roku z okazji Dnia Rodziny uczniowie naszego gimnazjum pod kierownictwem pani Anny Leksowskiej, przy pomocy pani Natalii Mazurkiewicz, przygotowali kolejne punkty programu telewizyjnego. Były rozmowy o kobietach, porady – jak rozmawiać z własnym dzieckiem, wywiad z milusińskimi, rozważania nastolatek o… pszczółkach i rybkach, a nawet relacja z rozprawy sądowej. Nie zabrakło też lokalnych informacji, w tym sportowych i pogodowych.
Nasi uczniowie wspaniale sprawdzili się jako aktorzy. O niektórych można powiedzieć, że baaardzo się sprawdzili.
Za rok kolejny odcinek programu…
 


EDU TARGI

9 maja uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach  uczestniczyli w EDU TARGACH  zorganizowanych przez Centrum Wystawienniczo - Kongresowe w Opolu. Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą placówek edukacyjnych szkół ponadgimnazjalnych. Targi uświetnił bogaty program atrakcji skierowany zarówno do młodzieży jak i kadry placówek edukacyjnych.


WYCIECZKA NA GÓRĘ ŚWIĘTEJ ANNY

Uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Pakosławicach wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Goszowicach wzięli udział w wycieczce na Górę Św. Anny. Pobyt w miejscu pamięci historycznej rozpoczęła wizyta w Muzeum Powstań Śląskich. Opowieści przewodnika tak zainteresowały uczestników, że pobyt w muzeum znacznie się przedłużył.
Po lekcji historii i patriotyzmu nastał czas relaksu. Nasi uczniowie przez dłuższą chwilę okupowali całoroczny tor saneczkowy obok hotelu Harcówka. Wszyscy gimnazjaliści przełamali swoje lęki i popędzili kolejką w dół.
Następnie udaliśmy się pod Pomnik Czynu Powstańczego, aby uczcić pamięć tych, którzy 97 lat temu walczyli na polach Góry Świętej Anny o przywrócenie tych ziem do Polski. Przy pomniku uczniowie spotkali się z Marszałkiem Województwa Opolskiego, który obiecał, że odwiedzi naszą gminę podczas Dni Gminy Pakosławice.
Pobyt na Górze Świętej Anny zakończyła wizyta w sanktuarium Świętej Anny.
W drodze powrotnej nie mogło się obyć bez odwiedzin w Centrum Handlowym "Karolinka".
 


WSPOMINAMY ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W rocznicę kanonizacji gimnazjaliści krótkim apelem p.t. „ Szukałem was” uczcili naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Uczniowie klasy I przypomnieli słowa papieża kierowane do młodzieży podczas licznych spotkań. Przeważały cytaty podkreślające wartość miłości w życiu każdego człowieka. Nie zabrakło również słynnego „ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Słowa Jana Pawła II są ponadczasowe i zawsze będą dobrym materiałem do refleksji nad własnym życiem.


DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przypomnieć sobie sens naszego istnienia na tej pięknej planecie oraz uświadomić sobie, iż jesteśmy odpowiedzialni za współtworzenie tego świata. W przemyśleniach pomogła nam piosenka Louisa Armstronga - What a Wonderful World wraz z krótkim filmem ukazującym piękno naszej Ziemi. Został też ogłoszony konkurs na plakat lub prezentację. Wyniki konkursu poznamy wkrótce.


EGZAMINY GIMNAZJALNE

Egzaminy gimnazjalne za nami. Uczniowie klasy III odpowiednio ustosunkowali się do zagadnienia – wszyscy byli obecni, nie spóźniano się, pamiętano o galowym i eleganckim stroju i wszyscy byli zadowoleni z faktu, że sesja egzaminacyjna się skończyła.

Teraz czekamy na wyniki do 16 czerwca. Czy wszystkich uczniów zadowolą? Zobaczymy...

 y…


DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH


12 kwietnia gimnazjaliści gościli w swoich progach uczniów klas IV – VI naszej szkoły podstawowej podczas Dnia Drzwi Otwartych. Goście zwiedzili szkołę – oprowadzani przez swoje starsze koleżanki i starszych kolegów; uczestniczyli w kulinarnej podróży po Europie, którą przygotowały (z pomocą gimnazjalistów): p. B. Borkowska i p. M. Prendecka; rozwiązywali zagadki oraz rebusy opracowane przez p. A. Leksowską, grali w gry logiczne przygotowane przez p. M. Droś, eksperymentowali i doświadczali pod okiem p. D. Spyrki; rywalizowali na torze przeszkód przygotowanym przez p. M. Jaszczyszyn i p. W. Maruszczaka. Zostali poczęstowani pysznym ciastem.
Ale przede wszystkim dobrze się bawili. 


REKOLEKCJE

7 kwietnia w naszym gimnazjum odbyły się rekolekcje szkolne. Chwilom zadumy i zastanowienia się nad sensem człowieczeństwa patronował święty brat Albert. Mottem rekolekcji stały się słowa Adama Chmielowskiego: „Być dobrym jak chleb”.

Ponieważ rok 2017 jest rokiem świętego brata Alberta w programie rekolekcji pojawił się quiz dotyczący życia brata Alberta, w którym chętnie wzięli udział gimnazjaliści. I miejsce zajęli: Ula Charytanowicz, Kinga Stasina i Wiktor Skupień, II miejsce zajęli: Weronika Jabłońska, Wiktor Matyaszek i Roman Podoluk, III miejsce zajęli: Dominika Zimbelius, Gracjan Charytanowicz i Dawid Niegel.

Uczniowie uczestniczyli także w mszy świętej celebrowanej przez księdza Stanisława Dworzaka oraz Drodze Krzyżowej, śpiewali pieśni. Najbardziej przypadła im do gustu ta, której refren brzmiał: Jezus siła mą, Jezus pieśnią mego życia. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film „Bóg w Krakowie”. Ksiądz proboszcz towarzyszył uczniom przez cały czas rekolekcji.

Za organizację tego dnia składamy podziękowania pani Natalii Mazurkiewicz.


DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

25 marca przypada święto „Dzień Czytania Tolkiena” autora wielu książek prozy i poezji.
Biblioteka w gimnazjum zorganizowała akcję czytania szkolnej lektury „Hobbit”. Czytali fragmenty książki uczniowie klasy I i II oraz nauczyciele. Imprezę pomogli przygotować wychowawcy klasy I i II M. Droś i N. Mazurkiewicz.


JUŻ NIEDŁUGO...

Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum zaczynają się zastanawiać, którą średnią szkołę wybrać, by kontynuować naukę. Wszyscy chcą zdobyć odpowiednie wykształcenie, gdyż wiedzą, że: „Bez pracy nie ma kołaczy”.

Co oferuje Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie? Gimnazjaliści przekonali się o tym, uczestnicząc w Dniu Otwartym „Rolnika”.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

   Z okazji pierwszego dnia wiosny w powiecie nyskim zainaugurowano akcję sadzenia drzewek.
   Gmina Pakosławice i Zespół Szkół w Prusinowicach aktywnie włączyły się w tę akcję.
   21 marca 2017 będzie kojarzył się uczniom i pracownikom Gimnazjum w Pakosławicach nie tylko z Dniem Wagarowicza, ale również koniecznością dbania o ochronę środowiska. Tego dnia posadzono wokół szkoły 50 drzewek owocowych.
   W akcji sadzenia drzew wzięli czynny udział honorowi goście: pan Daniel Palimąka – członek Zarządu Powiatu Nyskiego, pan Adam Raczyński – wójt Gminy Pakosławice, pan Andrzej Rosa – sekretarz Gminy Pakosławice, pan Edward Chruściel – przewodniczący Rady Gminy oraz pan Zbigniew Surowiecki – leśniczy Leśnictwa Biechów oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum.
   Następnie miał miejsce tradycyjny już konkurs na najpiękniejszą Marzannę oraz pokaz mody ekologicznej. Uczniom należy pogratulować inwencji twórczej.
   A jutro szara codzienność – lekcje, lekcje, lekcje, ale wokół piękniej i bardziej zielono.
 


WYJAZD DO KINA

Dnia 09.03.2017 roku uczniowie gimnazjum wybrali się do kina na ekranizację biografii słynnej polskiej uczonej Mari Curie Skłodowskiej.
„Maria Skłodowska-Curie” to międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która dzięki inteligencji, wiedzy
i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki.


 


W ROKU ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA POMAGAMY BEZDOMNYM

Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Pakosławicach wraz z opiekunami    
p. Małgorzatą Droś i p. Natalią Mazurkiewicz zorganizował zbiórkę środków czystości dla podopiecznych noclegowni w Nysie.
Okazało się, że przeprowadzona akcja wpisała się w najpilniejsze potrzeby bezdomnych. Ku zaskoczeniu uczniów kierownik placówki p. Andrzej Murza przybył do gimnazjum, gdzie przeprowadził pogadankę na temat przyczyn bezdomności oraz wręczył na ręce Pani Dyrektor pisemne podziękowanie. Gimnazjaliści zadeklarowali swoją pomoc i obiecali przeprowadzić kolejne zbiórki.


 


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

W dniu 7 marca 2017 r., przeprowadzone zostały eliminacje  gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Młodzież startowała w dwóch kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe oraz  gimnazjalne.

Organizatorem turnieju był Związek Oddziału Gminnego OSP RP przy współpracy Wójta Gminy Pakosławice Adama Raczyńskiego.

Turniej otworzył oraz przywitał przybyłych uczestników Komendant Gminny OSP Grzegorz Mazurkiewicz oraz Wójt Gminy Pakosławice Adam Raczyński, życząc powodzenia i jak najlepszych wyników.

 Na początku turnieju uczestnicy otrzymali  do rozwiązania  zestawy pytań testowych. Stopień trudności był zróżnicowany dla poszczególnych grup wiekowych. Po dokonaniu oceny prac  pisemnych nastąpiła tzw. „dogrywka” ustna finałowa.  

 Kolejność zajętych  miejsc przedstawia się następująco:

  I grupa wiekowa ( szkoła podstawowa):

 Dominik Wdowikowski

Julia Tyszkowska

Aleksandra Chruściel

II grupa wiekowa ( gimnazjum):

 Szymon Kaliński

Kacper Zdunek

Mateusz Mucha

Do eliminacji  powiatowych zakwalifikowały się po dwie osoby z poszczególnych grup wiekowych. Uczniów do konkursu przygotowywała mgr inż. Dorota Spyrka.


NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PAKOSŁAWICACH

1 marca 2017 roku pan dyrektor Artur Kowalski przedstawił uczniom skomplikowane i tragicznie dzieje żołnierzy wyklętych. Kilkunastominutowa prezentacja wsparta trafnym komentarzem wywołała u niektórych uczniów autentyczne łzy wzruszenia. Uczniowie poznali także smutną historię żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału „Bartka” podstępnie zamordowanych na poniemieckim lotnisku w Starym Grodkowie. Delegacja naszych uczniów złożyła symboliczną biało-czerwoną wiązankę na miejscu kaźni żołnierzy „Bartka” na polanie śmierci w Starym Grodkowie.


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W gimnazjum wiele uwagi poświęcamy bezpiecznemu i odpowiedzialnemu korzystaniu z sieci. W związku z tym został ogłoszony konkurs na wypracowanie p.t. „Sieć internetowa zbliża ludzi czy sieje zagrożenie?” Do konkursu zgłoszono 12 prac. I – nagrodzone miejsce zajęła Urszula Charytanowicz z klasy I, następne dwa przypadły uczniom klasy II- Marcelinie Pytlarz i Wiktorowi Matyaszkowi. Pozostali uczestnicy również otrzymali drobne upominki. Urszuli i wszystkim uczestnikom gratulujemy, a nagrodzoną pracę prezentujemy poniżej.

„Sieć internetowa zbliża ludzi czy sieje zagrożenie?”  - Urszula Charytanowicz


 


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW SZKOLNYCH

9 lutego zostały rozdane nagrody za konkursy z okazji Dnia Spódnicy i Dnia Koszuli. Nieco wcześniej został ogłoszony konkurs na najliczniej ubraną w wyżej wymienione części garderoby klasę. Zwyciężyła klasa III – gratulujemy. Nagrodę indywidualną za najbardziej elegancką wersję otrzymał Damian Morawczyński.


WALENTYNKI

W tym roku „Walentynki” obchodziliśmy w Gimnazjum nieco wcześniej ze względu na rozpoczynające się ferie. Tradycji jednak stało się zadość i poczta walentynkowa zadziałała bez zarzutu. Oprócz poczty były walentynkowe słodkości w postaci „serduszkowych” lizaków i babeczek.


VIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

 9 lutego 2017 w Pałacu Biskupim w Nysie spotkali się uczestnicy VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs organizowany przez polonistów Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Carolinum” pozwala zaprezentować się uczniom w czterech kategoriach i wykazać talentami z różnych dziedzin sztuki. Tegoroczna edycja poświęcona została 30-letniej rocznicy istnienia czasopisma literackiego „Brulion”, na łamach którego publikowali swoje utwory wybitni, choć mało znani twórcy.

Nasze gimnazjum reprezentowało czworo uczniów, których do wzięcia udziału w konkursie zachęciła mgr Anna Leksowska, służąc jednocześnie radą i pomocą.

W turnieju poezji śpiewanej DRUGIE MIEJSCE wyśpiewali sobie ex aequo Maja Kokoszka – uczennica klasy I i Kamil Grech – uczeń klasy II.

