ZESPÓŁ SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

 
Zrealizowane projekty:
Realizowane projekty:

 
ROK SZKOLNY 2020/2021
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

Przedszkolaki i ich rodzice, w czwartek 24 czerwca, spotkali się, na ostatniej w tym roku szkolnym uroczystości – uroczystości pożegnania przedszkola. Pożegnaliśmy 13 przedszkolaków, którzy po wakacjach, rozpoczną edukację w szkole. Zakończyli pierwszy etap edukacji – edukacji przedszkolnej i wkroczyli w życie szkolne.
Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu, to cenny skarb, który ze sobą zabiorą. To, czego nauczyli się w przedszkolu, to pierwszy bagaż doświadczeń: pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza książka, pierwsza ocena ich pracy. To niezatarte wspomnienia ich dzieciństwa, ważne…. a może nawet najważniejsze.
Sześciolatki ostatni raz wspólnie śpiewali piosenki na pożegnanie i prezentowali wakacyjne inscenizacje. Oczywiście promocją do szkoły był dyplom ukończenia przedszkola , upominek i słodki rożek. Pan dyrektor i Pani wychowawczyni gratulując i wręczając nagrody życzyły dzieciom powodzenia – by wykorzystały wiadomości i umiejętności zdobyte w przedszkolu i wzbogacały je w szkole.
 


DZIEŃ W ZWIERZACZKOWIE - STRAŻACY PRZY PRACY

 


SPOTKANIE Z POLICJĄ


WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZKIEJ

22 czerwca 2021 roku przedszkolaki miały możliwość zwiedzenia przepięknej Kotliny Kłodzkiej.
Wycieczka rozpoczęła się od odwiedzenia ogrodu bajek w Międzygórzu. Kto choć raz chciałby poczuć się jak w bajce, ten koniecznie powinien wybrać się do Międzygórza - miejscowości leżącej u podstaw Masywu Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. W tym niewielkim miasteczku znajduje się Ogród Bajek, czyli kraina postaci ze znanych wszystkim bajek, dobranocek i filmów animowanych. Następnie odwiedziliśmy jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej – Minieuroland. Park Miniatur zachwyca bogactwem barw, różnorodnością kompozycji kwiatowych i szczegółowym odwzorowaniem miniaturowych budowli. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce – park miniatur i arboretum w jednym miejscu! To idealna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Łączy przyrodę z pięknymi zabytkami oraz zachęca do odpoczynku. Kolejnym ciekawym punktem naszej podróży po Kotlinie Kłodzkiej był Karłów. Tutaj u podnóża Szczelinca znajduje się Park Dinozaurów z 30 modelami prehistorycznych gadów. Dzieci były zachwycone modelami dinozaurów .Po tak wyczerpującej podróży wróciliśmy zmęczeni ale bardzo szczęśliwi do domu.
 

 


WYCIECZKA DO ZOO

15 czerwca 2021 roku przedszkolaki odwiedziły Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
 

 


DZIEŃ DZIECKA

2 czerwca w ogrodzie przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Dziecka. Imprezę prowadzili profesjonalni animatorzy. Przedszkolaki miały mnóstwo atrakcji: bańki mydlane, różnorodne konkursy, zabawy, zjazdy na dmuchańcu oraz watę cukrową. Dzieci spędzały czas w miłej i radosnej atmosferze. Było wiele śmiechu i emocji . Na zakończenie imprezy dzieci miały słodki poczęstunek przygotowany dzięki uprzejmości Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach


 XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM


O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci.
W naszym przedszkolu Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy w poniedziałek 31 maja w wiejskiej bibliotece w Prusinowicach i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem: „ Lubimy Czytać Polskich Autorów”. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.
Zachęcamy wszystkich dorosłych: rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.
 


 


DZIEŃ MATKI

Kochana Mamo dziękuję za każdy spędzony wspólnie z Tobą dzień, za pokazywanie mi świata, za uczenie bycia odważnym ,wolnym i otwartym na innych. Kocham Cię za wszystko i na zawsze!
26 maja przedszkolaki z grupy maluszków i starszaków uczciły ten wspaniały dzień, przygotowując dla swoich mam w podziękowaniu za ich codzienne troski, obowiązki i miłość przepiękne wiersze i piosenki. Oczywiście nie zapomniały o drobnych prezentach wykonanych własnoręcznie.
 

 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Jak każdego roku w dniach 8 - 15 maja obchodziliśmy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
W tym roku odbywa się on pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece".
Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez panią Dorotę Ogorzały-Tokarską. Przedszkolaki poznały historię wynalezienia druku, wysłuchały opowiadania pt. „Dzień w zwierzaczkowie” o dzielnych strażakach oraz wcielili się w rolę drukarzy.
 

 


KWIETNIOWE DNI LITERATURY DZIECIĘCEJ

Tegoroczne, Dni Literatury Dziecięcej odbywały się pod hasłem „Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady”. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka w Prusinowicach.
Spotkanie, zabawy, atrakcje, zagadki literackie oraz czytanie bajek zorganizowano w Przedszkolu w Prusinowicach.
W czasie obchodów Dni Literatury Dziecięcej promowano dobrą literaturę, o której należy pamiętać w procesie wychowawczym najmłodszych.

 


BAL KARNAWAŁOWY

 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe .Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W piątek 22 stycznia br. w naszym Przedszkolu odbył się wielki bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, Spider-Mana, Marshalla,… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Były “tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy” i ” Krasnoludek”. Jednym słowem zabawa na 102!!!. Wielką atrakcją dla dzieci było pojawienie się Pipii , która przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji. Zabawy, humoru i radości było co niemiara. Wielką niespodzianką dla dzieci był słodki poczęstunek, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.


WIGILIA

 


MIKOŁAJKI

Tradycyjnie , jak co roku 4 grudnia przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z niecierpliwością oczekując na przybycie gościa z dalekiej krainy, wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!
Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu w towarzystwie elfów nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki wyrecytowała dla Świętego Mikołaja wierszyk lub zaśpiewała piosenkę.
Atmosfera spotkania była magiczna. Każde dziecko w tym dniu zostało obdarowane prezentem.
“Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym przedszkolakom. Do zobaczenia za rok!”.
 

 


ANDRZEJKI

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Panie wraz z dziećmi przebrane za wielkich wróżbitów ,magicznym zaklęciem przepowiadali sobie przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, magicznych supełków, rzucania kośćmi, kolorów, zawodów itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia”.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu pani Dorota Tokarska – Ogorzały przygotowała wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, śpiewanie piosenki, misiowe tańce, degustację słodkości z miodkiem i układanie puzzli. Dzieci wykazały się także sprawnością, przeszły misiowy tory przeszkód, a na koniec brały udział w misiowym quizie. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, dzieci na zakończenie otrzymały od pani Doroty misiowe medale.
Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.

 


 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września 2020 roku w naszym Przedszkolu po raz kolejny odbyła się Akcja Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Najważniejszymi odbiorcami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania są dzieci i młodzież.
Naszymi gośćmi były panie Dorota Tokarska – Ogorzały z Wiejskiej Biblioteki w Prusinowicach i pani Maria Półchłopek.
Dzieci z wielką uwagą wysłuchały znanej bajki o Franklinie i jego przygodzie z sadzonką drzewka. Przedszkolaki odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii.
Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć.
 

 
ROK SZKOLNY 2019/2020
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Aby babcia i dziadziunio w zdrowiu długo żyli.
Aby uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. 23 stycznia w przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki odświętnie ubrane, od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Na wstępie Pan Dyrektor Artur Kowalski przywitał wszystkich gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej oraz wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale wystąpiły przed bliskimi, śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. Po części oficjalnej dziadkowie zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek, a na koniec dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom upominki. W ten szczególny sposób dzieci chciały okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.


BAL KARNAWAŁOWY

 „W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi , mali
zgromadzeni na tej sali.”

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. 28 lutego 2020r.
w zorganizowanym balu karnawałowym w przedszkolu, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów, czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów, którzy zachęcali wszystkich do tańca.
Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie dekoracji i poczęstunku.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
 


ZBIÓRKA KARMY

W grudniu 2019 r. przedszkole w Prusinowicach jak co roku zorganizowało zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt w Konradowej.
W akcji wzięli udział również uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej. Dla przedszkolaków z grupy młodszej zostały zrealizowane zajęcia tematyczne uczące odpowiedzialności za żywe zwierze.
Zbiórka miała na celu wyrobienie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonogów. Dzięki ofiarności rodziców dzieci, udało się zgromadzić choć trochę karmy, która dla tych zwierząt jest ogromną szansą na spokojny byt. Karma jednak nie trafiła do schroniska w Konradowej, ponieważ zostali oni obdarowani ogromną ilością karmy i zostaliśmy poproszeni o przekazanie jej komuś innemu, kto bardziej będzie jej potrzebował. Ostatecznie karma trafiła 02.01.2020 r. do Grodkowskiego Stowarzyszenia Pomocy Dla Zwierząt "Misiek".


WIGILIA

Święta Bożego Narodzenia to czas piękny, ciepły, wyjątkowy dla wielu bardzo rodzinny, dlatego 20.12.2019 r. zorganizowana została Wigilia. W naszym przedszkolu przeżywaliśmy ten dzień bardzo uroczyście. Świąteczne dekoracje w całym przedszkolu, dzieci w galowych strojach wprowadziły nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Przedszkolaki zostały zaproszone na Jasełka przygotowane przez dzieci ze szkoły. Po pięknym przedstawieniu wszyscy udali się do swoich klas, aby złożyć sobie wzajemnie życzenia. Następnie zasiedli do odświętnie nakrytych stołów, aby wspólnie zjeść wigilijne potrawy. Kultywowanie takich tradycji jest dla nas szczególnie ważne. Kiedyś to dzieci zastąpią nas dorosłych w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość.

 


"PRZEDSZKOLAK RATUJE"

 12 grudnia 2019r. w NDK odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt
„Przedszkolak Ratuje”, podczas której dzieci zaprezentowały zdobyte umiejętności.
Inicjatywa miała na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa, kształtowania właściwych postaw wobec zagrożenia życia i zdrowia oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały wiersze, układy taneczne oraz scenkę pt.„Bezpieczny na drodze”. Dzieci sporo czasu przygotowywały się do występu i podczas gali widać było, że mocno przeżywają pokaz przed tak dużą publicznością. Jednak pokazały, że scena to ich żywioł. Program artystyczny zrealizowały z radością, pokonując tremę, wykazując się swoimi aktorskimi, tanecznymi i wokalnymi zdolnościami.
 


KONCERT MAJKI JEŻOWSKIEJ

W piątek 06 grudnia 2019r. przedszkolaki wraz z wychowawcami mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym koncercie Majki Jeżowskiej, która zagrała w Hali Nysa. W czasie koncertu mieliśmy okazję posłuchać największych przebojów artystki takich jak: „Kochany Panie Mikołaju”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Najpiękniejsza w klasie" oraz wiele innych. Majka wspaniałymi piosenkami i humorem porwała do zabawy każdego. Artystka świetnie bawiła się z publicznością, dzieciaki oraz panie chętnie razem śpiewały i tańczyły. Podczas koncertu Majka Jeżowska rozdawała upominki: plakaty, płyty. Za fantastyczną zabawę oraz śpiew udało nam się wygrać plakat oraz wejście na scenę reprezentanta szkoły do wspólnego zdjęcia z Majką.

Po imprezie zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do przedszkola, a tam na przedszkolaków czekała kolejna niespodzianka …Mikołaj!!!


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

 Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu.
Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
 


ANDRZEJKI

Dziś Andrzejek nadszedł czas, szał wróżb już ogarnął nas…
czary mary, hokus pokus… !
29 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki – wieczór wróżb. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. W ten dzień wszyscy przyszli przebrani za wróżki, czarodziejów, czarodziejki i inne postaci z bajek. Był to czas radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj, przekłuwali serduszka z imionami , wypowiadali życzenia przy magicznej kuli itp. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. I tak dzień magii i czarów dobiegł końca, z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że dzieci będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.
 


WYJAZD DO TEATRU

 28 listopada 2019 roku przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do NDK.
Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Kopciuszek” wystawionego przez Panteatr. Pomimo, iż wszystkim z nas dobrze jest znana historia Kopciuszka, zachwycił nas spektakl.
Barwne kreacje, ciekawa muzyka, pięknie wykonane utwory, wzbudziły wiele emocji wśród najmłodszych wychowanków. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia, przypomniały sobie jak ważne w życiu są pewne wartości: dobroć, pracowitość, skromność, które mogą odmienić los.
Do przedszkola wróciliśmy nie tylko z uśmiechem na buzi i dobrym humorem, ale także z nową wiedzą na przyszłe, dorosłe życie.
 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie, którego w kalendarzu być może nie znajdziecie. Lecz wiedzą o nim dzieci i to już nie od dzisiaj, dziś święto nad świętami - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
27 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły święto najmilszej zabawki, najlepszego przyjaciela dzieci i niezastąpionej przytulanki przy zasypianiu – Pluszowego Misia.
Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do biblioteki w Prusinowicach. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi kolegami uczestniczyli w konkursach przygotowanych przez Panią Dorotkę m. in. śpiewanie piosenki, układanie puzzli, chodzenie po wielkich śladach misia, zbieranie drobnych elementów wielka rękawicą. Nie obyło się też bez degustacji największego przysmaku każdego misia, a mianowicie pysznego miodku. Zadania przeplatane były zabawami ruchowymi oraz słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie dzieci otrzymały mały upominek.


"BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK"

W dniu 14 listopada 2019r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji, straży pożarnej oraz biblioteki pedagogicznej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos.
Zaproszeni goście, w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Wytłumaczyli jak należy zachować się
w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Przeprowadzili przy udziale dzieci ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy, dzieci ćwiczyły bezpieczne ułożenie osoby poszkodowanej oraz udzielanie pierwszej pomocy na pluszowych misiach.
Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze. Dzieci podziękowały Panu Strażakowi i Paniom Policjantkom za ciekawe i pouczające spotkanie wręczyły upominki, a przedszkolaki na pamiątkę otrzymali odblaskowe opaski, dzięki którym będą bardziej widoczni w czasie spacerów i wycieczek. Uzyskana wiedza na pewno naszym przedszkolakom bardzo się przyda.