W turnieju plastycznym za poetycki obraz do wiersza DRUGIE MIEJSCE uzyskała Sandra Tokarska – uczennica klasy III.

W turnieju recytatorskim świetnie zaprezentował się Roman Podoluk – uczeń klasy II, który powiedział wiersze Jarosława Klejnockiego.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i książki.

SERDECZNE GRATULACJE.

Jak widać na jednym ze zdjęć – Ola Ogórek bardzo tęskni za naszą szkołą.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOSZUL

13 stycznia uczniowie gimnazjum uczcili Międzynarodowy Dzień Koszul. W tym dniu obowiązkowym strojem gimnazjalnym była koszula. Niektórzy potraktowali to bardzo poważnie wybierając elegancką wersję z „muchą”.


DZIEŃ SAŁATKOWY

Rozpoczęliśmy w gimnazjum VII edycję programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Wspólne godziny wychowawcze poświęcone zagadnieniom zdrowego odżywiania się zostały uwieńczone Dniem Sałatkowym. Uczniowie przygotowali sałatki, które wspólnie degustowali.


WIGILIA W GIMNAZJUM

Jak co roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie zasiedli do szkolnej wigilii. Pierogi ulepione przez babcię Mateusza Muchy, ciasta upieczone przez kochane mamy (chociaż do jednego sernika przyznawał się Dawid Niegel) smakowały jak zawsze.  Wszyscy połamali się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego najlepszego.

Zanim zasiedliśmy do szkolnej (porannej) wieczerzy obejrzeliśmy spektakl o tematyce bożonarodzeniowej przygotowany przez uczniów klasy pierwszej, wspomaganych przez reprezentantów klasy drugiej i trzeciej. Nad przebiegiem przedstawienia czuwały: pani Anna Leksowska i pani Natalia Mazurkiewicz.

Gościliśmy dzisiaj w murach naszej szkoły wójta gminy Pakosławice pana Adama Raczyńskiego oraz sekretarza gminy pana Andrzeja Rosę. Pan wójt życzył uczniom, aby nauczyli się szanować siebie i innych.

A teraz… kilka dni wolnych od nauki!

Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.


MIKOŁAJKOWY WYJAZD NA LODOWISKO

Ostatnimi laty zimowa aura nam nie dopisuje, dlatego śniegu poszukujemy sami. Tradycją naszego gimnazjum stał się grudniowy wyjazd na lodowisko. Chętnych nie brakowało. Dodatkową atrakcją była wizyta w kinie i świąteczny kiermasz na opolskim rynku.


MIKOŁAJKI

W tym roku pełne zaskoczenie. Do naszego gimnazjum przybyli pani Mikołajowa i pan Mikołaj. Towarzyszyły im urocze Śnieżynki. Przywieźli ze sobą słodycze i częstowali nimi gimnazjalistów.


DZIEŃ MAGII

Każdy chce poznać swoją przyszłość, również gimnazjaliści z Pakosławic. Dlatego Samorząd Uczniowski wyszedł naprzeciw uniom i przygotował wiele wróżb andrzejkowych, z których mogli dowiedzieć się np. czy w najbliższej przyszłości otrzymają 5 z matematyki? J


DZIEŃ SPÓDNICZKI

Dzień, w którym każdy może założyć spódniczkę, to coroczne święto naszych gimnazjalistów, organizowane przez Samorząd Uczniowski. Znalazło się wiele osób (nie tylko gimnazjalistów) chętnych do założenia spódnicy - dominowały krótkie J.


UCZENNICE NASZEGO GIMNAZJUM LAUREATKAMI
POWIATOWEGO KONKURSU POETYCKIEGO

Ogłoszono wyniki 9. edycji Powiatowego Konkursu Literackiego im. Wandy Pawlik NYSKA LILIA LITERACKA organizowanego przez Fundację Nasza Nysa.
W kategorii szkół gimnazjalnych uczennice gimnazjum w Pakosławicach zdobyły główne nagrody: Marcelina Pytlarz – uczennica klasy II zajęła I miejsce za tekst poetycki pełen zadumy i refleksji „Moja miejscowość – tutaj pozostanie cząstka mnie…”, a uczennice klasy I – Karolina Adamczyk, Weronika Jabłońska i Julia Kozioł za napisany z humorem i zilustrowany „Pamiętnik młodej nysanki” zdobyły II miejsce. Trzeciego miejsca nie przy-znano. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz oceny celujące z języka polskiego.
Do udziału w konkursie uczennice zachęciła mgr Anna Leksowska.
 


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W Gimnazjum w Pakosławicach uroczyście obchodzone są święta narodowe. Uczniowie pamiętają o historii i dbają o tradycję. Dlatego z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy I i II gimnazjum pod kierunkiem pani Natalii Mazurkiewicz i pani Małgorzaty Droś przygotowali akademię. Zaproszenie goście, rodzice, uczniowie mogli przypomnieć sobie wydarzenia historyczne, wysłuchać recytacji, a także zaśpiewać (jak tradycja każe) wiele znanych pieśni patriotycznych.


DZIEŃ MARCHEWKI

Dzień marchewki to kolejna po „Jabłku zamiast pączka”, cykliczna akcja promująca zdrowe odżywianie się, prowadzona przez Samorząd Uczniowski w gimnazjum. Tegoroczna podobnie jak poprzednie cieszyła się dużym powodzeniem.


CZYTAJMY!

Uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach wzięli udział w akcji „Zaczytani”. Zebrali ponad 80 książek, które zostały przekazane Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, skąd mają trafić do małych pacjentów przebywających w szpitalach, hospicjach oraz do świetlic środowiskowych w województwie opolskim. Akcja „Zaczytani” pokazuje, jak ważne jest dzielenie się i pomaganie innym. Ale przede wszystkim promuje czytelnictwo. Akcję przeprowadziła pani Dorota Spyrka.


MISTRZOSTWA POWIATU NYSKIEGO SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

25 października 2016 roku w naszej hali sportowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nyskiego Szkół Gimnazjalnych w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt.
W rozgrywkach udział wzięło sześć zespołów – Gimnazjum nr 2 Nysa, Gimnazjum nr 4 Nysa, Gimnazjum Łambinowice, Gimnazjum Skoroszyce, Gimnazjum Głuchołazy i Gimnazjum Pakosławice.
Rywalizacja gimnazjalistek stała na wysokim poziomie. Piłkarki grały szybko i pomysłowo. Wykazały się dobrym przygotowaniem technicznym. Mecze były zacięte, ale odbywały się w duchu fair play.
Ostateczne wyniki:
I MIEJSCE – GIMNAZJUM NR 2 NYSA
II MIEJSCE - GIMNAZJUM PAKOSŁAWICE
III MIEJSCE - GIMNAZJUM SKOROSZYCE
IV MIEJSCE – GIMNAZJUM ŁAMBINOWICE
V MIEJSCE - GIMNAZJUM NR 4 NYSA
V MIEJSCE – GIMNAZJUM GŁUCHOŁAZY
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: SANDRA TOKARSKA, MARTA WOŹNICA, MAGDALENA STECIUK, KAROLINA ADAMCZYK, JULIA KOZIOŁ, WERONIKA JABŁOŃSKA.
Gratulujemy naszym dziewczętom awansu do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Brzegu.


POWIATOWY KONKURS HUMORU I SATYRY

25 października 2016 roku w łambinowickim klubie Pandora uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu nyskiego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w IV Powiatowym Konkursie Humoru i Satyry. Na słowa uznania zasługują uczniowie naszego gimnazjum: Urszula Charytanowicz i Aleksandra Kowalska z kl. I oraz Kamil Grech z kl. II. Wielkie brawa należą się Kamilowi za zdobyte wyróżnienie – wyrecytowane i wyśpiewane. Należy zaznaczyć, że wszyscy reprezentanci naszej szkoły wykazali się profesjonalnością i dużym zaangażowaniem, a wiersze w ich wykonaniu zachwyciły publiczność.


GIMNAZJALIŚCI W WIEDNIU

Wiedeń, to kolejna europejska stolica do której wybrała się bardzo liczna grupa gimnazjalistów. To miasto słynące nie tylko  z kawy i walca ale  przede wszystkim  muzeów i wspaniałej architektury. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Schwedenplatz i spaceru  po jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii- Ringstraße.  Podziwialiśmy letnią rezydencję Habsburgów gdzie mieszkała cesarzowa Sisi i gdzie kręcono o niej filmy. Zwiedzaliśmy katedrę św. Szczepana, która uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko w Wiedniu, ale i w całej Austrii.  Chętni uczniowie wjechali windą na jedną z wież katedry skąd podziwiali zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Dziewczęta spacerowały po  ekskluzywnych ulicach handlowych przy których znajdują się  sklepy znanych projektantów mody. Przejeżdżając przez Ring zobaczyliśmy ponadto Ratusz, Teatr Dworski, Operę oraz Ogród Różany. Obejrzeliśmy  również szalony dom Hundertwassera i park rozrywki na Praterze. Jeden dzień w Wiedniu, to zdecydowanie za mało …. wrócimy tam
w przyszłości.


CHRZEST PIERWSZOKLASISTÓW

Gdy uczniowie klasy I naszego gimnazjum przeżyli już oficjalne ślubowanie, uświadomili sobie, że czeka ich jeszcze mniej oficjalne przyjęcie do grona gimnazjalistów. Musieli przedzierzgnąć się w koty, nauczyć się miauczeć, przełknąć kwaśne mleko, wykazać wiedzą o szkole i tym, co ze szkołą związane. Udało im się znakomicie! A wszystkie „niespodziewajki” wymyślili uczniowie klasy III, organizując przy okazji dyskotekę dla wszystkich.


JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA

Po raz kolejny Samorząd Uczniowski obdarowywał wszystkich jabłkami organizując akcję „Jabłko zamiast pączka”. Ta cykliczna już impreza ma na celu zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy żywieniowe i wyeliminowanie ich. Jabłka jak zawsze spotkały się z dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję pobudziły do refleksji.


OTWARCIE BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO

14 października 2016 r. miało miejsce oficjalne otwarcie boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum w Pakosławicach. Wartość inwestycji wyniosła 455 tys. zł, a Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Opolskiego na lata 2013-2018” dofinansowało projekt kwotą 150 tys. zł.
Mieszkańcy gminy, uczniowie i wszyscy pragnący uprawiać sport będą mogli zagrać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną czy w tenisa. Będzie można także skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu.
Inauguracji boiska poprzez symboliczne przecięcie wstęgi dokonali: wójt Gminy Pakosławice Adam Raczyński, poseł Rajmund Miller, przewodniczący rady gminy Mirosław Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół w Prusinowicach Artur Kowalski oraz ksiądz proboszcz Stanisław Dworzak.
Gościem honorowym uroczystości była pani Barbara Niewiedział, lekkoatletka startująca w konkurencjach biegowych, aktualna rekordzistka Federacji INAS na trzech dystansach 400 m, 800 m, 1500 m, trzykrotna mistrzyni Igrzysk Paraolimpijskich.
Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pani Barbary Borkowskiej i pani Małgorzaty Jaszczyszyn dali pokaz swoich umiejętności artystycznych i sportowych.
Zapraszamy wszystkich lubiących aktywny wypoczynek!
 


ŚLUBOWANIE I KLASY

13 października 2016 roku był świętem dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum w Pakosławicach. Tego dnia miało miejsce ślubowanie. W obecności dyrekcji szkoły, wychowawczyni pani Natalii Mazurkiewicz, uczniów klasy drugiej i trzeciej nowo wstępujący w mury gimnazjum oficjalnie zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Uroczyście przyrzekli aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach, rozwijać swe możliwości intelektualne, zdobywać jak najlepsze wyniki w nauce, godnie reprezentować szkołę, przestrzegać zasad i norm zachowania, być chluba rodziców i nauczycieli. W pełni poczuli się gimnazjalistami, gdy z rąk pani wicedyrektor odebrali legitymacje szkolne.
 


KULINARNA PODRÓŻ PO EUROPIE

Gimnazjaliści z Pakosławic po raz kolejny wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Różnorodność językową Europy oraz jej bogactwo poznawali w tym roku w oparciu o kulinarne doznania. Było kolorowo, wesoło, smacznie i przede wszystkim europejsko! Uczniowie sami przyrządzili typowe dla wybranego państwa dania i zaprezentowali je na stoiskach, których wystrój nawiązywał do krajobrazu danego kraju.  Można było posmakować włoskiej pizzy, francuskich rogalików, niemieckiego Currywurst, angielskich muffinek i brytyjskiego puddingu.  Dla pobudzenia apetytu całość okraszona była występami artystycznymi oraz konkurencjami, których głównym tematem było jedzenie.  Przy okazji degustacji potraw uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów: aktorskich, wokalnych, kulinarnych i językowych.
Pomysłodawcami i koordynatorami tego dnia były nauczycielki języków obcych: pani Monika Prendecka i pani Barbara Borkowska.


I RODZINNY MARSZ GMINNY

Po raz pierwszy w historii gimnazjum w Pakosławicach w sobotę 8 października br. odbył się Rodzinny Marsz Gminny pod hasłem: „Kto maszeruje, ten nie choruje”.
Pomysłodawczyniami i organizatorkami imprezy były nauczycielki – pani Małgorzata Droś i pani Natalia Mazurkiewicz. Urząd Gminy w Pakosławicach pomógł w realizacji marszu, m.in. sponsorując poczęstunek i atrakcyjne nagrody dla uczestników. Podziękowania należą się również rodzicom – za upieczenie ciast, gimnazjalistom – za aktywny udział w przygotowaniach, nauczycielom i dyrekcji – za realną pomoc i duchowe wsparcie, a szczególnie pani Małgorzacie Jaszczyszyn za przeprowadzenie profesjonalnej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym.
O bezpieczeństwo podczas przemarszu malowniczą trasą z Reńskiej Wsi przez Frączków i Bykowice zadbali strażacy z OSP Pakosławice.
Mimo niesprzyjającej pogody – chłodu i uporczywego deszczu – w marszu wzięło udział ponad 50. mieszkańców gminy w różnym wieku (najmłodszy uczestnik przebył trasę w wózku dziecięcym).
Po powrocie do gimnazjum na wszystkich czekały: kiełbasa z grilla, gorące napoje, ciasto. Czas relaksu po marszu wypełniła muzyka. Absolwentka naszej szkoły Monika Gumulak z siostrą Katarzyną oraz uczeń klasy II Kamil Grech uprzyjemnili swoim śpiewem tę chwilę wytchnienia. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, a ich prace promowały marsz dla zdrowia. Nastąpił także wyczekiwany moment losowania nagród rzeczowych dla wytrwałych „marszowiczów”.
I Rodzinny Marsz Gminny na pewno wielu uświadomił, że warto chodzić dla siebie i innych. Dlatego mamy nadzieję, że w przyszłym roku mieszkańcy gminy Pakosławice znów założą wygodne buty i zaproszą rodzinę i znajomych na niecodzienny spacer.


ŻOŁNIERSKA PRELEKCJA

Uczniowie gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji. Prelekcję
o roli żołnierza w społeczeństwie wygłosił kapitan Wojska Polskiego Rafał Olbryt.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali żołnierskich wspomnień pana kapitana. Może niektórzy w przyszłości zostaną zawodowymi żołnierzami.


GIMNAZJALIŚCI NA NYSKIM FESTIWALU NAUKI

28 września gimnazjaliści z Pakosławic wraz z wychowawczyniami  Natalią Mazurkiewicz i Małgorzatą Droś odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie.  Uczestniczyli tam w ciekawych zajęciach  zorganizowanych w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki. Były to warsztaty na temat: „Czy prawo autorskie chroni selfie?” , „Spójrz na Nysę – warsztaty
z dronem”  oraz prelekcja i pokaz zatytułowany „Obecne krótkofalarstwo
i wykorzystanie systemów cyfrowych w krótkofalarstwie”.


XII ZJAZD MISYJNY DZIECI

W sobotę 17 września 2016 roku znaleźliśmy się
w grupie około tysiąca dzieci uczestniczących w XII Zjeździe Misyjnym Dzieci w Nysie Przebiegał on pod hasłem "Bóg jest Miłosierdziem" nawiązując tym samym do hasła tegorocznych Światowych  Dni Młodzieży. Modlitwa, śpiew, zabawa i deszcz, który wyzwolił
w dzieciach pokłady niespotykanej na co dzień radości i entuzjazmu.  Tym razem chcieliśmy dowiedzieć się jak wygląda praca misyjna na Starym Kontynencie,
w związku z tym  zapisaliśmy się do grupy europejskiej, którą prowadził ojciec Piotr Śledź- obecny wikary w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie oraz ojciec Józef- misjonarz z Panamy.
„To była moja najlepsza wycieczka w życiu”- powiedział jeden z naszych uczniów i niech te słowa będą wystarczającym podsumowaniem tego, co przeżyliśmy.
 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły lubią dbać o czystość w swoim otoczeniu, szczególnie wtedy, gdy sprzątanie odbywa się w czasie zajęć szkolnych. Ofiarnie i długo zbierają papierki, suche liście i wyrywają chwasty. Bawią się przy tym doskonale, odkrywając nietypowe miejsca, w których można ukryć śmieci. Oby ta, wydawałoby się, prozaiczna czynność, jaką jest sprzątanie świata, sprawiła, że uczniowie będą dbać o porządek i w szkole, i poza nią.
ROK SZKOLNY 2015/2016
"NA CO DZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ"


  
15 czerwca 2016 r. odbył się IV Szkolny Konkurs Ortograficzny przeprowadzony przez mgr Annę Leksowską. Wzięli w nim udział wytypowani uczniowie klas I - III. Klasę I reprezentowały: Anita Cajt, Julia Cymbalista, Marcelina Pytlarz, Celina Wosik, Dominika Zimbelius; klasę II reprezentowali: Patryk Kawka, Sandra Tokarska, Artur Trojan, Marta Woźnica; klasę III reprezentowali: Paulina Białkowska, Michał Karwacki, Aleksandra Ogórek, Kacper Wdowikowski, Katarzyna Zdunek.
   Etap pierwszy, który polegał na napisaniu dyktanda zawierającego wyrazy
o wysokim stopniu trudności w zapisie, wyłonił już zwycięzców:
tytuł Mistrza Ortografii uzyskał Kacper Wdowikowski,
tytuł I Wicemistrzyni Ortografii otrzymała Aleksandra Ogórek,
tytuł II Wicemistrza Ortografii zdobył Krystian Pander.
 


KONKURS O LESIE

   25 maja w Kubicach odbył się VIII Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie zorganizowany przez ZESPÓŁ OPOLSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH wraz NADLEŚNICTWEM PRUDNIK.
   Drużyna gimnazjalistów z Pakosławic po raz pierwszy wzięła udział
w konkursie, który odbył się na ścieżce edukacyjnej „Las Kubice” oraz na terenie przylegającym do leśniczówki. Uczestnicy mieli do wykonania wiele zadań, na przykład: rozpoznać drzewo po pniu i gałązkach z liśćmi, dokonać pomiaru drzew, rozpoznać tropy i ślady zwierząt, grzyby i zwierzęta na fotografiach, odgadnąć odgłosy zwierząt. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla młodzieży i opiekunów. Nasza drużyna wraz z opiekunem – nauczycielem biologii – panią Dorotą Spyrką wygrała konkurencję przeciągania liny. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody i materiały edukacyjne o przyrodzie.
 


GIMNAZJALISTKA WIELU PASJI

Pani redaktor „Nowin Nyskich” przeprowadziła wywiad z uczennicą naszego gimnazjum – Olą Ogórek. Przeczytajcie, co Ola zdradziła na swój temat.


XXII MAJOWE SPOTKANIA Z POEZJĄ

   20 maja br. w Domu Kultury w Korfantowie odbyły się XXII Majowe Spotkania z Poezją na szczeblu powiatowym.
   Gimnazjum w Pakosławicach reprezentowało troje uczniów klasy III. Wszyscy zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu. Aleksandra Ogórek za interpretację wiersza K. K. Baczyńskiego „Przypowieść” otrzymała I miejsce. Sylwester Witek humorem wydobytym z wiersza T. Boya-Żeleńskiego „O bardzo niegrzecznej literaturze polskiej i jej strapionej ciot-ce” wywalczył II miejsce. Justyna Wac za powiedziane i jednocześnie zaśpiewane teksty W. Szymborskiej „Zakochani” i „Nic dwa razy” zdobyła III miejsce. Nagrodą były dyplomy i książki.
   Uczniów do udziału w konkursie zachęciła pani Anna Leksowska.
 


DZIEŃ RODZINY

Jak co roku z okazji Dnia Rodziny rodzice uczniów naszego gimnazjum mogli obejrzeć przedstawienie kabaretowe pod roboczym tytułem „Nasza Szkolna TiVi”. Rodzice w ten sposób rokrocznie umilają sobie czas oczekiwania na spotkanie z wychowawcami klas, od których usłyszą o wynikach w nauce i zachowaniu swoich pociech. Niektórym z rodziców taka dawka humoru na pewno się przydaje.
Szkolną TiVi powołała do życia pani Anna Leksowska, z którą wytrwale współpracuje pani Natalia Mazurkiewicz.
Uczniowie klasy III wcielili się w role prezenterów, wizjonerów, naukowców, postaci z baśni, feministek, nauczycielek itd., itp. Wszyscy (jak zwykle) bawili się świetnie, oklaskując udany występ szkolnych aktorów.
 


   PRZYGOTOWANIA DO KONKURSU "MŁODE OPOLE"

   Uczennice naszego gimnazjum: Justyna Wac i Monika Gumulak w dniu 16 maja 2016 roku wzięły udział w nagraniu płyty w studiu nagrań w grodkowskim OKiR. Justyna i Monika nagrały po dwa utwory muzyczne niezbędne do udziału w konkursie „Młode Opole” zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne. Nagrania posłużą do wstępnej selekcji kandydatów do konkursu finałowego.
   Życzymy powodzenia.
 


SAVOIR-VIVRE

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Savoir-Vivre’u.
Konkurs miał na celu propagowanie grzeczności obyczajowej i językowej jako elementu kultury społecznej, ale także kultury języka polskiego. Do konkursu uczniowie przygotowali się samodzielnie, poznając zasady precedencji czy zapamiętując formy grzecznościowe stosowane w różnych sytuacjach.
Dawid Wadas – uczeń klasy II – uzyskał najlepszy wynik i otrzymał tytuł Mistrza Dobrych Manier. Drugie miejsce zajęła Marcelina Pytlarz z klasy I, a na trzecim miejscu znalazły się Magdalena Opiela z klasy II i Dominika Zimbelius z klasy I. Finalistami konkursu zostali także: Michał Karwacki (kl. III), Patryk Kaletka (kl. I), Agata Różycka (kl. II).
 


TURNIEJ POŻARNICZY

Aleksandra Ogórek – uczennica klasy III została finalistką Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Jako zwyciężczyni etapu powiatowego reprezentowała nasze gimnazjum w eliminacjach wojewódzkich. Ola wykazała się wiedzą o historii straży pożarnej, musiała znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Olę do udziału w konkursie zachęciła pani Dorota Spyrka.


ŻYWA LEKCJA HISTORII

Uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczyć w lekcji historii „na żywo”. Jak było? Obejrzyjcie zdjęcia.


KONKURS POEZJI ANGIELSKIEJ


12.05.2016 r. uczennice naszej szkoły Aleksandra Ogórek i Marcelina Pytlarz wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Poezji Angielskiej. Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 1. Uczestnicy konkursu recytowali poezję Roberta Browninga. Ola wybrała wiersz pt. „Now”, natomiast Marcelina „Meeting at night”. Ocenie podlegały następujące elementy: opanowanie pamięciowe tekstu, wymowa, interpretacja, ogólny wyraz artystyczny.  Obydwa występy były bardzo ładne, jednak uznanie jury zyskała tylko jedna z naszych uczennic - Aleksandra Ogórek zajmując trzecie miejsce.  Uczennice do konkursu przygotowała nauczycielka języka angielskiego Monika Prendecka.


Jugend trägt Gedichte vor


Pod hasłem „Młodzież recytuje poezję” odbyła się XXII edycja konkursu recytator-skiego w języku niemieckim. Dla Oli Ogórek było to kolejne doświadczenie z poezją, tym razem niemieckojęzyczną. W etapie rejonowym recytowała dwa wiersze Johana Wolfganga von Goethe: „Das Leben ist ein Gänsespiel“ oraz „Erlkönig“. Z trudnymi tekstami poradziła sobie bardzo dobrze, a jej postawa na scenie była profesjonalna. Ola, podobnie jak wszyscy uczestnicy konkursu, otrzymała dyplom i nagrodę książkową.


 


MAJOWE ŚWIĘTO

  5 maja 2016 r o godz. 10.00 w gimnazjum w Pakosławicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy I pod kierunkiem pań M. Droś, N. Mazurkiewicz i D. Spyrki przygotowali montaż słowno-muzyczny będący krótką lekcją historii o tych niezwykle ważnych dla nas wydarzeniach. Występ uświetnił polonez.
  W uroczystości wzięli udział rodzice, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Swoją obecnością zaszczycił nas sekretarz Gminy Pakosławice pan Andrzej Rosa.

 


WYSTĘP NASZYCH UCZNIÓW W SOSW

  W dniu 29 kwietnia 2016 roku uczniowie Naszego Gimnazjum: Kamil Grech, Celina Wosik, Marcelina Pytlarz i Monika Gumulak wzięli udział w integracyjnym spotkaniu zorganizowanym z okazji uchwalenia konstytucji trzeciego maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grodkowie. Nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem P. Natalii Mazurkiewicz oraz P. Małgorzaty Droś. Występ naszych uczniów dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń. Uczniowie z SOSW słuchali naszych artystów w zadumie i skupieniu, co nie jest sytuacją codzienną. Za piękną prezentację swoich umiejętności i moc wrażeń podziękowała artystom pani dyrektor Maria Ziółkowska.
  Po uroczystościach rocznicowych nasi uczniowie odwiedzili grodkowską izbę pamięci oraz obejrzeli niektóre zabytki Grodkowa. Nie zabrakło także fotografii przy pomniku najbardziej znanego grodkowianina - nauczyciela Fryderyka Chopina - Józefa Elsnera oraz wizyty w najstarszej grodkowskiej lodziarni
P. Franciszka Kremsa.
 