 


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Dnia 23.10.2019r. w Wiejskiej Bibliotece w Prusinowicach gościliśmy niezwykłego gościa. Przyjechała do nas pani Violetta Piasecka autorka książek dla dzieci na spotkanie autorskie. , na którym została m.in. odczytana i odegrana scenka. Dzieci najpierw wysłuchały opowieści a następnie wcieliły się w jej różne role. Dodatkowo pojawiły się rekwizyty, które wzbogaciły inscenizację i pozwoliły małym aktorom przenieść się w świat fantazji. Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Violetcie za super spotkania, które zachęciło nas do sięgania po jej książeczki. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
 


 


WYJAZD DO TEATRU


„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść o zaczarowanej lampie, z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia duchem Dżinem. Jest to jedna z najbardziej znanych baśni z „Księgi Tysiąca i Jednej Nocy”. Przepełniona magią i tajemnicą bajka powstała właśnie na podstawie tej historii. Lampa naraziła Aladyna na wiele niebezpieczeństw ze strony złych mocy, ale także pozwoliła spełnić pragnienia, w tym największe - zdobycie serca pięknej księżniczki.
Reżyser starał się w przedstawieniu oddać atmosferę Wschodu. Nawiązać do tradycji co widać było w barwnych i bogatych strojach i słychać w muzyce. Jednocześnie gra światła sprawiła, że spektakl był bardzo nowoczesny.
Pokazane rodzajowo, nie pozbawione humoru, pełne uroku, iluzji, czarów i magii bajkowe sceny na długo zapiszą się w dziecięcej pamięci. Morały, które wynikają z poszczególnych scen pokazały, iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem.


 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

 1 października 2019 r. przedszkolaki, zaopatrzone w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyły w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie dzieci pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich dzieci były zadowalające. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach.
Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko.
 


DZIEŃ CHŁOPAKA


Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy wam chłopcy wszystkiego najlepszego!

30.09.2019r. w grupie starszaków i maluszków obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu szczególnym, każdy chłopak został serdecznie przywitany. Panie wraz z dziewczynkami złożyły najlepsze życzenia, uściskały, ucałowały nasze kochane chłopaki, a dodatkowo wszystkie dzieci dostały słodki poczęstunek. Dzień upłynął nam bardzo milo. Na każdej buźce gościł uśmiech, który utrzymał się do końca dnia.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK NIE GRYMASZĘ I NIE PŁACZĘ … „
20 września w naszym Przedszkolu grupy starszaków i maluszków obchodziły swoje święto - „ Dzień Przedszkolaka”. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był radosny i różnił się od wcześniej spędzonych w przedszkolu. W tym dniu zorganizowaliśmy dla dzieci tańce przy ulubionej muzyce, oraz zabawy integracyjne. Zorganizowaliśmy również mały poczęstunek (chrupki, ciasteczka, sok), który bardzo ucieszyły dzieciaki. Po posiłku i tańcach wszyscy udaliśmy się, aby zrobić pamiątkowe wspólne zdjęcie. Na koniec dnia każdy przedszkolak dostał słodki upominek. Wszystkie dzieci wróciły do domu szczęśliwe i z wielkim uśmiechem na twarzy. Mamy nadzieję, że „ Dzień Przedszkolaka” już na dobre zadomowi się w naszym kalendarzu imprez i uroczystości.
ROK SZKOLNY 2018/2019
DZIEŃ RODZINY

3 czerwca 2019 roku dzieci z przedszkola w Prusinowicach obchodziły Dzień Rodziny.
O godzinie 14:00 plac przy OSP w Prusinowicach zapełnił się miłymi gośćmi.
Uroczystość rozpoczęła się w występami. Dzieci prezentowały talenty śpiewając piosenki, recytując wiersze, a na zakończenie części artystycznej 6 - latki zatańczyły taniec w pięknych strojach przygotowanych przez wychowawcę . A wszystko dla swoich rodziców. Następnie wspaniali artyści wręczyli gościom własnoręcznie wykonane prezenty, laurki i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Wielką atrakcją okazał się dmuchany zamek z basenem pełnym kulek, wata cukrowa, bańki mydlane , malowanie buziek oraz zabawy przeprowadzone przez animatorkę dla dzieci i ich rodziców.
W trakcie zabawy każdy ze smakiem zjadł pyszną kiełbaskę z grilla i owocowe lody.
To wyjątkowe święto było okazją do bliższego poznania oraz do wyrażenia podziękowania za trud Rodziców jaki włożyli w wychowanie swoich pociech. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom oraz dzieciom za wspólną zabawę.
 


IV PRZEDSZKOLNE ZAWODY STRAŻACKIE

16 maja dzieci z naszego przedszkola przeżyły kolejną przygodę. Z inicjatywy Publicznego Przedszkola we Frączkowie odbyły się na sali gimnastycznej w Pakosławicach IV Przedszkolne Zawody Strażackie. Zawody rozpoczęły się piosenką o strażakach, którą przygotowały drużyny przedszkolaków. Następnie rozpoczęły się konkurencje, opiekunowie grup wybierali przedstawicieli, którzy brali udział w poszczególnych konkurencjach, organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który mogły pokonać nawet najmłodsze dzieci przy wsparciu dzielnych strażaków. Zabawa była przednia.
Po zakończonych konkurencjach, podczas gdy jury obliczało wyniki, na dzieci czekał posiłek oraz napoje i pyszne ciasto.
Wszystkie dzieci biorące udział w zawodach otrzymały pamiątkowy dyplom, puchar oraz wspaniały prezent dla całego przedszkola.
Radosne uśmiechy na buziach wszystkich uczestników wydarzenia świadczyły o tym, że był to niezwykle udany dzień, który stał się także okazją do sprawdzenia sprawności
i umiejętności dzieci.
 


WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW
DO PUBLICZNEJ BIBLIOTEKI W PRUSINOWICACH

13 maja dzieci wraz z opiekunkami z Przedszkola w Prusinowicach udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania ciekawej bajki. Ponadto brały aktywny udział w zajęciach ucząc się piosenki o krasnoludkach, układając puzzle i poszukując bajki dla kolorowych, pluszowych postaci z zaczarowanego kufra. Podczas spotkania był też czas na upragnioną zabawę. Całe odwiedziny przepełnione były odkrywaniem nowych tajemnic i czasem na świetną zabawą. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, zakładką do książki i wspaniałą czapką krasnoludka otrzymaną na pamiątkę.
 


WYCIECZKA DO OPOLA NA REWIĘ NA LODZIE
"NIEZWYKŁE PRZYGODY ŻEGLARZA SINDBADA"

 2 kwietnia 2019 r. grupa przedszkolaków wraz z wychowawczyniami, uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu kulturalno-artystycznym. Na lodowisku TOROPOL w Opolu odbyło się widowisko „Niezwykłe przygody żeglarza Sindbada”. Artyści zaprezentowali oglądającym fantastyczne, magiczne widowisko oparte na motywach bajki.
Już od pierwszych chwil uwagę dzieci zwróciła przepiękna muzyka – niezwykle przejmująca i wspaniale oddająca charakter przedstawionych scen. Choreografia, pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, a także spektakularne grupowe układy z udziałem dorosłych łyżwiarzy jak i uczniów szkółki łyżwiarskiej, efekty specjalne wzbogaciły wartość artystyczną spektaklu.
Szczególną uwagę przykuwały różnorodne, zjawiskowe kostiumy oraz gra światła.
To widowisko dostarczyło nam moc emocji i pozostawiło wiele niezapomnianych wspomnień. Pełni wrażeń, w promieniach wiosennego słońca, przespacerowaliśmy się ulicami Opola, po czym we wspaniałych humorach powróciliśmy do Prusinowic.
 


WYJAZD DO NYSKIEGO DOMU KULTURY

 Dnia 19 lutego dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Nyskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl pt. „Jak Rumcajs uratował Cypiska”.
To bajka adresowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Spektakl w reżyserii Marka Lis- Orłowskiego, ze specjalnie napisaną muzyką i piosenkami, wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, przewodnim celem przedstawienia była odwaga i przyjaźń.
Bohaterowie przeżywają wiele ciekawych perypetii. Puenta jest zaskakująca. Na koniec bohaterowie swojej leśnej przygody dochodzą do wniosku, że największym i najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaźń.
Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla niektórych maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Z wypiekami na twarzach patrzyły na odważnego Rumcajsa i zaradną Haneczkę, z niepokojem śledziły losy groźnego Pająka.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dzieci z naszego przedszkola także to wiedzą i dlatego gościły swoje Babcie i Dziadziów – na uroczystości z racji Ich święta.
Licznie przybyli Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas części artystycznej. Wesołe piosenki, wiersze i tańce zostały nagrodzone dużymi brawami. Zadowolone twarze bliskich świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.
Dziękujemy mamom, które przygotowały słodki poczęstunek a Babciom i Dziadkom za poświęcony nam czas.
 


BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas.

W dniu 15.01.2019r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy.

Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie.
Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci .Rozpoznać dzieci było bardzo trudno .Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów,
którzy zachęcali wszystkich do tańca . Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach.
Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło ,uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Na balu pojawił się również Minionek i Bałwanek Olaf, cóż to była za radość, gdy do bajkowych postaci każdy mógł się przytulić. Nie zabrakło innych atrakcji jak baniek mydlanych, waty cukrowej czy toru przeszkód.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.
 


WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii 21.12.2018 r. w każdej grupie i w całym przedszkolu od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w tym dniu w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej godzinie wszystkie grupy zebrały się w jednej sali aby złożyć sobie wzajemnie życzenia. Następnie zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.


OZDOBA CHOINKOWA

W listopadzie Kuratorium Oświaty w Opolu ogłosiło konkurs plastyczny „Ozdoba choinkowa”. Pełni zapału i chęci przystąpiliśmy do konkursu. Uszyliśmy cudownego renifera, który teraz ozdabia choinkę na holu w gmachu kuratorium. Nasz reniferek przyniósł nam wyróżnienie. 18 grudnia Franciszek Turek z rąk Kuratora odebrał nagrodę i podziękowanie.


 ZBIÓRKA KARMY DLA SCHRONISKA PSÓW W KONRADOWEJ

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. W naszej szkole i przedszkolu chcemy, by dzieci uczyły się odpowiedzialności, staramy się uwrażliwiać podopiecznych nie tylko na potrzeby innych ludzi, ale również zwierząt. W tym celu, jak co roku odbyła się zbiórka karmy dla psów przebywających w schronisku w Konradowej. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków i uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w zbiórce karmy. Łącznie udało się nam zebrać 270 kilogramów karmy. Przedstawicielki z naszej szkoły pod opiekom wychowawcy przekazały w dniu 17 grudnia karmę dla zwierząt.


WYJAZD DO TEATRU

17 grudnia przedszkolaki obejrzeli w Nyskim Domu Kultury musical „ Co w trawie piszczało”.
Fantastyczna przygoda mieszkańców łąki, a przy tym zaskakujące zwroty akcji połączone ze znakomitym humorem udowodnią, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś naprawdę wielkiego.
Pomysłowe kostiumy ,dowcipny scenariusz, poruszająca muzyka i znakomity wokal musicalowy wszystkich aktorów oraz wyraźna myśl i morał płynące z widowiska to z pewnością największe walory tego Musicalu.


 


ZAJĘCIA OTWARTE

O tym, że życie przedszkolaka wcale nie jest łatwe, a i obowiązków bywa dużo, przekonali się rodzice, którzy uczestniczyli w otwartych zajęciach przedszkolnych 13 grudnia. Czasami trudno było osądzić, kto bardziej przeżywał – dorośli czy dzieci. Były więc emocje, przeżycia .Takie zajęcia mają więc rację bytu z wielu powodów. Po pierwsze rodzice w bezpośredni sposób doświadczają tego czym jest praca w przedszkolu, po drugie mogą zaobserwować jak zachowują się, jak pracują ich dzieci, a po trzecie nawiązują bezpośrednie kontakty pozwalające im na wymianę doświadczeń. Inicjatywa jest zatem godna uwagi!


MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do Przedszkola Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze Dzieci powitały gości piosenką . Nawiązała się wymiana zdań . Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że się poprawią. Wspólnie tańcząc, śpiewając ,wesoło się bawiły. Na koniec po zapewnieniach ,że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu , Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami.


ŻYRAFA OLA W PRZEDSZKOLU

W listopadzie mieliśmy wyjątkowego gościa w przedszkolu – Żyrafę Olę, która uczyła nas rozwiązywać konflikty w swoim języku – czyli Języku Żyrafy (Porozumienie Bez Przemocy).
Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i ćwiczyliśmy wzajemne słuchanie pomysłów. Poznaliśmy historyjkę dzieci na placu zabaw i szukaliśmy wspólnie rozwiązań trudnych sytuacji, gdy nasze pragnienia i potrzeby są różne.
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że na każdy problem jest wiele rozwiązań, zatem będziemy ich wspólnie szukać, by każdy mógł być zadowolony.
Na zakończenie naszego spotkania każde dziecko otrzymało od Żyrafy Oli medal.
 


"HOKUS - POKUS, CZARY - MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY."

30 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

27 listopada przedszkolaki zaproszono do biblioteki na Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji w naszym przedszkolu tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Pani Dorotka przypomniała dzieciom historię pluszowego misia oraz przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji: tańce, zabawy, konkursy, rebusy, które przeplatane były słodkim „co nieco” od misia.


DZIEŃ JESIENI

31 października w grupie starszaków obchodzony był „Dzień Jesieni”. W tym dniu na dzieci czekało wiele zadań do wykonania. Musieliśmy posegregować i nazwać listki z różnych drzew. Odszukiwaliśmy wśród różnych obrazków tylko tych, które związane były z jesienią. Poznaliśmy budowę grzyba oraz rozpoznawaliśmy grzyby jadalne i niejadalne. Rozwiązywaliśmy również zagadki o tematyce jesiennej. Nie zabrakło również opowieści ruchowych i różnych zabaw ruchowych. Ten jakże pracowity dzień dzieci zakończyły wykonaniem sałatki owocowej oraz wykonaniem jeżyka z ziemniaka. Ziemniaczane jeżyki dzieci zabrały do domu, a smakowitą sałatkę owocową skonsumowały na podwieczorek.


ZAJĘCIA KULINARNE

Piątkowe przedpołudnie 25 października starszaki spędziły bardzo pracowicie. Motywem przewodnim tego dnia było upieczenie babeczek.
Wszystkie dzieci ochoczo i z pełnym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Na początku wszyscy przestudiowaliśmy przepis, następnie przygotowaliśmy odpowiednie składniki i zabraliśmy się do działania. Każdy miał przydzielone zadanie. Najwięcej radości sprawiło dzieciom samodzielne nakładanie ciasta do foremek i wykładanie ich na blachę. Następnie babeczki trafiły do piekarnika. Urosły przepiękne, a jak smakowały, palce lizać.
 