WOJEWÓDZKI KONKURS POEZJI JENIECKIEJ

  15 kwietnia w Łambinowicach odbył się po raz 24. Wojewódzki Konkurs Poezji Jenieckiej NIE TRAĆMY PAMIĘCI. Nasze gimnazjum reprezentowały: Karolina Jabłońska z klasy I i Aleksandra Ogórek z klasy III. Dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze, otrzymały zasłużone oklaski za swój występ.
  Poezja jeniecka jest trudna w interpretacji, jej recytacja wymaga wiele wrażliwości, więc tym bardziej należy docenić dziewczęta, że z pełnym zrozumieniem i wielką uczuciowo-ścią powiedziały wiersze o tragedii człowieka.
  Występ Oli można obejrzeć w TV Kurier Opolski.

http://opole.tvp.pl/24913876/15-kwietnia-2016  Obejrzyj relację z konkursu - od 10. minuty transmisji.
 


GIMNAZJALNY ZAJAZD NA SOPLICOWO

12 kwietnia br. w gimnazjum w Korfantowie po raz drugi odbył się konkurs recytatorski o randze wojewódzkiej GIMNAZJALNY ZAJAZD NA SOPLICOWO. Uczestnicy deklamowali fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – naszej wielkiej epopei narodowej. Nauczyć się na pamięć 40-50 wersów trzynastozgłoskowca to nie lada wyzwanie. Uczniowie naszego gimnazjum poradzili sobie śpiewająco – Aleksandra Ogórek z klasy III zajęła I miejsce, Dawid Niegel z klasy II otrzymał wyróżnienie.
Gratulujemy!
 


ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Gimnazjaliści uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym pamięci Jana Pawła II w jedenastą rocznicę śmierci wielkiego Polaka. Apel przygotowali uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem pani Natalii Mazurkiewicz. Przedstawiona została sylwetka Papieża, przypomniane jego przesłanie i mądre myśli. Uczniowie wspólnie odśpiewali kilka pieśni, w tym ulubioną przez Jana Pawła II „Barkę”.


KONKURS PIOSENKI CZESŁAWA NIEMENA

W marcu uczennice klasy III naszego gimnazjum – Justyna Wac i Monika Gumulak wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Czesława Niemena organizowanym przez gimnazjum w Korfantowie. Śpiewając w duecie, wyśpiewały III miejsce.
Gratulacje.
 


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszego dnia wiosny uczniowie gimnazjum przez pierwsze cztery godziny lekcyjne sumiennie uczyli się,  pracowali, zdobywali wiedzę i umiejętności,
a potem…

Każda klasa stworzyła swoją Marzannę – wszystkie były powabne i pełne wdzięku. Następnie odbyły się rozgrywki w bilard i ping-ponga. Chętni mogli sprawdzić się artystycznie, tworząc  dzieła plastyczne o tematyce wiosennej.


DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH

19 marca uczniowie szkół podstawowych naszej gminy zostali zaproszeni do pakosławickiego gimnazjum z okazji Dnia Drzwi Otwartych. Przybyłych uczniów, gimnazjalistów, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości – pana Marcina Lubczyńskiego radnego, przewodniczącego Komisji Oświaty oraz pana Mirosława Borkowskiego przewodniczącego Rady Gminy przywitał pan dyrektor. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której uświadomili sobie, czym żyje szkoła, jak się żyje i pracuje w szkole oraz że szkoła nie  musi być złem koniecznym. Po części artystycznej (występy wokalne dziewcząt i przedstawienie kabaretowe w wykonaniu uczniów klasy III i II – NIESTETY, NIE MA ZDJĘĆ Z TEGO WIEKOPOMNEGO WYDARZENIA) można było zwiedzić szkołę, poznać się dzięki integracyjnej zabawie, spróbować kanapek i sałatki przygotowanych dzięki uczennicom klasy I, zagrać w bilard, a na zakończenie rywalizować na torze przeszkód.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO GIMNAZJUM!


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

18  marca uczniowie i pracownicy gimnazjum zaprosili na rekolekcje wielkopostne ojca Pawła z zakonu werbistów. W ciszy i skupieniu wysłuchali, co ojciec Paweł mówił o miłosierdziu i duszy. Ze wzruszeniem rozważyli słowa Jana Pawła II, które przypomniał zebranym zaproszony gość. W podziękowaniu uczniowie zaśpiewali kilka pieśni, a wykonując „Hymn Światowych Dni Młodzieży” – zatańczyli. Później obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą miłosierdzia. Zakończeniem rekolekcji było symboliczne przejście przez Bramę Miłosierdzia oraz wspólna modlitwa.


GIMNAZJALIŚCI NA ITB W BERLINIE

Dnia 12 marca grupa gimnazjalistów z Pakosławic wyruszyła na  Targi Turystyczne do Berlina. Jest to jedna z najpoważniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie imprez  tego rodzaju. W dwudziestu ogromnych halach  swoje stoiska organizują   touroperatorzy,  regiony  turystyczne,  przewoźnicy,  hotele, linie  lotnicze  oraz  krajowe  organizacje  propagujące  turystykę  z ponad 170 państw całego świata. Targi są niezwykle kolorowe, egzotyczne pawilony  rozbrzmiewają  muzyką,  wiele  stoisk  kusi  regionalnymi  potrawami,  na dziesiątkach  scen  odbywają  się  różnego typu pokazy.  Odważni mogli włączyć się do  egzotycznych tańców,  poddać masażom, wsiąść do  pontonu stymulującego spływ przez wodospady, własnoręcznie  zakręcić kołem fortuny i  wygrać regionalne produkty. Berlińska impreza gromadzi przedstawicieli rządów, członków korpusu dyplomatycznego, polityków, przedstawicieli biznesu.  Wyjazd ten był  szczególny,  ponieważ stanowił wyjątkową okazję, by odbyć podróż dookoła świata, by mieć  możliwość spotkania w jednym miejscu ludzi ze wszystkich kontynentów, różnych kultur, religii i  języków. Olbrzymie bilbordy, muzyka, oryginalna roślinność - ogólnie panująca atmosfera relaksu, spokoju i odpoczynku rekompensowała zmęczenie nóg, które wynikało z przebytych kilometrów. Serdeczna, miła i otwarta postawa wystawców zachęcała do krótkiej konwersacji (i tu sprawdzaliśmy swoją znajomość języka niemieckiego
i angielskiego). Mamy nadzieję, że wrażeń wystarczy na długo  a sama wizyta stanie się dobrą motywacją do nauki języków obcych.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI, CZYLI SZYBKI
KURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

10 marca 2016 roku w gimnazjum odbyła się niecodzienna godzina wychowawcza. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w spotkaniu ze strażakami z OSP w Pakosławicach. Poznali schemat udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieli się w jaki sposób i kiedy zawiadamiać odpowiednie służby
o zaistniałym zdarzeniu, nauczyli się pamiętać o własnym bezpieczeństwie podczas udzielania pomocy. Mieli również okazję wykazać się zdobytą wiedzą wykonując pod fachowym okiem ratownika medycznego czynności konieczne do uratowania ludzkiego życia.    


GMINNY TURNIEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Dnia 03.03.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Pakosławicach odbył się etap gminny turnieju. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z Prusinowic i Goszowic oraz uczniowie gimnazjum z Pakosławic.

Każda szkoła wystawiła drużyny 3-osobowe. Gimnazjum reprezentowali: Aleksandra Ogórek, Kacper Zdunek i Patryk Kaletka. Do finału Powiatowego zakwalifikowali się: Aleksandra Ogórek i Kacper Zdunek. Uczniów przygotowywała pani Dorota Spyrka.

Turniej przeprowadzili Komendant Gminny OSP Pakosławice oraz Komendant PSP z Nysy. Wójt Gminy Pakosławice wręczył zwycięzcom i uczestnikom atrakcyjne nagrody i życzył dalszych sukcesów.


WALENTYNKI

Wprawdzie tegoroczne walentynki już poza nami, ale miłość obchodzi swoje święto przez cały rok.
 

"Walentyki" - wiersz napisany przez Marcelinę Pytlarz uczennicę klasy pierwszej


LEKCJE W GIMNAZJUM

22.01.2016 uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej z Prusinowic odbyli swoje lekcje w gimnazjum  w Pakosławicach. Realizowali swój plan zajęć. Wrażeń było sporo. Prezentujemy wypowiedzi zainteresowanych:

„Na lekcji przyrody najbardziej podobał mi się projekt erupcji wulkanu” – Jakub Prendecki.

„Zaciekawiła mnie maszyna, która wytwarzała iskry” – Jakub Mazurkiewicz, Filip Mokrzycki.

„Pod mikroskopem mogłem zobaczyć krew żaby i własne włosy” – Maciej Poczkajski.

„Na wszystkich lekcjach było fajnie, dużo sprzętów” – Borys Rybarski, Kinga Stasina.

„Wf na sali był świetny” – Marcin Wadas.

Kryształy soli podziwiały Julka i Alicja.


WOJEWÓDZKI KONKURS BIOLOGICZNY

Klaudia Leśkiewicz – uczennica klasy III Gimnazjum w Pakosławicach reprezentowała szkołę podczas gminnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Razem z uczennicami gimnazjum w Skoroszycach pisała trudny test. Niektóre pytania obejmowały wprawdzie treści z podstawy programowej, ale wiele było zagadnień dodatkowych. Dziewczęta musiały wykazać się znajomością gatunków roślin i zwierząt czy wiedzą z dziedziny genetyki.  

NA ZDJĘCIU: pierwsza od lewej Klaudia Leśkiewicz.


NIEMIECKI DA SIĘ LUBIĆ

Michał Karwacki – uczeń klasy III naszego gimnazjum ma zdolności językowe. Reprezentował szkołę w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego na etapie gminnym. Michał wykazał się  dużą  znajomością zagadnień gramatycznych, jak również realioznawczych. Powodzenia i dalszych sukcesów.


WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNY

14 stycznia 2016 odbył się etap gminny Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego. Gminę Pakosławice reprezentowała Aleksandra Ogórek, uczennica klasy III. Konkurs odbył się w zaprzyjaźnionym Gimnazjum
w Skoroszycach. Uczestniczki zmagały się z problemami językowymi, gramatycznymi, z teorią literatury, analizą utworu poetyckiego, czytaniem ze zrozumieniem, interpretacją felietonu, musiały wykazać się znajomością treści lektur dodatkowych oraz umiejętnością napisania trudnego wypracowania. Poradziły sobie świetnie. Ola Ogórek zajęła II miejsce.

 Na zdjęciu obok Oli – Magdalenka Kolanko – rywalka z gimnazjum
w Skoroszycach.


KONKURSY SZKOLNE

W listopadzie i w grudniu w gimnazjum odbyły się następujące konkursy przygotowane przez p. Natalię Mazurkiewicz i p. Małgorzatę Droś.

1. Plastyczny o tematyce religijnej

- „ Mój ulubiony Święty”

- „ Stwórz swojego anioła”

2. Profilaktyczny dotyczący wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów.

W konkursach plastycznych I miejsce zdobyła Aleksandra Ogórek uczennica klasy III natomiast w konkursie profilaktycznym I miejsce zdobył Szymon Kaliński uczeń klasy I. Zarówno zwycięzcy jak i osoby wyróżnione otrzymały nagrody.


SZKOLNA WIGILIA

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie gimnazjum w Pakosławicach zasieli do wspólnej szkolnej wigilii. Był barszczyk z uszkami, pierogi i oczywiście pyszne ciasta upieczone przez kochane mamy. Jasełka, w których aniołki zmagały się
z diabłami, przygotowali uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem pani Anny Leksowskiej i pani Natalii Mazurkiewicz. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.


KONKURS POEZJI ANGLOJĘZYCZNEJ

18.12.2015 roku odbyła się ósma edycja konkursu poezji anglojęzycznej
pt.: „The World Through The English Language poety”, organizowanego przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. E. Godlewskiego w Nysie. Tegoroczną tematyką była poezja z okresu wojny secesyjnej. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Aleksandra Ogórek uczennica klasy III Zespołu Szkół w Prusinowicach Gimnazjum w Pakosławicach zajęła miejsce trzecie. Ujęła komisję swoją dojrzałą interpretacją pięknego, aczkolwiek bardzo smutnego wiersza zatytułowanego „A Message”.
 


PROMUJEMY AKTYWNY STYL ŻYCIA

17 grudnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Opola,
w czasie której odwiedzili  kino. Głównym celem wycieczki było jednak lodowisko.  Wszystkim uczestnikom ślizgawka sprawiła wiele radości i już dopytują o następy wyjazd.
Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji wycieczki.


MIKOŁAJKI

4 grudnia Samorząd Uczniowski  przygotował niespodziankę dla  uczniów
i pracowników. Szkołę odwiedził Mikołaj, który obdarował wszystkich cukierkami.