WYCIECZKA DO OPOLA

W tym roku szkolnym przedszkole nasze przystąpiło do projektu „Mały Opolanin". W ramach realizacji tego projektu 10 października mogliśmy wyruszyć na wycieczkę do Opola. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie skansenu w Bierkowicach. Pani Marta, która była naszą przewodniczką po skansenie zapoznała dzieci z życiem mieszkańców dawnej wiejskiej osady. Oprowadziła nas po całej osadzie , w której mogliśmy zobaczyć pracę kowala, zobaczyć dawną szkołę, młyn, osadę bogatego gospodarza, obiekt spichlerza. Mieliśmy możliwość podziwiać ludowa sztukę malarską. Po tak ciekawym i pełnych wrażeń zwiedzaniu, udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie czekały na nas przygotowane przez Panią Darię warsztaty kulinarne. Zadaniem dzieci było samodzielne przyrządzenie kompotu śliwkowego. Przedszkolaki kroiły, wydrążały owoce, przyprawiały aromatycznymi przyprawami i wykonywały samodzielnie etykiety, aby zamknąć „jesień w słoiczku”. Po tak wyczerpującym dniu w cudownych humorach wróciliśmy do przedszkola, każdy ze swoimi przetworami.


WYCIECZKA DO KRASIEJOWA

Dnia 26 września 2018 r. przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie.. Po udanej podróży, w dobrych humorach i przy ładnej pogodzie uczniowie rozpoczęli swoją przygodę w świecie dinozaurów. Przy wejściu do JuraParku uczestników wyprawy powitał wielki dinozaur. Zwiedzanie krainy rozpoczęło się od przygody w „Tunelu Czasu”, gdzie na pokładzie „Kapsuły Czasu”, w ciągu 8 minut przedszkolacy mogli zobaczyć jak powstał świat. Na ich oczach narodziła się Ziemia, powstała atmosfera i pierwsze formy życia. Przez teren wyrobiska przeszliśmy ścieżką dydaktyczną. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone były rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów. Można było dowiedzieć się jak one się nazywały, jak żyły i czym się odżywiały. Dzieci z zafascynowaniem przyglądały się ich rozmiarom. Odwiedzili także Pawilon Paleontologiczny – jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Przez szklaną podłogę dzieci podziwiały skamieniałości triasowych gadów i płazów. Wiele emocji i wrażeń wzbudziło u dzieci jednak Oceanarium. W oceanarium na własne oczy mogli zobaczyć morskie stwory sprzed milionów lat. Kolejną atrakcją były warsztaty, na których dzieci musiały w odlewach gipsowych znaleźć miniaturowe dinozaury. Park jest miejscem, gdzie można atrakcyjnie spędzić wiele godzin i gdzie czas mija bardzo szybko. Dlatego całkiem niepostrzeżenie nadszedł czas powrotu. Uczestnicy wycieczki radośni, uśmiechnięci i pełni wrażeń opuścili to niezwykłe miejsce - oczywiście każdy z jakąś pamiątką.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

22 września 2018 r. przedszkolacy uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata. Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska.
Wszystkie dzieciaki pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebraliśmy wszystkie napotkane śmieci z najbliższej okolicy przedszkola. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu. Jak widać, nie do wszystkich ludzi dotarł apel, aby dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim ludzie zrozumieją, jak ważne jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Od wielu lat dzieci z naszego przedszkola biorą udział w tego typu akcjach. Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków i przyzwyczajeń mieszkańców naszej gminy.
 


GŁOŚNE CZYTANIE ZE SŁODZIAKAMI

21 września w Zespole Szkół w Prusinowicach zorganizowana została akcja głośnego czytania pod hasłem : "Głośne czytanie ze Słodziakami". Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Akcję głośnego czytania podzielono na trzy etapy. Pierwszy etap rozpoczął się w scenerii leśnej polany. Uczniowie klasy drugiej przebrani w stroje zwierząt i owadów, rozpoczęli wraz z wychowawcą czytanie przygód " Gangu Słodziaków" dla zaproszonych przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej . Podsumowaniem pierwszego etapu, było sprawdzenie wiedzy dzieci na temat poznanych przygód Słodziaków. Za każdą prawidłową odpowiedź dziecko nagradzano było medalem Słodziaka. Drugi etap akcji polegał na rozwiązywanie przez drużyny krzyżówek i quizów dotyczących wiedzy z poznanych przygód o słodziakach. W trzecim etapie przedstawiliśmy wszystkim zebranym zasady gry o Słodziakach, którą samodzielnie pod kierunkiem wychowawcy skonstruowaliśmy.


DZIEŃ KROPKI

13 września w obchodziliśmy w grupie starszaków nietypowe święto. Okazało się, że nawet kropka ma swój dzień. Kropka z książeczki Petera Reynoldsa o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Wszyscy wysłuchaliśmy opowiadania o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i która dzięki kropce uwierzyła w siebie. W grupie powstały kropkowe dzieła dzieci, najróżniejsze kropki: duże, małe, kolorowe, tęczowe, bajkowe. Szukaliśmy wszędzie kropek, kropka była obecna też na twarzy każdego dziecka. Stworzyliśmy również drzewo talentów.
ROK SZKOLNY 2017/2018
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

Przedszkola czas już minął i jest tak jakoś smutno, a nasza pani w kącie łka, bo rozstać nam się trudno. ”Dzień 22.06. 2018r. dla jednych jest to zwykły dzień, ale dla nas był on wyjątkowy, uroczysty, radosny, dzień zadumy i niekłamanych wzruszeń, bowiem w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość - „Pożegnanie starszaków” Cztery wspólnie spędzone lata szybko minęły.

Był to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i pań nauczycielek. Skończył się bowiem 4 – letni okres przyjaźni, wspólnych zabaw i spotkań, wspólnej pracy. Dzieci, z maluszków, zagubionych i nieśmiałych, stały się samodzielnymi, odważnymi starszakami, pełnymi pomysłów, ciekawymi świata, chętnymi do podejmowania nowych, coraz trudniejszych zadań. Skończył się beztroski okres i nadszedł czas na przyjęcie innych obowiązków. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowały specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Były wiersze, tańce i piosenki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki . Były także życzenia i podziękowania ze strony p. Dyrektor oraz Rodziców, nie zabrakło również łez wzruszenia. Ale tak to już jest, coś musi się skończyć, aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia. Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie, dzieciom natomiast życzymy udanych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.


DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

 Z olbrzymią satysfakcją pragniemy podzielić się z Wami swoimi wrażeniami ze zorganizowanym w naszym Przedszkolu Dniu Dziecka. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był radosny i różnił się od każdego innego, spędzonego przez dzieci w przedszkolu. Zorganizowaliśmy w parku tańce, gry i zabawy z chustą animacyjną, które ucieszyły najmłodszych.
Dużym zainteresowaniem cieszyły rysunki, które na rączkach dzieci stworzyła Pani prowadząca.
Przedszkolaki wykonywały kolejne zdania z pomocą Kubusia Puchatka, natomiast w drugiej części odbył się wspólny taniec z piosenkami, a także poczęstunek ( kiełbaska z grilla).
Po posiłku wszyscy udaliśmy się, aby zrobić pamiątkowe wspólne fotografie.
Na koniec rozdano dzieciom słodki upominek. Akcja zakończyła się o godzinie 13.00 . Dzieci po zakończeniu uroczystości wyszły bardzo zadowolone i szczęśliwe.
 


DZIEŃ MATKI W PRZEDSZKOLU

 Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy. Dnia 28.05.2018r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza.
Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne na twarzach wszystkich mam zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.
Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom piękne kwiaty z motylem i zaprosiły na słodki poczęstunek.
Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.
 


WYCIECZKA DO ZOO

17 maja maluszki i starszaki wyjechały na wycieczkę do opolskiego zoo. Chociaż pogoda nam w tym dniu nie sprzyjała to cieszyliśmy się, że możemy odwiedzić jedną z najciekawszych atrakcji Opola.
Opolski ogród zoologiczny obecnie zajmuje powierzchnię 20 ha. Znajduje się
w nim około 950 zwierząt reprezentujących prawie 230 gatunków, w tym jedyne w Polsce goryle oraz uchatki kalifornijskie. ZOO chce pokazać swoim gościom nie tylko same zwierzęta, ale również warunki, w których te zwierzęta żyją na wolności. Najciekawsze tam są pawilony gibonów, lemurów, goryli, jaguarów, gepardów, wydr, pum, żyraf i wielbłądów.
W królestwie ptaków najbardziej interesujące są: strusie, , bociany białe, sępy, kondor wielki, papugi
W zaciemnionym pawilonie bezkręgowców podziwialiśmy: skorpiony, stonogi olbrzymie, szarańczę migrującą i szarańczę pustynną, oraz przeróżne rodzaje pająków.
Dla dzieci największą atrakcją był teatrzyk w wykonaniu aktorów z teatru lalek w Opolu opowiadający o zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie. Po zakupieniu pamiątek w świetnych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 


III GMINNE ZAWODY STRAŻACKIE

09 maja zaproszeni zostaliśmy na zawody strażackie, które zorganizowane zostały przez Panią Ewelinkę z przedszkola z Frączkowa. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu strażackiego i przywitaniem wszystkich gości. Następnie drużyny z przedszkola z Frączkowa, Nowak i Prusinowic zmagały się w różnych konkurencjach przy wsparciu strażaków .Po zakończeniu zawodów udaliśmy się na pyszną grochówkę i przejażdżkę samochodami strażackimi. Z zawodów wróciliśmy z pucharem za zajęcie trzeciego miejsca
i pięknymi prezentami.


WIZYTA W SZKOLE MUZYCZNEJ

W środę, 18 kwietnia 2018r. 3-4 latki i 5-6 latki z Przedszkola w Prusinowicach odwiedziły Państwową Szkołę Muzyczną w Nysie.
Przedszkolaki miały możliwość wysłuchać utworów w wykonaniu uczniów tej szkoły.
Artyści zagrali na różnych instrumentach, między innymi na wiolonczeli, skrzypcach, akordeonie, flecie, saksofonie, fortepianie i trąbce. Po koncercie, każdy wykonawca, zaprezentował swój instrument: opowiedział o nim i jego budowie w kilku słowach.
Wesołe zabawy muzyczne i przemiła atmosfera na długo zostaną w naszej pamięci. Kto wie, może wśród naszych przedszkolaków są przyszli adepci sztuki muzycznej?

Sześciolatki już teraz zostały zaproszone na kolejne spotkanie w szkole, tym razem ze swoimi rodzicami.
 


POWITANIE WIOSNY

Przyjście nowej pory roku- wiosny - jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W sali przedszkolnej zazielenił się kąciki przyrody. Nie zabrakło również prac plastycznych. Zgodnie z tradycją przedszkola należało jeszcze pożegnać się ze złą zimą. Dzieci wraz z paniami przygotowały Marzannę, którą nazwały Kunegunda . Tak przygotowani ruszyli na powitanie wiosny. Dzieci
z wesołym śpiewem, kolorowymi kwiatkami, udały się w wiosennym korowodzie do parku. Tam w wyznaczonym miejscu ostatecznie pożegnaliśmy zimę dokonując spalenia Marzanny. Wiosenne słońce rozświetlało wesołe miny dzieci, które z uśmiechem i towarzyszącym okrzykiem „Witaj Wiosno, żegnaj Zimo”! wróciły do przedszkola.


DZIEŃ KOBIET

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" Zbigniew Jeżyna.
Radosna atmosfera panowała już od samego rana w grupie starszaków
w przedszkolu. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki
w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Obchody tego wyjątkowego dnia miały swoje zwieńczenie w uroczystości, podczas której wszystkie dziewczynki naszego przedszkola, otrzymały serdeczne życzenia i upominki. I pomimo, iż pogoda za oknem nie była przyjemna, to w przedszkolnych salach panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój.


WYJAZD DO TEATRU

23 lutego przedszkolaki wyjechały do NDK na spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie pt. „ Alicja w zaczarowanej krainie”. Patrzyliśmy, słuchaliśmy i świetnie się bawiliśmy podczas tego niezwykłego widowiska teatralnego. Z zapartym tchem śledziliśmy perypetie głównej bohaterki. Wraz z nią wędrowaliśmy przez świat pełen osobliwych postaci
i niesamowitych sytuacji. Wszystko nam się podobało: iście bajkowa scenografia, gra świateł, mnóstwo melodyjnych i nastrojowych piosenek, gra aktorska. Magiczny klimat adaptacji sprawił, że czas naszego pobytu w teatrze minął zbyt szybko, tak jak sen, który na naszych oczach śniła Alicja. Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty specjalne, które na dzieciach zrobiły ogromne wrażenie i zachwyt. Spektakl wzbudził u wszystkich wiele pozytywnych emocji.


ZAJĘCIA OTWARTE

Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka
z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.
W dniu 22 lutego w grupie starszaków odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod tytułem „ Niebo nocą”. Celem zajęcia było poznanie ciał niebieskich i planet układu słonecznego. Rodzice mogli obserwować swoje dzieci podczas działań matematycznych, polonistycznych, tanecznych oraz plastycznych.CYRK SZOK W NASZYM PRZEDSZKOLU

15 lutego 2018 roku o godz. 8.30 w sali gimnastycznej zrobiło się gwarno
i wesoło za sprawą występu cyrku „ Szok”. Rozbrzmiewały na przemian gromkie brawa i śmiech w takt muzyki. Najwspanialszą i najbardziej zabawną osobą był klaun, który rozbawiał dzieci i rodziców. Słychać było aplauz gdy na scenę do wspólnej zabawy zapraszał dzieci, które miały okazję wypróbować swoje talenty cyrkowe. Chwila „strachu i grozy” nastąpiła kiedy na scenie pojawiła się treserka z pupilem cyrku, czyli z wężem na ramionach. Okazało się, że wąż jest niegroźny i chętnych do dotknięcia czy potrzymania gada było wiele – dzieci,
a nawet rodziców. Obejrzeliśmy także popisy gołębi, pokazy akrobatyczne na małym rowerku, żonglerkę i sztuczki iluzjonistyczne. Zachwyt wzbudził pokaz ekwilibrystyki na monocyklu i tresowanego psa. Występ cyrkowców rozweselił wszystkich i został nagrodzony brawami.


WALENTYNKI

Walentynki" już na dobre zadomowiły się w naszym kalendarzu imprez
i uroczystości. 14 lutego dzieci z naszego Przedszkola uroczyście świętowały dzień życzliwości, sympatii i szacunku okazywanego drugiemu człowiekowi. Serduszka, kolor czerwony oraz tańce, pląsy i zabawy to ważne elementy tego radosnego święta. Wszystkim było wesoło, a uśmiech i radość królowały pośród nas. Istotą tego dnia było odzwierciedlenie w zabawach takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń. „Walentynki" to szczególny dzień, kiedy nie boimy się mówić o swoich emocjach i uczuciach, a dzieci szczerze i otwarcie okazują przyjaźń i sympatię rówieśnikom .Oczywiście każdy przedszkolak od swoich wychowawców w dowód sympatii otrzymał słodkie czerwone serduszko.


BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć
i radości.
Tak też było u nas.
W dniu 06.02.2018r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

31 stycznia, jak co roku w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W tych dniach dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie
i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile
z wnukami.

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki.
 


WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 22 grudnia, kiedy to dzieci ze wszystkich grup spotkały się na wspólnej Wigilii. Wspaniałym momentem było składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd .Dzieci smakowały barszczyk ,pierogi z kapustą i grzybami i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji
i zwyczajów świątecznych ,lecz również ,co najważniejsze wzmacniają bliskie
i serdeczne relacje.


JASEŁKA

15 grudnia W Przedszkolu wystawiono Jasełka dla rodziców i zaproszonych dzieci. Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji
 i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami .W świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci, które przedstawiły jasełka, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Po wspólnym kolędowaniu wszyscy zaproszeni zostali na piernikową ucztę.


WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością .Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola, lecz zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Jednak długo to nie trwało, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci .Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Niektóre dzieci pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały
z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent
i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci z grupy starszaków. Nasze starszaki, również zaśpiewały Mikołajowi piosenkę , recytowały wiersze i śpiewały kolędy. Mikołaj obdarował starszaki podarunkami
i obiecał wizytę w naszym przedszkolu za rok.
 


DOROTKA Z KRAINY OZ

06 grudnia przedszkolaki wyjechały do Nyskiego Domu Kultury na spektakl teatralny „ Dorotka z krainy Oz „. Główną bohaterką była dziewczynka o imieniu Dorotka, która trafiła do niezwykłej krainy. Spotyka tam przyjaciół: Stracha na wróble, tchórzliwego Lwa oraz blaszanego Drwala, którzy pomagają jej dotrzeć do władcy tego świata. Dorotka wierzy że tylko z jego pomocą będzie mogła wrócić do domu. Nasze dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały spektakl, który okazał się bardzo interesujący oraz pouczający. Wzbudził
w nich pozytywne uczucia i przypomniał o tym, że warto sobie pomagać. Na koniec dzieci obdarowały aktorów gromkimi brawami.
 


KONKURS PLASTYCZNY

Pod koniec listopada w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny na wykonanie pracy pt. „ Postać Mikołaja”. Dwie dziewczynki z grupy starszaków Zuzia i Marysia przystąpiły do konkursu wykonując przepiękne prace. 05 grudnia ogłoszono wyniki, wprawdzie nie udało się zająć miejsc na podium, ale dziewczynki otrzymały dyplomy oraz upominki.


KUP KARMĘ ZWIERZAKOWI

W listopadzie 2017 grupa starszaków pod kierunkiem wychowawcy zainicjowała pomysł zbiórki karmy dla czworonogów ze schroniska w Konradowej. Akcja miała na celu wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonogów. W akcji wzięły udział wszystkie grupy z przedszkola oraz uczniowie z klas I- VI. Dzięki ofiarności rodziców dzieci, uczęszczających do naszego przedszkola i szkoły, udało się zgromadzić dużą ilość pożywienia i smakołyków dla psów. Wszyscy byliśmy zadowoleni z efektów akcji. Karma 30 listopada przekazana została do schroniska psów w Konradowej.


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W poniedziałek 27 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu ratownika medycznego z nyskiego szpitala.
Pani ratownik opowiadała dzieciom na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyła ich jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe,
i jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, utraty przytomności czy krwotoku. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się sztucznego oddychania oraz reanimacji.
Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wzywać pomoc przez telefon.
Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.


ANDRZEJKI

„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również
w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki” 22 listopada w grupie starszaków. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów.
Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Balu Andrzejkowym. Przedszkolaki wykonywały zadania ukryte w listach od „Czarodziejki”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, uczestnicy Balu sprawdzili kto z nich pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział we wspólnej zabawie tanecznej. Radości nie było końca.
 

30 listopada w grupie maluchów zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą
i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek
z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

21 listopada grupa starszaków została zaproszona do biblioteki na obchody „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Jak co roku Pani Dorotka przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy
o misiach, następnie dzieci oglądnęły teatrzyk o Kubusiu Puchatku. Pani Dorotka nie zapomniała o przygotowaniu dla dzieci zadań logicznych
i zręcznościowych. Dzieci układały puzzle, zbierały wykałaczki kuchenną rękawicą oraz grały w gry planszowe zbierając baryłki z miodem. Zadania przeplatane były zabawami ruchowymi oraz słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaskowe misie.

23 listopada grupa maluchów została zaproszona do wspólnej zabawy przez panią Dorotę w misiowej krainie do biblioteki. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się z postaciami bajek Misia Puchatka
i Tygryska. Dla dzieci w tym dniu w bibliotece przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, wspólne układanie puzzli, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W czwartek , 16 listopada, w grupie starszaków w przedszkolu odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.
Dlatego ten dzień miał dzieciom przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać, jak również celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane.

W tym wyjątkowym dniu chłopcy przebrani byli za krasnale , a dziewczynki za księżniczki . Zabawa rozpoczęła się od rozwiązywania różnych zadań przesłanych dzieciom przez dobrą wróżkę. Zadania przeplatane były tańcem oraz odczytywaniem fragmentów bajek. Dzieci ze wszystkich zadań wywiązały się wzorowo.


 


SMACZNIE I KOLOROWO

"Kto soki pije, ten długo żyje!"
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj, podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszym przedszkolu.
Starszaki pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do krojenia owoców
i warzyw, później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Następnie przystąpiliśmy do ich degustacji.
Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie...
 


WYCIECZKA DO HUMANITARIUM

18 października przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Celem naszej wycieczki było Humanitarium - lokalne centrum nauki . Jego trzonem jest wystawa interaktywna. Obecna wystawa z kolei, w bardzo przystępny sposób przybliża temat energii odnawialnej. We wrocławskim centrum nauki jest kilka eksponatów, które zrobiły na przedszkolakach naprawdę spore wrażenie. Pierwszy znajduje się tuż przy samym wejściu – jest to tęcza zbudowana
z kolorowych sznurków, w którą można wejść. Tuż obok znajduje się makieta przedstawiająca różne odnawialne źródła energii, które można „uruchomić”
i ożywić daną część. Kolejne miejsce to labirynt – zaciemnione pomieszczenie, gdzie są eksponaty naprawdę dobre (załom, za którym przez oświetlenie różnokolorowymi lampami widzimy na ścianie naszą barwną sylwetkę. Po zwiedzeniu labiryntu przedszkolaki udały się na antresolę gdzie znajduje się kilka eksperymentów związanych z optyką, parę łamigłówek i drewniana Maszyna Goldberga na kulki. . Oprócz zwiedzania wystawy dzieci wzięły udział
w zajęciach warsztatowych w laboratoriach – sami tworzyli niesamowite wulkany z kolorowych farbek.


DZIEŃ UŚMIECHU

"Niektórzy zaczynają od niego dzień. Innym przychodzi z trudem. Bez względu na to czy uśmiechasz się często, czy sporadycznie 7 października odnajdź
w codziennych czynnościach tę szczyptę magii, która wywoła uśmiech na twarzy. Święto stworzone jest po to, aby przypomnieć zabieganym, że uśmiech jest niezbędny w życiu: pomaga znieść przeciwności losu, uczy dystansu do drobnych niepowodzeń, ułatwia kontakty międzyludzkie. Święto zawdzięczamy Harveyowi Ball, który w 1963 roku stworzył znaczek uśmiechniętej, bardzo schematycznej buźki na żółtym tle – symbol radości i dobrej woli). W poniedziałkowy deszczowy dzień 23 października w grupie starszaków było bardzo radośnie i wesoło, a to za sprawą Dnia Uśmiechu. Na dzieci czekało
w tym dniu wiele zabaw, do których "biletem wstępu" był uśmiech od ucha do ucha. Zajęcia rozpoczęliśmy od gimnastyki buźki i języka. Następnie przybrani w opaski, napisy przypominające o codziennym uśmiechu starszaki wyruszyły do młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola i szkoły i rozdawały napisy
i emblematy uśmiechniętych buziek . starszaki w ten sposób chciały sprawić radość innym i zachęcać do częstego bezinteresownego uśmiechu i radości życia.


DZIEŃ SENIORA

18 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Pakosławicach odbył się „Dzień Seniora”.
Z tej okazji grupa starszaków z przedszkola przygotowała występ dla seniorów, aby w ten sposób uczcić ich święto oraz wierszem i piosenką złożyć im najserdeczniejsze życzenia.
Występ przedszkolaków rozbawił seniorów do łez za co nagrodzony został gromkimi brawami.
Życzymy wszystkim seniorom , żeby dojrzały wiek był czasem aktywnym, pełnym pasji i możliwości, a jednocześnie czasem spełnienia, satysfakcji i poczucia znalezienia właściwego miejsca w życiu.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Przedszkolaki z grupy starszaków również chciały podziękować swoim ukochanym paniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom przedszkola i szkoły za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu 5-6 latki zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek.


WYCIECZKA DO LASU W BIECHOWIE

12 października był dniem pełnym wrażeń dla przedszkolaków. Wszystkie dzięki uprzejmości Pana leśniczego Zbigniewa Surowieckiego wyjechały na wycieczkę do lasu w Biechowie.
Dzieci miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Kolorowe liście , szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.

Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.
 


DZIEŃ CHŁOPAKA

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Dnia 29.09.2013r. w naszym przedszkolu w grupie starszaków obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta, wszyscy chłopcy byli dzisiaj wyróżnieni, dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każdy chłopczyk otrzymał upominek. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.


SPRZĄTANIE ŚWIATA


"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"


W dniu 21.09.2017 roku starszaki z przedszkola wzięły udział w akcji
„Sprzątanie Świata”.
Na kilka dni przed sprzątaniem dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawialiśmy o segregowaniu śmieci, dzieci dowiedziały się co to są surowce wtórne i torby ekologiczne. Wspólnie wykonaliśmy hasła o treści ekologicznej.
Gdy nadszedł dzień sprzątania przemaszerowaliśmy z naszymi plakatami przez wieś, aby w ten sposób podnieść świadomość mieszkańców o konieczności dbania o czystość naszej planety oraz segregowanie śmieci. Następnie dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki posprzątały park oraz teren wokół szkoły. Akcja miała na celu rozbudzanie współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu.
ROK SZKOLNY 2016/2017
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

Przedszkola czas już minął i jest tak jakoś smutno, a nasza pani w kącie łka, bo rozstać nam się trudno. ”

Dzień 22.06. 2017r. dla jednych jest to zwykły dzień, ale dla nas był on wyjątkowy, uroczysty, radosny, dzień zadumy i niekłamanych wzruszeń, bowiem w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość - „Pożegnanie starszaków” Cztery wspólnie spędzone lata szybko minęły.
Był to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i pań nauczycielek. Skończył się bowiem 4 – letni okres przyjaźni, wspólnych zabaw i spotkań, wspólnej pracy. Dzieci, z maluszków, zagubionych i nieśmiałych, stały się samodzielnymi, odważnymi starszakami, pełnymi pomysłów, ciekawymi świata, chętnymi do podejmowania nowych, coraz trudniejszych zadań. Skończył się beztroski okres i nadszedł czas na przyjęcie innych obowiązków. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowały specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Były także życzenia i podziękowania. Ale tak to już jest, coś musi się skończyć, aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia. Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie, dzieciom natomiast życzymy udanych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.


PRZEDSZKOLAK RATUJE

07 czerwca br. w PWSZ w Nysie odbyła się gala podsumowująca projekt pn. "Przedszkolak ratuje".
Wspólna akcja edukacyjna Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nysie, studentów Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Nysy rozpoczęła się w marcu br. Cykl warsztatów „Przedszkolak ratuje” polegał głównie na przekazaniu najmłodszym zasad udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się nie tylko telefonów alarmowych i sposobu wzywania pomocy, ale także m.in. resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Starszaki z naszego przedszkola przedstawiły scenkę edukacyjną „ Zachowanie z prądem”.
Gościem honorowym był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który objął patronatem honorowym Akcje „Przedszkola Ratuje”
 


NOC BIBLIOTEK

Starszaki po raz pierwszy brały w tym roku udział w III ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich - od przedszkolaka do emeryta.
W godzinach od 19 do 22 dzieci miały zapewnione moc atrakcji. Tym razem dzieci zostały zabrane w podróż najsłynniejszym transatlantykiem świata. Przeżyliśmy również napaść piratów oraz uczestniczyliśmy w zawodach żaglowych. Tego wieczoru podróżowaliśmy także lokomotywą po uprzednim wspólnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima.
 


DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca w naszym przedszkolu zorganizowany został wyjazd do teatru na spektakl teatralny pt. ”Dobrze , że jesteś" z okazji obchodów „Dnia Dziecka”.
To opowieść o przyjaźni wystawianej na próby, ale przede wszystkim o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Dwaj obwoźni handlarze, znający się do dawna, czekając na klientów opowiadają historię o starym psie. Burka wyrzucił z domu właściciel, ponieważ uznał, że ten do niczego się już nie przyda. Osamotniony pies idzie do lasu, gdzie próbuje znaleźć dom, przy okazji spotyka różne postaci, którym dzięki swojej życiowej mądrości skutecznie pomaga.
Wśród nich jest na przykład niedźwiedź Zygmunt, który czując się starym i niepotrzebnym, bezskutecznie próbuje umrzeć. Towarzystwo Burka i jego mądre argumenty, przywracają Zygmuntowi siły oraz chęć do życia. Ostatecznie wszystko dobrze się kończy, bo każdy, nawet ten, któremu zdarza się popełniać błędy i zachować okrutnie, chce się czuć potrzebny i pragnie mieć kogoś bliskiego. Po powrocie do przedszkola po tak pouczającym spektaklu na dzieci czekały inne atrakcje w postaci zabaw i prac plastycznych. Nie zapomniano również o słodkościach i upominkach dla dzieci.