BRAWO DLA MICHAŁA

Dnia 26.11 2015 Małe Centrum Biblioteczne Instytutu-Goethego Kraków przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie zorganizowało III Powiatowy Konkurs Czytelniczy z Języka Niemieckiego „Leichte Lektüre”. W konkursie rywalizowało ok. 45 uczestników ze szkół średnich i gimnazjalnych z Powiatu Nyskiego. Zadaniem uczestników było wysłuchanie tekstu lektury, którą zaprezentował lektor p. Kurt Feige oraz rozwiązanie testu z zadaniami ze słuchu. Podczas konkursu uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną, wprowadzającą w atmosferę zaprezentowanej historii kryminalnej „Der Mond war Zeuge”, której akcja dzieje się w Kassel w Muzeum Bajek Braci Grimm. Rozdanie dyplomów i nagród odbyło dnia 10.12.2015 w Auli ZS i PO. Wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się uczeń naszej szkoły Michał Karwacki.
Serdecznie gratulujemy
 


POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Paulina Białkowska – uczennica klasy III wygrała eliminacje szkolne
i reprezentowała nasze gimnazjum w VII Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Paulina wykazała się wielką znajomością zasad pisowni polskiej, napisała bezbłędnie słowa typu: czterdziestopięcioipółletni, wniwecz, poniewczasie, chuchro; wiedziała, kiedy zastosować formę: sponad, a kiedy: z ponad; kiedy napisać łącznie: jasnowidząca, a kiedy rozłącznie: jasno widząca. Gratulacje!


Konkurs im. Wandy Pawlik „NYSKA LILIA LITERACKA”

 18 listopada 2015 w Nyskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VIII Powiatowego Konkursu Literackiego im. Wandy Pawlik „Nyska Lilia Literacka”.
Uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach rokrocznie biorą udział w tym konkursie
i zdobywają nagrody za swe prace literackie. W tym roku także uczeń klasy III Kacper Wdowikowski otrzymał wyróżnienie. Ucznia do udziału w konkursie zachęciła mgr Anna Leksowska.
Uroczystość uświetniła swoją obecnością córka Wandy Pawlik – pani Anna Pilecka, która snuła wspomnienia o mamie, oraz aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola czytający fragmenty książek Wandy Pawlik.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12.11.2015r. w budynku Publicznego Gimnazjum w Pakosławicach odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny sytuacji w Europie sprzyjający powrotowi Polski na mapy świata. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni upamiętniające tamte wydarzenia.
Na koniec części oficjalnej została odśpiewana Rota, oraz kilka patriotycznych pieśni, które w podniosły sposób wyrażały przywiązanie i miłość do własnego kraju. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II i III pod kierunkiem
p. Mariusza Sputo.


DZIEŃ SPÓDNICY

W czwartek 29 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się DZIEŃ SPÓDNICY. Na godzinie wychowawczej przeprowadzony został konkurs na największą ilość „spódnic” w klasie. Następnie wszyscy przespacerowali się po zaimprowizowanym wybiegu po czym został wyłoniony zwycięzca indywidualny. Ilościowo wygrała klasa III, zaś indywidualnie Kamil Smyrski
i Dawid Niegiel.


JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA

W październiku w gimnazjum została przeprowadzona coroczna akcja „ JABŁKO ZAMIAST  PĄCZKA”  promująca zdrowy sposób odżywiania się. W tym roku akcja została rozszerzona o mieszkańców Gminy Pakosławice, gdzie spotkała się z zainteresowaniem i życzliwością. Jak zawsze o jabłka zatroszczyli się sami uczniowie, zaś nad prawidłową organizacją i przebiegiem akcji czuwały panie M. Droś i N. Mazurkiewicz.


VII  POWIATOWY  KONKURS  RECYTATORSKI

 30 października br. odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski, w tym roku poświęcony twórczości K. I. Gałczyńskiego, organizowany przez nauczycieli-polonistów Carolinum. Uczennice klasy III Zespołu Szkół w Prusinowicach Gimnazjum w Pakosławicach również wzięły w nim udział, reprezentując szkołę w trzej turniejach: poezji śpiewanej, konkursie recytatorskim i turnieju aktorskim wywiedzione ze słowa. Dziewczęta spisały się znakomicie: Justyna Wac zajęła I miejsce za zaśpiewany do własnej kompozycji wiersz „Wenus”, Aleksandra Ogórek za recytację wierszy „Rozmowa aktorem” i „Strasna zaba” otrzymała II miejsce, a także zdobyła wyróżnienie za aktorską interpretację wiersza „Wyprzedaż poezji”. Duże brawa otrzymała Monika Gumulak za „Szafirową romancę” zaśpiewaną do lirycznej muzyki.

Do udziału w konkursie dziewczęta zachęciła pani Anna Leksowska.


POWIATOWY  KONKURS  RECYTATORSKI  HUMORU  I  SATYRY

 22 października br. w Łambinowicach już po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Humoru i Satyry. Gimnazjum w Pakosławicach reprezentowali: Aleksandra Ogórek, Kinga Furmankiewicz i Michał Karwacki. Konkurencja była duża, członkinie komisji konkursowej przyznały, że poziom prezentacji był wysoki.

W kategorii szkół gimnazjalnych – Aleksandra Ogórek – uczennica klasy III gimnazjum w Pakosławicach – zajęła II miejsce. Ola powiedziała wiersz o młodych nałogowcach, będący ostrzeżeniem przed wpadnięciem w nałóg palenia tytoniu przez młodzież.


KONKURS  „KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI POETA – ŻOŁNIERZ AK”

 Uczniowie z gimnazjum w Pakosławicach po raz kolejny wzięli udział w corocznym Wojewódzkim Konkursie Biograficzno-Artystycznym Krzysztof Kamil Baczyński poeta – żołnierz AK organizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Żelaznej. Uczestnicy: Klaudia Leśkiewicz, Aleksandra Ogórek i Michał Karwacki – uczniowie klasy III pakosławickiego gimnazjum drużynowo zajęli zaszczytne II miejsce. Konkurs składał się z kilku etapów: testu na wiedzę o życiu i twórczości poety, testu sprawdzającego umiejętność interpretacji bardzo metaforycznych wierszy Baczyńskiego, konkursu recytatorskiego i konkursu plastycznego. Za aktorską interpretację wiersza pt. „Przypowieść” Ola Ogórek otrzymała indywidualne wyróżnienie. Wyróżniono także obraz poetycki – ekspresyjną wizję wiersza Baczyńskiego – namalowany wspólnie przez Sandrę Tokarską z klasy II i Olę Ogórek.

Uczniów do udziału w konkursie zachęciła pani Anna Leksowska.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum w Pakosławicach (wychowawca mgr inż. Małgorzata Droś) uczcili Święto Edukacji Narodowej, składając ślubowanie. Uroczyście przyrzekli odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych i w życiu szkoły, rozwijać swe możliwości intelektualne i zdobywać jak najlepsze wyniki w nauce, dbać o pozytywny wizerunek swej szkoły i godnie ją reprezentować oraz szanować tradycje i kultywować je.
        Tego dnia w szkole było nie tylko poważnie i ceremonialnie. Z okazji święta pracowników oświaty gimnazjaliści, satyrycznym okiem patrząc na szkolne problemy i trudności, przygotowali humorystyczny program artystyczny.
        Tego dnia było nie tylko wesoło. Było też słodko – samorząd szkolny częstował pracowników szkoły czekoladkami.


WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

13 października 2015 r odbyła się pielgrzymka gimnazjalistów na Jasną Górę.  Uczniowie wzięli udział we Mszy Świętej oraz uczestniczyli w ceremonii zasłonięcia obrazu. Następnie zwiedzili zbrojownię, skarbiec oraz salę Kordeckiego. Chętni mogli podziwiać panoramę Częstochowy z jasnogórskiej wieży.


 


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W Gimnazjum w Pakosławicach tradycją stało się organizowanie Europejskiego Dnia Języków. Jego głównym celem jest uświadamianie uczniom korzyści płynących z uczenia się języków obcych, zachęcanie do przełamywania barier językowych podczas prezentowania swoich umiejętności lingwistycznych, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur. Po odśpiewaniu hymnu Unii Europejskiej po polsku, angielsku i niemiecku uczniowie obejrzeli scenki prezentujące kulinarne upodobania mieszkańców Niemiec i Anglii, opowiedzieli
o regionalnych ciekawostkach, bawili się lingwistycznie, usiłując przeczytać łamańce językowe. Dekorację szkoły, poczęstunek oraz program edukacyjno-rozrywkowy uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycieli języków obcych: Moniki Prendeckiej i Barbary Borkowskiej.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach 17.09.2015 r. wzięli udział w akcji sprzątamy świat. W tym roku sprzątaliśmy boisko w Reńskiej Wsi.


MECZ SIATKÓWKI O PUCHAR WÓJTA PAKOSŁAWIC 

17 września w sali sportowej gimnazjum w Pakosławicach odbył się mecz piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy Pakosławice rozegrany pomiędzy drużynami Stal AZS PWSZ a TS Victoria PWSZ Wałbrzych. Drużyny te zdobyły w ostatnim sezonie odpowiednio wicemistrzostwo i mistrzostwo I Ligi Siatkówki. Na trybunach pakosławickiej hali zasiadło około 300 widzów, którzy gorąco dopingowali obie drużyny.

Nasi uczniowie brali udział w obsłudze meczu. Mecz był bardzo wyrównany i emocjonujący i zakończył się zwycięstwem drużyny z Nysy
w stosunku setów 3:1.


DZIEŃ CHŁOPCA I OTRZĘSINY PIERWSZOKLASISTÓW 

14 września 2015 roku w Gimnazjum w Pakosławicach odbyła się dyskoteka
z okazji Dnia Chłopaka połączona z otrzęsinami uczniów klasy pierwszej. Wszyscy świetnie się bawili, a pierwszoklasiści poczuli się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Niebawem przypieczętują to złożeniem uroczystego ślubowania.


XI NYSKI FESTIWAL NAUKI

9 września 2015 roku uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach uczestniczyli
w zajęciach organizowanych  przez PWSZ w Nysie w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki. Z największym zainteresowaniem spotkały się warsztaty zatytułowane „Tekturowa architektura”.
 ROK SZKOLNY 2014/2015 
OPOLSKA NOC NAUKI

Gimnazjaliści z Pakosławic uczestniczyli w XIII Opolskim Festiwalu Nauki, który odbył się 30.05.2015r. W tym roku zajęcia odbywały się w nocy. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych. Poznali między innymi jak nauka jest wykorzystywana w filmach o J. Bondzie, np. jak zrobić sztuczną krew. Wysłuchali wykładów na temat zjawisk optycznych  o fizyce zjawisk optycznych i o falach elektromagnetycznych.

         Punktem kulminacyjnym był wykład dra Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie, który opowiedziało fizyce zjawisk optycznych.

         Opolska Noc Nauki zakończyła się o północy wielkim laserowym show
w rytmach muzyki. Wraz z uczniami były panie: M.Droś, N. Mazurkiewicz, D.Spyrka.


DZIEŃ MARCHEWKI

To już kolejny raz, jak Samorząd Uczniowski  promuje zdrowy sposób odżywiania się zachęcając swoich kolegów do  spożywania warzyw –jednym
z nich jest  marchewka.  SMACZNEGO
J

 


WYCIECZKI W RAMACH PROJEKTU
„LEPSZA EDUKACJA – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ”

Uczestnicy zajęć artystycznych realizowanych w gimnazjum w ramach projektu „Lepsza edukacja – lepsza przyszłość” wzięli udział w dwóch wycieczkach. Pierwsza to wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Opolu, na wyreżyserowane w bardzo oryginalnym stylu przedstawienie pt. „Dziady”,  druga  - do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Podczas pobytu w muzeum uczniowie  w ciekawy sposób, rozwiązując ukryte zadania i zbierając elementy mapy, odnajdowali kolejne sale muzealne i ich zbiory. Odwiedzili kamienicę mieszczańską poznając wyposażenie mieszkań począwszy od czasów przedwojennych, aż do PRL-u. Mieli okazję wrócić do czasów dzieciństwa oglądając wystawę domków dla lalek. Wzięli też udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których ozdabiali dowolną techniką drewniane pudełeczka oraz składali miniaturowe kołyski i krzesełka. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: N. Mazurkiewicz i J. Kamińska. Obie wycieczki dostarczyły ich uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.   


KONKURS POEZJI JENIECKIEJ

„NIE TRAĆMY PAMIĘCI”

Ola Ogórek i Sylwester Witek uczniowie II klasy naszego gimnazjum reprezentowali szkołę w wojewódzkim konkursie recytatorskim, który  już po raz 23. odbył się w Łambinowicach na terenie byłego obozu jenieckiego. Uczestnicy przygotowali po dwa utwory poetyckie o tematyce wojennej, jenieckiej, utwory mówiące o czasach faszyzmu i stalinizmu. W konkursie wzięło udział 66. uczniów ze szkół województwa opolskiego. Ola i Sylwek zaprezentowali wysoki poziom recytacji – otrzymają oceny celujące z języka polskiego.

 


SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

26 marca 2015 r w gimnazjum w Pakosławicach odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje rozpoczęły się od spotkania z zakonnicami ze zgromadzenia św. Elżbiety w Nysie. Tematem  spotkania było szerokorozumiane powołanie. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się na czym polega życie konsekrowane. Po spotkaniu zorganizowany został wyjazd do kina w Nysie na film p.t. „Bóg nie umarł”. Zakończeniem rekolekcji była Droga Krzyżowa, w której uczestniczyli uczniowie mający potrzebę wyrażenia swojej wiary. Dla pozostałych uczniów zostały zorganizowane zajęcia
w szkole.