 


DZIEŃ MATKI

26 maja przedszkolaki przygotowały dla swoich mam program artystyczny. Dzieci ubrane w galowe stroje pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia.
W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odgrywały swoje role. Niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy.
Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane prezenty i laurki.


 


ZAWODY STRAŻACKIE

8.05.2017r. na boisku we Frączkowie odbyły się II Międzyprzedszkolne Zawody Strażackie. Uczestniczyły w nich dzieci z przedszkola z Nowak, Prusinowic i Frączkowa. Do zawodów stawili się również strażacy z OSP z Nowak, Prusinowic i Pakosławic. Dzieci z wielkim zapałem i zaciętością pokonywali różnorodne tory przeszkód, z wielkim zaangażowaniem wykonywali postawione im zadania. Pozostali uczestnicy mocno trzymali kciuki i głośno kibicowali zawodnikom. Trud i wysiłek został oczywiście nagrodzony. Delegacja każdej z drużyn odebrała dyplom, puchar oraz zasłużoną nagrodę. Po intensywnie i radośnie spędzonych chwilach należał się również odpoczynek, dlatego też wszyscy udali się na poczęstunek. Kiedy siły zostały już zregenerowane dzieci miały okazję skorzystać z jeszcze jednej atrakcji, a była nią przejażdżka wozem strażackim.


WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbywa się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z tej właśnie okazji Pani Dorota Ogorzały zaprosiła wszystkie przedszkolaki do biblioteki na lekcję biblioteczną. Tam dzieci wysłuchały czytanej przez Panią Dorotę przygód Maszy . A następnie rozwiązywały różne zadania, które były przeplatane wesołymi zabawami i słodkimi niespodziankami. Lekcja była bardzo udana, a dzieci zadowolone wróciły do przedszkola dzieląc się swoimi wrażeniami z rodzicami.DZIEŃ STRAŻAKA

 „Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie”


To Święto jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę.
W naszym przedszkolu 9 maja 2017 uroczyście obchodziliśmy Dzień Strażaka. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich strażaków OSP z Prusinowic na przedstawienie przygotowane przez przedszkolaków. Dzieci chciały wyrazić w wierszach i piosenkach wdzięczność za ich pracę, która jest niezwykle ważna, daje nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Z okazji Dnia Strażaka złożyliśmy wszystkim strażakom najserdeczniejsze życzenia- dużo zdrowia, szczęścia, wytrwałości i męstwa. Życzyliśmy im aby ta trudna służba była dla nich ciągłym źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy.


KONKURS RECYTATORSKI

22 marca 2017 roku po raz piętnasty w Gminnej Bibliotece w Prusinowicach odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.
W tym roku dzieci recytowały wiersze Wiesława Drabika. Przedszkole w tym roku reprezentowała Hania Lubczyńska, która pięknie  wyrecytowała wiersz pt. „ Umyj się świnko”.

Wszystkie dzieci przepięknie  recytowały przygotowane utwory literackie, wykazały się dużą odwagą pokonując swoją nieśmiałość przed szeroką publicznością za co nagradzane były gromkimi brawami.
Zadbano również o piękne nagrody dla każdego dziecka i słodki poczęstunek.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. To znaki  odchodzącej  od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku.

Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszego przedszkola. Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od przemarszu z marzanną przez wieś. Później szukaliśmy w przyrodzie oznak wiosny. Po powrocie do przedszkola wszyscy wsłuchiwaliśmy się w opowiadanie o wiośnie, wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki wiosenne i kolorowaliśmy wiosenne obrazki.


WYJAZD DO TEATRU

21 marca przedszkolaki wyjechały do NDK na spektakl teatralny pt. „Władca Skarpetek”.Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały niezwykłe przygody Jasia, który w poszukiwaniu zagubionej skarpetki wyrusza nocą w zaczarowaną podróż po swoim domu, to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu.


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

 W dniu 03.02.2017r. gościliśmy ratownika medycznego - pana Piotra Janika ,który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie oraz nauka bandażowania skaleczonych części ciała. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze , jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ,ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).Wszyscy razem dla utrwalenia powtórzyliśmy numery alarmowe.

Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 23 stycznia w  świetlicy w Złotogłowicach odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu  przedszkolaki również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków . Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.


 BAL KARNAWAŁOWY

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

 JAK CO ROKU W KARNAWALE

 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 18.01.2017r. w  naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny,  rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali gimnastycznej. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu klauna Dyzia i panią Dyziową.   Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku  dzieci raczyły się ciasteczkami i soczkiem. Największy zachwyt wywarł na dzieciach wystrzał konfetti i odwiedziny Minionki. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.         Kolejny bal karnawałowy już za rok.


 KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

Konkurs szopek rozpoczął się już w grudniu. Organizatorem był Zespół Szkół w Goszowicach. Do konkursu przystąpiło wiele placówek z województwa opolskiego między innymi nasze przedszkole wyraziło chęć uczestnictwa w tym konkursie. Wykonaliśmy wspólnie tradycyjną szopkę , którą przesłaliśmy do oceny. Po rozstrzygnięciu konkursu okazało się , że  zdobyliśmy III miejsce w kategorii przedszkola. 17 stycznia odbyło się uroczyste rozdanie nagród, po które udała się delegacja z naszego przedszkola.


SPOTKANIE KOLĘDOWE

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości  chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością, której na co dzień czasami tak bardzo nam brakuje. W naszym przedszkolu przygotowania te również miały miejsce. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal, nasze dzieci intensywnie ćwiczyły przed występami jasełkowymi, świątecznymi ucząc się pięknych kolęd, pastorałek, wierszy. W dniu od 18 grudnia dzieci zaprezentowały swoje występy przed swoimi rodzinami  i zaproszonymi gośćmi .A po  przedstawieniach wręczały swoim bliskim własnoręcznie zrobione upominki. Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Jednak w tym roku spotkanie te nie zakończyło się tak szybko. Otóż po tych uroczych występach dzieci wraz z rodzicami zostali zaproszeni na degustację świątecznych potraw, które przygotowali rodzice. Po degustacji wszyscy zasiedli do wspólnego kolędowania. Drodzy rodzice serdecznie Wam dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego spotkania, a małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w grupie, dzięki czemu wspólnie stworzyły niesamowite występy.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 Tak śpiewały dzieci  w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola . Wielką niespodzianką dla dzieci były odwiedziny drugiego, starszego mikołaja, który zabawiał dzieci różnymi pląsami i tańcem. Opowiadał dzieciom prawdziwą legendę o Świętym Mikołaju, zadawał im różne zagadki. Na koniec obdarzył dzieci wspaniałymi prezentami. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

  


WYCIECZKA DO MOSZNEJ

29 listopada przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do zamku w  Mosznej.  Zamek Moszna jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Najbardziej urzeka przybyłych turystów niezwykłą liczbą ślicznych wież i wieżyczek. W sumie jest ich wszystkich dokładnie 99. Nadają one tej budowli niezwykłego uroku, to właśnie dzięki nim zamek często jest określany jako "polski Disneyland" lub "bajkowy zamek". Dla dzieci na czas ich pobytu w zamku zamienił się w szkołę magii i czarodziejstwa. Po przybyciu do zamku przywitał nas profesor eliksirów, który zaprosił wszystkich do zwiedzania szkoły magii. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od krótkich pojedynków uczniów szkoły na miecze, następnie po kolei zwiedzaliśmy wszystkie komnaty. W jednej z komnat tiara przydzielała wszystkich nowych uczniów do czterech domów : Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, Hufflepuff. Następnie udaliśmy się do komnaty profesora, a następnie nasza wędrówka zakończyła się w laboratorium eliksirów. Tam profesor tworzył eliksiry, oczywiście z uczniami. Żal nam było wyjeżdżać ze szkoły , bo zabawa była naprawdę bardzo udana.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

 "Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

25 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W tym roku obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki z naszego przedszkola świętowały w bibliotece w Prusinowicach. W tym dniu najważniejszymi postaciami były pluszowe misie , którymi udekorowana była cała biblioteka. Zajęcia , które w tym dniu prowadziła Pani Dorotka Ogorzały rozpoczęły się od historii powstania pluszowego misia. Następnie dzieci wysłuchały ilustrowanego  opowiadania o misiu. Całe zajęcie przeplatane było wesołymi zabawami i zadaniami dla dzieci oraz słodkim poczęstunkiem od misia. Spotkanie z pluszowym misiem sprawiło wszystkim dzieciom wiele radości.

 


KONKURS PLASTYCZNY "MÓJ PLUSZOWY MIŚ"

Przedszkolaki z przedszkola w Prusinowicach zostały zaproszone do udziału w konkursie plastycznym pt. „ Mój Pluszowy Miś”, zorganizowany przez Panią Dorotę Ogorzały bibliotekarkę Publicznej Biblioteki w Prusinowicach. Celem konkursu było przedstawić swojego ulubionego misia dowolną techniką plastyczną. Przedszkolaki chętnie wykonały prace, a 23 listopada było rozstrzygnięcie konkursu. W naszym przedszkolu dzieci wykazały się dużym talentem plastycznym i ogromną pomysłowością dlatego wśród nich wyłoniono wielu laureatów. Laureaci konkursu dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałe dzieci również nagrodzono dyplomami za udział w konkursie i ślicznymi książeczkami.


 „ŚNIADANIE DAJE MOC”

Aby zwiększyć świadomość dzieci na temat roli zdrowego odżywiania grupa starszaków włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Starszaczki samodzielnie przygotowały najważniejszy posiłek dnia- śniadanie. Miały przy tym frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. Podczas przygotowywania śniadania dzieci wykazały się inwencją twórczą i tworzyły prawdziwe dzieła kulinarne.


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Wszyscy są odpowiedzialni za ducha patriotyzmu, a przede wszystkim rodzina, przedszkole, szkoła. Młodych ludzi powinien pociągać dobry przykład osób szczerze zatroskanych o Polskę. Patriotyzm trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symbolów narodowych, hymnu państwowego, pieśni patriotycznych i  legend. Szacunek i miłość do Ojczyzny przedszkolaki wyrazili poprzez odśpiewanie hymnu państwowego i pieśni o charakterze patriotycznym.

Następnie wykonywały kotyliony w barwach narodowych oraz flagę i godło Polski. Takie zajęcia uczą  nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju, szanuje narodowe symbole: godło, hymn i barwy narodowe.


 WYJAZD DO TEATRU

Dnia 24 października dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Nyskiego Domu Kultury aby obejrzeć spektakl pt.: „Pinokio”. Barwna, rodzinna i pouczająca opowieść o lalce, która ożywa... Pinokio to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć, a także czuć! Gepetto – ubogi  lalkarz postanawia wyrzeźbić z polana drewna niezwykłą lalkę, z którą mógłby przemierzać świat i zarabiać na chleb... Rzeźbiąc ją, nie zdaje sobie sprawy, jak niezwykłą kukiełką się ona okaże... Pinokio - jak nazywa lalkę  Gepetto - ożywa i przysparza mu nie lada kłopotów... Rusza w świat, uciekając od ojca, zapędza się w kłamstwa, poznaje co to głód pieniądza i samotność... Naprawiając swe czyny, dobrymi uczynkami pokazuje, że ma gorące serce i potrafi kochać, zasługuje w końcu na to, iż wróżka przemienia go w prawdziwego chłopca... Pinokio wraca do domu, do ojca... Ciepła opowieść, z której dzieci  wyciągną pouczający morał...  Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!


 OTWARCIE BOISKA „ORLIK” W GIMNAZJUM W PAKOSŁAWICACH

14 października delegacja z przedszkola ,składająca się z siedmiu sześciolatków miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystym otwarciu boiska sportowego „ Orlik”. Uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnu naszego państwa, następnie Pan Dyrektor powitał bardzo licznie przybyłych  gości, władze powiatu i gminy oraz wiele innych osób. Potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Poproszono również księdza o poświęcenie boiska.
Następnie gimnazjaliści przedstawili program artystyczny, który składał się z układu tanecznego, krótkich wierszyków oraz przedstawienia. Cała uroczystość była doskonale przeprowadzona. Przedszkolaki były zachwycone boiskiem i już się cieszą, że w niedalekiej przyszłości będą mogły z niego korzystać.

A tak przygotowywaliśmy się do otwarcia boiska.
ROK SZKOLNY 2015/2016
DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce , święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca. My również uczciliśmy je  w naszym przedszkolu 1czrewca. W tym dniu słońce świeciło nad naszym przedszkolem dla wszystkich dzieci, a dzień obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. W dniu tym w poszczególnych grupach odbyły się także liczne quizy, konkursy, zabawy muzyczno – taneczne, zawody zręcznościowo – sportowe oraz ciekawe podróże do Królestwa Świata Dzieci. Jak przystało na Dzień Dziecka - nie zabrakło drobnych prezentów.


DZIEŃ MATKI

Dzień Matki  to wielkie wydarzenie w życiu dzieci z przedszkola. Tego dnia są bardzo podekscytowane, a jednocześnie zadowolone, ponieważ  w sposób wyjątkowy wyrażą swoją wdzięczność, szacunek a nade wszystko  okażą swoją miłość do swoich kochanych mam. Piękny kwitnący miesiąc maj, ale jeszcze piękniejsze święto obchodzone na całym świecie. Tego dnia wszystkie dzieci, te małe, średnie i duże nie zapominają o swoich kochanych mamach. Obdarzają ich  kwiatami, prezentami, buziakami, ale przede wszystkim wyrażają swoją miłość oraz kierują do nich  ciepłe życzenia, płynące prosto od serca. 25 maja w  Przedszkolu w Prusinowicach odbyła się wielka uroczystość poświęcona kochanym mamusiom z okazji  się  ich święta. Na wstępie Pan Dyrektor przywitał wszystkich gości ciepłymi słowami i złożył serdeczne życzenia. Następnie dzieci zadeklamowały mamom piękne wiersze
i zaśpiewały im piosenkę. W dalszej części spotkania mamy razem z dziećmi przystąpiły do zabaw integracyjnych, plastycznych, muzycznych i ruchowych. Po tak udanych i pełnych radości zabawach każda mama została uhonorowana medalem. Na zakończenie uroczystości mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek, a dzieci wręczyły im laurki i upominki. Czas  szybko płynął
i trzeba było się ze wszystkim rozstać. To był wyjątkowy i wspaniały dzień.