 


KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

Grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w konkursie logicznego myślenia. Zadania, które należało rozwiązać, nie należały do najłatwiejszych – zajrzyj na tę stronę, a przekonasz się osobiście:

http://www.ces.edu.pl/attachments/article/455/CES_Logika3_2015.pdf

Najlepszym w szkole okazał się Maciek Podoluk, drugie miejsce zdobyli
ex aequo Anita Stefańska i Sławek Chabło, a trzecie zajęła Ola Ogórek.

Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnością analizowania i dedukowania. GRATULACJE!


BRAWO OLU !!! TAK TRZYMAJ !!!

Kolejny raz Zarząd Województwa Opolskiego przyznał stypendia w ramach „Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” – edycja 2014/2015. Program pomocy stypendialnej skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, szczególnie uzdolnionych między innymi w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych, dla których trudna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym.

Spośród 530 złożonych wniosków stypendium zostało przyznane 250 uczniom o najwyższej średniej ocen (5,23) oraz średniej na poziomie 5,38
z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Stypendia w kwocie 270 złotych miesięcznie wypłacane są od września 2014 roku do sierpnia roku bieżącego.

Program pomocy stypendialnej dla szczególnie uzdolnionych opolskich uczniów rozpoczął się w 2008 roku. Skorzystało zeń prawie tysiąc uczniów,
a kwota wyasygnowana na ten cel, to 2,8 mln złotych. Program pomocy stypendialnej będzie nadal kontynuowany, bo udało się przekonać Komisję Europejską, że warto jest inwestować w zdolną młodzież – zapowiedział Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO.

Grzegorz Sawicki, członek Zarządu Województwa, gratulował prymusom zdobytych wyników w nauce, ich nauczycielom i rodzicom tak zdolnej młodzieży. Życzył rozwijania pasji i talentów oraz tego, by młodzi ludzie swoją przyszłość potrafili odnaleźć i związać
z naszym regionem.

Wśród stypendystów znalazła się już po raz drugi uczennica kl. II Zespołu Szkół w Prusinowicach Publicznego Gimnazjum im. ks. Josefa Holzmanna
w Pakosławicach, Aleksandra Ogórek.

Serdecznie gratulujemy.


KONKURS RECYTATORSKI

RECYTUJEMY PANA TADEUSZA

31marca w Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie miał miejsce konkurs recytatorski o randze wojewódzkiej „Gimnazjalny Zajazd na Soplicowo”. Celem konkursu było pogłębienie wśród gimnazjalistów znajomości epopei narodowej. Zadaniem uczestników było zarecytowanie wybranego fragmentu „Pana Tadeusza”.

W konkursie wzięli udział gimnazjaliści z Nysy, Niemodlina, Łambinowic, Białej, Korfantowa. Zespół Szkół w Prusinowicach Gimnazjum w Pakosławicach reprezentowały: Paulina Bieruta – uczennica klasy III i Aleksandra Ogórek – uczennica klasy II. Recytatorzy wykazali się wieloma umiejętnościami, poziom prezentacji był bardzo wysoki.

Ola Ogórek zdobyła wyróżnienie.

Uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnieni i laureaci także nagrody rzeczowe.


OTWARTE DRZWI ZESPOŁU SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

21 marca podczas Dnia Otwartych Drzwi uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Prusinowicach zaprezentowali wszystkim zainteresowanym ofertę
(nie tylko) edukacyjną placówki. Przedszkole, szkoła podstawowa
i gimnazjum przedstawiły: COŚ DLA OKA, COŚ DLA CIAŁA, COŚ DLA DUSZY
i COŚ DLA ZDROWIA.

Przybyli  do gimnazjum goście obejrzeli pomieszczenia, zainteresowali się prezentacją multimedialną; zabawili, oglądając kabaretowy program artystyczny; rywalizowali podczas konkurencji sportowych, rozegrali wirtualny mecz; wzięli udział w zajęciach z kreatywności; skosztowali surówek
i kanapek.

Gośćmi honorowymi byli przewodniczący Rady Gminy Pakosławice – pan Mirosław Borkowski oraz przedstawiciel Rady – pan Marcin Lubczyński.


PROGRAM EDUKACYJNY ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO

Uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach Gimnazjum w Pakosławicach wzięli udział w programie edukacyjnym ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO organizowanym przez Winiary oraz Federację Polskich Banków Żywności. Program zachęca gimnazjalistów do smacznego i zdrowego odżywiania, wspólnego spożywania posiłków i samodzielnego gotowania. Założeniem programu jest także kształtowanie postawy proekologicznej oraz promowanie idei niemarnowania żywności.

Uczennice klasy III gimnazjum przedstawiły prezentację multimedialną, podczas której propagowały zdrowe odżywianie się, nakłaniały do spożywania 5. urozmaiconych posiłków dziennie, przekonywały do stałych godzin posiłków, preferowały pogląd wspólnej konsumpcji. Ponadto częstowały przygotowanymi przez siebie kanapkami oraz surówkami, zachęcały do jedzenia owoców.

W gimnazjum w Pakosławicach zwraca się uwagę na zdrowe odżywianie – rokrocznie Samorząd Uczniowski organizuje wiele akcji, np. JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA.


GIMNAZJALIŚCI W BERLINIE

Dnia  7 marca 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na jednodniową wycieczkę do Berlina. Głównym jej celem były wizyta na Międzynarodowych  Targach Turystycznych,  ale pobyt w Berlinie rozpoczęliśmy od zwiedzania najciekawszych miejsc:  Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), która jest obecnie jednym z najczęściej fotografowanych pomników w Niemczech i symbolem ponownego zjednoczenia kraju,  XIX -wieczny  budynek niemieckiego parlamentu  (Reichstag), Plac Poczdamski (Potsdamer Platz), gdzie znajduje się   nowoczesna konstrukcja Sony Center,  Holocaust-Mahnmal - monument upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej, pruską kolumnę zwycięstwa (Siegessäule), wieżę telewizyjną (Fernsehturm) oraz Berlinale Palast – gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy  (nazywany też Berlinale) – jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie. Następnie udaliśmy się na Targi Turystyczne,  które są największą wystawą turystyczną na świecie. Swoje stoiska posiadają tu przedstawiciele ponad 180 państw świata. Od wrażeń może naprawdę zakręcić się w głowie. Egzotyczne pawilony rozbrzmiewają muzyką, kuszą  egzotycznymi potrawami, na dziesiątkach scen odbywają się pokazy tańców ludowych.  Wycieczka ta miała szczególny charakter z kilku powodów: stanowiła okazję do odbycia podróży ”dookoła świata”,  dawała możliwość pozyskania wielu oryginalnych pamiątek, a  dla wielu uczniów  była również  pierwszym poważnym sprawdzianem umiejętności językowych. Zmęczeni, ale szczęśliwi,  z  bagażami jak na co najmniej dwutygodniowy urlop,  około północy wróciliśmy do domu.

 

 


KONKURS  WIEDZY  POŻARNICZEJ

Związek Oddziału Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej RP przy współpracy Wójta Gminy Adama Raczyńskiego zorganizował 10 marca konkurs wiedzy pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W etapie gminnym wzięli udział
(w dwóch kategoriach wiekowych) uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Po rozwiązaniu pisemnych pytań testowych i ustnej dogrywce do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
- ze szkoły podstawowej: Szymon Kaliński i Kacper Zdunek,
- z gimnazjum: Aleksandra Ogórek i Anita Stefańska.


WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY
O KRAJACH ANGLO- I NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

25 lutego w Łambinowicach odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Anglo- i Niemieckojęzycznych. Uczennice gimnazjum w Pakosławicach wykazały się umiejętnościami oraz wiedzą i drużynowo uzyskały III miejsce, zdobywając dyplom i puchar. Skład drużyny: Paulina Bieruta, Oliwia Jędrasiak, Klaudia Maślanka i Aleksandra Ogórek. W eliminacjach indywidualnych także okazały się prawie bezkonkurencyjne – w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych Klaudia Maślanka zajęła II miejsce, a Oliwia Jędrasiak III miejsce.


WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNY

3 lutego odbył się w naszym gimnazjum Wojewódzki Konkurs Polonistyczny.
W etapie gminnym wzięli udział uczniowie klasy III: Oliwia Jędrasiak, Klaudia Maślanka oraz Maciej Podoluk – zwycięzcy etapu szkolnego, a także uczniowie z Zespołu Szkół w Skoroszycach. Podczas konkursu należało wykazać się różnorodną wiedzą z dziedziny fonetyki, słowotwórstwa, fleksji, morfologii, składni; znajomością znaczenia pojęć teoretycznoliterackich; umiejętnością analizowania wiersza i talentem literackim. Wszyscy uczestnicy okazali się być oczytanymi, elokwentnymi erudytami.

III miejsce w etapie gminnym zajęła Oliwia Jędrasiak, ale i jej, i Klaudii,
i Maćkowi zabrakło niewielu punktów do zwycięstwa.

 


„GÓRA GROSZA”

Jak co roku, w Publicznym Gimnazjum w Pakosławicach została przeprowadzona akcja „Góra Grosza” zainicjowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Rozpropagowaniem akcji, w  którą włączyli się wszyscy uczniowie, zajął się Samorząd Uczniowski, zaś nad jej prawidłowym przebiegiem czuwały panie Małgorzata Droś i Natalia Mazurkiewicz.


KONKURS ANGLOZJĘZYCZNY

Ola Ogórek – uczennica II klasy naszego gimnazjum uczestniczyła w siódmej edycji międzyszkolnego konkursu „The World through the Modern English Poety” organizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Tematem wiodącym była poezja bożonarodzeniowa – Christmas Poetry. Każdy uczestnik przygotował prezentację multimedialną do wiersza (obrazującą jego treść), podkład muzyczny, musiał także wyrazić swoje refleksje na temat utworu.

Ola przygotowała utwór „Christmas Magic” i zajęła III miejsce.


WIGILIA SZKOLNA

Do szkolnej wigilii uczniowie gimnazjum długo się przygotowywali. Aktorzy szlifowali tekst, ćwiczyli grę sceniczną; szkolne talenty muzyczne ustalały aranżację kolęd i pastorałek; plastycy przygotowywali dekorację.
W tych przedsięwzięciach pomocą służyły pani Anna Leksowska i pani Natalia Mazurkiewicz. Należało również zająć się aprowizacją, więc gimnazjaliści pod nadzorem i przy wydatnej pomocy pani Natalii Mazurkiewicz i pani Doroty Spyrki produkowali pierogi z kapustą i grzybami.

19 grudnia uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie…”, później odbył się konkurs na najpiękniejszy stroik zorganizowany przez panią Małgorzatę Droś – opiekunkę samorządu szkolnego. Odważni (głównie chłopcy z klasy III) prezentowali siłę swoich gardeł, śpiewając kolędy (często do własnej muzyki!). A potem wspólna wigilia – pierogi, barszczyk, ciasto upieczone przez kochane mamy, łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń.

Czyli bardzo mile spędzony dzień, choć bez lekcji, pozyskiwania dobrych ocen, odpowiedzi przy tablicy…

Radosnych Świąt, wszystkiego najlepszego w 2015 roku.

 


SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

16 grudnia w Gimnazjum w Pakosławicach aktorzy teatru Profilaktycznego z Krakowa zaprezentowali spektakl pt. „ Blogerka ”. Poruszał on problematykę agresji i przemocy rówieśniczej. Na koniec uczniowie wysłuchali prelekcji na temat przemocy, jak zachować się będąc jej świadkiem bądź  ofiarą oraz jak rozwiązywać konflikty rówieśnicze.


DOKARMIANIE PTAKÓW

W zimie gimnazjaliście naszej szkoły regularnie dokarmiają ptaki. Pieczę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.


MIKOŁAJKI

W odpowiedzi na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego, 6 grudnia gimnazjalistów odwiedził Święty Mikołaj. Przywiózł ze sobą worek słodyczy
i rozdawał grzecznym dzieciom. Uczniowie mogli pochwalić się Mikołajowi znajomością piosenek i wierszyków.


ANDRZEJKI

Wieczór Andrzejkowy uczniowie gimnazjum spędzili na szalonej zabawie. Dodatkowo mogli wykazać się pomysłowością w stworzeniu wyjątkowego stroju. Zwycięzcami konkursu na najlepsze przebranie zostały Ola i Klaudia. Zabawę oraz konkurs przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.


POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Ortografia może pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oliwia Jędrasiak – uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum w Pakosławicach zdobyła III miejsce w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez nauczycieli-polonistów nyskiego Carolinum. Konkursowe dyktando było trudne. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością zapisania wyrazów najeżonych trudnościami ortograficznymi oraz poprawnym stosowaniem znaków interpunkcyjnych.


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI im. TADEUSZA RÓŻEWICZA

          4 grudnia br. miała miejsce szósta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w tym roku poświęconego twórczości Tadeusza Różewicza. Uczennice Zespołu Szkół w Prusinowicach Gimnazjum w Pakosławicach wzięły udział we wszystkich trzech turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej i plastycznym. Justyna Wac z klasy drugiej zdobyła III miejsce za zaśpiewanie a cappella według własnej muzyki i aranżacji wiersza pt. „Na obrzeżach poezji”. Anita Stefańska z klasy trzeciej otrzymała II miejsce za metaforyczną ilustrację do wiersza „Matka powieszonych”. Na uznanie zasłużyła też recytacja Aleksandry Ogórek z klasy drugiej i Klaudii Królczyk
z klasy pierwszej.