WYCIECZKA DO ŚREDNIOWIECZNEGO
PARKU TECHNIKI W ZŁOTYM STOKU

24 maja przedszkolaki z Prusinowic miały zaplanowaną wycieczkę do Średniowiecznego Parku Techniki w Złotym Stoku. Średniowieczny Park Techniki – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się różne urządzenia. Wszystkie urządzenia działają o czym mogły przekonać się dzieci, napędzając koło czerpiące wodę, wielki kierat wciągający wózki z kamieniami. Zwiedzanie Parku można spokojnie określić jako podróż w czasie do średniowiecza. Dodatkowo w Parku Techniki  dzieci przeszły pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który zakończył  się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto. W parku dzieci mogły obserwować bicie monet w średniowiecznej mennicy. Na zakończenie naszej podroży dzieci zakupiły pamiątki i zadowolone wróciły do domu.


SPRAWOZDANIE Z DNIA STRAŻAKA W PRZEDSZKOLU

Co roku w maju we wszystkich grupach wiekowych naszego przedszkola realizowana jest tematyka cykliczna związana z pracą straży pożarnej.

W tym roku obchody Dnia Strażaka zorganizowaliśmy zupełnie inaczej. Na tę uroczystość zaprosiliśmy strażaków OSP z Prusinowic do  naszego przedszkola. Chwile oczekiwania na przybycie zaproszonych gości były bardzo niespokojne, bo wiadomą sprawą jest, że strażacy w każdym momencie mogą być wezwani  do niebezpiecznych zdarzeń jakie mają miejsce na terenie wsi
i całej gminy. Tym bardziej radość dzieci była ogromna kiedy okazało się , że przybyły do nas aż dwa zastępy strażaków w dwóch różnych samochodach ratowniczych. Nasi honorowi goście zostali przywitani słodkim poczęstunkiem
i występami przedszkolaków. Strażakom bardzo przypadła do gustu piosenka strażacka wykonana przez chłopców przebranych za strażaków. Jednak najbardziej oczekiwanym dla dzieci był moment prezentacji sprzętu ratowniczego, pokaz różnych technik gaszenia pożarów wodą, pianą oraz możliwość siedzenia w wozach bojowych i przejazd nimi po naszej okolicy. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem strażakom pamiątkowego dyplomu
i upominku, oraz szczerym podziękowaniem przedszkolaków. Uroczystość uznaliśmy za bardzo udaną – wzruszeni byli strażacy, a wszystkie dzieci mogły doświadczyć niecodziennych wrażeń z tego wyjątkowego spotkania.

 


WIOSENNA WYCIECZKA DO LASU W BIECHOWIE

Dnia 27 kwietnia przedszkolaki z przedszkola z Prusinowic wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu w Biechowie. Planując wyprawę obawialiśmy się czy pogoda nam dopisze. Byliśmy ciekawi, czy do lasu zawitała już wiosna. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Wiosenne drzewa i rośliny obfitują soczystą zielenią i w kolorowe kwiaty runa leśnego .

Pan podleśniczy Grzegorz Maślanka i stażysta Pan Paweł Pieniakowski opowiedzieli  nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazali nam fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze
( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady) Każdy starał się usłyszeć
i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Po lesie oprowadzał nas 
p. Paweł. Pokazał dzieciom w jaki sposób można określić wiek drzewa, oraz jak zmierzyć jego wysokość. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że
w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie udaliśmy się do chatki leśników gdzie czekał na nas posiłek – pieczone kiełbaski, upieczone przez Pana Grzesia.  Na zakończenie naszej leśnej wyprawy zasadziliśmy kasztanowca, jest to nasze pierwsze drzewo, które będziemy obserwować i którym będziemy się opiekować. Taka wycieczka to  dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych
u tak małych dzieci. Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci.

Pragniemy serdecznie podziękować Panom Zbigniewowi Surowieckiemu, Grzegorzowi Maślance i Pawłowi Pieniakowskiemu za przychylność i gościnność okazaną nam w „leśnym domu”, za cierpliwość i zaszczepienie w nas miłości do lasu oraz za wręczone nam pamiątki.

 


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W dniu 25 kwietnia 2016r. gościem w naszym przedszkolu był Ratownik Medyczny.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie,
w którym udział wzięły wszystkie dzieci z  przedszkola.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się
w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój,
w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć
i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

Naszemu Gościowi – p. Piotrowi Janik – bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.


WYJAZD DO PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ W NYSIE

W czwartek 14 kwietnia 2016 roku nasze  przedszkolaki mogły przenieść się do krainy muzyki poprzez wycieczkę do Państwowej Szkoły Muzycznej
w Nysie. Mówią, że muzyka jest wszędzie, że kontakt z nią dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Koncertu, który wysłuchały przedszkolaki, wzbogacił ich doświadczenia dziecięce wprowadzając je w świat nowych dźwięków, melodii, instrumentów.

Praktyka potwierdza, że w codziennej przedszkolnej pracy z dzieckiem, muzyka łączy wszelkie działania edukacyjne – wzbogaca jego przeżycia i doznania emocjonalne, wpływa na rozwój intelektualny, przybliża tradycje i kulturę regionu, narodu, ludzkości, a także pozwala na improwizacje i kreatywność.


CZERWONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

25  lutego w przedszkolu  obchodziliśmy DZIEŃ KOLORU CZERWONEGO.

W związku z tym każdy przyszedł w ubraniu z elementami czerwonego.
W tym dniu królującym kolorem oczywiście była czerwień w różnych jej odcieniach. Czerwony kolor sprawiał, że w przedszkolu panowała szczególnie ciepła i miła atmosfera.
    Wszyscy przedszkolacy uczestniczyli w atrakcjach tego „czerwonego dnia”. Były to m.in. zabawy ruchowe i muzyczne . Grupa starszaków w tym dniu wykonała pyszny koktajl truskawkowy i  galaretkę oczywiście koloru czerwonego. Następnie każde dziecko wykonało czerwone serduszko dla kogoś bliskiego, by po powrocie do domu wręczyć je wybranej osobie.


 BIAŁY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

W tym roku, zima nie dopisała. Pojawiła się na krótko, sypnęła śniegiem, zmroziła, pozwoliła zachwycić pięknem otaczającej zaśnieżonej przyrody, pojeździć na sankach i ... zniknęła! Jednak uwadze dzieci, zimowa pora roku nie umknęła. Nawet zostawiła list do dzieci, który w „Biały Dzień w przedszkolu" 23 lutego odnaleźliśmy i odczytaliśmy:

 Witam wszystkie dzieci bardzo cieplutko bo w tym roku byłam z Wami niezwykle króciutko. Lecz sądzę, że dzieci mnie nie zapomniały. Już się wasze Panie o to postarały. Odnajdziecie mnie dzisiaj w zagadkach i zadaniach , które dla Was przygotowałam.

Oczywiście dzieci wszystkie zagadki rozwiązały (określiły pory roku, odnalazły to co białe, wiedziały co jest prawdą, a co fałszem itp.). W poszczególnych grupach bawiły się wg scenariusza „Białego dnia" w przedszkolu, w przebiegu którego znalazła się literatura, plastyczne zabawy z Panią Zimą. Dzieci bawiły się doskonale. Zaakcentowały to również swoimi strojami. Było biało i wesoło.


BAL KARNAWAŁOWY

      Panie pracujące  w przedszkolu i rodzice postarali się, aby tego dnia nasze przedszkolne wyglądało nadzwyczajnie.  Korytarz oraz sala gimnastyczna przystrojone były balonami, serpentyną oraz kolorowymi ozdobami.  Wyjątkowy wystój od razu wprowadził nas w atmosferę zachęcającą do zabawy, do której zaprosili nas prowadzący bal  pani i Klaun Dyzio.

       Dzieci  przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów kultowych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wesoło. Muzyka płynąca z głośników inspirowała dzieci do szalonej zabawy. Pełne pozytywnej energii pląsały w parach, kole oraz korowodach. Z uśmiechem na ustach śpiewały teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc z radości.

     Animator zabawy Klaun Dyzio urozmaicał ją ciekawymi konkursami tj. „Prezentacja strojów karnawałowych wszystkich uczestników balu”, „Krzesełka”, „Taniec na gazecie”, „Taniec z balonami” czy „Taniec z bańkami mydlanymi” a jury wybierało i nagradzało zwycięzców.

      W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków. Na naszym balu była także niepowtarzalna okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w stroju karnawałowym.

     Niestety radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć. Uroczyste zakończenie zabawy nastąpiło utworzeniem wspólnego kręgu i zaśpiewaniem piosenki pt. „Zapada zmrok”.  Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W Przedszkolu w Prusinowicach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. 

W dniu 22 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z przedszkola również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków .

 Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!


WIGILIA W PRZEDSZKOLU

We wtorek  22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań
w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Dzieci smakowały barszczyk, pierogi z kapustą i grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


SPOTKANIE KOLĘDOWE

18 grudnia było szczególnie ciepło, radośnie i przytulnie. Bo oto nadszedł długo oczekiwany dzień wspólnego kolędowania z rodzicami w przedszkolu. Uroczystość rozpoczęła się występami maluchów i starszaków, które przez ostatnie tygodnie wraz ze swoimi paniami, przygotowywały świąteczną niespodziankę, którą była inscenizacja pt. „Świąteczne życzenia”.

Dzieci w przepięknych strojach recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki. Dzięki ich występowi mogliśmy odczuć, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich, obdarzając nas swoją Maleńką Miłością. Następnie tradycyjnie jak co roku zaprosiliśmy wszystkich rodziców do wspólnego wykonania stroików świątecznych. Kiedy stroiki były już gotowe wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, na których, dzięki ofiarności Rodziców nie brakowało słodkości i świątecznych przysmaków. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.  Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

Wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości składamy serdeczne podziękowania. Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć!


WIZYTA  MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU W PRUSINOWICACH

 

 „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 Tak śpiewały dzieci  w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola . Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.


LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO

27.11.2015 roku przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w lekcji przyrody na żywo. Lekcja poświęcona była gadom. W programie zaprezentowano treści dotyczące systematyki, morfologii, fizjologii, sposobów rozmnażania i odżywiania. Prowadząca zapoznała uczniów z charakterystycznymi środowiskami występowania przedstawionych gatunków, oraz z ich zachowaniami i przyzwyczajeniami.

Poprzez prezentację żywych okazów ( boa, tęczowy, pyton tygrysi- albinos, wąż smugooki) starano się rozwinąć zainteresowania przyrodnicze, oraz postawy badawcze u naszych przedszkolaków, którzy mieli okazję dotknąć zwierzęcia.


ZABAWA ANDRZEJKOWA W PRZEDSZKOLU

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. 

I tak oto w naszym przedszkolu dnia 26.11.2015r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Dzieci kultywując tradycje związane
z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość,
a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Panie wychowawczynie zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  andrzejkowy bal.


OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa  przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Wspólnie z nauczycielkami postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem.

Dlatego skorzystaliśmy z zaproszenia Pani Dorotki i wyruszyliśmy na zajęcia do Biblioteki Publicznej w Prusinowicach. Cała biblioteka udekorowana była różnymi misiami, gdyż to one były najważniejszymi gośćmi w tym dniu. Na początku zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, następnie zajęcie przeplatane było różnymi zabawami i zadaniami związanymi z misiami. Zajęcie zakończyło się degustacją miodu, który jest przysmakiem wszystkich misiaczków.


ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE STARSZAKÓW

Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka
z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.

Dnia 23.11.2015r.w naszym przedszkolu  w grupie dzieci 5-6 letnich odbyło się zajęcie otwarte. Jak zawsze rodzice nie zawiedli. „Łańcuszek dobrych życzeń – to temat, wokół którego dużo się działo podczas naszego spotkania. W oparciu o wiersz „ Zły humorek” dzieci musiały wypowiedzieć się na temat tego, kiedy
i dlaczego miewamy złe humory i do kogo możemy się zwrócić w celu poprawy własnego nastroju. W dalszej części zajęć wyodrębnialiśmy postaci, które występowały w utworze, następnie dzieci dzieliły nazwy wyrazów na sylaby
i dokonywały analizy i syntezy wyrazów. W kolejnej części zajęcia dzieci przekazywały sobie nawzajem łańcuszek dobrych życzeń, a następnie rodzicom. Nie zabrakło również liczenia, przeliczaliśmy serduszka, a na koniec kolorowaliśmy serduszka dla naszych rodziców.

Było bardzo miło, sympatycznie, niektórym wcale nie chciało się wychodzić
z przedszkola, to bardzo mnie cieszy. A już na sam koniec wszyscy zostali poczęstowani słodyczami, które otrzymaliśmy od jednej mamy dziecka
z  przedszkola.

A teraz podziękowania: Dziękuję rodzicom za liczne przybycie do naszej grupy, dziękuję Im również za zainteresowanie i docenianie tego , co robimy w przedszkolu, dziękuję dzieciom za aktywne uczestnictwo w zajęciu i szczególnie miłą, radosną  atmosferę. Dziękujemy pani Kasi  za pyszne słodycze.

Wychowawca grupy starszaków


"TRADYCYJNE OZDOBY CHOINKOWE" - LEKCJA MUZEALNA

Dnia 19.11.2015r. przedszkolaki pod opieką swoich wychowawców uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, na temat tradycyjnych ozdób choinkowych. Przedszkolaki dowiedziały się, skąd przywędrował do nas zwyczaj ubierania choinki oraz wielu innych ciekawostek związanych z okresem bożonarodzeniowym. Kilkoro dzieci  miało możliwość ubierania choinki ozdobami, które wykonywano w dawnych czasach
w domach. Poznawaliśmy również symbolikę niektórych ozdób choinkowych.
W drugiej części dzieci mogły własnoręcznie wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe z kolorowych papierów: łańcuchy, pawie oczka, dzwoneczki, serduszka i aniołki. Ozdoby wykonane przez dzieci na pewno zawisną na choinkach w ich domach.  


SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z POLICJANTKAMI

W dniu 05 listopada 2015 roku nasze przedszkole odwiedzili specjalni goście: policjantki z Komendy Powiatowej w Nysie.

 Celem spotkania było
- wzbudzanie pozytywnego stosunku do pracy policjanta,
- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze
- uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej,
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do obcego zwierzęcia, np. psa.

Panie policjantki w sposób wyczerpujący odpowiedziały na wszystkie pytania zadawane przez dzieci, opowiedziały o swojej pracy oraz zademonstrowały akcesoria policyjne. Duże zainteresowanie wzbudziły kajdanki, a szczególną radość sprawiło przymierzanie czapki policyjnej. Wiele dzieci przejawiało chęć zostania policjantem w przyszłości.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie, które pozostanie na długo w naszej pamięci.


      POMARAŃCZOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Pod koniec października w naszym przedszkolu odbyły się wspólne zabawy dzieci w ramach Kolorowej Podróży. Tym razem bawiliśmy się kolorem pomarańczowym . Tego dnia dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo. Dzieci ze wszystkich grup bawiły się wyśmienicie. Najmłodsze dzieci  bawiły się
w wyklejanie pomarańczowych wiewiórek, natomiast dzieci ze starszej grupy tworzyły jesienny las  również w kolorze pomarańczowym. Tego dnia nawet dania przygotowane zostały w kolorze pomarańczowym. Na deser była do pochrupania marchewka.

Chcąc wdrażać już od najmłodszych lat nasze pociechy do jedzenia zdrowych
i bogatych w  witaminy warzyw, przedszkole postanowiło zorganizować właśnie taki dzień, który będzie uczył i wdrażał do prozdrowotnych nawyków. Dzieci były zachwycone obchodami, we wszystkich grupach były prowadzone pogadanki na temat zdrowego odżywiania się i jedzenia warzyw, w tym marchwi, zwrócona była uwaga na to jak wiele potrzebnych do prawidłowego rozwoju witamin ma marchew i inne warzywa. Dzień ten obfitował w radość
i uśmiech na twarzach przedszkolaków, pewnie te pomarańczowe witaminy miały też w tym swój udział, a więc drodzy rodzice wskazówka dla nas na przyszłość,  zachęcajmy dzieci do jedzenia świeżych warzyw.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PRZEDSZKOLU

Dzień utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy co roku jako Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników przedszkola.

To właśnie 14 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez starszaki, na której zgromadziły się wszystkie dzieci, a przede wszystkim pracownicy przedszkola. Starszaki w tym dniu ubrane w odświętne stroje przedstawiły montaż słowno- muzyczny, recytując wiersze okolicznościowe i śpiewając piosenki. Na koniec uroczystości wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola i szkoły złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz wręczyły serduszko.


WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO LASU W BIECHOWIE

Dnia 08 października  przedszkolaki z przedszkola w Prusinowicach wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu w Biechowie. Planując wyprawę obawialiśmy się czy pogoda nam dopisze. Byliśmy ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Jesienne drzewa obfitują w mozaikę najróżniejszych barw i odcieni.

Pan leśniczy Zbigniew Surowiecki , opowiedział nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazał nam fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się m. in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Znaleźliśmy też ślady leśnych zwierząt. Na koniec było ognisko i pyszne kiełbaski.

Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci. Będzie co wspominać podczas długich i mroźnych zimowych dni.
 


SPOTKANIE Z WRÓBELKIEM ELEMELKIEM

Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedził Teatrzyk Wróbelek Elemelek. Dzieciaki siedziały jak zaczarowane i wydawały się kompletnie pochłonięte zabawnymi przygodami wróbelka.

To zasługa dobrze znanego naszym przedszkolakom duetu aktorskiego z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Ich energiczne i zabawne nie tylko dla dzieciaków występy powodują, że uśmiechy nie znikają z twarzy widzów jeszcze na długo po przedstawieniu.

Przedstawienia mają charakter edukacyjny i są interaktywne. Dzieci są wciągane w przygody wróbelka i często mu podpowiadają, np. kończąc za niego rymowany tekst. Takie emocjonalne zanurzenie w edukacyjne treści powoduje skuteczniejsze ich utrwalenie. Dlatego nie możemy się już doczekać, kiedy Elemelek odwiedzi nas po raz kolejny.


WYCIECZKA NAD  JEZIORO NYSKIE
– SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM  WOPR

Wycieczki jest to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci form uczestnictwa w życiu przedszkolnym. Nowy rok przedszkolny  2015/ 2016 rozpoczęliśmy wyjazdem nad nyskie jezioro i spotkanie z ratownikiem WOPR. Obawialiśmy
się o pogodę, ale wszystko nam sprzyjało. Pogoda w dniu wyjazdu była piękna
i słoneczna, wiał lekki wiatr.
W pierwszej części spotkania ratownicy opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy i o niebezpieczeństwach, czyhających nad wodą. Uczyli też, jak zapinać kapoki. W drugiej części ratownicy wytłumaczyli dzieciom, jak należy korzystać z kąpieliska i pokazali sprzęt do ratowania ludzi.
Na koniec wszyscy mogli się przepłynąć ratowniczą motorówką. Ta część spotkania dzieciom podobała się najbardziej. Po tej wspaniałej wycieczce pozostały równie wspaniałe zdjęcia.


DOŻYNKI W  PRUSINOWICACH

Tradycyjne dożynki to podsumowanie wysiłku rolników, sadowników, ogrodników. To również podziękowanie za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie radosne spotkanie  rolników i wszystkich mieszkańców. Uroczystość zbiegła się w czasie z kilkoma jubileuszami: 130-lecie Konsekracji Kościoła w Prusinowicach, 70-lecia założenia OSP Prusinowice, 50-lecia działalności biblioteki oraz 70-lecia osiedlenia mieszkańców wsi.

Festyn dożynkowy, który był poprzedzony przejazdem barwnego korowodu przez Prusinowice rozpoczął się o godz. 15.00, 13 września 2015 roku.   Po głównych obchodach dożynkowych odbyła się część artystyczna w której wzięła udział grupa starszaków z przedszkola w Prusinowicach. Dzieci w swoim montażu słowno - muzycznym zaprezentowały utwory zgodne z tematyką uroczystości, podkreślając ważność kościoła, biblioteki, straży i całej społeczności wiejskiej.

 
ROK SZKOLNY 2014/2015

 
WYCIECZKA   PRZEDSZKOLAKÓW  DO  OPOLA

              18 czerwca przedszkolaki z Prusinowic wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą. Szlak naszej wycieczki prowadził od skansenu w Bierkowicach do opolskiego ZOO. W bierkowickim skansenie przygotowano dla dzieci krótką historię malarstwa, a następnie każde dziecko samodzielnie wykonało własny obraz na szkle. Po tej ciekawej lekcji wyruszyliśmy zwiedzać skansen, tam mieliśmy możliwość oglądać dawną wiejską zagrodę. Następnie nasz szlak poprowadził nas do opolskiego ZOO. Tam oglądaliśmy różne egzotyczne zwierzęta. Na koniec naszej podróży zaopatrzyliśmy się w pamiątki.


PIKNIK  RODZINNY

           13 CZERWCA 2015R. w naszej szkole odbył się piknik rodzinny. Przedszkolaki na tę uroczystość przygotowały występy dla rodziców. W pierwszej kolejności w barwnych strojach , wcielając się w różne postacie wystąpiły maluszki. Następnie starszaki poprzez wiersze i piosenki podziękowały swoim rodzicom za trud jaki wkładają w ich wychowanie. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami rodziców. W tym dniu nie zabrakło również innych atrakcji dla dzieci. Mogły wesoło zabawić się w basenie kulkowym, uczestniczyć w rajdzie rowerowym, jak również posmakować różnych specjałów kulinarnych. W tak pogodnej atmosferze bawiliśmy się, aż do wieczora.


WYCIECZKA  DO  ZŁOTOGŁOWIC  Z  OKAZJI  DNIA  DZIECKA

        Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Dzieci z Przedszkola w Prusinowicach postanowiły spędzić ten dzień wyjątkowo. Przygoda rozpoczęła się rankiem 01.06 bieżącego roku. O godzinie 10:00 nasi mali bohaterowie wyruszyli autokarem w kierunku miejscowości Złotogłowice. Tego dnia towarzyszyło nam hasło „Zabawy i  zawody sportowe’’.  Na początku nasi mali podopieczni zostali  przywitani przez Rodziców, którzy oczekiwali na nas na placu zabaw. Wspólne zabawy w kole dostarczyły przedszkolakom i Rodzicom wiele radości.

     Następnie zostali przygotowani do zawodów na torze przeszkód oraz pomalowani na twarzach według pomysłów pani Aldony, twarze dzieci przypominały postacie z bajek. Zostały zrealizowane różne zabawy, tj. wspólna gra w piłkę nożną, tor przeszkód na trawie, gry z chustą animacyjną itd. Po zakończeniu zabaw na placu zabaw i konkurencji każde dziecko biorące udział w pikniku otrzymało balon oraz mnóstwo łakoci.

     Uczestnikom zapewniono wyżywienie. Oprócz soczków i lodów, była  również ciepła kiełbaska przygotowana przez Rodziców. Przez cały czas byli obdarowywani innymi smakołykami.

     Przy sprzyjającej pogodzie pikniki udało się doprowadzić szczęśliwie do końca. Dzieci były zadowolone i żałowały, że nie mogą dłużej zostać. Cel uszczęśliwienia dzieci został zrealizowany, a pomysł przyjął się wśród dzieci. Ten owocujący w wiele wrażeń dzień niewątpliwie na długo zapisze się w pamięci naszych przedszkolaków. 


WIZYTA W CYRKU BIMBOLANDIA

W maju do naszego przedszkola przyjechał cyrk „Bimbolandia”. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko oglądać różne sztuczki, ale i je wykonywać pod okiem profesjonalnych artystów. Cały występ cyrkowy uświetniał przezabawny klown Zenuś, który swoimi sztuczkami wyzwalał wiele radości i uśmiechu wśród dzieci. Występ zakończył się pokazem węża, którego dzieci mogły dotknąć. Radości w tym dniu było co niemiara.


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO STRAŻY POŻARNEJ W PRUSINOWICACH

W  maju 2015r.  przedszkolaki poszły na wycieczkę do Remizy Strażackiej
w Prusinowicach.  Dzieci mogły nie tylko z bliska oglądać wozy strażackie
 sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo – gaśniczych. Przedszkolaki dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. Utrwalony też został numer alarmowy – 112, który każde dziecko znać powinno. Dzieci złożyły także strażakom życzenia z okazji ich święta i obdarowały laurkami . Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Straży Pożarnej w Prusinowicach, którzy umożliwili  naszym podopiecznym poznanie zawodu strażaka z bliska, tak miłe przyjęcie, oraz za zaprezentowanie sprzętu i wozów strażackich.


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO BIBLIOTEKI W PRUSINOWICACH

13 maja 2015 r. dzieci z przedszkola zostały zaproszone przez Panią Dorotę Tokarską -  Ogorzały do biblioteki w Prusinowicach z okazji obchodów „Dnia Bibliotek” .

Pani Dorota skonstruowała dla dzieci wspaniały autobus, którym zwiedzały różne zakątki naszego kraju. Dzieci poznawały legendy każdej miejscowości, herb oraz tradycje z nimi związane. Atrakcją pobytu w bibliotece była nie tylko podróż autobusem, ale obiad na świeżym powietrzu.

Dzieci spędziły czas w bibliotece w atmosferze zabawy i nauki.  Wróciły do przedszkola z pysznymi toruńskimi pierniczkami.


WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

    15 kwietnia 2015r. dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. Dzięki życzliwości panów Strażaków przedszkolaki mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy, obejrzały Izbę Pamięci oraz punkt dowodzenia jednostkami. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Na koniec przedszkolaki wręczyły strażakom rysunki wykonane według własnego pomysłu przedstawiające pracę strażaków oraz wręczyły podziękowanie.


WYCIECZKA DO SZKOŁY MUZYCZNEJ

        Dnia 14 kwietnia 2015r. grupa maluchów i starszaków udała się na wycieczkę do Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie. Od rana dzieciom towarzyszyła ekscytacja, ponieważ podróż miała odbyć się autokarem. Po godzinie 9 grupy ruszyły w kierunku Nysy. Dzieci pamiętały, że nie należy przemieszczać się podczas podróży autokarem, o czym przypomniano im przed wyjazdem z przedszkola.

        Na miejscu grupy zajęły miejsca w sali koncertowej i z wielkim zaciekawieniem oczekiwały na muzyczny występ w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej. Dzieci i nauczycielki przywitała pani prowadząca, która na początku sprawdziła wiedzę dzieci z zakresu instrumentów muzycznych. Przedszkolaki poradziły sobie doskonale i bez większych problemów odpowiadały na pytania pani prowadzącej. Wreszcie nastąpił oczekiwany przez wszystkich muzyczny koncert. Koncert w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów bardzo spodobał się dzieciom. Talent muzyczny występujących został nagrodzony gromkimi brawami oraz kwiatami. Po koncercie pani prowadząca opowiedziała, co należy zrobić, aby dostać się do szkoły muzycznej i zaprosiła dzieci
z rodzicami na Dni Otwarte. Wielu przedszkolaków wyraziło ogromną chęć, aby uczęszczać do takiej szkoły. Nic dziwnego, skoro nauczycielki w przedszkolu dbają o ich muzyczny rozwój podczas codziennych zajęć w przedszkolu.

        Pełne wrażeń i muzycznych marzeń przedszkolaki wróciły do Prusinowic, gdzie podczas popołudniowych zajęć z radością opowiadały o przeżyciach towarzyszących im podczas koncertu. Swoje wspomnienia zachowały na wykonanych rysunkach.


WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

W dniu 12.04.2015 r. dzieci z grupy maluchów i starszaków  wybrały się na zajęcia pokazowe do Biblioteki Wiejskiej w Prusinowicach. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom zasady wypożyczania książek i korzystania z biblioteki, poinformowała, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz zaprezentowała różnego typu książki, w tym między innymi bajki, książki przyrodnicze, czasopisma. Dzieci miały możliwość oglądania książek. Pani bibliotekarka
w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała dzieciom bajkę
o Jelonku z Doliny Roztoki. Dzieci układały puzzle przedstawiające   ulubionych bohaterów z bajek. Śpiewały z panią piosenki i smakowały małe co nie co. 

 


SPOTKANIE WIELKANOCNE

    W Przedszkolu w Prusinowicach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji  świąt wielkanocnych to nowa  tradycja, którą na stałe wpiszemy
w repertuar imprez przedszkolnych. Święta Wielkanocne to niezwykły czas spotkań w gronie rodziny. Dnia 23 marca 2015r. w grupie maluchów
i starszaków odbyła się wspaniała impreza. Na wstępie Pan Dyrektor  Artur Kowalski przywitał wszystkich gości ciepłymi słowami  i złożył świąteczne życzenia babciom i dziadkom oraz przybyłym gościom.

     W pięknych strojach i  scenerii dzieci wraz z Panią Urszulą i Anią przygotowały piękny program artystyczny. Przedszkolaki przedstawiły wiersze
o tematyce wiosenno – świątecznej, po czym zaprezentowały melodyjne piosenki. Dzieci  w formie wierszy złożyły dziadkom  i babciom życzenia świąteczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali słowa z ust ich wnucząt. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne kurczaczki i zajączki z życzeniami.