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GIMNAZJUM

13 listopada 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach przygotowali ciekawy program historyczny, który zaprezentowali społeczności uczniowskiej,  nauczycielom oraz rodzicom. Honorowym gościem uroczystego apelu był wójt Gminy Pakosławice Jarosław Nosal.

Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, zaprezentowanych multimedialnie i przekazanych poprzez grę młodych aktorów. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju. Tak piękną i wzruszającą lekcję historii przygotowali uczniowie pod kierunkiem mgr inż. Małgorzaty Droś oraz mgr inż. Doroty Spyrki.


KONKURS LITERACKI „NYSKA LILIA LITERACKA”

Uczennice klasy III naszego gimnazjum – Klaudia Maślanka i Oliwia Jędrasiak po raz kolejny dowiodły swoich talentów literackich, gdyż w tegorocznej edycji powiatowego konkursu literackiego w kategorii młodzieży szkół gimnazjalnych zajęły wysokie lokaty – Klaudia zdobyła II miejsce, Oliwia zajęła III miejsce. Należy nadmienić, że na konkurs nadesłano 31 prac, więc tym bardziej cieszy sukces Klaudii i Oliwii. Nagrody dziewczętom wręczyła pani burmistrz Nysy podczas uroczystego koncertu w Nyskim Domu Kultury.

W tworzeniu prac konkursowych skromną pomocą służyła nauczycielka języka polskiego – mgr Anna Leksowska.

O konkursie można przeczytać na stronach:

http://www.nasza.nysa.pl/1231/konkurs-nyska-lilia-literacka-2014-podsumowany.html
https://www.facebook.com/tadeusz.z/posts/1491951394427843?ref=notif&notif_t=like

 

 


 

UCZNIOWIE GIMNAZJUM POZNAJĄ TRADYCJE INNYCH KRAJÓW

Ostatniego dnia października został rozstrzygnięty KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ DYNIĘ. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Herian, uczennica
kl. II. Patronem akcji był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Małgorzatą Droś i nauczycielem plastyki Natalią Mazurkiewicz.


PROMUJEMY ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ

W październiku Samorząd Uczniowski zorganizował cykliczną akcję
pt. „JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA”, która miała na celu zachęcić uczniów do spożywania jabłek zamiast słodyczy. Owoce podarowała mama uczennicy
kl. III. Koordynatorem akcji był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Małgorzatą Droś i nauczycielem techniki Natalią Mazurkiewicz.


POMAGAMY

W tym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum w Pakosławicach przyłączyli się do akcji zbiórki nakrętek prowadzonej przez PSP Nysa  i OSP Pakosławice. Celem zbiórki jest zebranie funduszy na rehabilitację strażaka, który uległ wypadkowi w drodze do pracy. Zebrana pierwsza partia trafiła już do potrzebującego. Koordynatorami akcji są mgr inż. Małgorzata Droś
i mgr inż. Dorota Spyrka.


SPRZĄTANIE  ŚWIATA

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum w Pakosławicach zastała przeprowadzona coroczna akcja „Sprzątanie Świata”. W tym roku sprzątaniem został objęty teren szkoły oraz najbliższe jego okolice. Nad sprawnym przeprowadzeniem akcji czuwały: opiekun SU mgr inż. Małgorzata Droś i nauczyciel biologii mgr inż. Dorota Spyrka.


KONKURS RECYTATORSKI

16 października odbył się w Łambinowicach II Powiatowy Konkurs Humoru
i Satyry. Wzięły w nim udział uczennice Zespołu Szkół w Prusinowicach, deklamując satyryczne teksty polskich poetów. Nasze gimnazjum reprezentowały: Patrycja Burek, Klaudia Królczyk i Aleksandra Ogórek. Recytatorki pokazały nie tylko swój kunszt artystyczny, ale także talent aktorski. Ich umiejętności zostały docenione przez komisję – w kategorii szkół gimnazjalnych Ola Ogórek zdobyła II miejsce, a Klaudia Królczyk otrzymała wyróżnienie. Laureatki dostały nagrody książkowe i dyplomy. Dziewczęta
do konkursu przygotowała pani Anna Leksowska.


WARSZTATY EKOLOGICZNE

13 października 2014 uczniowie klasy III naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach proekologicznych w Reńskiej Wsi na terenie „Darakczyska”.

Ich zadaniem było wykonanie glinianych kul zawierających ProBio Emy, które wrzucone do stawu powodują natlenienie zbiornika, właściwe pH, hamowanie procesów gnilnych, lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, większą zdrowotność ryb.

Uczniowie zobaczyli zabytkowe maszyny i urządzenia stosowane na terenach wiejskich. Zaznajomili się także z twórczością nieżyjącego ludowego artysty-rzeźbiarza Jana Daraka, mieszkańca Pakosławic. 

Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy pana Janusza Tokara. Opiekunami uczniów były panie: Łucja Konopka i Dorota Spyrka.

 


BIEGI PRZEŁAJOWE

W środę 1.10.2014r. w Kozielnie nad zalewem odbyły się powiatowe biegi przełajowe szkół podstawowych i gimnazjów. W imprezie wystartowali uczniowie prawie wszystkich gmin z naszego powiatu. Gminę Pakosławice reprezentowali zawodnicy gimnazjum: Wiktor Skupień ,Dominik Tokarski, Sylwester Witek ,Wojciech Herjan i Dawid Chruściel. Starty biegów chłopców odbywały się w kategoriach klas I, II, III na dystansie 2000 m. Wszyscy nasi uczniowie pobiegli bardzo dobrze, plasując się na wysokich miejscach głównie
w pierwszej dziesiątce klasyfikacji. Klasą dla siebie był Dawid Chruściel , który w kategorii klas III zwyciężył prowadząc od startu do mety. W ten sposób Dawid zapewnił sobie udział w finale wojewódzkim w Lasocicach. Brawo!!!

  


DZIEŃ CHŁOPCA W GIMNAZJUM

Kochani Koledzy!

Bądźcie zawsze mili, uśmiechnięci i pełni optymizmu. Bądźcie kulturalni
i dżentelmeńscy. Bądźcie odważni jak lwy i silni jak tury.

Tego życzymy Wam my – szkolne koleżanki.

 

Dostaliście od nas wafelki, abyście zawsze byli słodcy.

Dla Was zorganizowałyśmy dyskotekę, na której świetnie się bawiliście.

W klasach przygotowałyśmy dla Was niespodzianki – niektóre bardzo smaczne.

Pamiętajcie, że bez nas, dziewcząt, świat byłby brzydszy i uboższy.

 


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

30 września 2014 roku był uroczystym dniem dla uczniów Zespołu Szkół w Prusinowicach Publicznego Gimnazjum w Pakosławicach, gdyż tego dnia miało miejsce ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Wychowawcą klasy jest Anna Leksowska. Ślubowanie stało się symbolem dojrzałości i odpowiedzialności gimnazjalistów.

Uczniowie przyrzekli, że będą odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, rozwijać swe możliwości intelektualne, godnie reprezentować szkołę, dbać o piękno mowy ojczystej, wyrabiać w sobie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym. Obiecali także,
że w imię odwagi i prawdomówności wytrwają we własnym ślubowaniu.
Na zakończenie części oficjalnej przedstawili krótki program artystyczny.

Po południu podczas dyskoteki szkolnej pierwszoklasiści musieli udowodnić, że zasługują na godne miano gimnazjalistów. Uczniowie starszych klas przygotowali quiz wiedzy o szkole, wymyślili zadania sprawnościowe, poddali próbie kubki smakowe młodszych koleżanek i kolegów, każąc im wypić diabelsko kwaśny napój w różnymi ingrediencjami. W ramach rewanżu pierwszoklasiści częstowali bardzo dobrym ciastem i serwowali napoje chłodzące.

Wszyscy bawili się świetnie.
 ROK SZKOLNY 2013/2014 
 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Uczniowie klasy I przed sztandarem szkoły  ślubowali, że nie będą szczędzić sił, aby zdobyć rzetelną wiedzę, dadzą wyraz szacunku dla tradycji szkoły oraz świadectwo uczniowskiej kultury, że będą dbać o honor młodego pokolenia, kształtować w sobie cechy prawdziwego patrioty, wyrabiać w sobie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym, dbać o piękno mowy ojczystej. Uczniowie klas starszych życzyli Pierwszakom wytrwałości
w dążeniu do celu oraz zapału w godnym reprezentowaniu szkoły.
Wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.


KONKURS HUMORU I SATYRY

24 października 2013  trzy uczennice naszej szkoły uczestniczyły
w X Powiatowym Konkursie Humoru i Satyry w Łambinowicach. Prezentowały wesołe teksty polskich poetów. Kamila Gawlak – kl. III – zdobyła wyróżnienie
w kategorii szkół gimnazjalnych.
Profesjonalnie zaprezentowały się też: Aleksandra Ogórek i Nikola Pawluś.


JABŁKO ZAMIAST PĄCZKA

Samorząd Uczniowski prężnie działający w Zespole Szkół w Prusinowicach –
w Publicznym Gimnazjum w Pakosławicach dba o zdrowe odżywianie swoich koleżanek i kolegów i promuje zdrową żywność.

Uczniowie są zachęcani do konsumowania marchewki, której zalety poznali na lekcjach biologii. Tradycyjnie została także zorganizowana akcja „Jabłko zamiast pączka”. Po co wchłaniać puste kalorie, jeżeli można zjeść soczyste jabłuszko? Nawet gra w bilard staje się mniej ważna, gdy dziewczęta proponują przerwę na zjedzenie jabłka.


     11 LISTOPADA
 

Uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach dbają o upamiętnienie ważnych świąt narodowych. Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Publicznym Gimnazjum w Pakosławicach miała miejsce uroczysta wieczornica, na którą zaproszono władze gminy, rodziców, absolwentów. Każdy, kto miał ochotę spędzić mile wieczór, mógł gościć w progach szkoły. W podniosłym patriotycznym nastroju, przy pięknej dekoracji i zapalonych świecach uczniowie klasy I przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach, które przywiodły Polskę do wolności.  Dla zaproszonych gości przygotowano śpiewniki, więc wszyscy mogli, śpiewając pieśni patriotyczne, wziąć udział w przedstawieniu.

 

 


MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI

Uczennica II klasy gimnazjum Oliwia Jędrasiak otrzymała w Międzywojewódzkim Konkursie Literackim „Ciekawa historia z mojego regionu” wyróżnienie za wybitne walory literackie napisanej przez siebie legendy pt. „Czerwone maki”.  W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, a w każdej kategorii (szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich) tylko po cztery osoby zostały wyróżnione. Oliwia otrzymała dyplom oraz nagrodę rzeczową –  zegarek na rękę. Gratulacje!


DZIEŃ MAGII

Andrzejki to magiczny czas dla wszystkich. To dzień wróżb, przepowiedni
i wieszczenia. Samorząd Uczniowski po raz kolejny 28 listopada 2013 roku zorganizował dla uczniów gimnazjum Dzień Magii. Każdy mógł się dowiedzieć,
co przyniesie przyszłość. Wszyscy oczywiście traktowali wróżby
z przymrużeniem oka, ale zabawa była doskonała.

 


MIKOŁAJKI

Czy gimnazjaliści wierzą jeszcze w brodatego gościa, który przynosi prezenty? Wierzą. Wierzą tak mocno, że 6 grudnia oczekiwali jego wizyty. I mikołaj nie zawiódł.    Przyszedł do naszej szkoły, towarzyszyły mu elfy vel śnieżynki
i rozdawały grzecznym uczniom cukierki.
Czekamy już teraz na wizytę mikołaja w przyszłym roku.

 

 


IX   MIKOŁAJKOWY  TURNIEJ  BILARDOWY W  9-BIL          

7.12.2013r. w zawodach wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum oraz absolwenci z kilku ostatnich lat. Turniej wygrał Krzysztof Podolak , który po bardzo wyrównanej walce pokonał rewelację zawodów Kacpra Pacha 3:2. Trzecie miejsce wywalczył Adam Jaszczyszyn .


JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

Tradycyjnie, uczniowie gimnazjum w Pakosławicach przed świętami Bożego Narodzenia przygotowują przedstawienie jasełkowe. W tym roku szkolnym zadanie to wzięła na siebie klasa III, przygotowując inscenizację teatralną pełną i powagi, i humoru, przeplataną kolędami. Ponadto trzech uczniów,
u których objawiły się wybitne talenty aktorskie, przedstawiło satyryczny skecz
o realizowanym w więzieniu przedstawieniu bożonarodzeniowym.

Jasełka obejrzeli rodzice oraz uczniowie podczas szkolnej wigilii.


KONKURS RECYTATORSKI I ORTOGRAFICZNY W NYSKIM CAROLINUM

Uczniowie Zespołu Szkół w Prusinowicach – Publicznego Gimnazjum
w Pakosławicach przejawiają różne zdolności.

W  Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Carolinum
w Nysie, w tym roku poświęconym twórczości Juliana Tuwima, uczennica klasy I Aleksandra Ogórek zdobyła III miejsce, a uczeń klasy III Lucjan Szybko zdobył wyróżnienie. Wprawdzie Lucjan występował poza konkursem, ale zachwycił komisję interpretacją satyrycznego tekstu „Ślusarz”. W konkursie wzięła też udział Kamila Gawlak z klasy III.

W Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który także był zorganizowany przez nyskie Carolinum,  uczennica klasy III Wiktoria Mazurkiewicz zdobyła III miejsce.

Przy przygotowaniu do konkursów pomocą służyła uczniom pani Anna Leksowska.


OGÓLNOPOLSKIE  KONKURSY:

ORTOGRAFICZNY  I  POPRAWNEJ  POLSZCZYZNY

W listopadzie ubiegłego roku miał miejsce pierwszy etap ogólnopolskich konkursów: ortograficznego i poprawnej polszczyzny. Do udziału zgłosiło się 14 uczniów gimnazjum. Aż siedmiu z nich zakwalifikowało się do drugiego etapu, który odbył się 16 stycznia 2014 r. Z bardzo trudnymi problemami ortograficznymi zmagali się: Kamila Gawlak, Michał Balicki, Maciej Podoluk, Oskar Janas i Kacper Wdowikowski (Paweł Kaczmarski z powodu pobytu w sanatorium nie mógł uczestniczyć w konkursie). Michał Balicki ponadto zakwalifikował się także do kolejnego etapu konkursu poprawnej polszczyzny
i poprawiał w tekście pomyłki językowe i stylistyczne. Czy nasi uczniowie wezmą udział w finałowym etapie, dowiemy się  3 marca. Czekamy, trzymając za nich kciuki.

 


KONKURS CZYTELNICZY "LEICHTE LEKTURE"
Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

W dniu 22.11.2013 roku Małe Centrum Biblioteczne Goethe Institut Krakau, działające przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie zorganizowało Konkurs Czytelniczy "Leichte Lekture" z języka niemieckiego. W konkursie wzięły udział 3 uczennice  naszej szkoły: Oliwia Jędrasiak, Patrycja Jaszczyszyn oraz Alicja Półchłopek.  Zadaniem uczniów było przeczytanie lektury w języku niemieckim. Konkurs miał formę stacji zadaniowych gdzie uczniowie otrzymali karty pracy z zadaniami dotyczącymi przeczytanej lektury.
W dniu 17.12.2013r. uczniowie nasi zostali zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jedna z naszych uczennic, Alicja Półchłopek otrzymała w tym konkursie wyróżnienie.

 

 


BRAWO OLU!!! NIE ZMARNUJ TALENTU!

Dwustu dziewięciu uczniów z osiemdziesięciu dziewięciu opolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrało 20 stycznia w Filharmonii Opolskiej stypendia naukowe, przyznane przez samorząd województwa opolskiego za osiągnięcia w nauce, udział w konkursach i olimpiadach, rozwijane pasje naukowe.

- Średnia ocen stypendystów w tegorocznej szóstej edycji - informował Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego - to 5,31. Średnia ocen wszystkich osób ubiegających się
o stypendia – 5,12. Łącznie wpłynęło 800 wniosków o przyznanie funduszy. Konkurencja więc była spora.

Wśród stypendystów znalazła się również uczennica kl. I Zespołu Szkół w Prusinowicach Publicznego Gimnazjum im. ks. Josefa Holzmanna w Pakosławicach, Aleksandra Ogórek.

Młodzi ludzie otrzymają w ciągu roku, w ramach pomocy stypendialnej 3000 złotych (po 250 zł miesięcznie). Pieniądze pochodzą z trzech źródeł – Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”, budżetu państwa i województwa.

Gratulując stypendystom osiągnięć, Barbara Kamińska, członkini Zarządu Województwa, mówiła, że wraz ze stypendium dajemy im nasze zaufanie i wiarę, że nie zmarnują swoich talentów, będą je nadal rozwijać. Podziękowała też rodzicom i nauczycielom za to, że wspierają pasje swoich podopiecznych.

Obecna na uroczystości Halina Bilik, opolski kurator oświaty, pochwaliła samorząd województwa za to, że od wielu lat wspiera uzdolnioną młodzież. Wyraziła nadzieję, że otrzymane przez młodych stypendia nie będą zmarnowanym pieniądzem – pomogą w zakupie książek, płyt, w rozwijaniu pasji. Życzyła uczniom przyjemności w dokonywaniu tego rodzaju zakupów.

 


KONKURS NA LOGO  SZKOŁY

      Został rozstrzygnięty konkurs na logo szkoły. Inwencją twórczą wykazali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Prace konkursowe zostały wyeksponowane w holu szkoły, by rodzice i uczniowie mogli dokonać wyboru najlepszej pracy. Przeważającą większość głosów otrzymał projekt stworzony przez uczennicę klasy I gimnazjum – Aleksandrę Ogórek. W nagrodę Ola otrzyma 100 zł – dofinansowanie do wyjazdu w czerwcu na „zieloną szkołę”
w Bieszczady.

 


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

      11 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Pakosławicach odbyły się „Rekolekcje z Janem Pawłem II i Janem XXIII”. Uczniowie uczestniczyli
we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Zbigniew Gielczowski.
     Druga część rekolekcji odbyła się w szkole. Uczniowie klasy I w ramach projektu edukacyjnego przygotowali prezentacje o Janie Pawle II i o Janie XXIII, oraz przedstawienie pt. „ Nie bój się, wypłyń na głębię”, w którym zapoznali młodzież z nauczaniem Jana Pawła II skierowanym głównie do młodzieży. Był też quiz o naszym wielkim rodaku oraz mecz piłki nożnej
ku jego czci.
    Na zakończenie wszyscy uczestnicy  wraz z własnymi prośbami
i podziękowaniami skierowanymi do Boga za pośrednictwem naszych nowych świętych wypuścili w powietrze białe i żółte baloniki.

 

 


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

16 maja w Korfantowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski – XX Majowe Spotkania z Poezją. Uczestnicy prezentowali utwory polskich poetów. Bardzo ładnie pokazało swoje umiejętności troje uczniów naszego gimnazjum: Aleksandra Ogórek, Paweł Bodziony i Lucjan Szybko.
         Lucjan zajął I miejsce, a Ola zdobyła wyróżnienie. Oboje otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
         Gratulujemy sukcesów.


DZIEŃ RODZINY

Uczniowie gimnazjum w Pakosławicach tradycyjnie w maju obchodzą Dzień Rodziny. Na tę uroczystość zapraszają mieszkańców oraz władze gminy, by pokazać swoje umiejętności i talenty, obdarować rodziców drobnymi upominkami, mile spędzić popołudnie przy kawie, herbacie  i ciasteczkach. Co roku na tę specjalną okazję uczniowie przygotowują przedstawienie teatralne. Młodzież ma okazję wykazać się talentem aktorskim, muzycznym i plastycznym.

Ostatnio na scenie króluje „PROFESZIONAL TIWI”, czyli szkolna telewizja kabaretowa. W przygotowaniu scenariusza oraz w kreowaniu głównych ról prym wiodą uczniowie obecnej klasy trzeciej gimnazjum. Na brawa i słowa uznania zasługują: Filip Pieprzyca, Bartłomiej Umer, Adrian Kulbaka.

W tym roku rodziców, wójta gminy pana Jarosława Nosala oraz pracowników szkoły rozśmieszyli do łez, zachwycili talentami i zdumieli możliwościami przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych prezentujący swe sceniczne umiejętności. W programie nie zabrakło wywiadu z przedstawicielem służby zdrowia, zwierzeń światowej damy w SPA, kolejnego odcinka tasiemcowego serialu o bliżej nieokreślonej fabule, podróży w czasie do epoki Mieszka I, gry na bębnach oraz popisów wokalnych.

W przyszłym roku kolejne przedstawienie. Zapraszamy!

 


I WOJEWÓDZKI KONKURS BIOGRAFICZNO-ARTYSTYCZNY
im. K. K. BACZYŃSKIEGO

         27 maja 2014 r. w Publicznym Gimnazjum w Żelaznej k. Opola odbył się
I Wojewódzki Konkurs Biograficzno-Artystyczny im. K. K. Baczyńskiego. Konkurs poświęcony życiu i twórczości poety pokolenia Kolumbów organizowany był już kilkakrotnie, w tym roku jednakże zmienił swoją formułę. Uczestnicy musieli nie tylko wykazać się wiedzą na temat faktów z życia Baczyńskiego, zinterpretować wiersze i dokonać ich analizy, ale także zadeklamować wybrany utwór oraz przedstawić scenkę teatralną dotyczącą życia poety. Zespół Szkół w Prusinowicach – Gimnazjum w Pakosławicach reprezentowały uczennice
klasy III – Anita Dryło, Patrycja Jaszczyszyn, Wiktoria Mazurkiewicz, Alicja Półchłopek, które musiały zmierzyć się z zespołami gimnazjów z Opola i Żelaznej drużynowo zajęły zaszczytne II miejsce. Dziewczęta otrzymały dyplomy, drobne upominki, a dla szkoły zdobyły albumy o Opolszczyźnie. Gratulacje!

 

 


COCA COLA CUP

W maju br. drużyna piłkarska chłopców z gimnazjum w Pakosławicach wyruszyła na Finały Wojewódzkie Coca-Cola Cup.

W finale powiatowym my, uczniowie gimnazjum w Pakosławicach, zmiażdżyliśmy rywali, wygrywając z drużyną z gimnazjum w Korfantowie 8:1,
z gimnazjum w Łambinowicach 4:0 i z największym przeciwnikiem naszego zespołu – gimnazjum w Skoroszycach 3:0. Zmagania finałowe zakończyły się tylko jedną straconą bramką. Dzięki wygranym przeszliśmy do Finałów Wojewódzkich. Finały odbywały się w Opolu w pięknym ośrodku sportowym.
W grupie znaleźliśmy się z zespołami z Nysy, Głubczyc i Praszki. W pierwszym meczu graliśmy z faworytem grupy – Zespołem Szkół Sportowych z Nysy.
Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, a my wcale nie odstawaliśmy umiejętnościami od rywali z Nysy. Prowadzenie dał nam przepięknym strzałem
z połowy boiska Paweł Bodziony, potem jeszcze piękniejszą bramkę z rzutu wolnego zdobył Wojtek Cajt. To zwycięstwo dodało nam pewności siebie, ale chyba poczuliśmy się za pewnie i kolejny mecz zremisowaliśmy 1:1. Myślę, że powinniśmy wygrać, ale sędzia nie zaliczył bramki strzelonej przez Dawida Króla. Trzeci, a zarazem ostatni mecz w grupie rozegraliśmy z Głubczycami. Mecz, niestety, zakończył się naszą porażką 0:3. Sądziliśmy, że i tak wyjdziemy
z grupy, ale okazało się, że żółta kartka, przez którą zamiast dwóch punktów
z Praszką zdobyliśmy tylko jeden, zadecydowała o naszej przegranej (za grę fair play dostawało się 1 punkt więcej). Zajęliśmy 3 miejsce w grupie, nie awansowaliśmy do dalszych rozgrywek i smutni wróciliśmy do domów.

Skład, w którym występowała nasza drużyna: Michał Balicki (kapitan), Paweł Bodziony (kapitan), Adrian Kulbaka, Dawid Król, Adam Jaszczyszyn, Wojtek Cajt, Mateusz Król, Dawid Mucha, Dawid Chruściel. Trenerem naszej drużyny jest pan Wojciech Maruszczak.

 

 


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Pod hasłem "Dwa języki, tysiące możliwości" obchodzono w Publicznym Gimnazjum w Pakosławicach Dzień Języków Obcych. Jego głównym celem było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, prezentacja umiejętności lingwistycznych, propagowanie zgodnego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już na początku czerwca. Uczniowie w drodze losowania zostali podzieleni na dwie grupy: anglo- i niemieckojęzyczną w ramach, których pracowali nad określonymi zadaniami: przygotowywali dekorację szkoły
i prezentacje multimedialne, szukali ciekawych pomysłów na przygotowanie tego dnia.

Spotkanie rozpoczęło sie od odśpiewania hymnu Unii Europejskiej
w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Następnie uczniowie brali udział
w zadaniowym torze przeszkód, quizie wiedzy, tłumaczyli przysłowia. Ponadto młodzież mogła zgłębić, kulturę krajów, oglądając wystawy międzynarodowe oraz kosztując potraw regionalnych: wypić angielską herbatę oraz zjeść Carrywurst. Najwięcej emocji wzbudził jednak mecz piłki nożnej rozegrany między drużyną Niemiec i Anglii.

Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zorganizować kolejny Dzień Języków Obcych z jeszcze większym rozmachem.

 

 


GMINNY DZIEŃ SPORTU

Zespół Szkół w Prusinowicach już po raz drugi był organizatorem Gminnego Dnia Sportu na terenie gminy Pakosławice. Do udziału w rozgrywkach sportowych zaproszono uczniów szkół podstawowych z Goszowic, Prusinowic, Nowak i gimnazjum w Pakosławicach. Młodzież, która przybyła w gościnne mury gimnazjum, miała okazję pokazać swoje umiejętności i zdolności w rywalizacji grupowej i indywidualnej. W konkurencjach indywidualnych można było się popisać m.in. celnością rzutów do kosza, skokami na skakance, żonglerką piłką nożną, podbijaniem piłeczki tenisowej czy wbijaniem bil na czas. Odbyły się także mistrzostwa gimnazjum w bilardzie w odmianę 8 bil. Atrakcją były mecze piłki nożnej rozegrane przez drużyny dziewcząt i chłopców w pełnowymiarowej hali sportowej pakosławickiego gimnazjum.

            Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 

Copyright by www.d4u.glt.pl