PIERWSZY  DZIEŃ  WIOSNY W  PRZEDSZKOLU

  Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów szukaliśmy oznak wiosny. Poznaliśmy wiersze, piosenki, rymowanki o tematyce wiosennej. Szczególnie dużo radości sprawiło nam wykonanie sukni dla Pani Wiosny.
Wreszcie nadszedł oczekiwany 23.03.2015r. Po śniadaniu zebraliśmy się
w jednej sali, aby wyznaczyć trasę naszej zimowo-wiosennej wędrówki. Ze śpiewem, z kwiatami i instrumentami w dłoniach przeszliśmy ulicami naszej miejscowości żegnając głośnymi okrzykami złowrogą zimę.


DNI   OTWARTE W PRZEDSZKOLU

21 marca 2015r w naszym przedszkolu odbyły się „Dni Otwarte”. Podczas tych dni przygotowanych było mnóstwo atrakcji dla przyszłych przedszkolaków. Jedną z najciekawszych był występ przedszkolaków w przepięknych wiosennych strojach z inscenizacją wiosenno – wielkanocną. Kolejną ciekawą atrakcją było samodzielne przygotowanie kanapek i ich degustacja. Rodzice podczas Dni Otwartych mogli zapoznać się z ofertą przedszkola, a najmłodsi do woli bawić się. Dzieci chętnie włączały się do zajęć organizowanych przez nauczycielki w poszczególnych grupach wiekowych. Przyszli wychowankowie podczas swobodnych zabaw, mieli okazję zapoznać się z rówieśnikami uczęszczającymi aktualnie do przedszkola. Mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wróci.


BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Dnia 2 lutego2015 r. w godzinach od 10.00 do 13.00 w naszym przedszkolu odbył się „Bal karnawałowy”.   Panie i panowie pracujący w szkole i przedszkolu  oraz rodzice postarali się, aby tego dnia nasza sala gimnastyczna wyglądała nadzwyczajnie.  Sala balowa przystrojona była balonami, serpentynami, serduszkami oraz kolorowymi ozdobami. Wyjątkowy wystój od razu wprowadził nas w atmosferę zachęcającą do zabawy.
Dzieci  przebrane w  kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów kultowych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów  i wielu innych granych
i śpiewanych przez pana Marcina Lubczyńskiego bawili się wesoło.  Muzyka płynąca z głośników inspirowała nas do szalonej zabawy. Pełni pozytywnej energii pląsaliśmy w parach, kole oraz korowodach.
Z uśmiechem na ustach śpiewaliśmy teksty słyszanych hitów, skacząc
i klaszcząc z radości. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków oraz pysznych ciast.
Na naszym balu była także niepowtarzalna okazja do  wyjątkowego  malowania twarzy wykonywanego przez panią Aldonę Lubczyńską – Kulbaka oraz pamiątkowego zdjęcia w stroju karnawałowym.
Niestety radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć. Uroczyste zakończenie zabawy nastąpiło utworzeniem wspólnego kręgu.  Szkoda, że następny bal dopiero za rok…


WIGILIA

W piątek 19 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań
w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Dzieci smakowały barszczyk, pierogi z kapustą i grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


SPOTKANIE KOLĘDOWE

   W pracy dydaktyczno – wychowawczej bardzo cenimy dobrą współpracę przedszkola z rodzicami, a zwłaszcza bliski kontakt dzieci z członkami rodziny.
W okresie świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne. Bliżej poznały symbolikę świąt: strojenie choinki , tradycja obdarowywania prezentami, składanie życzeń świątecznych, spożywanie kolacji wigilijnej, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, kolędowanie.
     Tradycje Bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców dzieci na spotkanie kolędowe do naszego przedszkola.


     18 grudnia w Przedszkolu w Prusinowicach odbyło się spotkanie kolędowe, podczas którego wspólnie kolędowano, odbyły się występy dzieci. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom, które czekały na zaprezentowanie swoich umiejętności poprzez recytowane wiersze i melodyjnie zaśpiewane pastorałki i kolędy. Piękna scenografia, stroje sprawiły, że rodzice i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali dzieci, które wprowadziły wszystkich w szczególny nastrój.

Po występach każde dziecko z rodzicami ozdobiło według własnych  pomysłów bombki , które miały zawisnąć na choince w ich domach.

 


MIKOŁAJKI

„ Przyjedź do nas Mikołaju,
z workiem jak to niebo,
przywieź radość i zabawki
dla nas dla każdego……”

Tak śpiewały dzieci w Przedszkolu w oczekiwaniu na spotkanie ze święty Mikołajem. Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa. Oprócz prac plastycznych, grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola, lecz zanim zaczął odwiedzać dzieci, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Jednak długo to nie trwało, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki i starszaki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku prezent. A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale również puzzle, a przede wszystkim słodycze. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.


ANDRZEJKI

Andrzejki to stara tradycja ludowa  przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przeszłości. W czwartek 27 listopada 2014 r. zorganizowano tradycyjne andrzejki w Przedszkolu w Prusinowicach. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. W zaczarowany świat i wróżb przeniosły dzieci z przedszkola słowa wróżki zawarte w długim liście. Przy pomocy rekwizytów  przepowiadała dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i słodkiego poczęstunku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy i pląsy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W listopadzie w Gminnej Bibliotece w Prusinowicach odbyło się spotkanie
z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, w którym wzięły udział dzieci
z przedszkola w Prusinowicach.

Po wyjaśnieniu pochodzenia postaci Pluszowego Misia, dzieci zapoznały się
z wieloma postaciami misiów z bajek, filmów i popularnych książek. Następnie dzieci z uwagą wysłuchały ,,Bajki o brzydkim misiu” oraz brały udział w różnorodnych zabawach i grach związanych z misiem. Najwięcej zabawy dzieci miały przy konkurencji ,,Misiowa łapka”. Polegała ona na zbieraniu na czas wykałaczek rozsypanych na podłodze. Do tego celu dzieci używały rękawiczek kuchennych, co miało im utrudnić zadanie. Ostatnim zadaniem były ,,Puzzle obrazkowe”. Z rozsypanych fragmentów dzieci odgadywały który miś jest ukryty na obrazku. Wszystkie zabawy przeplatane były słodkim poczęstunkiem.

Uroczystość zakończyła się zabawą muzyczno-ruchową pt. ,,Jadą, jadą misie” oraz wręczeniem  zakładek do książek i piernikowych misi.

 


UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY

    7 października 2014 r. ponownie w przedszkolu gościliśmy Pana Piotra Janika ratownika medycznego. Tym razem Pan Piotr prezentował przedszkolakom udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia. Każde dziecko miało możliwość wykonania praktycznych ćwiczeń na fantomie. W drugiej części naszego spotkania dzieci uczyły się trudnej dla nich sztuki zakładania opatrunków na rany. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Gromkimi brawami pożegnaliśmy naszego gościa i podziękowaliśmy za zdobytą wiedzę.

 

 


 

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

     We wrześniu w przedszkolu w Prusinowicach przedszkolaki z grupy maluchów i starszaków gościły Pana Piotra Janika ratownika medycznego
z SOR z Nysy. 

Pan Piotr przyjechał do przedszkolaków karetką pogotowia w celu zapoznania dzieci z bardzo odpowiedzialną pracą ratowników medycznych.

 Dzieci poznały wyposażenie karetki i telefony alarmowe. Ciekawostki
o pracy ratowników medycznych na pewno przydadzą się wszystkim
w przyszłości.                                                            

 


 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ

„AKADEMIA AQUAFRESH” – ustanowienie rekordu Guinnessa

           30 września 2014 roku 37 przedszkolaków grupy młodszej i starszej uczestniczyło w „ Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków”. Nasze przedszkole znalazło się w gronie innych placówek
z całej Polski, które ustanowiło rekord Guinnessa w kategorii: największa liczba dzieci szczotkujących razem zęby.

             Tegoroczny Pastusiowy Rekord Świata w Akademii Aquafresh  wyniósł 257 500 dzieci szczotkujących zęby.

 
ROK SZKOLNY 2013/2014
PRZEDSZKOLAKI

                                              MALUCHY            STARSZAKI 

                                                           
 


JESIEŃ W WIERSZACH I PIOSENKACH

W dniu 14 listopada 2013 roku o godz. 10.00 odbyło się przedstawienie "Jesień w wierszach i piosenkach", na które zostali zaproszeni rodzice i dziadkowie. Jako pierwsza wystąpiła grupa 3-4 latków. Mali aktorzy rozpoczęli swoje pierwsze przedstawienie piosenką "Dwa jabłka", następnie wykonali wspólnie wiersze o darach jesieni: owocach, warzywach, kasztanach, żołędziach oraz zimowych śpiochach: niedźwiedziu i jeżyku. Całość dopełniły inne piosenki
o tematyce jesiennej wykonane z muzycznym podkładem i instrumentami perkusyjnymi. Grupa 5-6 latków zaprezentowała indywidualnie swoje wiersze
o darach jesieni i jesiennej pogodzie. Piosenki o tej tematyce wykonali głośno
i rytmicznie co wzbudziło ogromne brawa rodziców i licznie przybyłych dziadków.

 


MIKOŁAJKI

6 grudnia, wszystkie dzieci w przedszkolu czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki pytały, kiedy będzie Mikołaj. Mikołaj pojawił się w towarzystwie diabła i aniołka. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. O godz. 10.00 sam św. Mikołaj przekroczył progi placówki, pytał dzieci o zachowanie w przedszkolu, a na zakończenie obdarował zabawkami. Szkoda, że taki gość pojawia się tylko raz w roku, ale w tym cała jego magia. Do zobaczenia za rok! Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj prosił, aby dzieci były grzeczne przez cały rok.

 


SPOTKANIE KOLĘDOWE

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Również w przedszkolu dzieje się wiele wyjątkowych rzeczy związanych z tradycją obchodzenia tych pięknych świąt. Jest to między innymi okazja do wspólnego przedszkolnego kolędowania. Dlatego 19 grudnia grupa młodsza i starsza przedszkolna zaprosiła swoich najbliższych na występy mające uczcić magiczne przedświąteczne chwile. Występy dzieci i wspólne kolędowanie upłynęły w miłej, sympatycznej atmosferze i bardzo podobały się zaproszonym gościom. Gromkim brawom
i radości nie było końca. Po występach każde dziecko z rodzicami ozdobiło według własnych pomysłów bombki, które miały zawisnąć na choince w ich domach.

             


WIGILIA

W piątek 20 grudnia odbyła się przedszkolna wigilia. Podczas uroczystego spotkania wigilijnego do wspólnego posiłku zasiadły dzieci ze wszystkich grup. W odświętnych strojach i świątecznej atmosferze przedszkolaki śpiewały kolędy i pastorałki. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Podczas wigilii na stole nie mogło zabraknąć barszczu, pierogów oraz ryby.

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lec również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

         Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
W  Prusinowicach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez
i radości.                
                         

          W dniu 24 stycznia 2014 r. w Prusinowicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały wierszyki, inscenizację oraz improwizację ruchową do piosenek.

         Zaproszeni goście – babcie i dziadkowie otrzymali od wnucząt kolorowe upominki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Całość uroczystości została uwieńczona grupowym zdjęciem.

 

 


ZABAWA KARNAWAŁOWA

     Karnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci.
     Dnia 21 stycznia 2014 r. w godzinach od 10.00 do 13. 00 w Przedszkolu
w Prusinowicach odbył się „Bal karnawałowy”. W balu uczestniczyły dwie grupy wiekowe. Panie pracujące w przedszkolu i w szkole dołożyły wszelkich starań, by tego dnia sala gimnastyczna za sprawą wyjątkowych dekoracji w postaci balonów oraz różnorodnych kolorowych ozdób wyglądały zjawiskowo oraz wprowadzały dzieci w wesoły nastrój zachęcający do wspólnej zabawy. Przedszkolaki przebrane w kolorowe stroje wcielały się w różne postacie bajkowe. Imprezę prowadziły nauczycielki przedszkola i zespół muzyczny.
     Tuż po śniadaniu ogłoszono oficjalne otwarcie balu.
Następnie dzieci swobodnie tańczyły przy różnych piosenkach znanych dzieciom oraz brały udział w wielu konkurencjach.
     Miłym akcentem taj uroczystości był poczęstunek przygotowany przez mamy. Tuż po obiedzie była też okazja do wykonania sobie zdjęcia w karnawałowych przebraniach. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz tańca z balonami. Dzieci wspaniale bawiły się i tańczyły przy muzyce.
 

 


DZIEŃ MATKI

       W dniu 26.05.2014r o godzinie 10.00. w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Mamami z okazji „ Dnia Matki”. Nasze kochane Mamy otrzymały imienne zaproszenia w kształcie kwiatka na program artystyczny przygotowany przez dzieci z przedszkola. Na rozpoczęcie spotkania wystąpiła grupa maluchów , która wykonała piosenki, taniec
i zaprezentowała wiersze. Po występie maluchów wystąpiła grupa starszaków również z recytacją wierszy oraz z piosenkami. Po występach artystycznych Mamy zostały zaproszone do wspólnej zabawy w sali gimnastycznej, która była w stanie pomieścić wszystkich gości. Wspólne zabawy dały wiele radości dzieciom jak i mamom. Całość spotkania zwieńczył poczęstunek gości  słodyczami oraz kawą. Na zakończenie dzieci podarowały Mamom pięknie  wykonane laurki i kwiaty. Impreza była bardzo udana – sugerując się wypowiedziami gości, nasze Mamy nie spodziewały się takiego bogatego
w wydarzenia spotkania ze swoimi pociechami.

 

 


DZIEŃ DZIECKA

         Dzień Dziecka to święto obchodzone na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca. W naszym przedszkolu Dzień Dziecka obchodziliśmy 2 czerwca. Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy różne atrakcje i konkursy. Najpierw dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym –  „ W tajemniczej krainie krasnali”. Później udaliśmy się do parku i tam malowaliśmy kredą postacie z  bajkowego przedstawienia. Oczywiście Dzień Dziecka nie odbył się bez sportu, dzieci dzielnie rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych. Na zakończenie nie zabrakło pieczonej kiełbaski, lodów. Atmosfera zabawy , dobry humor, pamiątkowe fotografie sprawiły, że dzień należał do wyjątkowych.

 


 

Copyright by www.d4u.glt.pl